افتتاح حساب ترکیه
تميز كردن كيف چرم مصنوعی

تميز كردن كيف چرم مصنوعی خصوصا تمیز کردن کیف هایی که دارای رنگ های روشن تری هستند باید با دقت زیادی انجام شود. در صورتی که کیف تان به موقع و به روش صحیح تمیز نشوند ممکن است لکه ها برای همیشه روی آن ها باقی بماند. بنابراین از ترفند هایی که برای تميز كردن كيف چرم مصنوعی در شادمگ یادتان می دهیم، استفاده کنید.

تميز كردن كيف چرم مصنوعی

برای تمیز کردن کیف چرمی مصنوعی خود میتوانید مانند چرم طبیعی از دستمالهای مرطوب بدون الکل استفاده کنید همچنین میتوانید هفته ای یک بار کیف خود را با دستمال میکروفایبر از آلودگی ها پاک کنید. برای اینکار از آب و صابون هم میتوانید استفاده کنید به کمک یک اسفنج آب گرم و یک قطره مایع شستشو را روی سطح کیف بکشید.

کیف هرمس - تميز كردن كيف چرم مصنوعی

اگر کیف شما با لکه های قوی مانند جوهر کثیف شده میتوانید آن را با استفاده از الکل پاک کنید . اگر شما با بوی نامطبوع چرم خود مشکل دارید بهتر است آن را در هوای آزاد قرار دهید و یا داخل روزنامه بپیچید روزنامه به سرعت بوی نامطبوع را به خود جذب میکند. در ادامه روش های نگهداری از چرم را بخوانید.

از بین بردن خراش ها و لکه های کیف چرمی 

۱- برای تمیز کردن لکه ابتدا آب را امتحان کنید، کمی آب را روی دستمال کاغذی یا توپ پنبه‌ای بریزید و لکه‌های روی چرم را به آرامی پاک کنید. گاهی آب همه لکه‌ها را از بین خواهد برد.

۲- برای از بین بردن لکه‌های روی چرم، شیشه پاک کن را روی لکه کیف چرمی اسپری کنید و با یک دستمال کاغذی، پنبه یا حوله نرم لکه را از روی کیف به خوبی پاک کرده و از بین ببرید.

۳- قسمت‌هایی از کیف چرمی که دچار خراش یا ساییدگی شده‌اند را می‌توانید با کمی وازلین ترمیم کنید. با یک گوش پاک کن یا توپ پنبه‌ای کوچک، وازلین را روی خراش بکشید و با حرکات دایره‌ای شکل، وازلین را روی چرم بمالید. با این کار ساییدگی و خراش‌های روی چرم تا حد زیادی ترمیم می‌شود.

۴- برای لکه‌های مقاوم و لکه‌های رنگ روی کیف چرمی، از الکل کمک بگیرید. یک توپ پنبه‌ای یا گوش پاک کن را کامل درون الکل فرو کنید و روی لکه‌های رنگی با حرکات دایره‌ای بکشید. اگر لکه با یک بار کشیدن پنبه الکلی از بین نرفت، چند بار این کار را تکرار کنید.

توجه: به جای استفاده از الکل می‌توانید از محلول لاک پاک کن یا استون هم استفاده کنید. استون غلیط‌تر از الکل است و باید در مصرف آن روی چرم دقت لازم را داشته باشید.

۵- اگر لکه روی یک سطح از کیف باشد، یا لکه برجسته مثل قهوه خشک شده روی کیف وجود دارد، روی آن چسب نواری بچسبانید و آن را سریع بکشید. این کار برای لکه‌های چربی، رژ لب، ریمل و غذا بسیار عالی است.

از این روش های برای تمیز کردن مبل چرم هم می توانید استفاده کنید.

دستی لاغر با ناخن های بلند و کشیده در حال پاک کردن گوشه سمت راست کیف چرم کرم رنگ با یک پد سفید است - تميز كردن كيف چرم مصنوعی

تميز كردن كيف چرم مصنوعی

روش های تميز كردن كيف چرم مصنوعی

پاک کردن لکه های چربی از روی چرم با صابون

ممکن است چرم شما با لکه های چربی آلوده شده باشد برای پاک کردن لکه های چربی می‌توانید از آرد ذرت استفاده کنید. برای این کار مقداری آرد ذرت را با مسواک به مدت ۱۰ دقیقه روی لکه های چربی بمالید. سپس این قسمت را با آب مقطر و چند قطره صابون مایع پاک کنید.

جمع کردن موی حیوان خانگی از روی فرش و مبل و لباس سه سوته

تميز كردن كيف چرم مصنوعی با پوست موز

ترکیبات موجود در پوست موز ذرات و جرم تجمع یافته روی چرم را از بین می‌برد و باعث براق شدن آن می‌شود. برای تمیز کردن چرم با پوست موز مراحل زیر را دنبال کنید:

  • پوست موز را بردارید و قسمت سفید داخلی آن را روی کیف چرم بمالید.
  • سپس یک دستمال نخی بردارید، آن را روی چرم بکشید تا جرم و کثیفی از بین برود و سطح کیف براق‌تر شود.
  • در نهایت کیف را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود.

تميز كردن كيف چرم مصنوعی با روغن زیتون

روغن زیتون یکی از روغن های مناسب برای نگهداری و تمیز کردن کفش چرم است. همچنین با روغن زیتون می‌توان کیف‌های چرم را تمیز، نرم‌تر و براق‌تر کرد. حتی می‌توانید روغن زیتون را با خیال راحت جایگزین واکس یا دیگر محصولات مراقبتی کیف کنید. پس اگر احساس می‌کنید چرم کیفتان کدر شده و ظاهر کثیفی دارد، حتما از روغن زیتون استفاده کنید. برای این منظور چند قطره روغن زیتون را روی کیف بریزید و با استفاده از دستمال نرم و تمیز، روغن را روی سطح چرم پخش کنید.

تميز كردن كيف چرم مصنوعی با آب اکسیژنه و بوراکس

آب اکسیژنه و بوراکس برای پاک کردن لکه های سیاه روی چرم سفید بسیار موثر است. سعی کنید با گوش پاک این مخلوط را روی لکه‌های سیاه بمالید و بعد از پنج دقیقه آن را خشک کنید.

پاک کردن لکه کیف - تميز كردن كيف چرم مصنوعی

تميز كردن كيف چرم مصنوعی با الکل و پنبه

برای پاک کردن لکه های خودکار از روی چرم سفید خود می‌توانید آن را با الکل و پنبه پاک کنید. برای این کار پنبه را به آرامی روی خودکار بکشید و بعد خشک کنید.

استفاده از خمیر تارتار برای پاک کردن لکه

از دیگر محصولاتی که برای پاک کردن لکه خودکار از روی چرم مصنوعی می‌توانید استفاده کنید، کرم تارتار است. به کمک گوش پاک‌کن مقداری از کرم را به محل لکه بزنید. سپس به مدت 15 تا 20 دقیقه صبر کرده و محل لکه را با اسفنج تمیز، پاک کنید.

شیرپاک‌کن برای تميز كردن كيف چرم مصنوعی

اگر کیف آرایش شما از جنس چرم مصنوعی است و گاهی لکه‌ای به واسطه لوازم موجود در آن به روی چرم ایجاد می‌شود، نگران نباشید. کافی است مقدار کمی از شیرپاک‌کن را به پارچه تمیز مالیده و به محل لکه به آرامی ضربه بزنید. در پایان نیز به کمک پنبه الکلی می‌توان محل لکه را کاملاً تمیز کرد.

شما همچنین می توانید روش شستن کیف در لباسشویی را در شادمگ بخوانید.

چگونه کیف چرم سفید را تمیز کنیم ؟

برای تمیز کردن کیف چرم سفید می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

1. برای تمیز کردن این کیف‌ها اولین کاری که باید بکنید این است که یک اسفنج را با استفاده از آب و صابون خیس کنید و آن را به آرامی بر روی کیف بکشید.

2. پس از این که اسفنج را بر روی سطح کیف کشیدید و متوجه شدید که لکه‌ی به وجود آمده کم رنگ شده است، بهتر است کمی آب اکسیژنه را بر روی این لکه‌ها قرار دهید و پس از گذشت چند دقیقه این بخش را با دستمال خشک، خشک نمایید. تنها در این صورت است که می‌توانید چرم سفید را تمیز کنید.

3. توجه داشته باشید که امروزه برای تمیز کردن لکه‌های چربی از روی چرم سفید، از آرد ذرت و آرد برنج کمک می‌گیرند. به این صورت که با پاشیدن این آردها بر روی لکه، آن را از کیف جدا نکنید تا عمر کیف را افزایش دهند. نکته اصلی تمیز کردن منظم با صابون ملایم یا مواد شوینده است. به سادگی کمی صابون ملایم را با آب گرم مخلوط کنید و با یک پارچه تمیز و نرم سفید آغشته به محلول پاک کنید. این کار را با یک دستمال مرطوب با آب تمیز کنید و سپس با یک پارچه نرم دیگر خشک کنید.

بهترین روش ضدعفونی کردن اسکاچ از انواع باکتری های خطرناک

تمیز کردن چرک مردگی کیف - تميز كردن كيف چرم مصنوعی

از کیف خود به خوبی مراقبت کنید

1. زمانی که لوسیون یا کرم به دستتان زده اید، بیش از حد کیف را لمس نکنید. زیرا چرم به سرعت لکه های چربی و روغن را به خود جذب می کند.

2. کیف چرم خود را در یک کیسه در بسته قرار دهید : این کار باعث می شود که گرد و غبار اضافی روی چرم ننشیند و نیازی به تمیز کردن تخصصی آن نداشته باشید.

3. کیف خود را در معرض نور مستقینم خورشید قرار ندهید : اشعه خورشید به شدت به سطح چرم آسیب وارد می کند و از طرفی باید مطمئن باشید که کیف شما در یک محیط بدون رطوبت قرار بگیرد اما اشعه مستقیم خورشید نیز به آن نتابد. اگر چاره ای جز قرار دادن جلوی آفتاب نداشتید، روی آن روزنامه یا پارچه ای بیاندازید تا شکل اصلی چرم از بین نرود.

4. هر چند ماه یک بار به آن نرم کننده چرم بزنید : اول از همه روی کیف خود یک دستمال تمیز و خشک بکشید تا آلودگی و گرد و غبار را از بین ببرید و سپس کمی نرم کننده به سطح آن بزنید تا رطوبت کافی را ببخشید که این روش از شکنندگی چرم جلوگیری می کند و براقیت و نو بودن آن را بالا می برد.

چه مواردی به کیف چرم آسیب میرساند ؟

کیف چرم، مانند هر ماده‌ی دیگری، ممکن است به آسیب ببیند. بعضی از مواردی که می‌تواند به کیف چرم آسیب برساند عبارتند از:
1. آب: آب به کیف چرم ضربه می‌زند و می‌تواند باعث تغییر شکل و پوسته شدن چرم شود. همچنین، آب می‌تواند باعث ایجاد لکه‌های روی سطح کیف شود. بنابراین، توصیه می‌شود کیف چرم را از تماس با آب و رطوبت بیرونی دور نگه دارید.
2. حرارت: حرارت نیز می‌تواند به کیف چرم آسیب برساند. قرار گرفتن کیف در معرض حرارت زیاد می‌تواند باعث تغییر شکل و ترک خوردن چرم شود. بنابراین، از قرار دادن کیف در نزدیکی منابع حرارتی مثل رادیاتور یا آفتاب خورشید پرهیز کنید.
3. نور خورشید: نور خورشید ممکن است باعث تغییر رنگ چرم شود. در صورتی که کیف چرم شما در معرض نور خورشید طولانی مدت قرار داشته باشد، ممکن است رنگ آن کاهش یابد یا تغییر کند. بنابراین، توصیه می‌شود کیف را در جایی که از نور مستقیم خورشید محافظت شده باشد قرار دهید.
4. مواد شیمیایی: تماس کیف چرم با مواد شیمیایی مانند قلیا، اسیدها، الکل و سایر محلول‌های شیمیایی می‌تواند به چرم آسیب برساند. این مواد می‌توانند باعث تغییر رنگ، لکه‌ها و حتی ترک خوردن چرم شوند. بنابراین، از قرار دادن کیف در معرض مواد شیمیایی خارجی پرهیز کنید.
5. خراشیدگی: خراشیدگی می‌تواند به سطح کیف چرم آسیب برساند و ظاهر زیبایی آن را مختل کند. بنابراین، در هنگام استفاده از کیف چرم، مراقب باشید که با سطوح خشن و تیز تماس نگیرد و در هنگام ذخیره کردن کیف، آن را در جایی محافظت شده قرار دهید.
با رعایت این نکات و مراقبت مناسب، می‌توانید از طول عمر و زیبایی کیف چرم خود لذت ببرید.

کیف چرم - تميز كردن كيف چرم مصنوعی

چگونه از چرم مصنوعی و طبیعی نگهداری کنیم ؟

1. همیشه سعی کنید لکه‌های کوچک را با استفاده از پارچه‌های نم دار از بین ببرید چرا که این لکه‌ها اگر از بین نروند، ممکن است در دراز مدت بر سطح کیف ماندگار شوند و به ظاهر آن آسیب برسانند.

راز کاهش وزن در یک هفته ؛ تا عید خودتو خوش اندام کن

2. هرگز کیف‌های چرم را با مواد شیمیایی تمیز نکنید چرا که‌ این مواد باعث ترک خوردن چرم مصنوعی و طبیعی می‌شوند و استحکام کیف‌های چرمی را هم کاهش می‌دهند.

3. برای تمیز کردن کیف زنانه قهوه ای چرم مصنوعی پس از خیس شدن آن، لازم است که از پارچه‌های نرم چه خشک کمک بگیرید. در غیر این صورت احتمال این که کیف آسیب ببیند، افزایش پیدا می‌کند.

4. در کیف‌های چرمی ادکلن و عطر و …. را قرا ندهید چرت که این متریال‌ها قابلیت از بین بردن ساختار محکم این کیف را دارند.

چگونه یک کیف چرم طبیعی را تمیز کنیم

1-کیف را خالی کن

با بیرون آوردن همه چیز از جیب‌ها، باز کردن همه زیپ‌ها و گیره‌ها و تکان دادن کیف پول به سمت پایین شروع کنید تا اقلام کوچک‌تر، کثیفی‌ها و زباله‌ها از کیف خارج شوند.

2- آستر کیف را تمیز کنید

اگر کیف دارای آستر پارچه ای است، آستر داخلی را به سمت بیرون بکشید. از یک غلتک پرزدار برای جذب گرد و غبار و خرده‌ها استفاده کنید. همچنین می توانید از اتصال برس پارچه جاروبرقی برای مقابله با فضای داخلی استفاده کنید. اگر کیف فاقد آستر پارچه‌ای است، داخل آن را با یک پارچه مرطوب شده با آب پاک کنید.

3- قسمت بیرونی را پاک کنید

یک صابون چرمی خوب بخرید. چند قطره را به مقداری آب گرم اضافه کنید و سپس یک پارچه تمیز و نرم سفید را داخل آن فرو کنید (از پارچه های رنگی استفاده نکنید زیرا می توانند باعث انتقال رنگ شوند). آب اضافی پارچه را به خوبی بگیرید و قسمت بیرونی کیف چرمی خود را پاک کنید.

4- کیف را خشک کنید

پس از پاک کردن آن، کیف را با یک پارچه سفید دیگر خشک کنید. چرم باید انعطاف پذیرتر شود و شروع به درخشش کند.

رنگ گرفتن کیف - تميز كردن كيف چرم مصنوعی

5- قسمت های سخت را تمیز کنید

از یک پولیش فلزی یا پاک کننده برنجی برای روشن کردن سخت افزار کیف خود استفاده کنید. یک سواب پنبه ای را به پولیش آغشته کنید و آن را روی فلز بمالید. از یک پارچه سفید برای پاک کردن لکه استفاده کنید. به آرامی مالش دهید زیرا اکثر سخت افزارها به سادگی از فلز پایه آبکاری شده اند که گاهی اوقات می تواند پوسته پوسته شود. بسیار مراقب باشید که پاک کننده را از چرم یا هر پارچه پارچه ای دور نگه دارید زیرا می تواند باعث تغییر رنگ آن شود.

6- کیف را آماده کنید

کار را با استفاده از نرم کننده چرمی برای کمک به انعطاف پذیر ماندن کیف و مقاومت دهی در برابر لکه پایان دهید. شما می توانید نرم کننده های چرم تجاری با کیفیت بالا را به صورت آنلاین یا در فروشگاه لوازم خانگی محلی خود خریداری کنید.

می توانید با مخلوط کردن کمی سرکه سفید با روغن بذر کتان یک نرم کننده چرم درست کنید(با نسبت 1 به 2). یک پارچه سفید را به مخلوط آغشته کنید و به آرامی آن را به چرم بمالید. اجازه دهید 15 دقیقه خیس بخورد و سپس با یک پارچه تمیز خشک کنید. توجه داشته باشید که روغن بذر کتان ممکن است چرم را کمی تیره کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

30 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *