افتتاح حساب ترکیه
برق انداختن استیل

برق انداختن استیل خیلی ساده تر از چیزیست که فکرش را می کنید. اما برای این کار لازم است با چند ماده ی طبیعی فوق العاده که استیل را برق می اندازد آشنا شوید. با این ترکیب خانگی که در شادمگ یادتان می دهیم انواع اجسام استیل را برق بیندازید.

ترفند های خانگی برق انداختن استیل

ظروف استیل - برق انداختن استیل

برق انداختن استیل با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین یک روش ساده و مؤثر برای تمیز کردن لکه ها و آثار سوختگی روی ظروف استیل است. اگر سطح ظرف استیل شما سیاه شده و یا داخل آن به دلیل سوختگی تیره شده، می توانید مقداری جوش شیرین روی ظرف بپاشید. سپس ظرف مورد نظر را با یک اسفنج نرم تمیز کنید.

از این روش برای برق انداختن سینک ظرفشویی هم استفاده کنید.

تمیز کردن ظروف استیل با سرکه و جوش شیری

ترکیب سرکه و جوش شیرین یک روش فوق العاده دیگر برای تمیزی و براق کردن ظروف استیل است. این روش به خصوص برای درخشان کردن سینک آشپزخانه بسیار مؤثر است. برای این کار می توانید به اندازه دو قاشق غذا خوری جوش شیرین روی سطح سینک یا ظرف استیل خشک مورد نظر بریزید. سپس با یک پارچه مرطوب جوش شیرین را در تمام سطح آن پخش کنید. حالا سرکه را روی سینک یا ظرف بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید. بعد از این زمان تمام سطح آن را بشویید و به خوبی خشک کنید.

تمیز کردن گاز استیل - برق انداختن استیل

استفاده از پولیش‌های نرم‌ و لطیف برای برق انداختن استیل

یکی از اشتباهاتی که ما ناخواسته برای برق انداختن قابلمه استیل استفاده می‌کنیم، استفاده از اسکاچ‌های سیمی است که بر‌عکس باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد خط و خش روی قابلمه، بهتر است از پولیش‌­های نرم برای شست‌و‌شو استفاده کنید.

براق کردن سینک با روغن لیمو

برای براق کردن ظروف استیل و از بین بردن آثار چربی و بقایای مواد غذایی روی ظروف می توانید ابتدا ظرف مورد نظر را با یک شوینده ملایم و یک اسفنج نرم بشویید. سپس ظرف مورد نظر را به خوبی خشک کنید. سپس مقداری روغن لیمو را روی یک پارچه خشک بریزید. آن را روی تمام سطح ظرف استیل پخش کنید. در نهایت ظرف را با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید تا روغن به طور کامل پاک و سطح استیل براق شود. این روش برای برق نداختن پشت قابلمه بسیار موثر است.

شیشه پاک کن برای برق انداختن استیل

برای حفظ درخشندگی ظرف های استیل از شیشه پاک کن استفاده کنید. برای از بین بردن جای انگشتان از روی گاز، مایکروفر یا یخچال استیل، از شیشه شوی ها کمک بگیرید و به راحتی آنها را تمیز کنید.

روغن زیتون، بهترین پاک کننده استیل

برای استفاده از روغن زیتون باید همانند روغن لیمو ابتدا ظرف را با یک شوینده ملایم بشویید و خوب خشک کنید. سپس مقداری روغن زیتون روی یک پارچه بریزید. آن را روی تمام سطح استیل پخش کنید. در نهایت ظرف استیل را با پارچه میکروفیبر پاک نمایید تا براق و درخشان شود.

برق انداختن دیگ سوخته - برق انداختن استیل

برق انداختن شیرآلات استیل با روزنانه

شاید برایتان جالب باشد که استفاده از روزنامه خشک مچاله شده یک روش ساده و کم هزینه برای براق کردن ظروف استیل است. برای این کار باید یک روزنامه را کاملاً مچاله کنید. سپس قابلمه یا ظروف استیل را محکم با آن پاک کنید تا درخشان شود.

براق کردن استیل با خمیر دندان

یکی از کاربردهای خمیر دندان برای برق انداختن کتری استیل و ظروف استیل است. آنزیم های موجود در خمیر دندان موجب از بین رفتن خط و خش و آلودگی سطوح استیل می شود. برای تمیز کردن ظروف استیل با خمیر دندان می توانید مقداری خمیر دندان حاوی سیلیس را روی سطح استیل بریزید. سپس آن را با یک پارچه به خوبی روی سطح استیل پخش کنید. در نهایت ظرف استیل را بشویید و خوب خشک کنید.

تمیز کردن آینه با چند ترفند فوق العاده راحت و کاربردی

استفاده از ژل تمیز‌کننده برای برق انداختن استیل

بهترین گزینه برای از بین بردن سیاهی ظروف استیل، ژل تمیز‌کننده است. پس از سیاه شدن ظروف استیل با استفاده از این ژل می‌توانید تیرگی سطوح استیل را از بین ببرید.

برق انداختن استیل با نمک و لیمو

یکی دیگر از بهترین روش های تمیز کردن گاز و پشت قابلمه استیل و برق انداختن ظروف استیل استفاده از لیمو و نمک است. برای این کار باید آب لیمو را روی تمام سطح ظرف بریزید. سپس مقداری نمک روی آن بپاشید. چند دقیقه صبر کنید. سپس دوباره مقداری نمک روی ظرف بپاشید و با استفاده از یک ابر شروع به تمیز کردن ظرف استیل کنید. در نهایت ظرف را به خوبی آبکشی و خشک نمایید.

برق انداختن سینک - برق انداختن استیل

تمیز کردن ظروف استیل با سس گوجه فرنگی

استفاده از سس گوجه فرنگی بهترین روش براق کردن بدن سماور یا سطح ظروف استیل است. اسیدیته سس گوجه فرنگی می تواند سطح ظروف استیل را براق و درخشان کند. برای این کار باید مقداری سس را روی سطح ظرف بریزید. چند دقیقه صبر کنید و بعد ظرف را بشویید. می توانید مقداری سس یا رب گوجه فرنگی را با آب ترکیب کنید. سپس ظرف استیل را داخل یک قابلمه بزرگ بیندازید و برای ۱۰ دقیقه در ترکیب آب و سس بجوشانید. در نهایت ظرف را به خوبی آبکشی و خشک کنید.

برق انداختن ظروف استیل با استفاده از کرم تارتر

در اینجا روش جالب دیگری را برای تمیز کردن قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های استیل به شما معرفی می‌کنیم. باور کنید یا نه، کرم تارتر می‌تواند غذای سوخته را به خوبی از روی استیل پاک کند. اگر بنابر اتفاق در گوشه‌ای از آشپزخانه خود کرم تارتر یافت می‌شود، می‌توانید از این روش نسبتا سریع و آسان برای تمیز کردن ظروف استیل خود کمک بگیرید. کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • حدودا ۲ قاشق غذاخوری کرم تارتر را درون ظرف استیل بریزید.
 • ۱ فنجان آب به ظرف اضافه کنید (مقدار آب موردنیاز ممکن است با توجه به حجم ظرف کمتر یا بیشتر باشد).
 • مخلوط کرم تارتر و آب را برای ۱۰ تا ۱۵ بجوشانید.
 • ظرف را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید خنک شود.
 • تا از بین رفتن تمام لکه، ظرف را با استفاده از یک اسفنج نرم بسابید.
 • ظرف استیل خود را با آب گرم و مایع ظرف‌شویی بشویید.

همچنین می‌توانید بدون جوشاندن نیز از کرم تارتر برای برق انداختن ظروف استیل خود کمک بگیرید. کافی است با مخلوط کردن مقداری مساوی از کرم تارتر و آب، یک ترکیب خمیری، مانند روش جوش شیرین، بسازید. خمیر را روی تمام سطح ظرف پخش کرده و اجازه دهید برای یک شب، یا حداقل چندین ساعت، روی آن باقی بماند. سپس آن را با استفاده از یک اسفنج نرم یا فرچه غیرخشن از روی ظرف پاک کرده و با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید. احتمالا استفاده از هریک از دو روش بالا می‌تواند درخشش را به ظرف استیل شما بازگرداند؛ اما ممکن است مجبور شوید برای دستیابی به این هدف فرآیند شستشو را بیش از یک بار تکرار کنید.

برق انداختن استیل با آرد

برای براق کردن استیل صنعتی با آرد می توانید مقداری آرد روی ظرف استیل شسته و خشک شده بپاشید. سپس یک پارچه تمیز و خشک بردارید و آرد را به صورت دورانی روی ظرف بمالید. در بخش هایی که ظرف لک دارد، آرد را بیشتر بمالید. این کار همانند یک لایه بردار ملایم سطح استیل را صاف و درخشان می کند.

برق انداختن ظروف مسی - برق انداختن استیل

برق انداختن ظروف استیل با استفاده از هیدروژن پراکسید

هیدروژن پراکسید یک ماده رایج خانگی است که در اکثر جعبه‌های کمک‌های اولیه پیدا می‌شود.  علاوه بر کمک‌های پزشکی، می‌توانید از این ماده برای برق انداختن ظروف استیل خود نیز استفاده کنید! در صورت ترکیب کردن با یک ماده خانگی رایج و ارزان دیگر، یعنی جوش شیرین، می‌توانید یک محلول معجزه‌آسا برای تمیز کردن ظروف کثیف و سوخته تهیه کنید. برای برق انداختن ظروف استیل با استفاده از هیدروژن پراکسید و جوش شیرین، کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • مقدار زیادی هیدروژن پراکسید به ظرف اضافه کنید (بدون توجه به حجم ظرف، ارتفاع محلول هیدروژن پراکسید باید بین ۰٫۵ تا ۱٫۵ سانتی‌متر باشد).
 • چندین قاشق غذاخوری (یا حدودا یک چهارم فنجان) جوش شیرین به ظرف اضافه کنید.
 • ظرف را روی حرارت قرار داده و اجازه دهید به دمای جوش برسد (برای جلوگیری از غلغل شدید، دما را به تدریج افزایش داده و صبر داشته باشید).
 • ظرف را از روی حرارت برداشته و اجازه دهید برای حدود ۱۰ دقیقه خنک شود.
 • ظرف را خالی کرده و آن را با استفاده از یک اسفنج نرم، آب گرم و مایع ظرفشویی به خوبی سابیده و سپس بشویید.
ساده ترین روش شستشوی روفرشی در منزل ؛ بدون نیاز به قالیشویی و خشکشویی

خشک کردن ظروف استیل

همیشه بعد از شستن ظروف استیل آن ها را با دستمال نرم یا حوله ای خشک کنید تا لکه ایجاد نکند، بعد شستن ظرف ها با مایع ظرفشویی و اسکاج، سینک و شیرآلات تان را بشوید و آبکشی کنید و بهتر است با دستمال خشک کنید.

ترفندهای براق کردن قاشق و چنگال استیل

استفادهٔ طولانی مدت از قاشق و چنگال‌های استیل، آن‌ها را کدر و لکه‌دار می‌کنند. آیا می‌خواهید درخشندگی و براق‌بودن قاشق و چنگال خود را برگردانید؟

 1. با کمک جوش شیرین و آب یک خمیر پاک‌کننده درست کنید.
 2. خمیر جوش شیرین را روی تمام سطوح قاشق و چنگال‌های خود بمالید و با کمک اسکاچ یا پارچه لکه‌ها را کاملاً پاک کنید تا براق‌بودن آن‌ها بازگردد.

به غیر از جوش شیرین می‌توان از دو مادهٔ اسیدی خانگی دیگر هم برای شستن و برق انداختن ظروف استیل و قاشق و چنگال‌ها استفاده کرد. لکه‌های سخت را می‌توان با استفاده از پاک‌کننده‌های طبیعی مانند سرکه و آبلیمو از بین برد.
بدین صورت که آن‌ها را در محلولی از آب و کمی سرکه یا آبلیمو چند دقیقه خیس کنید و سپس با اسکاچ و آب بشویید. خواهید دید که قاشق و چنگال‌های شما مانند روز اول برق می‌زنند.
قاشق و چنگال‌ها را باید با آب گرم و مایع ظرفشویی بشویید تا بوی جوش شیرین، سرکه و آبلیمو از بین برود.
پس از شستن قاشق و چنگا‌ل‌های استیل حتما آنها را با کمک پارچهٔ تمیز و نرم، خشک کنید تا لکه‌های آب روی آن‌ها باقی نماند.
برای نگهداری از ظروف استیل و همچنین قاشق‌ها و چنگال‌ها، آن‌ها را باید به طور منظم بعد از صرف غذا، با آب گرم و مایع ظرفشویی نویتکس بشویید و سپس آن‌ها را در سبد مخصوص ظرف‌ها بگذارید تا خشک شوند و یا با یک پارچهٔ تمیز و جاذب رطوبت، خشک کنید تا از ایجاد لکه‌های آب جلوگیری شود.

برق انداختن شیرآلات - برق انداختن استیل

نحوه استفاده صحیح از ظروف استیل و نگهداری از آن

استفادهٔ صحیح و رعایت یک سری از نکات، عمر و دوام ظروف استیل را بالا می‌برند و می‌توانید به مدت طولانی از ظروف استیل خود بدون ایجاد هیچ‌گونه خط و خش، به راحتی استفاده کنید. برای نگهداری از ظروف استیل خود نکات زیر را رعایت کنید:

نکتهٔ اول: همیشه قبل از اضافه کردن روغن به تابهٔ استیل، آن را روی شعله گاز به آرامی گرم کنید، این کار به توزیع یکنواخت گرما در کف تابه کمک می‌کند؛ سپس بعد از داغ شدن روغن غذا را اضافه کنید.
نکتهٔ دوم: افزودن روغن به ماهیتابهٔ استیل داغ باعث می شود که سطح نچسبی موقتا ایجاد شود؛ با این کار غذا به کف تابه نمی‌چسبد.
نکتهٔ سوم: برای جلوگیری از تغییر شکل و تاب‌برداشتن تابه یا قابلمه آن را بیش از حد داغ نکنید و بعد از انجام مراحل پخت و پز آن را به آرامی خنک کنید.
نکتهٔ چهارم: از مواد شویندهٔ استاندارد مانند مایع ظرفشویی نویتکس برای شست‌وشو استفاده کنید.
نکتهٔ پنجم: هرگز برای تمیزکردن ظروف استیل از مواد شیمیایی حاوی آمونیاک یا سفیدکننده استفاده نکنید؛ زیرا آمونیاک ممکن است با فلز واکنش دهد و اثرات نامطلوبی بر ظرف بگذارد.
نکتهٔ ششم: از قراردادن اشیا تیز مانند چاقو در داخل ظروف استیل برای جلوگیری از ایجاد خراش‌های ناخواسته، خودداری کنید.
نکتهٔ هفتم: غذاهایی را که تازه از فریز بیرون آورده‌اید و سرد هستند، به یک باره داخل ظرف استیل گرم نریزید. ظرف در تماس با دمای سردتر منقبض‌شده و منجر به چسبیدن غذای سرد به آن می‌شود.
نکتهٔ هشتم: بنابراین، غذاهایی مانند گوشت، مرغ یا ماهی را پس از خروج از یخچال، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در دمای محیط نگه دارید و سپس سرخ کنید.

تزیین کدو حلوایی برای شب چله + چیدمان میزهای یلدایی لاکچری

نکاتی برای برق تمیز کردن و انداختن استیل

 • قبل از هر چیزی باید بدانید که برای اینکه ظروف استیل شما همیشه ظاهر درخشان و تمیزی داشته باشد، باید بعد از شستشو آن ها را به خوبی با یک پارچه میکروفیبر تمیز کنید. این کار از ایجاد لکه روی ظروف استیل جلوگیری می کند و ظاهری درخشان به آن ها می بخشد.
 • به یاد داشته باشید که استفاده از اسفنج سفت یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن ظروف استیل مناسب نیست. این کار موجب ایجاد خط و خش هایی روی سطح استیل می شود و ظاهر آن را به مرور کدر می کند. برای شستن ظروف استیل باید همیشه از شوینده های ملایم و یک اسفنج نرم استفاده کنید.
 • برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف استیل هیچگاه از سفید کننده استفاده نکنید. زیرا سفید کننده ها حاوی کلر هستند و لایه محافظ ظروف استیل را از بین می برند و موجب تغییر رنگ قابلمه استیل می شود.
 • برای تمیز کردن ظروف استیل داغ از آب سرد استفاده نکنید. این کار موجب تغییر شکل ماهیتابه و خراب شدن آن می شود.
 • بهتر است بدانید که استفاده از مواد شیمیایی برای تمیز کردن ظروف استیل مناسب نیست.از همین رو بهتر است حتما بعد از استفاده از این ظروف آن ها را در آب قرار دهید تا اثر غذا و سوختگی روی ظرف باقی نماند. سپس می توانید با استفاده از یک شوینده ملایم و یا یکی از مواد طبیعی که برای تمیز کردن و براق کردن ظروف استیل استفاده می شود، آن را بشویید.
 • یکی از بهترین روش های برق انداختن ظروف استیل استفاده از اسپری های مخصوص استیل است که در بازار به فروش می رسد. می توانید مقداری از تمیز کننده را روی یک پارچه اسپری کنید. سپس شروع به تمیز کردن ظرف استیل با آن کنید.

برق انداختن زیر دیگ - برق انداختن استیل

چگونه قابلمه استیل سیاه شده را بشوییم ؟

برای جلوگیری از سیاه شدن ظروف استیل لازم است که به چند نکته توجه داشته باشید:

 • برای اینکه قابلمه را از سیاه شدن در اثر حرارت در ‌امان نگه دارید، حتما از حرارت کم برای پخت‌وپز استفاده کنید.
 • اگرچه مقاومت این قابلمه‌ها در برابر فرسودگی، حرارت و خراشیدگی بسیار زیاد است، تمیز کردن قابلمه استیل سیاه شده، بدون آسیب رساندن به آن بسیار مهم است.
  برای تمیز کردن این ظروف ابتدا باید به مدت ۲۴ ساعت آن‌ها را کنار بگذارید و استفاده نکنید.
 • برای شستشوی این ظروف بهتر است از لکه بر قوی استفاده نکنید و مواد شوینده مناسبی به‌کار ببرید.
 • براق‌کننده به‌راحتی می‌تواند سیاهی قابلمه را از بین ببرد؛ اما اگر میزان قدرت این سفید‌کننده زیاد باشد باعث آسیب به استیل خواهد شد.
 • جوش شیرین و سرکه برای براق کردن ظروف استیل گزینه مناسبی هستند. علاوه­‌بر این می‌توان از موادی مثل روغن‌زیتون، کربنات‌سدیم، گازپاک‌کن، پودر ماشین‌ ظرفشویی، الکل، آرد و… نیز برای پاک کردن این لکه‌­ها استفاده کرد.

جلوگیری از سیاه شدن صفحه گاز استیل

یکی از مهم ترین نکات در نگهداری لوازم استیل در آشپزخانه جلوگیری از سیاه شدن صفحه گاز استیل است. سوختن استیل دور گاز، ایجاد لکه‌های مواد غذایی سوخته و مواردی از این قبیل در سیاه شدن صفحه گاز استیل تاثیر مستقیم دارند.

بنابراین با نگهداری و تمیز کردن مواد گاز استیل با مواد پاک کننده خانگی مثل جوش شیرین، شرکه و مایع ظرفشویی می‌توان از ایجاد سیاهی در سطح گاز استیل جلوگیری نمود. در همین راستا کاربرد ترفندهایی چون ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشوی می‌تواند در حل کردن لکه‌های چربی سیاهی استیل تاثیرگذار باشد.

بعنوان مثال 5 قطره جوش شیرین، 3 قطره مایع ظرفشویی و 4 قاشق سرکه یک جرم گیر خانگی بسیار موثر برای رفع مشکل سیاه شدن صفحه گاز استیل است. برای پاک کردن صفحه گاز استیل در هنگام استفاده از این جرمگیر از دستمال نرم، اسفنج یا مسواک استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

25 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *