افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن پلاستیک زرد شده

تمیز کردن پلاستیک زرد شده یک معضل آزار دهنده برای خانم های خانه دار  است. بسیاری از ظروف پلاستیکی داخل آشپزخانه سفید هستند و بعد از مدتی زرد می شوند. با راهکارهایی که ما در شادمگ به شما آموزش میدهیم دیگر بعد از کدر شدن ظروف پلاستیکی را دور نمی اندازید. براحتی می توان پلاستیک را مثل روز اول سفید و براق کرد.

 تمیز کردن پلاستیک های زرد و کدر شده

بسیاری از لوازم و وسایل خانگی از پلاستیک سفید ساخته می شوند و پس از مدتی دچار تغییررنگ می شوند و اغلب به زردی می گرایند. گاه زرد شدن پلاستیک به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت آن ها در معرض نور آفتاب است، اما گاه کهنه شدن، کنار وسایل گرما زا بودن و یا کثیفی منجر به زرد شدن آنها می شود.

نگران وقت گذاشتن برای خوندن این مطلب نباشید. ما بهتون ترفندهایی رو یاد میدیم که مشکل زود خالی شدن باتری گوشی نداشته باشد.

تمیز کردن پلاستیک زرد شده - ظرف در دار زرد شده

در بسیاری اوقات زرد شدن نشانه تغییرات شیمیایی ایجاد شده در داخل پلاستیک می باشد، که در این صورت بازگرداندن حالت اولیه پلاستیک مقدور نمی باشد. با این حال می توان زرد شدن بیشتر پلاستیک جلوگیری کرد. برای این منظور به آب، صابون، اسکاچ نایلونی، آب اکسیژنه، مایع سفیدکننده مانند وایتکس نیاز دارید. برای حل این مشکل راه حل بخش نکات خانه داری نمناک را حتما امتحان کنید.

علل زرد شدن رنگ پلاستیک

زرد شدن رنگ پلاستیک دلایل مختلفی دارد، اما متداول‌ترین دلیل این پدیده، مخصوصا در مورد پلاستیک‌های قدیمی، به خود پلاستیک ربطی ندارد، بلکه به دلیل وجود ماده‌ای به نام “برم” رخ می‌دهد.

برم یک ماده ضداشتعال است که علت زرد شدن قاب گوشی هم می باشد. دلیل اضافه کردن برم به پلاستیک در طی مراحل ساخت این است که برم از مشتعل شدن روغن پلاستیک در معرض حرارت زیاد جلوگیری می‌کند. به همین دلیل پلاستیک‌های استفاده شده در قطعات الکتریکی زودتر از پلاستیک‌های استفاده شده در وسایل دیگر زرد می‌شوند.

ترفندهایی جادویی که قابلمه روحی رو سه سوته سفید می کنه

نیمه خالی لیوان این است که وقتی برم در معرض اشعه ماورا بنفش (UV) خورشید قرار می‌گیرد، تجزیه شده و بر روی سطح پلاستیک جمع می‌شود. در نتیجه این فرآیند، سطح پلاستیک زرد شده و در صورت پاک نشدن برم، در نهایت به رنگ قهوه‌ای درمی‌آید.

از دیگر دلایل رایج زرد شدن رنگ پلاستیک می‌توان به لکه‌هایی اشاره کرد که برای مدت طولانی روی پلاستیک باقی می‌مانند. پاک کردن لکه زردچوبه از روی پلاستیک پس از گذشت مدت طولانی می‌تواند بسیار دشوار باشد. بسته به رنگ پلاستیک، زردی آن می‌تواند کمرنگ یا واضح باشد. این امر به ویژه در مورد پلاستیک‌های سفید صدق می‌کند که تغییر رنگ در آن‌ها مشهودتر است.

با دور نگه داشتن پلاستیک از اشعه ماورا بنفش و نور خورشید، می‌توانید از زرد شدن رنگ پلاستیک جلوگیری کنید. علاوه بر این، پاک کردن لکه‌ های مواد غذایی، بلافاصله پس از کثیف شدن پلاستیک، می‌تواند نیاز شما به استفاده از روش‌های دشوار برای تمیز کردن پلاستیک های زرد شده را کاهش دهد.

تمیز کردن پلاستیک زرد شده - قالب سلیکونی زرد شده

مراحل تمیز کردن ظروف پلاستیک زرد شده

 آب گرم و صابون برای تمیز کردن پلاستیک

1- خیس کردن پلاستیک در داخل ظرف پر از آب گرم و صابون به مدت 10 دقیقه

2- شستشوی خوب و محکم پلاستیک با یک اسکاچ نایلونی

3- شستشوی پلاستیک با آب سرد برای رفع سیاهی

4- ریختن آب اکسیژنه روی پلاستیک و شستشو با اسکاچ. آب اکسیژنه به سفید شدن قسمت های زرد کمک می کند. بنابراین پلاستیک را می توانید دو ساعت داخل آب اکسیژنه قرار دهید.

5- ترکیب 4 قاشق غذاخوری مایع سفیدکننده با 4 پیمانه آب گرم. پلاستیک را داخل ظرفی حاوی این ترکیب به مدت نیم ساعت قرار دهید و سپس با آب سرد شستشو دهید.

پس از شستشو اجازه دهید تا پلاستیک در هوای آزاد خشک شود. اگر هنوز کمی زرد است می توانید این مراحل را دوباره تکرار کنید.

تمیز کردن پلاستیک زرد شده - شستن ظرف در دار

استفاده از جوش شیرین و سرکه

مرحله اول :از ترکیب یک فنجان جوش شیرین با مقداری آب یک خمیر نسبتا سفت به دست آورید. سپس با یک اسفنج مربوط خمیر را بر روی قسمت های مورد نظر به آرامی کشیده و اجازه می دهید تا خشک شود. جوش شیرین، خود یک سفید کننده طبیعی است اما اگر به سفید کننده قوی تری نیز دارید بهتر است به جای آب، از سرکه استفاده نمایید.

استکان و لیوان رو با این ترفندهای خانگی بشورید تا براق و درخشان بشن

مرحله دوم : دو قاشق غذاخوری مایع سفید کننده را با آب ترکیب نمایید و سپس توسط یک پارچه به آرامی بر روی محل مورد نظر بکشید. به مدت 4 ساعت باید مایع روی وسیله شما باقی بماند. بعد از گذشت این زمان توسط یک پارچه مرطوب ، وسیله مورد نظر را تمیز کنید تا مایع پاک شود.

مرحله آخر : کمی خمیردندان را بر روی یک اسفنج بریزید و سپس روی مکان مورد نظر بکشید. با تکرار حرکات کوچک و دایره ای همه قسمت های زرد شده را پوشش دهید. بعد از مدتی خمیر دندان را نیز پاک کنید.

شستن مبل با سرکه که یکی از موثر ترین روش های تمیز کردن مبل است را در شادمگ آموزش داده ایم.

ترکیب اکسیدان مو با آب برای تمیز کردن پلاستیک زرد شده

روش دوم بیش تر برای وسایل بزرگ که امکان جابه جایی ندارند کاربرد بیشتری دارد. اما برای وسایل کوچکتر روش سوم را پیشنهاد می کنیم. در این روش به جای جوش شیرین، از ترکیب اکسیدان مو با آب استفاده کنید. این ترکیب را روی منطقه مورد نظر بکشید. برای انجام این کار حتما از دستکش استفاده نمایید تا پوست شما آسیبی نبیند. بعد از آغشته شدن تمام نواحی زرد شده به ای محلول، روی وسیله را به طور کامل سلفون یا پلاستیک بکشید.

در مرحله آخر باید از نور خورشید یا لامپ UV استفاده نمایید. گر امکان جابه جایی وسیله را دارید، به بیرون از خانه یا کنار پنجره و در معرض نور خورشید قرار دهید. در غیر اینصورت، یک لامپ uv را بالای سر وسیله مورد نظر ثابت بگذارید تا به خوبی نور به همه قسمت ها تابیده شود. این فرآیند ممکن است از چند ساعت تا چند روز به طول انجامد. بنابراین مدت زمان آن به وسیله شما و میزان زردی آن بستگی دارد. البته این روش ممکن است روی هر وسیله ای کاربرد نداشته باشد دقت نمایید آن را مستقیم در معرض خورشید داغ قرار ندهید زیرا نه تنها زردی را از بین نبرده بلکه باعث بدتر شدن ظاهر وسیله نیز خواهد شد.

روش تکثیر برگ انجیری و آموزش کامل قلمه زدن + نکات کامل برای مراقبت از گیاه

تمیز کردن پلاستیک زرد شده - ظرف در دار

تمیز کردن پلاستیک زرد شده با سنباده

این فرآیند با استفاده از کمی صبر و زور بازو، به خوبی از پس تمیز کردن پلاستیک های زرد شده برمی‌آید، اما مانند روش قبل، تنها برای مقابله با زرد شدن رنگ پلاستیک‌های سفید قابل استفاده است. مزیت اصلی این روش، عدم استفاده از مواد شیمیایی خطرناک است.

وسایل مورد نیاز

کاغذ سنباده فوق نرم
آب
پارچه نرم

نحوه سفید کردن پلاستیک

در این روش، هدف جدا کردن جدا کردن لایه زرد شده از روی پلاستیک و آشکار کردن لایه سفید و جدید زیر آن است.
برای شروع، قطعه پلاستیک مورد نظر را به طور کامل تمیز کنید.
کاغذ سنباده فوق نرم را روی روی سطح پلاستیک بمالید تا قسمت‌های زرد شده جدا شوند.
پس از اتمام کار، پلاستیک را با یک پارچه مرطوب پاک کنید تا ذرات پلاستیک باقی مانده از بین بروند.

تمیز کردن پلاستیک زرد شده - شستن ظرف پلاستیکی

تمیز کردن پلاستیک های زرد شده با لیمو

این روش می‌تواند برای مقابله با زرد شدن رنگ اسباب بازی‌ های کوچک کارساز باشد، اما برای قطعات پلاستیکی بزرگ‌تر بی‌تاثیر خواهد بود.

آب لیمو را در یک ظرف بریزید.
اسباب بازی را در آب لیمو خیس کنید.
اجازه دهید قطعه پلاستیکی برای حداقل یک ساعت و در معرض آفتاب، خیس بخورد.
بعد از یک ساعت، چند قطره مایع ظرفشویی را روی مسواک ریخته و اسباب بازی را مسواک بزنید.

تمیز کردن پلاستیک زرد شده - تخته گوشت زرد شده
اسباب بازی سفید شده را آبکشی کرده و خشک کنید.

نکات مهم در هنگام تمیز کردن پلاستیک زرد شده

هرچند مایع سفید کننده می‌تواند گزینه‌ای موثر برای تمیز کردن پلاستیک های زرد شده باشد، اما استفاده مداوم از این روش، به تدریج پلاستیک را پوسیده می‌کند.
رنگ آمیزی قطعات پلاستیکی (اگر برای نگهداری مواد غذایی استفاده نمی‌شوند) با لاک آکریلیک شفاف، می تواند از زرد شدن مجدد آن‌ها جلوگیری کند.برای پاک کردن لکه زردچوبه از روی پلاستیک ، از سرکه سفید و مایع ظرفشویی استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

24 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *