افتتاح حساب ترکیه
تمیز کردن برگ گیاهان

تمیز کردن برگ گیاهان باید به طور اصولی و روتین انجام شود. تمیز کردن برگ گیاهان باید در برنامه های دائمی مراقبت از گیاهان شما قرار بگیرد. شادمگ مجموعه ای از اصول نگهداری از گیاهان را قبلا در اختیار شما قرار داده بود. حالا در این بخش توجه شما اصول به تمیز کردن برگ گیاهان جلب میکنیم.

تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشه که آیا براق کردن برگ گیاهان آپارتمانی لازم هست؟ در پاسخ باید گفت که بله تمیز نگه داشتن برگ به گیاهان کمک میکند تا بتوانند خیلی راحت نفس بکشند، وجود گرد و غبار، خاک و همچنین آلاینده های موجود در هوا روی برگها اگر انباشته شود موجب جلوگیری از دریافت نور کافی در گیاه شده و در نهایت رشد آن را به شدت کاهش خواهد داد. پس با ما همراه باشید تا راه تنفس گیاهان خود را باز کنید.

نگران وقت گذاشتن برای خوندن این مطلب نباشید. ما بهتون ترفندهایی رو یاد میدیم که مشکل زود خالی شدن باتری گوشی نداشته باشد.

تمیز کردن برگ گیاهان - برگ عبایی

چرا باید برگ گیاهان رو تمیز کنیم ؟

مهم ترین علت تمیز کردن گیاهان آپارتمانی وجود گرد و غبار و کثیفی بر روی برگ آنهاست که ظاهر نامناسبی به دکوراسیون خونه های ما میده که برای برطرف کردن این مشکل باید گیاهمون رو به طور مرتب و اصولی تمیز کنیم. علاوه بر اینکه گیاهمون به خاطر کثیفی نیاز به تمیز کردن داره دلایل دیگری هم برای تمیز کردن گیاهمون وجود داره و یکی از همین دلایل این هست که گرد و غبار به مرور زمان روی برگ گیاهان تجمع پیدا کرده و به خاطر آلودگی های هوا تشدید میشوند و این مواد سطح برگ رو پوشش میدهند و با این کار باعث مسدود شدن منافذ(روزنه های برگ ها) میشوند.

برگ های گیاه در واقع دارای منافذی هستند که بسیار شبیه منافذ پوست انسان هست گیاه از طریق این منافذ تنفس و تعرق میکند همچنین گیاه از برگ‌ها برای تولید انرژی از نور خورشید استفاده میکند و مقدار زیادی از تنفس گیاه به وسیله برگ‌ها انجام می‌شود وگرد و غبار با مسدود کردن این منافذ میتونه در عمل فتوسنتز و تنفس گیاه اختلال ایجاد بکنه.

همیشه که نباید دنبال بهترین زمان کود دهی گیاهان آپارتمانی باشیم، گاهی با تمیز کردن برگ آن ها نیز می توانید به تقویت آن کمک کنید.

مزایای تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی

 • شفافیت و پاک شدن سطح برگ
 • افزایش سلامت گیاهان و شادابی آنها
 • افزایش اکسیژن رسانی
 • از بین رفتن حشرات و آفاتی که در زیر و روی برگها هستند
 • بهبود عمل فتوسنتز در گیاهان
 • جذب بیشتر نور و بهبود تنفس گیاه

نگهداری از سانسوریا با وجود شرایط سرسخت  و مقاومت گیاه بسیار ساده است. کافیست شرایط نگهداری گیاه را فراهم کنید تا از داشتن این گیاه زیبا و پرخاصیت آپارتمانی لذت ببرید.

هر چند وقت یکبار برگ گیاهان خود را بشورید

بهترین روش و اقدام برای تمیز کردن و جلوگیری‌کننده‌ای که می‌توانید برای اجتناب از کثیفی و گرد و غبار برگها انجام‌ دهید، شستشوی برگها با آب ولرم است. از بکار بردن آب سرد جدا خودداری کنید، که باعث به وجود آمدن نقاطی روی برگها میشود و به ریشه‌ها شوک وارد‌ میکند. به خاطر داشته‌ باشید که گیاهان آپارتمانی اغلب از مناطق گرمسیری هستند و به بارانهای گرم عادت دارند.

زمان اربعین 1402 چه روزی است ؟

برای شستشوی گیاهان کوچک آپارتمانی، گیاه را روی سینک آشپزخانه قرار دهید. اگر اسپری کننده آب با شدت بالا دارید آن آب ولرم روی گیاه اسپری‌ کنید.

تمیز کردن فر اجاق گاز در مقایسه با تمیز کردن دیگر بخش های آشپزخانه پردردسر و دشوار تر است به خصوص وقتی که بعد از کار با فر برای تمیز کردن آن اقدام نکردید و حالا حسابی چربی ها روی فر جا خوش کرده اند. با همه این ها نگران نباشید . شادمگ به شما کمک می کند تا با استفاده از چند ترفند ساده و موثر از شر این چربی های داخل فر خلاص شوید .

تمیز کردن برگ گیاهان - آبپاشی
گیاهان آپارتمانی بزرگتر را به حمام ببرید. دوشهای قابل انعطاف و متحرک برای این کار مناسبترند. اجازه دهید گیاه خشک شود و سپس آن را به جایش برگردانید.

شما حتی هنگام مسافرت هم نباید گیاه خود را فراموش کنید. با روش های آبیاری گیاهان در مسافرت به فکر گیاه خود باشید.

اثر تمیز کردن برگ گیاهان

همانطور که می دانید گیاهان عمل فتوسنتز و دریافت انرژی از طریق نور خورشید را توسط برگ های خود انجام می دهند، لذا رسیدگی به برگ های گیاهان آپارتمانی و گلخانه‌ای امری حیاتی می باشد. البته ذکر این نکته لازم است که هر یک از گیاهان روش مخصوص خود را برای نگهداری و تمیز کردن دارد که این بسته به نوع گیاه و اندازه آن متفاوت است.

به طور کلی افزایش نشاط و شادابی البته سلامت گیاه متاثر از تمیزی برگ های آن می باشد. تمیز کردن برگ ها به شفافیت و زیبایی گیاه شما می افزاید. جذب نور بیشتر و افزایش اکسیژن رسانی یکی دیگر از فواید نظافت برگ ها است. در انتها اثر مستقیم در عمل فتوسنتز گیاه و البته از بین بردن آفات و حشراتی است که ممکن است در زیر و روی برگ ها پنهان شده باشند.

روش های تمیز کردن برگ گیاهان

1. آب به عنوان مواد اولیه

البته، دانستن این موضوع که آب منبع مناسبی برای پاک کردن گیاهان است، نیاز به تخصص ندارد و همه می‌دانیم. می توانید گیاه را زیر آب بگذارید و به آرامی و با آب ملایم آن را شستشو دهید. با انجام این کار، گیاه می تواند به جای جریان شدید آب، قطره های ملایم که به برگ ها آسیب نمی رساند را دریافت کند. همچنین می توانید با استفاده از یک شلنگ یا اسپری نیز این کار را انجام دهید. اگر گیاه بسیار کثیف است، می توانید کمی ژل دوش را در یک لیتر آب مخلوط کرده و به کمک آن برگ ها را پاک کنید.

2. براق کننده طبیعی

استفاده از یک براق کننده طبیعی مؤثر است. به جز گیاهانی که برگ و موهای کوچک دارند. از استفاده برای این گیاهان خودداری شود. از یک اسفنج و آب و صابون نیز می توانید استفاده کنید و آن را به آرامی روی برگ ها بکشید و نیز می توانید از روغن زیتون نیز برای براق کردن گیاهان استفاده کنید

خشک کردن فوری لباس با چند ترفند عالی و آسان

3. گیاهان را با مسواک تمیز کنید

برای تمیز کردن گیاهان مخملی با موهای ریز می توانید از مسواک کمک بگیرید. کار سختی نیست؛ یک مسواک قدیمی برداشته و سپس برگ ها را در دستانتان بگیرید و به آرامی تمیز کنید. از پایین شروع کنید و به آرامی تا نوک برگ بکشید. به یاد داشته باشید مسواک را هر بار پس از استفاده بشویید و تا قبل از استفاده بعدی، آن را خشک کرده باشید. وسیله دیگری که می توان از آن جهت تمیز کردن گیاهان استفاده کرد، برس های نرم هستند. همچنین می توانید از برگ های خود گیاه برای تمیز کردن برگ های دیگر کمک گرفت.

تمیز کردن برگ گیاهان - تمیز کردن برگ با مسواک

4. پوست موز برای تمیز کردن برگ گیاهان

برگ های گیاهان زینتی در منزل با پوست موز بسیار تمیز خواهند شد، درست مثل شیر، شاهد تغییرات شگفت انگیز در ظاهر گیاه و درخشندگی و رشد گیاه خواهید بود.

5. شیر برای براق کردن برگ های گیاهان

یکی از راهکار های قدیمی علم باغبانی برای براق کردن برگ ها، استفاده از شیر است؛ اما چرا از شیر برای تمیز کردن و کمک به رشد گیاه استفاده می کنند:

تمیز کردن برگ گیاهان - آب دادن گل

شیر، خواص ضد میکروبی، ضد قارچی و ضد باکتریایی دارد.
شپشک آرد آلود و آفات گیاهان آپارتمانی را درمان می کند.
به خوبی می تواند در برابر بیماری های قارچی مثل:کپک، گندیدگی و سفیدک پودری مبارزه کند.
شیر، از انتقال ویروس های گیاهی جلوگیری می کند.
سبب افزایش جذب سطحی حشره کش ها به وسیله شاخ و برگ گیاهان می شود و از شسته شدن آنها با باران یا باد بردگی جلوگیری می کند.
هنگامی که با شیر برگ ها را تمیز می کنیم، پروتئین موجود در شیر روی برگ باقی مانده و موجب روشن و درخشان شدن برگ گیاهان آپارتمانی می شود.
اسپری کردن شیر، روی برگ گیاهان از حمله شته به آنها جلوگیری می کند.
کلسیم موجود در شیر نیز از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان است.
همچنین افزودن شیر خالص (نپخته و کم چرب) به خاک و کمپوست گیاهان، باعث بهبود خاک و در نهایت سود رساندن به گیاهان می شوند.

تمیز کردن برگ گیاهان - تمیز کردن برگ عبایی

نکته مهم

استفاده از شیر برای برخی از گیاهان آپارتمانی مفید نیست و باعث خراب شدن گیاهان می شود، پس حتما پیش از استفاده گیاه خود را بشناسید، تا نتیجه عکس نداشته باشد.

از کدام نوع شیر استفاده کنیم؟

شما باید از شیر لبنی ساده و کم چرب استفاده کنید تا از خاصیت درخشان کنندگی آن بهره ببرید. شیر کم چرب، چربی کمتری داشته و بهتر با آب مخلوط می شود و برای انجام این کار مناسب تر است.

چگونه با استفاده از شیر برگ گیاه را تمیز کنیم؟

شیر به دلیل داشتن ماده لاکتوفرین، که باکتری کش و قارچ کشی قوی است، خاصیت ضدعفونی کنندگی دارد. برای بهره بردن از خواص شیر برای گیاه و تمیز کردن برگ ها، یک قسمت شیر را با دو قسمت آب مخلوط کنید و هر هفته یک بار روی برگ ها یا قسمت های بیمار گیاه اسپری کنید و این کار را تا از بین رفتن کامل لکه ها ادامه دهید. آب، برگ ها را تمیز می کند اما آلودگی های روی برگ ها را پاک نمی کند و موجب درخشندگی برگ هم نمی شود

روش درست چیدن ظرف در ظرفشویی ، عمرا این طوری لک و چربی رو ظروف بمونه

6. تمیز کردن برگ گیاهان آپارتمانی با آب لیمو و سرکه

لیمو و سرکه هر دو ماده اسیدی هستند به همین دلیل در زمان استفاده کردن از این دو ماده باید خیلی دقت کنید تا باعث گیاه سوزی نشید. این دو ماده به خاطر داشتن موادی میتونند باعث از بین رفتن رسوبات معدنی روی برگ بشند و با این کار باعث تمیز شدن برگ گیاه شما بشند اما در حالتی که این دوماده به درستی رقیق شده باشند و همچنین از این دو ماده برای گیاهان حساس، دارای برگ های نازک و نرم استفاده نکنید.

تمیز کردن برگ گیاهان - تمیز کردن برگ

رقیق کردن: در مورد سرکه بهتر هست نصف قاشق چای خوری را در۲ لیتر آب. در مخلوط آب لیمو میتونید نصف لیمو ترش را در یک پیمانه آب حل کنید.

7. سس مایونز برای تمیز کردن برگ گیاهان

شما از این روش برای همه گیاهان نمیتونید استفاده کنید ، بطور مثال بنفشه آفریقایی و تمامی گیاهانی که برگهای پرزداری دارند.

ابتدا گرد و خاک برگها را با اسپری آب گرم و مایع ظرفشویی از بین ببرید.
کمی مایونز روی پارچه‌ای نمدار گذاشته و بر روی هر برگ بطور مجزا بکشید. روغن موجود در مایونز برگها را براق می‌کند و باعث درخشش آنها می‌شود.

تمیز کردن برگ گیاهان - برگ زاموفیلا
پس از آن با پارچه دیگری مایونز را به آرامی پاک کنید.

8. تمیز کردن بافت برگ گیاه با روغن زیتون

از آنجایی که ممکن است بعد از نظافت با آب سطح روی برگ ها کمی خشک شود و قطعاً زیبایی یک گل به برگ های براق و سرحال می باشد، شما می توانید مقداری روغن زیتون را درون ظرف اسپری بریزید و به آرامی با یک تکه اسفنج سطح روی برگ ها را نظافت کنید. تنها به واسطه نظافت با این روغن به واسطه براقی و تمیزی جلوه ای خاص به خود گرفته و زیبایی آن را دو چندان می‌ کند.

البته ذکر این نکته در این جا هم لازم است که گیاهان نسبت به اندازه برگ ها و بزرگی و کوچکی آن ها شیوه نظافت شان نیز متفاوت می باشد. لذا گیاهانی که دارای برگ های کوچک تری هستند را نمی‌ توان به این شکل نظافت کرد چراکه اثر چندانی بر این کار مترتب نمی باشد.

نکات لازم در مورد تمیز کردن برگ گیاهان

به یاد داشته باشید که برخی انواع گیاهان آپارتمانی مانند کاکتوس و ساکولنت، با برخی از روش های گفته شده سازگاری چندانی ندارند. این گیاهان باید با روش خشک تمیز شوند، برای نمونه روش مسواکی که در بالا گفته‌شد شاید روش خوبی باشد
مالیدن ترکیب شیر و آب روی برگهای گیاه نیز می‌تواند پس از زدودن گرد و غبار، آنها را براق کند.

تمیز کردن برگ گیاهان - برگ فیکوس

هشدارهایی در مورد تمیز کردن گیاهان آپارتمانی

از استفاده از محصولات تجاری که برای برق انداختن برگ گیاهان تولید می‌شود خودداری‌ کنید. این محصولات روزنه‌های گیاه را می‌بندند، بعلاوه نور آفتابی که گیاه برای فتوسنتز به آن نیاز دارد را بازتاب می‌دهد.
مایونز می‌تواند موجب جذب پشه‌ها و گرد و خاک شود. حتماً پس از آن با پارچه دیگری برگها را پاک‌ کنید تا از این اتفاق جلوگیری کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

4 دیدگاه

 • حمیده رضایی:

  چه جالب بود

  پاسخ
  • admin:

   سپاس از توجهتون

   پاسخ
 • رضا رجبی:

  عالی

  پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *