سفيد كردن قابلمه روحی

سفيد كردن قابلمه روحی برای بانوان ایرانی دغدغه‌ ای همیشگی است.چون علاقه ایرانیان به استفاده از ظروف روحی  بسیار بوده و منجر شده تا انواع مختلفی از ظروف روحی در آشپزخانه هر ایرانی پیدا شود. به همین دلیل شادمگ اصولی را به شما آموزش داده که این طروف پرطرفدار را خوب تمیز کنید.

ظروف روحی

طبخ غذاهای ایرانی در ظروف روحی یکی از پرکاربردترین استفاده از ظروف روحی می‌باشد اما مشکلی که در استفاده این ظروف وجود دارد، مشکل سیاه شدن سریع این ظروف می‌باشد. برای این مشکل چه باید کرد؟

سفيد كردن قابلمه روحی

ظروف روحی مثل قابلمه و ماهیتابه، پس از مدتی استفاده سیاه می شوند و ظاهر قبلی خود را از دست می دهند. در این مقاله نحوه سفید کردن ظروف روحی را آموزش خواهیم داد. با ما باشید.

چگونه قابلمه روحی را برق بیندازیم ؟

یکی از ظروف بسیار پر مصرف در بین ما قابلمه ها و سایر ظروف روحی (ظروف از جنس روی) هستند. این ظروف به واسطه وزن سبک و سایر مزایایی که دارند، تقریبا در هر خانه ای پیدا می شوند.

داخل ظروف روحی در اثر جوشاندن آب، پختن حبوبات و یا برنج است و بیرون این ظروف به دلیل قرار گرفتن روی آتش و یا حرارت نامناسب، بخار روغن و … سیاه می شود.

در ادامه قصد داریم که راه حل های مناسب برای سفید کردن داخل و بیرون ظروف روحی یا روی در اختیار شما قرار دهیم، از طرفی پیشنهاداتی برای شما داریم که باعث می شود از سیاه شدن داخل و بیرون قابلمه های روحی جلوگیری کنیم.

سفيد كردن قابلمه روحی

روش های سفيد كردن قابلمه روحی

به یاد داشه باشید اولین قدم برای سفید کردن قابلمه روحی این است که از سیم ظرف شویی برای پاک کردن سیاهی های ظروف روحی بروید و در صورتی که این روش جوابگو نبود به سراغ روش هایی که در ادامه می گوییم بروید.

سفيد كردن قابلمه روحی با جوش شیرین

در اینجا چند روش برای سفيد كردن ظروف روحي با جوش شیرین قرار دادیم:

روش اول: جوش شیرین و سرکه

کف ظرف را با یک لایه کوچک از آب و سرکه سفید بپوشانید.

سرکه رقیق شده را روی اجاق گاز گرم کنید و اجازه دهید تا بجوشد.

بعد از یک دقیقه جوش آمدن آن را از روی حرارت بردارید و سرکه را داخل سینک بریزید.

سفيد كردن قابلمه روحی

یک قاشق غذاخوری جوش شیرین را به ظرف خالی اضافه کنید (در صورت باقی ماندن سرکه در ظرف کف ز ترکیب با جوش شیرین ایجاد می‌شود، بنابراین از خال شدن سرکه اطمینان حاصل کنید). از یک اسفنج برای از بین بردن لکه‌های باقیمانده استفاده کنید. سپس ظرف را آب بکشید. سرکه را معجزه ی تمیزی می نامند زیرا کاربردهای یسیار زیادی دارد مثل شستن مبل با سرکه.

چسب آکواریوم اينطوری استفاده ميشه ؛ هم با تفنگ و هم بدون تفنگ

روش دوم: جوش شیرین و آب

تا جایی که ممکن است مواد غذایی و خرده ریزهای داخل قابلمه را تمیز کنید.

خمیری از 3 قسمت جوش شیرین و 1 قسمت آب درست کنید. خمیر را بر روی قسمت‌های سیاه شده قرار دهید به‌طوری‌که تمام نواحی را بپوشاند. اجازه دهید این مخلوط چند ساعت یا یک شب بماند، سپس جوش شیرین بیشتری اضافه کنید و با یک برس نایلونی یا اسفنج، ظرف را تمیز کنید.

همچنین اگر عجله دارید می‌تواند ظرف را روی شعله بگذارید و به خمیر آب اضافه کنید و اجازه دهید تا چند دقیقه بجوشد. پس از تغییر رنگ محلول به قهوه‌ای، شعله را ببندید و اجازه دهید خنک شود. سپس ظرف را آبکشی کنید.

روش سوم سفيد كردن قابلمه روحی : جوش شیرین و لیمو

لیمو یک راه عالی برای تمیز کردن و درخشندگی ظروف می‌باشد. همراه با قدرت جوش شیرین، می‌توانید لکه‌های اکسیداسیون سیاه، زرد را از بین ببرید و به تمیز كردن قابلمه سوخته کمک کنید. برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید:

سفيد كردن قابلمه روحی

تا جایی که ممکن است مواد غذایی و خرده ذرات باقیمانده را از قابلمه خارج کنید.

یک لایه نازک آب در قابلمه بریزید، سپس کف آن را به مقدار زیاد با جوش شیرین بپوشانید.

یک لیمو را از وسط نصف کنید و از قسمت گوشتی آن برای تميز كردن قابلمه روحي با خمیر جوش شیرین استفاده کنید. ترکیب مکن است کف کند و این نشانه ی خوبی است.

اگر اطراف بدنه قابلمه هم سیاه یا کدر شده است، قابلمه را زیر و رو کنید و از این روش برای پاک کردن لکه‌ها و بازگرداندن درخشش آن استفاده کنید.

روش چهارم: جوش شیرین و هیدروژن پراکسید

جوش شیرین را با هیدروژن پراکسید به نسبت یک به سه ترکیب کنید.

محلول را داخل قابلمه بریزید و یک ساعت صبر کنید.

سپس محلول را با استفاده از اسکاچ، بر روی بدنه و کفه زیر قابلمه اسپری کنید و یک ساعت دیگر منتظر بمانید.

سپس قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

سفيد كردن قابلمه روحی با نمک

نمک، به خصوص نمک درشت، برای از بین بردن جای سوختگی در ظروف روحی عالی است. چرا که به سرعت باعث زدودن چربی‌های سفت شده می‌شود. می‌توانید نک را با کمی آب داغ، مایع ظرف‌شویی و یا آبلیمو ترکیب کرده و با این ترکیب سیاهی‌های قابلمه را اسکراب کنید. سپس قابلمه را با آب ولرم آبکشی کنید.

معجزه ی رژیم کاهش وزن سریع ؛ 9 کیلو لاغری در 2 هفته بدون بازگشت

سس کچاپ برای سفيد كردن قابلمه روحی

استفاده از سس کچاپ برای احیای قابلمه‌ها و ظروف روحی کدر بسیار رایج است. ناحیه آسیب دیده را با یک لایه نازک از سس کچاب بپوشانید و پس از گذشت 10 دقیقه قابلمه را با آب ولرم بشویید.

سفيد كردن قابلمه روحی

نقش خمیر دندان در سفید کردن قابلمه روحي

از یک خمیر دندان سفید کننده برای این کار استفاده کنید. خمیر دندان را بروی سطح داخلی قابلمه به صورت دایره‌وار فشار دهید. با استفاده از یک اسفنج آن را به طور یکنواخت پخش کنید. سپس داخل قابلمه آب گرم بریزید و پس از چند دقیقه با استفاده از یک اسفنج یا اسکاچ قابلمه را بشورید.

سفید کردن قابلمه روحی با صابون

برای تمیز کردن ظروف روحی به سیم ظرفشویی و یک صابون نو احتیاج دارید مارک و مدل صابون مهم نیست.

ابتدا صابون را روی سیم ظرفشویی بکشید و همان قسمت سیم را روی قابلمه روحی بکشید و باز هم صابون روی سیم ظرفشویی بکشید و با آن قابلمه ها را بسابید خواهید دید چقدر راحت و سریع قابلمه ها براق می شوند.

بهتر است هر قابلمه را که می سابید را آب بکشید که لک روی آن ایجاد نشود ظروف روحی شما بوی صابون گرفتند بعد از آبکشی با اسکاج و مایع ظرفشویی قابلمه ها را خوب بشویید و آبکشی کنید دیگر بو نمی دهند و از درخشش قابلمه تان لذت ببرید.

سفيد كردن قابلمه روحي با آب داغ

قابلمه را روی اجاق گاز قرار دهید و زیر آن را روشن کنید. وقتی ظرف به اندازه‌ی کافی داغ شد، یک فنجان آب بریزید و بگذارید کمی بجوشد (در صورت تمایل مقداری صابون ظرف‌شویی اضافه کنید). سپس از یک قاشق چوبی یا کاردک نایلونی برای خراش دادن قسمت‌های سوخته در حالی که آب آن را شل می‌کند، استفاده کنید.

سفيد كردن قابلمه روحی

قرص ماشین ظرف‌شویی برای سفيد كردن قابلمه روحی

در این حالت، کف قابلمه روحی را با کمی آب بپوشانید و آن را روی حرارت ملایم گرم کنید. سپس قابلمه را از روی حرارت بردارید و قرص را روی تکه‌های سوخته بتراشید. سپس قابلمه را با آب گرم و صابون بشویید.

ورق خشک کن بری سفيد كردن قابلمه روحی

از ورق خشک کن برای جلوگیری از الکتریسیته شدن لباس‌ها و از بین بردن لک آن‌ها در ماشین لباسشویی استفاده می‌شود. می‌توانید در تميز كردن قابلمه روحي نیز از آن استفاده کنید.

تکنیک های تضمینی خانگی تیز کردن چاقو بدون نیاز به چاقو تیزکن

ظرف را با آب گرم پر کنید، یک ورقه خشک کن داخل آن بگذارید (ظرف را زیر آب بگیرید تا ورق کاملاً خیس آب شود)، و چند ساعت صبر کنید. سپس از ورق خشک کن به عنوان اسکراب استفاده کرده و کثیفی‌های کف قابلمه را بسابید.

بسیاری از افراد استفاده از این روش را به دلیل وجود مواد شیمیایی در ورق خشک کن مضر می‌دانند.

فویل آلومینیوم برای سفيد كردن قابلمه روحی

مقدار زیادی جوش شیرین روی تکه‌های سوخته و سیاه بپاشید و کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیر به دست آید. مقداری فویل آلومینیومی را مچاله کنید و شروع به مالش دادن آن در اطراف ظرف کنید تا تمام تکه‌های غذا و قسمت‌های لکه دار تمیز شوند. ظرف را با آب گرم و صابون بشویید.

سفيد كردن قابلمه روحی

چگونه از سیاه شدن ظروف روحی جلوگیری کنیم ؟

در صورتی که داخل ظروف روحی شما در اثر پخت و پز غذاهای آبدار سیاه می شود، چاره کار بسیار ساده است و کافیست در زمان جوشاندن آب، پختن حبوبات یا برنج چند قطره سرکه یا آبلیمو داخل ظرف بریزید و دیگر نگران سیاه شدن داخل ظروف روحی نباشید.

همچنین به یاد داشته باشید که شما می توانید از این روش برای ظروف استیل نیز استفاده کنید و نتیجه ای مشابه بگیرید.

شاید نیاز به گفتن این موضوع نباشد ولی ما یادآوری می کنیم که بهتر است در زمان پخت خورشت ها و غذاهایی که نیاز به چاشنی های اسیدی مثل آبلیمو و سرکه دارند این کار را انجام دهید و نیازی نیست برای هر دفعه پخت و پز این کار را انجام دهید.

ظروف روحی (از جنس روی) در شرایطی سیاه می شوند که حرارت به شکل نادرست و غیر استاندارد به آن ها برسد، به عنوان مثال وقتی از یک ظرف روحی برای پخت غذا روی آتش استفاده می کنید این ظرف حتما سیاه می شود یا در شرایطی که شعله های اجاق شما تنظیم نیستند ممکن است که به این مشکل بر بخورید.

بهترین راه حل برای پیشگیری از سیاه شدن قابلمه روحی در چنین شرایطی این است که وقتی قصد دارید روی آتش غذا طبخ کنید، قبل از همه چیز بدنه ظرف را به مایع ظرفشویی آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدن آن نباشید.

سفيد كردن قابلمه روحی

اگر سیاه شدن ظرف شما در اثر مشکلات شعله اجاق بود نیز بهترین راه حل شما این است که اجاق خود را تعمیر کنید تا به این صورت جلوگیری از سیاه شدن ظرف روی را انجام داده باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *