تمیز کردن بخاری گازی

تمیز کردن بخاری گازی یک بار قبل از فصل سرما دقیقا در زمان نصب بخاری کافی است تا بدین ترتیب تا آخر زمستان نگرانی خاصی بابت خراب شدن و کار نکردن بخاری خود نداشته باشید. این مققاله سبک زندگی شادمگ روش های ساده ای را برای این کار به شما آموزش میدهد.

برای تمیز کردن بخاری گازی از کجا شروع کنیم ؟

پیش از پرداختن به مراحل اینکه چگونه بخاری گازی را تمیز کنیم، بهتر است وسایل مورد نیاز برای شستن بخاری گازی‌تان را آماده کنید. لازم به ذکر است که اگر قصد شستن بخاری گازی خود را دارید، توصیه می‌کنیم سراغ روش شستن بخاری گازی با آب نروید.علاوه بر این توجه به اینکه بخاری گازی بدون دودکش یا با دودکش است در نحوه شستشوی آن تاثیر دارد.

تمیز کردن بخاری گازی

بهتر است استفاده آب در مراحل روش شستن بخاری گازی با آب را به مقدار کمی برای نم‌دار کردن یک پارچه محدود کنید تا پس از اتمام روش شستن بخاری گازی با مشکلی روبه‌رو نشوید. شستن بخاری گازی با آب در این مطلب صرفا به معنای استفاده از آب (به مقدار مناسب و کم) در روش شستن بخاری گازی است.

دقت داشته باشید شستن بخاری از سری اقدامات مختص به سری خاصی از وسایل گرمایشی بوده و در مواردی مثل تعمیر بخاری برقی و نمونه‌های مشابه کاربردی ندارد.

برای تمیز کردن بخاری به چند وسیله ساده نیاز دارید

شستن بخاری گازی با آب و یا با روش‌های متفاوتی انجام می‌شود. اگر می‌خواهید بخاری گازی را با آب تمیز کنید، وسایل زیر موردنیاز است:

تمیز کردن بخاری گازی

  • دستمال پارچه‌ای نم‌دار
  • برس
  • پیچ گوشتی
  • دمنده هوا

مراحل تمیز کردن بخاری گازی

بخاری‌‌ها تنها وسیله ای برای گرم کردن خانه نیستند و با وجود فضایی که در خانه اشغال می‌کند، امروزه در کنار وسایل دیگر جزوی از دکوراسیون محسوب می‌شوند و تمیز کردن آنها جزوی از امور نظافت روزانه محسوب می‌شود. تمیز و پاکیزه نگهداشتن این دستگاه می‌تواند نشان دهنده سلیقه و توجه شما به این ابزار شود. به همین دلیل باید هر از گاهی دستی به سر و روی بخاری گازی خود بکشید و قبل از نصب و پس از گردآوری آن نیز نظافتش را مدنظر قرار دهید.

گردگیری منافذ و شیارها

برای تمیز کردن بخاری گازی بهتر است که ابتدا از گردگیری منافذ و شیارها شروع کنید. بخاری‌ها به دلیل اینکه یکی از وسایلی هستند که همیشه گوشه‌ای ثابت قرار می‌گیرند و از آنها استفاده چندانی نمی‌شود مستعد جذب گرد و غبار هستند. در واقع در تمام محل‌های نصب بخاری از لوله گرفته تا پشت بخاری و شیارها و محل نصب شیر گاز و … می‌توانند دائم گرد و غبار را جذب کنند. بنابراین لازم است که تمام این محل‌ها را با دستمالی نم دار و یک شیشه پاک کن گردگیری کنید.

نحوه صحیح ضدعفونی و تمیز کردن ماشین ظرفشویی با استفاده از چند روش

تمیز کردن بخاری گازی

پاک کردن شیشه بخاری و بدنه

اگر شیشه بخاری شما نیز از داخل گرد و خاک گرفته، بهتر است پس از خاموش کردن بخاری و باز کردن قطعات اقدام به این کار کنید. اما ترجیحا بهتر است که شیشه بخاری را از خارج پاک کنید و با دستمالی نمدار جای لکه ها و گرد و غبار آن را پاک کنید.

همچنین تمیز کردن بدنه و لکه‌های بر جای مانده بر روی بخش فلزی بخاری هم ضروری است، زیرا این بخش معمولا با رنگ براق پوشانده شده است و لکه‌های آن کاملا به چشم می‌آید و باید این بخش از بخاری هم تمیز باشد تا جلوه، نما و شفافیت بخاری حفظ شود. حواستان باشد که بخاری را خاموش کرده باشید و شیشه سرد شده باشد، چرا که با کشیدن دستمال مرطوب و سرد احتمال ترک خوردگی شیشه بخاری وجود دارد.

پاک کردن لکه‌ها و جرم‌ها با سرکه

گاهی که لباس‌ها را روی بخاری خشک می‌کنیم، ممکن است موجب ایجاد لکه‌های آب برآمده از آن لباس‌ها روی بخاری شویم. لکه‌های سمج روی بخاری را می‌توانید با مقداری اسپری کردن سرکه و یک دستمال نمدار تمیز کنید. برای این منظور مقداری سرکه روی لکه‌های بخاری اسپری کرده و بگذارید چند ثانیه بمانید. سپس به راحتی با دستمال نمدار بدون پرز جای لکه را پاک کنید. تا حد امکان سعی کنید که لباس را روی بخاری خشک نکنید، چرا که اگر لباس بسوزد، تمیز کردن بخاری گازی از لکه ها بسیار دشوار خواهد بود و ممکن است به سختی بتوانید رد آن لکه را پاک کنید.

تمیز کردن مشعل و سوراخ ورودی

از جمله بخش‌های دیگری که باید در تمیز کردن بخاری گازی به آن توجه کرد قسمت مشعل و شمعک است. مشعل و سوراخ‌های ورودی گاز در صورت کثیف بودن نمی‌توانند هوا و گاز را از خود عبور دهند؛ بنابراین هر از گاهی باید مشعل را از جای خود خارج کرد و یا با فشار باد اقدام به پاک‌سازی آن کرد. فیلتر شیر کنترل بخاری نیز همیشه باید تمیز باشد؛ بنابراین با برداشتن کاور شیر کنترل، فیلتر مربوطه را تعویض کنید. البته به خاطر داشته باشید که قبل از این اقدامات بخاری را خاموش کرده و شیر گاز ورودی را بسته باشید.

حتما مطلب ما در خصوص تميز كردن گاز استيل  را مطالعه کنید.

تمیز کردن بخاری گازی

شستن بخاری گازی با آب

بسیاری از مردم پیش از نصب بخاری، آن را به حیاط، پشت بام و یا حمام برده و با شیلنگ به طور کامل آن را می‌شویند. برای این کار آنها پیچ‌ها را باز کرده و با اسکاچ و شوینده کاملا آن را کف مالی کرده و سپس با آب می‌شویند و کاملا در آفتاب خشک می‌کنند و تا پیش از خشک شدن آن را روشن نمی‌کنند.

مراحل دریافت شناسنامه المثنی + جزئیات و مدارک مورد نیاز

اما به طور کلی گفته می‌شود که بهتر است از شستشوی بخاری با آب پرهیز کنید، مگر زمانی که سرویس کار پس از جداسازی قطعات تعمیری، به شما اجازه داده باشد تا قطعه مورد نظر خود را شستشو دهید. در این حالت نیز لازم است بگذارید قطعات به طور کامل خشک شوند و سپس اقدام به سر هم کردن آن کنید.

نایلون پیچ کردن بخاری

می‌توانید پس از پایان فصل سرما و پیش از قرار دادن بخاری در انباری، دور آن را با نایلون بپوشانید تا گرد و خاک کمتری در آن نفوذ کند و برای نصب مجدد در پاییز سال بعد دشواری کمتری در تمیز کردن بخاری گازی داشته باشید. اگر آن را در پشت بام قرار می‌دهید، بسته‌بندی بخاری باید با استفاده از پارچه یا پلاستیک صورت گیرد تا از نفوذ آب باران و یا برف به درون بخاری جلوگیری شود، در این صورت خطر زنگ‌زدگی نیز کاهش می‌یابد.

چگونه پلاستیک چسبیده به بخاری را پاک کنیم ؟

هنگام روشن بودن بخاری، اگر لباس یا هر وسیله پلاستیکی دیگری به بخاری بچسبد، فورا پلاستیک به بخاری می‌چسبد.  پاک کردن پلاستیک چسبیده به بخاری سخت است. برای پاک کردن پلاستیک چسبیده به بخاری، می‌توانید یک دستمال کمی زبر روی بخاری بکشید.

لباس چسبیده به بخاری را چگونه پاک کنیم ؟

در شش ماه دوم سال، بسیاری از افراد به خاطر سهولت و سرعت، ترجیح می‌دهند لباس‌های خود را روی بخاری خشک کنند. این فرایند شاید در زمان صرفه جویی کند، اما کاری خطرناک بوده و می‌تواند آسیب‌های زیادی به اموال شما وارد کند. یک لحظه حواس پرتی کافیست تا لباس شما سوخته و به بخاری بچسبد.

تمیز کردن بخاری گازی

این یعنی نه تنها لباس شما از بین رفته، بلکه به اجزا و شکاف‌های بخاری نیز آسیبی جدی رسیده، زیرا رنگ و الیاف لباس به داخل شیار‌های بخاری نفوذ کرده است. پاک کردن لباس چسبیده به بخاری کار راحتی نیست و حتی ممکن است غیر ممکن باشد. زیرا در هر صورت این الیاف، به رنگ بخاری آسیب زده و آن را از بین می‌برند.

اما اگر قصد دارید لباس چسبیده به بخاری را، از آن جدا کنید بهتر است اینکار را با یک دستمال کمی زبر انجام دهید. بخاری را خاموش کرده و بگذارید، به طور کامل سرد شود. بعد از خنک شدن بخاری، الیافی که قابل جدا شدن هستند را از بخاری جدا کنید، سپس یک دستمال کمی زبر برداشته و آن را روی اجزای باقی مانده لباس بکشید. اینگونه می‌توانید لباس چسبیده به بخاری را به راحتی پاک کنید. به یاد داشته باشید این روش، برای پاک کردن اجزای باقی مانده لباس است نه برگرداندن رنگ بخاری.

مطلب تمیز کردن مایکروفر را شادمگ برای شما جمع آوری کرده تا به راحتی این کار سخت را انجام دهید.

رفع بوی بد فاضلاب آشپزخانه و سینک بدون نیاز به لوله باز کن های صنعتی

نکات مهم پس از تمیز کردن بخاری و هنگام نصب

فاصله بخاری از دیوار باید به قدری باشد تا هوا به خوبی پشت بخاری جریان داشته و شعله‌های بخاری با رنگ آبی بسوزند.
اگر دیوارهای شما رنگ و یا کاغذ دیواری شده است، فاصله‌ای که برای بخاری خود در نظر می‌گیرید بسیار اهمیت پیدا می‌کند تا حرارت بخاری آسیبی به رنگ یا کاغذ دیواری نرساند.
سطحی که بخاری را روی آن قرار می‌‌دهید بهتر است تراز باشد و یا خودتان بخاری را تراز کنید تا بخاری به خوبی کار کند و شعله‌های بخاری به خوبی در سطح مشعل بخاری به صورت یکسان پخش شود.
از تمیز کردن بخاری روشن با دستمال نم خودداری کنید. زیرا باعث وارد شدن شوک حرارتی به بخاری شده و می‌تواند رنگ بخاری را خراب کند.

تمیز کردن بخاری گازی
روشن بودن بخاری باعث کاهش میزان اکسیژن در خانه می‌شود. بهتر است همه در و پنجره‌ها را محکم نبندید و راهی برای ورود هوای تازه به داخل ساختمان در نظر بگیرید.
روشن بودن بخاری باعث خشک شدن هوای داخل خانه می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق می‌تونید ظرفی آب را بر روی بخاری بگذرید تا هوای خانه شما رطوبت مطلوبی را داشته باشد.

از بین بردن لکه روی بخاری

هنگام از بین بردن لکه روی بخاری بخاری را خاموش کنید و حتما شیشه آن سرد باشد. کشیدن دستمال مرطوب و سرد احتمال ترک خوردگی شیشه بخاری وجود دارد.

برق انداختن بخاری گازی

برق انداختن بخاری گازی و از بین بردن تمام لکه های بدنه جزو مهم ترین مراحل تمیز کردن بخاری به شمار می آید. اگر این قسمت از بخاری به خوبی تمیز شود، جلوه و نمای بخاری در خانه حفظ خواهد شد علاوه بر این، ظاهر خانه تمیز و مرتب تر دیده می شود.

تمیز کردن بخاری گازی

نکات جمع کردن بخاری در زمان شروع فصل گرم

هنگامی که هوا سرد می‌شود، شما شروع به تمیز کردن بخاری و راه‌اندازی بخاری می‌کنید (هرچند برخی افراد پیش از جمع کردن آن به تمیز کردن بخاری می‌پردازند). اگر در پایان فصل سرما و در زمان جمع آوری بخاری نیز چند نکته ساده را رعایت کنید، می‌تواند عمر بخاری‌تان را بیشتر کنید.

پس از قطع گاز بخاری و جدا کردن شلنگ گاز بخاری خود در قسمت خروجی لوله گاز شهری از درپوش‌های استاندارد استفاده کنید تا هیچ‌گونه نشتی گازی وجود نداشته باشد.
پس از خارج کردن لوله بخاری از قسمت خروجی دودکش خانه، از درپوش‌های دودکش برای بستن مسیر خروجی هوای دودکش استفاده کنید.
برای جلوگیری از آسیب به بدنه بخاری و نشتن گرد و خاک بر روی بخاری بر روی بخاری خود یک کاور پلاستیکی و یا یک کارتن بکشید.
از قرار دادن وسایل سنگین بر روی بخاری خودداری کنید. زیرا این کار باعث کج شدن میله‌های روی بخاری می‌شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *