افتتاح حساب ترکیه
گوشت چرخ کرده - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت را بلدید ؟ بسیاری از خانم های خانه دار به دلیل سخت بودن شستشوی چرخ گوشت قید استفاده از آن را زده و گوشت چرخ کرده آماده خریداری میکنند. صرف نظر از مسائل بهداشتی خرید گوشت چرخکرده آماده ، تمیز کردن چرخ گوشت بر خلاف آنچه به نظر می رسد کار ساده است. کافبست چند نکته مهم را همیشه به خاطر بسپارید. مثل همیشه به شادمگ اعتماد کنید و روش و نحوه تمیز کردن چرخ گوشت را یاد بگیرید.

نحوه تمیز کردن و شستشوی چرخ گوشت

تمیز کردن چرخ گوشت مانند تمیز کردن فر اجاق گاز و سایر لوازم آشپزخانه در منزل دارای چالش هایی است که حتما باید به حساسیت های مربوط به آنها دقت داشته باشید. اجرای این مراحل به سادگی می تواند بهترین نتیجه را برای تمیز کردن چرخ گوشت برای شما به دنبال داشته باشد.

چرخ گوشت - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

البته نکته مهمی که حتما باید مد نظر داشته باشید، اجرای این روش ها بلافاصله بعد از اتمام کار است. اگر غیر از این نسبت به این موضوع اقدام کنید شرایط کمی پیچیده شده و ممکن است اجرای این مراحل هم سخت شود. با گذشت زمان تکه های گوشت داخل دستگاه به خوبی در آن سفت شده و دیگر نمی توان به سادگی آنها را از بدنه دستگاه جدا کرد. برای همین سعی کنید این مراحل را بلافاصله بعد از اتمام مراحل استفاده از چرخ گوشت به اجرا در آورید.

نگهداری گوشت و مرغ پخته در فریزر خیلی هم کار ساده ای نیست. چون مرغ و گوشت پخته تو فریزر بوی بدی میگیره و بعد از مدتی قابل استفاده نیست. این کار ترفندهایی دارد که در اختیارتان قرار دادیم.

مراحل تمیز کردن و شستشوی چرخ گوشت در 12 مرحله

بلافاصله پس از استفاده از چرخ گوشت آن را تمیز کنید

اولین مرجله از تمیز کردن چربی چرخ گوشت شستن سریع آن است. انتظار داشته باشید که گوشت در هنگام عبور از چرخ گوشت (و همچنین تکه های سرگردان گوشت) روغن و چربی باقی بگذارد پس نباید زمان دهید تا خشک و پوسته پوسته شوند، بنابراین قبل از تمیز کردن زیاد منتظر نمانید. پس از هر بار استفاده، سریعا چرخ گوشت را تمیز کنید تا کار را برای خودتان راحت نمایید.

غذا با گوشت چرخ کرده چی بپزیم؟ اگر شما هم از غذاهای تکراری خسته شده اید و ایده ای برای تهیه غذای جدید ندارید، ما به شما خوشمزه ترین غذا با گوشت چرخکرده را یاد می دهیم.

نان را در چرخ گوشت آسیاب کنید

قبل از پاک کردن چرخ گوشت، دو یا سه تکه نان را بردارید. همان کاری که با گوشت خود انجام دادید، نان را نیز داخل دستگاه بیاندازید. از این روش برای جذب روغن و چربی گوشت و همچنین دفع تکه های سرگردانی که در دستگاه باقی مانده است استفاده کنید.

جدا کردن قطعات چرخ گوشت

ابتدا اگر دستگاه برقی است آن را از برق بکشید. سپس قطعات آن را جدا نمایید. این ممکن است بسته به نوع و مدل چرخ گوشت متفاوت باشد، اما به طور کلی چرخ گوشت شامل قطعات زیر است:

مرد در حال چرخ کردن - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

 • فشار دهنده، لوله تغذیه و قیف (معمولاً قطعه ای که گوشت از طریق آن وارد دستگاه می شود).
 • یک پیچ (بخش داخلی که گوشت را از دستگاه عبور می دهد)
 • یک تیغه
 • بشقاب یا قالب (قطعه فلزی با سوراخ هایی که گوشت از آن خارج می شود)
 • پوششی برای تیغه و صفحه

خیساندن قطعات چرخ گوشت در آب

سینک یا سطل را با آب گرم پر کنید و مقداری مایع ظرفشویی به آن اضافه کنید. سپس قسمت های جدا شده را داخل آن قرار دهید. اجازه دهید حدود یک ربع بماند تا چربی، روغن یا گوشت باقی مانده از آن خارج شود. اگر آسیاب شما مدل برقی است،

هیچ موقع قسمت موتور را خیس نکنید. در عوض، از این زمان برای پاک کردن قسمت بیرونی پایه با یک پارچه مرطوب و سپس یک پارچه نو برای خشک کردن آن استفاده کنید.

تمیز کردن قطعات چرخ گوشت

برای رفع سیاهی قطعات چرخ گوشت از یک اسفنج برای تمیز کردن پیچ، پوشش و تیغه استفاده کنید. هنگام دست زدن به تیغه مراقب باشید زیرا تیز است و در صورت استفاده نادرست می تواند به راحتی شما را زخمی کند. برای تمیز کردن داخل لوله تغذیه، قیف و سوراخ های صفحه، از یک برس استفاده کنید. پس از اتمام، هر قسمت را با آب تمیز بشویید. در این فرآیند عجله نکنید. شما می خواهید همه آثار را از بین ببرید تا جایی برای رشد میکروب ها و باکتری ها نداشته باشد.

تکنیک خشك كردن گردو تازه با پوست و بدون پوست

قطعات و بخش های چرخ گوشت را خشک کنید

ابتدا آنها را با یک حوله خشک پاک کنید تا آب اضافی آنها گرفته شود. سپس آنها را روی یک حوله یا توری سیمی تازه قرار دهید تا در هوای آزاد خشک شوند. با خشک کردن کامل آنها، قبل از قرار دادن مجدد در چرخ گوشت، از زنگ زدگی و اکسیداسیون جلوگیری کنید.

روغن کاری چرخ گوشت

چرخ گوشت خود را به خوبی روغن کاری کنید و از زنگ زدگی آن جلوگیری کنید. تمام قطعات فلزی چرخ گوشت خود (به جز قطعات الکتریکی) را با یک لایه روغن بپوشانید.

گرفتن رطوبت قطعات با برنج

هر قطعه را در کیسه پلاستیکی قابل آب بندی قرار دهید. سپس به هر کیسه یک مشت برنج اضافه کنید. برنج اکیداً ضروری نیست، اما رطوبت را جذب می‌کند، که اگر قطعات چرخ گوشت خود را در فریزر نگهداری کنید و یا در منطقه‌ای با رطوبت بالا زندگی کنید، از زنگ زدگی و سیاه شدن چرخ گوشت جلوگیری شود.

خشک کردن لوازم - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

چرخ گوشت را در فریزر نگهداری کنید

به یاد داشته باشید که چرخ گوشت شما زمانی که قطعات آن سرد هستند بهترین عملکرد را دارد. قطعات غیر الکتریکی را در صورت امکان در فریزر نگهداری کنید. با این حال، اگر نمی توانید فضای زیادی را برای ذخیره سازی طولانی مدت در نظر بگیرید، نگران نباشید. در این مدت قطعات خود را در جای خشک نگه دارید. سپس آنها را به اندازه کافی در فریزر قرار دهید تا قبل از استفاده بعدی خنک شوند (حدود یک ساعت).

استفاده از سفید کننده

قبل از استفاده قسمت های روغنی را با سفید کننده استریل کنید. یک قاشق غذاخوری سفید کننده را با 4 لیتر آب مخلوط کنید. یک بطری اسپری را با این محلول پر کنید. سپس هر قسمت فلزی را که قبل از نگهداری روغن زدید اسپری کنید تا از ضدعفونی شدن آنها مطمئن شوید. سپس آنها را کاملا با آب تمیز بشویید تا تمام آثار سفید کننده از بین برود.

سرد نگه داشتن گوشت

انتظار داشته باشید که گوشت داغ در حین چرخ کردن، آشفتگی بیشتری ایجاد کند. با سرد نگه داشتن تکه های گوشت، تمیز کردن را آسان تر کنید. در صورت لزوم، یک گوشت را چندین بار چرخ کنید.

یک کاسه بزرگ را با یخ پر کنید. کاسه دوم را داخل کاسه اول قرار دهید و گوشت خود را در آن چرخ کنید.
در صورت لزوم این کار را تکرار کنید تا گوشت بین هر چرخ کردن نسبتاً خنک بماند.

تیز کردن تیغه های چرخ گوشت

به یاد داشته باشید: یک تیغه کُند باعث اختلال در عملکرد دستگاه می شود. اگر به نظر می رسد که دستگاه شما به جای اینکه گوشت را به قطعات کوچک خرد کند دائماً می چرخد، تیغه را تیز کنید یا آن را با یک تیغه جدید جایگزین کنید. با این حال:

تا زمانی که به خوبی از چرخ گوشتن خود مراقبت می کنید، هر چه بیشتر از آن استفاده کنید تیغه باید تیز و تیزتر شود.
در این حالت حداکثر فقط باید سالیانه آن را تیز کنید یا تعویض کنید.

ترفند تمیز کردن تیغه و پنجره چرخ گوشت

شستشوی چرخ گوشت دارای دردسرهای زیادی می باشد و به همین دلیل است که بسیاری از افراد از چرخ گوشت های خانگی برای چرخ کردن گوشت استفاده نمی کنند. به علت چربی زیادی که در گوشت وجود دارد این چربی ها به قطعات داخلی چرخ گوشت چسبیده و به راحتی تمیز نمی شوند. این تمیز کردن به ویژه در تیغه و پنجره چرخ گوشت بسیار دشوارتر بوده و نیاز به کار بیشتری دارد.

همانطور که می دانید قطعه پنجره چرخ گوشت دارای سوراخ های بسیار ریزی می باشد که تکه های گوشت و چربی در این سوراخ ها نفوذ کرده و راه این سوراخ ها را مسدود می کنند.

مهم ترین نکته ای که در استفاده از چرخ گوشت وجود دارد این است که پس از انجام عملیات چرخ کردن، بلافاصله دستگاه را از برق کشیده و قطعات آن را جدا نمایید. در ابتدا تکه هایی از گوشت که درشت تر بوده و توسط دستگاه چرخ نشده اند و یا گوشت های رشته مانندی که به دور حلزونی پیچیده شده اند را با دقت جدا نمایید.

گوشت - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

در ادامه مقداری از مایع شوینده درون ظرفی از آب داغ ریخته و قطعات دستگاه را درون آن قرار دهید تا چربی ها و گوشت های موجود در سوراخ های پنجره چرخ گوشت، کم کم از آن خارج شوند. پس از این مدت زمانی از خیس خوردن قطعات گذشت آنها را از محلول شوینده و آب خارج نموده و با استفاده از اسکاچ به شست و شوی آنها بپردازید.

نحوه مرتب کردن سیم و کابل آویزان با 11 ترفند ساده

نکته

بسیاری از افراد برای تمیز کردن قطعات چرخ گوشت از فرچه های کوچک استفاده می کنند. با آغشته کردن این فرچه ها به مایع شوینده به راحتی چربی های داخل پنجره چرخ گوشت تمیز می گردند. استفاده از خلال دندان و اب گرم نیز برای بیرون اوردن تکه های گوشت و چربی از داخل پنجره ترفندی کاربردی می باشد.

نکته ای که برای تمیز کردن چرخ گوشت وجود دارد استفاده از تکه ای نان پس از پایان چرخ کردن گوشت می باشد. زمانی که تکه ای نان درون چرخ گوشت قرار داده می شود، دستگاه نان را چرخ کرده و به همراه آن تکه های باقی مانده از گوشت را نیز از دستگاه خارج می نماید.

نکات ایمنی نحوه تمیز کردن چرخ گوشت شامل موارد زیر می باشد:

پیش از انجام هر کاری، دستگاه را از برق بکشید.
در تمیز کردن چرخ گوشت از مواد شیمیایی مثل الکل، بنزین و تینر استفاده نکنید زیرا به شکل ظاهری چرخ گوشت آسیب می زند.
برای تمیز کردن بدنه چرخ گوشت از دستمال مرطوب استفاده کنید و بدنه دستگاه را مستقیما زیر شیر آب قرار ندهید.
پیش از اتصال قطعات، آن ها را کاملا خشک کنید.
هرگز قطعات چرخ گوشت را در ماشین ظرفشویی قرار ندهید زیرا آسیب جدی به آن ها وارد می کند.

مشکلات رایج حین شستشوی چرخ گوشت

برخی کاربران که از دستگاه چرخ گوشت در منزل استفاده میکنند تجربیاتشان در زمینه شستشو و تمیز کردن آسان چرخ گوشت را در میان گذاشته اند. برخی از کاربردی ترین نکاتی که خانه داران در رابطه با شستن سریع چرخ گوشت به ان اشاره کردند عبارتند از:

هر بار که چرخ گوشت را می شستم بوی بد چربی مونده می داد. ظرفی از آب جوش و مواد شوینده درست کردم و قطعات چرخ گوشت را چند دقیقه داخل آن گذاشتم. مشکل بوی بد کاملا برطرف شده است.

چرخ کردن ماهی - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت
تکه های گوشت چسبیده به شیشه جلوی چرخ گوشت را به راحتی با خلال دندان جدا می کنم و اصلا اثری از آنها باقی نمی ماند.
قبل از شروع به شستشوی چرخ گوشت، قطعات آن را مدتی در آب جوش و مواد شوینده خیس می کنم. این کار باعث از بین رفتن بوی بد دستگاه، صرفه جویی در مصرف آب و سهولت در شستشو می شود.
برای شستن داخل چرخ گوشت از برس دسته بلند استفاده می کنم. اگر ندارید، می توانید از مسواک قدیمی استفاده کنید.

معرفی قطعات چرخ گوشت

تنوع چرخ گوشت ها در بازار بسیار زیاد است و شرکت های مختلف داخلی و خارجی به تولید انواع چرخ گوشت با امکانات جانبی مختلف می پردازند امروزه اکثر چرخ گوشت ها دارای قابلیت سوسیس ساز نیز می باشند و گوشت پس چرخ شدن در قالب مخصوصی که در دستگاه وجود دارد به شکل سوسیس خارج شده و می توان از سوسیس خانگی سالم استفاده نمود.

با وجود تنوع زیادی که برای چرخ گوشت ها وجود دارد اما قطعات اصلی به کار رفته در آنها با هم تفاوتی نداشته و اساس کار در همه چرخ گوشت ها یکسان می باشد. در ادامه به قطعات اصلی این دستگاه اشاره شده است:

موتور چرخ گوشت

موتور اصلی ترین قسمت دستگاه چرخ گوشت بوده که در صورت خرابی آن، دستگاه کلا از کار افتاده و استفاده ای نخواهد داشت. البته موتورهای چرخ گوشت زیاد قوی نبوده و نیاز است برای طول عمر بیشتر دستگاه به طور مداوم از آن استفاده نکرده و 15 دقیقه ای یک بار دستگاه را خاموش کرده و به موتور استراحت دهید. برای مراقبت از موتور دستگاه نباید مواد غذایی مانند پیاز و سیب زمینی را با دستگاه چرخ نمایید چرا که آب این مواد می تواند وارد موتور شده و به آن آسیب برساند.

مخزن چرخ گوشت

محفظه چرخ گوشت از یک گلویی تشکیل شده که گوشت قطعه قطعه شده را باید از طریق دهانه وارد محفظه یا مخزن چرخ گوشت که ورودی آن گلویی می باشد نمایید. جنس مخزن چرخ گوشت را از آهن انتخاب می کنند و در برندهای خوب چرخ گوشت این فلز کاملا ضد زنگ بوده و در طولانی مدت دچار آسیب نمی شود. برای هدایت کردن گوشت به داخل گلویی باید از گوشت کوب مخصوص چرخ گوشت استفاده نمود.

ترفند تميز كردن مبل با شامپو فرش بدون نیاز به شستشو

چرخ دنده

در داخل جعبه چرخ دنده قطعه ای به نام چرخ دنده وجود دارد که باعث می شود سرعت گشتاور موتور دستگاه در حین چرخ کردن افزایش یابد. جنس چرخ دنده چرخ گوشت از پلاستیک بوده و به مرور زمان و استفاده مداوم از چرخ گوشت میله فلزی هدایت کننده که در داخل دستگاه قرار دارد گرم شده و کم کم از چرخ دنده فاصله بگیرد که این مسئله باعث می شود در هنگام استفاده از چرخ گوشت صدای بلندی و آزاردهنده ای به گوش برسد. همچنین فاصله گرفتن چرخ دنده از میله فلزی باعث می شود که گوشت ها به شکل له شده از دستگاه خارج گردند.

شبکه چرخ گوشت

شبکه قطعه ای مهم در چرخ گوشت می باشد که باعث می شود گوشت ها به شکلی منظم و چرخ شده از دستگاه خارج گردند. این قطعه نیز آهنی بوده و برای نصب آن بر روی دستگاه باید دقت بسیاری نمود. شبکه چرخ گوشت در دو نوع ریز و درشت بر روی دستگاه موجود می باشد که با توجه به اندازه ای که نیاز دارید می توانید هر یک را مورد استفاده قرار دهید. تمیز کردن این قطعه کمی مشکل بوده و نیاز به رعایت نکاتی دارد.

تمیز کردن گوشت از شبکه فلزی - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

حلزونی یا میله هدایت کننده چرخ گوشت

میله هدایت کننده همانطور که از نامش پیداست وظیفه دارد تا گوشت را به سمت تیغه چرخ گوشت هدایت نماید. مکان این میله در داخل حلزونی بوده و جنس آن فلزی می باشد. شکل میله هدایت کننده مانند حلزون مارپیچی بوده و در انتهای ان یک واشر وجود دارد. قرار گرفتن درست فلزی در سر جای خود توسط این قطعه انجام می گیرد.

تیغه چرخ گوشت

تیغه های چرخ گوشت به صورت سه پر یا چهار پر می باشند و توسط لبه های تیزی که دارند گوشت را به قطعات کوچک تبدیل می کنند. در هنگام نصب تیغه ها باید دقت زیادی نمود و آن را در جهت صحیح قرار دارد چرا که در صورتی که لباه تیز تیغه درست قرار نگیرد امکان چرخ شدن گوشت وجود نداشته و گوشت له می شود.

طوقه چرخ گوشت

طوقه قطعه ای فلزی است که باعث می شود شبکه، تیغه و حلزونی به صورت محکم در سر جای خود قرار گیرند. این قسمت را در قسمت جلویی چرخ گوشت می توان مشاهده کرد که از جنس فلز بوده و باید محکم چرخانده شود تا قطعات در حین کار کردن دستگاه از یکدیگرر جدا نگردند.

سینی چرخ گوشت

در بالاترین قسمت چرخ گوشت، سینی قرار دارد که معمولا از جنس پلاستیک بوده و قطعات گوشت در آن قرار گرفته و یکی یکی توسط هاون دستگاه به داخل دستگاه هدایت می شوند.

چرا چرخ گوشت گوشت را سیاه میکند

چرا چرخ گوشت گوشت را سیاه می کند سوال پر تکرار و دغدغه مهم صاحبان رستوران ها کترینگ ها و … است.

علت سیاه شدن گوشت توسط این دستگاه مونتاژ اشتباه و درگیر شدن ته مارپیچ با گلویی چرخ گوشت است. علاوه بر اینکه اگر سری مارپیچ و گلویی چرخ گوشت از متریال نا مناسب و غیر استیل شاخته شده باشد بعد از مدت کوتاهی پوشش آن ها از بین رفته و باعث سیاه شدن گوشت می شوند.

چرخ گوشت چگونه کار میکند

این دستگاه ها شامل چرخ گوشت های دستی و برقی می شوند. چرخ گوشت های دستی طراحی ساده ای دارند و در گذشته بیشتر مورد استفاده قرار می گرفتند.

روش کار چرخ گوشت های دستی به این صورت است که ابتدا لازم است قطعات گوشت را به قطعه های کوچک برش دهید سپس آن هارا درون میله مخصوص بگذارید و دسته آن را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید و تا زمانی که تکه های گوشت کاملا خارج نشده اند باید این فرآیند را انجام دهید.

مرغ - نحوه تمیز کردن چرخ گوشت

اما چرخ گوشت های برقی چگونه کار میکند ؟ چرخ گوشت های برقی علاوه بر ظاهر مدرن تر به طراحی پیشرفته تری نیز مجهز هستند. روش کار آن ها به این صورت است که قطعه ای گوشت را به سمت تیغه هل می دهد و تیغه هایی که در قسمت انتهایی مارپیچ قرار دارند گوشت را چرخ می کنند.

کلام آخر

نحوه تمیز کردن چرخ گوشت بسیار ساده تر از آن چیزی بود که فکرش را می کردید. اکنون می توانید با خیال راحت و بدون نگرانی از سختی شست و شو از این دستگاه استفاده کرده و سلامت خود و اعضای خانواده تان را تضمین کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

4 دیدگاه

 • سعیده رازی:

  یعنی دیگه با این کارا چرخ گوشت بو نمیگیره ؛ بعید میدونم

  پاسخ
  • شاد مگ:

   امتحان کنید امیدوارم جواب بگیرید. ممنون که نظرتون رو با ما به اشتراک گذاشتید

   پاسخ
  • فاطمه سادات:

   اره واقعا بوی بدش خیلی عذاب آور میکنه که باهاش کار کنی

   پاسخ
   • شاد مگ:

    این روشها عالی هستند انجامش بدید موثر هستند. ممنون که از مطالب ما بازدید میکنید

    پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *