افتتاح حساب ترکیه
جلوگیری از کثیف شدن گاز

جلوگیری از کثیف شدن گاز شما را از دردسر تمیز کردن آن نجات می دهد. معمولا بعد از هر آشپزی گاز کثیف می شود و باید زمان زیادی صرف تمیز کردن آن کنید. تکنیک هایی که شادمگ در اختیارتان قرار می دهد باعث جلوگیری از کثیف شدن گاز می شود.

چطوری از کثیف شدن و جلوگیری از پاشیدن روغن روی اجاق گاز جلوگیری کنم ؟

و باز هم جمله‌ی معروف پیشگیری بهتر از درمان است! (باورتان می‌شد این جمله برای اجاق گاز هم صدق کند؟!) قبل از این‌که روش‌های تمیز کردن گاز شیشه ای را با هم مرور کنیم توجه شما را به نکات جالب زیر جلب می‌کنم تا با رعایت آن‌ها، زمان تمیز ماندن اجاق گازتان را چند برابر کنید:

تمیز کردن گاز - جلوگیری از کثیف شدن گاز

  • کنار اجاق گازتان یک زیر ملاقه‌ای یا پیش‌دستی قرار بدهید. قاشق، ملاقه و کفگیری که در حین آشپزی استفاده می‌کنید روی آن قرار بدهید تا مواد غذایی روی آن‌ها اجاق گاز را کثیف نکند.
  • یک دستمال آشپزخانه و یا حتی یک جعبه دستمال‌کاغذی کوچک، نزدیکی اجاق گاز در نظربگیرید. به محض کثیف شدن اجاق گاز لکه‌ی ایجاد شده را با دستمال تمیز کنید. این لکه‌های بدجنس هر چقدر بیشتر باقی بمانند تمیز کردنشان سخت‌تر می‌شود.
  • هنگام سرخ کردن در لحظات اول ریختن مواد‌غذایی، قطرات روغن به اطراف پخش می‌شوند (مخصوصا اگر ماده غذایی آب داشته باشد یا تازه از فریزر خارج شده باشد). در این‌صورت می‌توانید در ثانیه‌های اولیه در ظرف را بگذارید تا روغن پخش نشود.
  • هنگام جوشیدن برنج و ماکارونی در قابلمه یک کفگیر چوبی قرار بدهید تا سر نرود.
  • اجازه بدهید اول غذا بجوشد و سپس ادویه‌های مورد نظر را به آن اضافه کنید تا اگر غذا سر رفت ادویه‌ها روی گاز نریزد و آن را کثیف نکند.

جلوگیری از پاشیدن روغن در اطراف گاز

غذاهای سرخ کرده همیشه طعم و مزه لذیذی دارند اما گاهی اوقات تمیز کردن آشپزخانه بعد از سرخ کردن یک غذای خوشمزه می‌تواند بسیار وقت‌گیر باشد؛ بر خلاف تصور بسیاری از ما راه‌های زیادی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید مانع از پخش شدن روغن در اطراف گاز شوید و با خیال راحت آشپزی کنید؛ در ادامه به برخی از راهکارها اشاره خواهیم کرد.

تمیز کردن گاز چدنی - جلوگیری از کثیف شدن گاز

خشک کردن ماهیتابه را فراموش نکنید

یکی از راه‌های موثر برای جلوگیری از پاشیدن روغن در اطراف گاز حین سرخ کردن مواد غذایی این است که قبل از شروع، از خشک بودن ماهیتابه مطمئن شوید؛ مرطوب بودن ماهیتابه باعث می‌شود آب هنگام تماس با حرارت، تبخیر شود و با اضافه کردن روغن آن، ذرات روغن به بیرون پرتاب شوند؛ برای حل این مشکل کافی است قبل از شروع به سرخ کردن، ظرف را روی حرارت قرار دهید تا آب داخل آن تبخیر شود.

نحوه تشخیص گروه خونی در منزل با سریعترین زمان

خشک کردن مواد غذایی از راه‌های موثر برای جلوگیری از پاشیدن روغن

در بسیاری از مواقع شاهد آن هستیم با وجود اینکه ماهیتابه خشک است، اما هنگام سرخ کردن مواد غذایی، ذرات روغن به بیرون پرتاب شده‌اند؛ در چنین مواقعی یکی از دلایل آن می‌تواند خیس بودن مواد غذایی باشد؛ بهترین راه این است که قبل از سرخ کردن مواد غغذایی، آن را با استفاده از یک دستمال کاغذی تمیز خشک کنیم.

اضافه کردن آرد به مواد غذایی

یک ترفند بسیار عالی برای جلوگیری از چرب شدن گاز هنگام سرخ کردن مواد غذایی، اضافه کردن مقداری آرد به آن است؛ برای استفاده از این روش لازم است بعد از آنکه روغن به دمای مناسبی رسید، قبل از آنکه غذای مدنظر را در ماهیتابه قرار دهید، لازم است که مقداری آرد در ماهیتابه بریزید؛ در این روش آرد باعث از بین بردن باقیمانده‌ آب می‌شود و از پاشیده شدن روغن به اطراف جلوگیری می‌کند.

تمیز کردن گاز استیل - جلوگیری از کثیف شدن گاز

استفاده از ماهیتابه گود، برای جلوگیری از پاشیدن روغن

ساده‌ترین روش برای جلوگیری از کثیف شدن گاز در حین سرخ کردن مواد غذایی، استفاده از ماهیتابه‌ای است که از عمق زیادی برخوردار باشد.

کنترل دمای روغن

داغ شدن بیش از اندازه روغن یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌شود هنگام سرخ کردن مواد غذایی، روغن به اطراف ماهیتابه پخش شود؛ بهترین دما برای ماهیتابه 180 درجه سانتی‌گراد است.

از درب برای ماهیتابه استفاده نکنید

یکی از باورهای بسیار اشتباه ما برای جلوگیری از پاشیدن روغن در اطراف گاز، قرار دادن درب ماهیتابه است؛ با قرار دادن درب روی ماهیتابه، رطوبت درون ماهیتابه ایجاد می‌شود و با ریختن این قطرات آب درون ماهیتابه احتمال پرش روغن به بیرون ظرف دو برابر می‌شود.

تکه‌ای نان در ماهیتابه بیندازید

از دیگر ترفندهای سریع و کاربردی برای جلوگیری از پاشیدن روغن به خارج از ماهیتابه، قرار دادن یک تکه نان کوچک درون ماهیتابه است؛ با این ترفند روغن جذب نان شده و به بیرون ظرف پرتاب نمی‌شود.

بهترین روش‌های تميز كردن گاز استيل کدامند ؟

هر چقدر هم که نکات بالا را خوب رعایت کنید اجاق گازتان تا ابد تمیز نمی‌ماند! و لازم است که حدودا هفته‌ای یک روز را به نظافت آن اختصاص بدهید. دقت کنید تمیز کردن اجاق گاز فقط محدود به صفحه‌ی آن نیست و تمام چدن‌ها،میله‌ها، سرشعله‌ها و … باید تمیز بشوند. برای تمیز کردن اجاق گاز روش‌های مختلفی وجود دارد. بعضی‌ها طرفدار روش‌های طبیعی هستند و بعضی‌ دیگر استفاده از مواد شیمیایی را ترجیح می‌دهند. ما در ادامه تمام روش‌های موثر را دسته‌بندی کردیم تا خودتان مزایا و معایب را کنار هم بگذارید و راه‌حل مورد نظر را انتخاب کنید.

روش شستن ماشین بدون آب در کمترین زمان ممکن

تمیز کردن گاز شیشه ای - جلوگیری از کثیف شدن گاز

روش‌های طبیعی تمیز کردن اجاق گاز

بزرگ‌ترین مزیت مواد طبیعی برای تمیز کردن اجاق گاز این است که هیچ ضرری برای سلامتی شما ندارند. کار با آن‌ها و استنشاق این مواد کاملا بی‌ضرر است. به علاوه این‌که مواد اولیه آن بسیار ساده هستند و در آشپزخانه خودتان پیدا می‌شود. برویم چند روش موثر طبیعی را یاد بگیریم.

جوش شیرین و آب

یک روش ساده استفاده از خمیر جوش شیرین و آب است. برای تهیه این خمیر 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین را با یک قاشق آب مخلوط کنید و سطح لکه‌ها را با آن بپوشانید. بعد از 15 دقیقه این خمیر جادویی کار خودش را کرده و حالا می‌توانید کثیفی‌ها را به سادگی با یک دستمال پاک کنید.

جوش شیرین و سرکه

از رایج ترین روش‌های تمیز کردن اجاق گاز استفاده از ترکیب جوش شیرین و سرکه است. دو ماده طبیعی که هر دو تاثیر فوق‌العاده در رفع لکه‌ها دارند. به این منظور مقداری جوش شیرین روی سطح اجاق گاز بپاشید و حالا روی آن سرکه اسپری کنید. بعد از گذشت 15 دقیقه می‌توانید گاز را با دستمال تمیز کنید.

لیمو و جوش شیرین

برای لکه‌های سرسخت‌تر می‌توانید از این روش استفاده کنید. کافی است یک لیموی تازه را برش دهید و آب آن را روی لکه ها بچکانید. مقداری جوش شیرین نیز به آن اضافه کنید و حالا با برش لیمو قسمت لکه را با حرکات دورانی ماساژ بدهید. بعد از محو شدن لکه اجاق گاز را با دستمالی تمیز کنید.

سرکه سفید

سرکه سفید به دلیل ترکیبات اسیدی از بهترین تمیزکننده‌ها است. بخصوص برای سطوح شیشه‌ای تاثیر خیلی خوبی دارد. برای استفاده، یک نسبت سرکه سفید را با دو نسبت آب مخلوط کرده و بر سطح اجاق گاز اسپری کنید. بعد از گذشت چند دقیقه سطح را پاک کنید.

نمک و لیمو

مقداری نمک و آب‌لیمو را با هم مخلوط کنید. سپس دستمال گردگیری را در این محلول فرو کنید و به کمک آن سطوح مورد نظر را تمیز کنید.

تمیز کردن چربی گاز - جلوگیری از کثیف شدن گاز

روش‌های شیمیایی تمیز کردن اجاق گاز

در کنار استفاده از مواد طبیعی محصولات شیمیایی فراوانی هم تولید شده‌اند که می‌توانید برای تمیز کردن اجاق گاز از آن‌ها استفاده کنید. این محصولات کم دردسر ترند، نیاز به ترکیب ندارند و سریعا عمل می‌کنند. در ادامه با چند تایی از بهترین آن‌ها آشنا می‌شویم.

پاک کننده تخصصی اجاق گاز

شرکت‌های زیادی اسپری‌ و فوم‌های تمیزکننده سطوح تولید کرده‌اند. که می‌توانید یکی از آن‌ها را برای اجاق گازتان تهیه کنید. برای استفاده از این مواد کافی است محلول را بر روی سطح مورد نظر اسپری کنید و بعد از یک دقیقه با یک ابر یا دستمال سطح را تمیز کنید تا تمام چربی‌ها و رسوبات به سرعت محو شوند.

نگهداری از طلا در خانه جایی که عقل جن هم بهش نرسه

مایع ظرفشویی

در صورت در دسترس نبودن تمیزکننده‌های تخصصی، مایع ظرفشویی خودمان هم کار ساز است! مقداری مایع ظرفشویی در کاسه‌ای بریزید و آن را با کمی آب مخلوط کنید. حالا به کمک یک ابر یا دستمال سطوح کثیف را پاک کنید.

تمیز کردن چدن روی گاز

تمام روش‌های بالا برای تمیز کردن سطح اجاق گاز بود. اما علاوه بر سطوح تمام چدن‌ها، مشعل‌ها و دستگیره‌ها هم نیاز به پاکسازی دارند. دو روش فوق‌العاده برای تمیز کردن چدن روی گاز را برایتان توضیح می‌دهیم

روش اول) مقداری سرکه روی چدن ها اسپری کنید و بعد از 15 دقیقه آن‌ها را تمیز کنید. این روش برای تمیز کردن لکه‌های ضعیف کارساز است. اما اگر کثیفی بیشتر از این حرف‌ها باشد از روش‌های بعدی استفاده کنید. روش دوم) ظرف پلاستیکی بزرگی را آمده کنید و با مخلوط آب و مایع ظرفشویی آن را پر کنید. تمام قطعات چدنی و سرشعله ها را وارد ظرف کنید، و با اسکاچ آن‌ها را تمیز کنید تا لکه‌های سطحی از بین برود. حالا برای تمیزی عمیق و برق زدن قطعات، محلول غلیظی از جوش شیرین و آب ولرم تهیه کنید و چدن‌ها را 20 دقیقه در این محلول قرار بدهید و بعد از 20 دقیقه تمیز کنید.

تمیز کردن مشعل ها و کلیدها

رسیدیم به بخش‌های آخر ، برای تمیز کردن مشعل‌ها (جایی که سر شعله و شعله‌پخش‌کن قرار می‌گیرند) می‌توانید از یک مسواک کهنه، یا مسواک‌های مخصوص تمیز کردن اجاق گاز استفاده کنید. و برای کلیدها هم آن‌ها را از صفحه جدا کنید و در ظرف حاوی آب و جوش شیرین، یا آب و مایع ظرفشویی قرار دهید. طبق روال قبلی بعد از 15 دقیقه می‌توانید سطح آن‌ها را پاک کنید و بعد از خشک شدن سرجای خود قرار بدهید. شیشه بالایی و قاب دور اجاق گاز را هم می‌توانید به کمک ترکیبات تمیز کننده‌‌ای که یاد گرفتید برق بیاندازید.

برق انداختن گاز استیل - جلوگیری از کثیف شدن گاز

نکاتی که برای تمیز کردن اجاق گاز باید بدانید

در آخر برای این‌که خیالمان راحت شود که استاد برق انداختن اجاق گاز شده‌اید چند نکته را هم اضافه می‌کنیم:

  • قبل از تمیز کردن اجاق گاز تمام شعله‌ها را خاموش کنید و اجازه دهید کاملا سرد شوند تا آسیبی به دستان شما نرسد.
  • از اسکاچ و سیم‌ظرفشویی زبر برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نکنید. چون باعث ایجاد خش و آسیب به صفحه می‌شوند.
  • قبل از شروع نظافت، تکه‌های سوخته و درشت غذا و اضافات را با یک دستمال نمدار بردارید.
  • از هیچ‌گونه وایتکس و سفید کننده برای تمیز کردن اجاق گاز استفاده نکنید. زیرا کلر موجود در آن‌ها به استیل صفحه آسیب می‌رساند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

18 آبان 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *