افتتاح حساب ترکیه
شستن ماهیتابه کثیف - برق انداختن پشت قابلمه

برق انداختن پشت قابلمه به نظر سخت و نشدنی است اما با برخی ترفندها که شادمگ در اختیار شما قرار داده می توانید به راحتی آب خوردن برق انداختن پشت قابلمه را انجام دهید. به شما قول می دهیم با این ترفندها  برق انداختن پشت قابلمه لذت بخش ترین بخش نظافت آشپزخانه شما می شود.

تمیز کردن و برق انداختن پشت قابلمه

تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه از جمله کارهایی است که هر خانه داری باید پس از مدتی استفاده از ماهیتابه و قابلمه‌های خود به آن بپردازد. اگر شما نیز دارای تعداد زیادی قابلمه کهنه هستید؛ قبل از کنار گذاشتن آن‌ها، دست نگه دارید و تنها با چند راهکار ساده به تمیز کردن پشت قابلمه خود بپردازید.

پشت ماهیتابه سوخته - برق انداختن پشت قابلمه

فراموش نکنید که با تمیز کردن پشت ماهیتابه خود، می‌توانید از هزینه مجدد جهت خرید قابلمه‌ها و ماهیتابه‌های جدید پرهیز کنید. پس با همراهی ما در این مطلب آسان‌ترین و کاربردی‌ترین روش تمیز کردن پشت قابلمه تفلونی، سرامیکی و انواع ماهیتابه و سفيد كردن قابلمه روحی را به آسانی بیاموزید.

روش های آسان برای برق انداختن و تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه

محلول رفع سیاهی پشت قابلمه

مواد مورد نیاز برای تمیز کردن قابلمه سوخته: سرکه سفید، آب اکسیژنه، جوش شیرین، اسکاچ زبر

روش استفاده: با ریختن آب اکسیژنه جهت تمیز کردن پشت ماهیتابه، آن را کمی مرطوب کنید و سپس مقداری جوش شیرین را بر روی محل مورد نظر قرار دهید. پس از گذشت ۱۰ دقیقه از ریختن جوش شیرین، سرکه سفید را بر روی سیاهی‌های پشت قابلمه و ماهیتابه خود بریزید و یک ساعت به آن فرصت دهید. سرکه با خاصیت خود به همراه جوش شیرین، به آسانی می‌تواند موجب از بین رفتن آلودگی‌های پشت ظروف شما شود. تنها کافی است در مرحله آخر آن‌ها را با آب خوبی بشویید و با کشیدن اسکاج از از بین رفتن تمامی آلودگی‌ها اطمینان حاصل کنید.

تمیز کردن در شیشه ای قابلمه هم به اندازه ی خود آن اهمیت دارد، پس از آن هم غافل نشوید.

محلول چربی زدایی

مواد مورد نیاز: سرکه سفید، دو قاشق غذاخوری بکینگ پودر، مقداری آب

شستن پشت ماهیتابه - برق انداختن پشت قابلمه

روش استفاده: در ظرف دیگری ابتدا ۲ قاشق غذاخوری بیکینگ پودر همراه با آب ترکیب کنید و به وسیله اسکاج زبر خود محلول به دست آمده را جهت تمیز کردن پشت ماهیتابه محکم بکشید.

فرمول جادویی برای تمیز کردن فر اجاق گاز ؛ فوری چربی فر رو محو کن

اگر پس از طی مراحل گفته شده نتیجه مطلوب خود را مشاهده نکرده‌اید؛ مقداری سرکه سفید را به محلول خود اضافه کنیدو دوباره کشیدن اسکاج را امتحان کنید تا شاهد از بین رفتن تمامی چربی‌های انباشته شده بر پشت ظروف خود باشید.

هنگامی که زمان تعویض اسکاچ تان رسید، آن را دور نیندازید و برای تمیز کردن پشت قابلمه استفاده کنید.

لکه برها و پاک کننده‌های قوی

مواد مورد نیاز: اسکاج، مقداری آب، یک پاک کننده قوی مانند سفید کننده یا گاز پاک کن

روش استفاده: اسکاج خود را به پاک کننده قوی در دسترس آغشته کنید و خیلی محکم بر روی قسمت‌های آلوده ظروف خود بکشید. پس از آن با شست و شو در زیر آب از بین رفتن تمامی لکه ها را مشاهده کنید. ممکن است پس از شستشو نیاز باشد اقدام فوق چند بار تکرار شود تا نتیجه مطلوب حاصل گردد.

آسان‌ترین لکه بر

مواد مورد نیاز: جوش شیرین، آب اکسیژنه

روش استفاده: یکی از آسان‌ترین راه‌های تمیز کردن پشت قابلمه تفلون تنها با ترکیبی از آب و جوش شیرین حاصل می شود.

قابلمه استیل- برق انداختن پشت قابلمه

برای آن کافی است جوش شیرین و آب را تا به دست آوردن ماده خمیری شکل ترکیب کنید و سپس ترکیب حاصل را به مدت ۱۰ دقیقه بر روی ظروف خود بگذارید. واکنش‌هایی که جوش شیرین با آلودگی‌های پشت قابلمه می‌دهند، موجب می‌شود که پس از ۱۰ دقیقه تمامی آلودگی‌ها به آسانی از پشت ظروف جدا شود.

شفاف سازی ظروف

مواد مورد نیاز: آبلیمو، فویل آلومینیومی، جوش شیرین، چند لیتر آب، سیم ظرفشویی، مایع ظرفشویی، اجاق گاز، ظرفی بزرگ جهت قرار دادن قابلمه‌ها در آن

روش استفاده: در ظرف بزرگ خود آب جوش شیرین فویل‌های آلومینیومی که به صورت توپ‌های کوچک درآمده و آب لیمو را بریزید.

ظرف را روی شعله بزرگ گاز خود قرار دهید و تا زمان به جوش آمدن محلول درون آن صبر کنید. سپس پس قابلمه و ماهیتابه های خود را به مدت ۲ تا ۶ دقیقه درون محلول به جوش آمده قرار دهید.

پس از آن برای تمیز و شفاف کردن پشت قابلمه های خود تنها کافی است به وسیله ی سیم ظرفشویی آغشته به مایع آنها را به خوبی بشویید.

رفع سوختگی‌های پشت قابلمه

مواد مورد نیاز: سرکه، جوش شیرین، آب داغ، سیم و مایع ظرفشویی(ریختن جوش شیرین در مایع ظرفشویی)

تمیز کردن قابلمه - برق انداختن پشت قابلمه

روش استفاده: استفاده از این روش جوابگویی بالایی را در از بین بردن آثار سوختگی از پشت قابلمه و ماهیتابه‌ها را نشان داده است.

برای آن تنها کافی است ظروف خود را در آب داغ خیس کنید و با قرار دادن جوش شیرین و پاشیدن سرکه بر روی آن شاهد تمیز کردن پشت قابلمه و ماهیتابه خود توسط ترکیب حاصل شوید.

10 علت خنک نکردن کولر گازی و اسپیلت در روز های گرم

برق انداختن ظروف تنها در چند دقیقه

مواد مورد نیاز: سرکه سفید، اسکاچ زبر، آب

روش استفاده: استفاده از سرکه آسان‌ترین روش تمیز کردن پشت قابلمه می‌باشد؛ که برای آن تنها کافی است سرکه سفید را بدون هیچ واسطه‌ای بر روی آلودگی‌های پشت ظروف خود بریزید. پس از گذشت چند دقیقه به وسیله اسکاچ زبر و آب آن را به خوبی بشویید و تنها در چند دقیقه شاهد برق انداختن ظروف خود باشید.

ماهیتابه سوخته - برق انداختن پشت قابلمه

روش های کاربردی تمیز کردن پشت قابلمه های تفلون و چدنی

1- تمیز کردن پشت قابلمه با آب داغ و مایع ظرفشویی

اول از همه با استفاده از آب داغ، مایع ظرفشویی و اسکاچ می توانید سیاهی و لکه های پشت قابلمه تفلون و چدنی را تمیز کنید.

2. تمیز کردن پشت قابلمه با سس کچاپ

سس کچاپ را پشت قابلمه ریخته و حدود 10 دقیقه آن را رها کنید و بعد از 10 دقیقه با اسفنج نرم بکشید تا پشت قابلمه شما تمیز شود. این روش تا حدودی باعث تمیز شدن پشت قابلمه ها می شود.

سس - برق انداختن پشت قابلمه

3. استفاده مستقیم از سرکه سفید روی لکه های پشت قابلمه

روش دیگر برای برق انداخت پشت قابلمه تفلون و چدنی استفاده از سرکه سفید است به طوریکه سرکه سفید را مستقیما روی لکه بریزید و با اسکاچ یا ابر شروع به شستشو کنید.

شستن مبل با سرکه از روش های بسیار کاربردی است که در شادمگ یادتان داده ایم.

4. تمیز کردن پشت قابلمه با سرکه و جوش شیرین

ابتدا پشت قابلمه را با آب گرم یا داغ خیس کنید و روی آن جوش شیرین بریزید سپس روی جوش شیرین ها سرکه بپاشید. سرکه با جوش شیرین باهم واکنش داده و کف می کند. بعد از 15 دقیقه با سیم ظرف شویی آغشته به مایع ظرف شویی تمام سیاهی ها و سوختگی های پشت قابلمه را تمیز کنید.

جوش شیرین - برق انداختن پشت قابلمه

5. تمیز کردن پشت قابلمه با آبلیمو و فویل

در یک ظرف که قابلمه هایتان در آن جا شوند، جوش شیرین، آب، دو تیکه اندازه توپ کوچک ورق آلومینیومی و آبلیمو بریزید. آنها را روی گاز قرار دهید تا به جوش بیاید. زمانی که جوش آمد پشت قابلمه ها را در این محلول قرار دهید و بگذارید بین 2 تا 6 دقیقه در این مواد بماند. در آخر پشت قابلمه را با یک سیم ظرف شویی و مایع ظرف شویی برق بیندازید.

آموزش مرحله به مرحله نوبت دهی اینترنتی تعویض پلاک ؛ بدون دردسر و آسان

6. استفاده از جوش شیرین به همراه آب اکسیژنه برای از بین بردن لکه پشت قابلمه

برای پاک کردن سیاهی و لکه های پشت قابلمه این دو ماده را با هم ترکیب کرده و به صورت یک لایه ضخیم روی قسمت سوخته به مدت 10 دقیقه قراردهید و سپس با اسکاچ بشویید.

7. ترکیب بیکینگ پودر و سرکه سفید برای تمیز کردن پشت قابلمه

برای تمیز کردن پشت قابلمه تفلون و چدن 2 قاشق غذاخوری بیکینگ پودر را در ظرفی ریخته و با آب مخلوط کنید. بعد از مخلوط شدن کامل اسکاچ را در محلول فرو کرده و با آن به جنگ چربی ها بروید! می توانید سرکه سفید را هم به این محلول اضافه کنید.

8. شستشو با مواد پاک کننده و لکه برهای قوی آشپزخانه

علاوه بر سرکه سفید و جوش شیرین می توانید از لکه برهای رایج در آشپزخانه هم استفاده کنید مثل مواد سفید کننده و گاز پاک کن، پودر رخشا.

9. ساخت محلول رفع سیاهی پشت قابلمه با سرکه سفید ، آب اکسیژنه، جوش شیرین و اسکاچ

برای استفاده از این مواد برای تمیز کردن سیاهی پشت قابلمه تفلون و چدن به این روشکه جوش شیرین را روی محل مورد نظر ریخته و آب اکسیژنه روی آن بریزید به مقداری که کمی مرطوب شود.بگذارید به مدت 10 دقیقه در این حالت بماند،بعد از آن سرکه سفید روی آن اسپری کنید و اجازه دهید 1 ساعت مواد روی ظرف بماند، بعد با اسکاج و آب کاملا بشویید.

چگونه قابلمه روحی را سفيد کنیم ؟

لیمو یک راه عالی برای تمیز کردن و درخشندگی ظروف می‌باشد. همراه با قدرت جوش شیرین، می‌توانید لکه‌های اکسیداسیون سیاه، زرد را از بین ببرید و به تمیز كردن قابلمه سوخته کمک کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

قابلمه روحی - برق انداختن پشت قابلمه

تا جایی که ممکن است مواد غذایی و خرده ذرات باقیمانده را از قابلمه خارج کنید.

یک لایه نازک آب در قابلمه بریزید، سپس کف آن را به مقدار زیاد با جوش شیرین بپوشانید.

یک لیمو را از وسط نصف کنید و از قسمت گوشتی آن برای تميز كردن قابلمه روحي با خمیر جوش شیرین استفاده کنید. ترکیب مکن است کف کند و این نشانه ی خوبی است.

اگر اطراف بدنه قابلمه هم سیاه یا کدر شده است، قابلمه را زیر و رو کنید و از این روش برای پاک کردن لکه‌ها و بازگرداندن درخشش آن استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *