شستن کیف در لباسشویی

شستن کیف در لباسشویی گاهی آنقدر خاص و مهم است که باعث می شود ظاهر کیف و کفش به شدت تغییر کند و نو شود. این مطلب ازشادمگ را از دست ندهید.

شستن کیف در لباسشویی ؛ از زیبایی تا رعایت نکات بهداشتی !

کیف زنانه از ملزومات کاربردی و تزئینی مشترک بین همه خانم‌هاست. هدف آقایان از نگهداری کیف مردانه بیشتر جنبه کاربردی آن است، اما خانم‌ها و دخترخانم‌ها، کیف دخترانه و زنانه را بیشتر به‌قصد زینت و مد به‌کار می‌برند.

صرف‌نظر از این موارد، هر نوع کیف در طول زمان به میکروب‌ها و مواد زیادی آلوده می‌شود. این مورد به‌ویژه درباره کیف پول بیشتر صدق می‌کند. کیف پول زنانه را خانم‌ها برای خرید روزانه و مصارف کاربردی به همراه برده و مرتباً آن را لمس می‌کنند. قرار دادن پول یا کارت اعتباری هم از مواردی است که کیف زنانه و کوله پشتی را آلوده می‌کند.

در مورد کیف مردانه و به‌ویژه کیف پول مردانه هم روال کار به همین شکل است. هر بار خارج کردن کیف پول از جیب آقایان و لمس آن معادل آلوده شدن آن به مواد گوناگون است.

شستن کیف چرم در لباسشویی

اما آیا می‌توان کیف پول را مرتبا شست؟ یا برای تمیز کردن کیف مردانه از لباسشویی استفاده کرد؟

در ادامه مطلب با ما همراه شوید تا راه‌حل این مشکل و شیوه شستشوی همه نوع کیف از انواع کیف مردانه تا کوله پشتی و کیف زنانه را با هم مرور کنیم.

معرفی چند نکته مهم قبل از شستن کیف در لباسشویی

برای شستن کیف در ماشین لباسشویی این نکات را باید رعایت کنید.

قبل از هرکاری باید مطمئن شوید کیف شما خالی است
برای اینکه اطمینان پیدا کنید کیف کاملا خالی است، محتویات داخل کیف را کاملا خالی کنید و سپس در بیرون از خانه کیف را به خوبی تکان دهید تا اگر چیزی باقی مانده باشد خالی شود.
برای آن که هیچ چیزی در کیف باقی نماند تمام زیپ های مخفی را باز کنید و تکان دهید.
اگر در لباسشویی شما رو به بالا است کیف را داخل یک محفظه بگذارید تا ماشین لباسشویی شما آسیب نبیند.
اگر ماشین لباسشویی شما از نوع معمولی است و در آن از جلو باز می شود، می توانید با خیال راحت کیف را داخل ماشین لباسشویی قرار دهید.

انتخاب برنامه شستشوی مناسب کیف در لباسشویی

برنامه شستشوی کیف در هر برند از ماشین لباسشویی متفاوت است. اگر برنامه مناسب انتخاب کنید، قطعاً کیف شما تمیز تر خواهد شد.

تميز كردن درب چوبی دستشویی وحمام ؛ فوری و بدون آسیب دیدگی رنگ

کیف را با دست بشوییم یا با ماشین لباسشویی ؟

اگر قصد دارید کیف خود را کاملاً تمیز کنید و همه قطعات آن را جداگانه بشویید، می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید. شستن کیف با دست کیف، شما را تمیزتر خواهد کرد. اما با توجه به سختی های آن بهتر است آن را به ماشین لباسشویی بسپارید.

کوله - شستن کیف در لباسشویی

شستن کیف مدرسه در لباسشویی

برای شستن کیف مدرسه در ماشین لباسشویی مراحلی را باید طی کنیم:

ابتدا باید کیف را خیلی خوب خالی کنید و به صورت کامل پاکسازی نمایید.
اگر آویزی روی کیف وجود دارد آن را در ماشین لباسشویی قرار ندهید و آویز ها را در بیاورید.
قطعات و بندهای آن را خوب ببندید.
حالا می توانید کیف را در ماشین لباسشویی قرار دهید و برنامه شستشوی مناسب آن را انتخاب کنید.

کیف مدرسه - شستن کیف در لباسشویی
نحوه شستن کیف برزنتی در ماشین لباسشویی
در ابتدا مانند سایر کیف ها از خالی بودن کیف اطمینان حاصل کنید.
بهتر است لکه ها را با دست حذف کنید.
برای این کار مقداری تمیز کننده روی سطح مورد نظر بریزید و لکه ها را پاک کنید.
بهتر است از پخش نشدن رنگ کیف مطمئن باشید.
با آب ولرم قسمت کوچکی از کیف را بررسی کنید که آیا رنگ می دهد و یا خیر.

شستن کیف چرم در لباسشویی

حتماً شما هم شنیده اید که آب به چرم آسیب می رساند. اما این طور نیست و محصولات چرمی از خشکی رنج می برند و آب به آن ها آسیبی نمی رساند، البته توجه داشته باشید که شستشوی بیش از حد در نهایت موجب آسیب رسیدن به کیف چرمی شما خواهد شد. برای شستن چرم به چند نکته توجه کنید :

کیف چرم - شستن کیف چرم در لباسشویی

در ابتدا زیپ های کیف تان را ببندید.
برای شستشوی کیف چرم از مواد شوینده معمولی استفاده نکنید .
برای شستن کیف های چرم حتماً با مواد شوینده سازگار با آن، این کار را انجام دهید.
هنگام شستن کیف چرم طبیعی در لباسشویی باید به دمای آب ماشین توجه کرد. چون معمولاً باید دمای آب کمتر از ۳۰ درجه باشد، تا کیف چرم شما آسیب نبیند. در شستن کیف چرم در ماشین لباسشویی از حالت خشک‌کن استفاده نکنید، چون ممکن است کیف چرم شما به دلیل چرخش زیاد، آسیب ببیند.

چه ضرورتی دارد که کیف ‌ها را بشوییم ؟

شستن کیف ها هر چند وقت یک بار بسیار ضروری است چون کیف ها در معرض آلودگی های محیطی قرار دارند . همچنین از داخل هم در معرض آلودگی با مواد خوراکی و یا نوشت افزار و دیگر وسایل می باشند.
این که چه زمانی باید کیف‌ ها را بشوییم به عوامل گوناگونی بستگی دارد ؛ مثل : کیف مربوط به چه فردی است، کودک است و یا فرد بالغ، محلی که کیف استفاده می گردد کجاست ، همچنین به عوامل دیگری چون چگونگی رفت و آمد و جنس کیف ها و غیره وابسته است.
هنگام شستن کیف کودکان دقت بیشتری لازم است، چون کودکان در مقابل آلودگی ها و میکروب ها حساس هستند و بیشتر در معرض خطر خواهند بود.

برق انداختن سینک ظرفشویی با چند روش ساده

پیش از شستن کیف آن ها، کیف ها را با یک برس یا فرچه مناسب گردگیری کنید. اینکه از چه قرصی استفاده کنید به جنس کیف شما بستگی دارد. وقتی که شما برس و یا فرچه می کشید از نتیجه کار راضی تر خواهید بود.

ریختن مایع لباسشویی - شستن کیف در لباسشویی

از موارد دیگری که باید دقت کنید این است که قطعات کیف به لباسشویی آسیب نرساند. برای این کار می توان از کیسه لباسشویی استفاده کرد. کیسه لباسشویی باعث خواهد شد هم رویه کیف شما آسیب نبیند و هم کیف شما می تواند در کنار شستنی های دیگر در ماشین قرار بگیرد و تبادل رنگ رخ نخواهد داد.
اگر شستشوی کیف را می خواهید با دست انجام دهید، بهتر است کیف ها را برای مدت طولانی بخیسانید، در این صورت پاک کردن آلودگی ها از کیف راحت تر خواهد بود. برای محافظت از پوست دست خود سعی کنید از از دستکش حتما استفاده کنید. وقتی کار شستشو تمام شد، آبکشی را چند مرتبه انجام دهید. این کار را تا وقتی ادامه دهید که آب داخل لگن کاملاً شفاف شود و همچنین کفی روی کیف باقی نماند.

مرحله ی خشک کردن کیف در لباسشویی

برای خشک کردن بهتر، کیف را در هوای آزاد قرار دهید تا همه قسمت های آن خشک شود. برای اینکه کیف شما زودتر خشک شود می توانید زیپ های کیف را باز بگذارید.

کیف در لباسشویی - شستن کیف در لباسشویی
اگر کیف شما به صورت کوله پشتی است، بهتر است داخل کوله را با مقداری کاغذ پر کنید و از هر دو بند به صورت صاف آویزان کنید، تا شکل کیف تغییر نکند.

نکات تکمیلی شستن کیف در لباسشویی

به جز مطالبی که در بالا ذکر شد بر روی کیف ها یک سری اطلاعات وجود دارد، که شما را در مورد نحوه شستشوی آن کیف با دمای آب مناسب ، مواد شوینده مجاز بر‌حسب ساختار کیف و جنس پارچه راهنمایی می کند. باید به این اطلاعات توجه کافی داشته باشید و در اولویت گهر نوع کیفی قرار دهید. شستن کیف ها حتی گرانترین کیف های زنانه با توجه به جنس و ساختار آن از نظر دمایی و شوینده متفاوت هستند.

لباسشویی - شستن کیف در لباسشویی

چند روش آسان و مفید برای شستن کیف ها با جنس های مختلف :

کیف چرم

برای شستن انواع کیف های زنانه و همچنین مردانه که جنس چرم دارند، باید آن ها را با مخلوط شیر و تربانتین پاک کنید و پس از وازلین و یا وکس زدن در مکان مناسب نگهداری کنید. این روش برای انواع کیف های چرم مناسب است.

شستن کیف با جنس پارچه

نمونه های کیف های پارچه ای در مدل های دخترانه و پسرانه به وفور در بازار دیده می شود. با توجه به جنس این نوع کارها باید دمای مناسبی را انتخاب کنید. اما به طور کلی می توان گفت، از آب گرم برای شستن این نوع از کیف ها نباید استفاده کرد. برای پاک کردن لکه از کیف پارچه ای از پودر تالک می توان استفاده کرد.

لکه بری که هر نوع لکه ای رو از فرش پاک میکنه !

کیفی که وسایل تزئینی دارد

تفاوت ندارد که کیف شما مردانه و یا زنانه باشد. همچنین کیف پول باشد و یا کیفی دخترانه. این مهم است که، تزییناتی مانند مارک، منجوق، قطعات فلزی، صنایع دستی و… قبل از شستشو باید تا حد امکان از کیف جدا شوند و اگر مرطوب شدند با سشوار ملایم و یا با دستمالی نرم آن ها را خشک کنید. اگر این مدل کیف ها را می پسندید ما قبلا آموزش دوخت کیف پول نمدی را در مطلبی به شما آموزش دادیم.

روش تمیز کردن انواع کیف

کوله پشتی - شستن کیف در لباسشویی

کیف های جیر

اگر کیف جیرتان کثیف شد و زیبایی اولیه را نداشت نگران نباشید میتوانید به راحتی آن را تمیز کنید کافیست کیف تان را دستمال بکشید و سپس با کاغذ سمباده نرم لکه های آن را از بین ببرید.

 کیف چرم

برای تمیز کردن کیف های چرمی باید شیر و تربانتین را مخلوط کنید و با آن کیف تان را پاک کنید سپس آن را خشک کنید و واکس بی رنگ بزنید تا حسابی تمیز و براق شود.

کیف های پارچه ای

کمی پودر تالک روی کیف بپاشید. سپس به کمک برس، اضافات پودر را پاک کنید. اگر باز هم لکه ای روی کیف باقی ماند، آن را با کمی آب و صابون پاک کنید. سپس با یک پارچه آغشته به آب سرد و سرکه جای لکه را آب کشی کنید.

کیف های جیر

با یک دستمال خشک، گرد و غبار کیف را بگیرید. سپس لکه های آن را به وسیله یک کاغذ سمباده نرم پاک کنید. با یک برس مخصوص جیر، کیف را برس کنید تا کاملاً تمیز شود.

کیف های ورنی

با یک دستمال نم دار، کیف را تمیز کنید. سپس با یک پارچه نرم و خشک، آن را خشک کنید تا براق شود. اگر داخل کیف از جنس حصیر است، آن را با کمک کاغذ سمباده پاک کنید و اگر گوشه کیف کمی ساییده شده با کمک رنگ و قلم مو این قسمت ها را رنگ بزنید برای جلوگیری از پوسته، پوسته شدن و ترک خوردن کیف ورنی، آن را با کمی وازلین یا کرم معمولی دست یا صورت چرب کنید.

کیف ورنی -زشستن کیف در لباسشویی

کیف مخمل

پس از هر بار استفاده، کیف مخمل را با یک برس زبر پاک کنید و گرد و غبار آن را بزدایید. سپس کیف را با یک کاغذ ضخیم محافظت کنید تا دوباره گرد و خاک به خود نگیرد.

کیف های منجق دار

ابتدا کیف را با یک اسفنج، مرطوب پاک کنید، اسفنج را می توان با مخلوط آب و صابون مرطوب کرد، سپس با یک پارچه تمیز روی آن را بکشید.

کیف های پلاستیکی

کیف را با یک دستمال آغشته به آب و صابون بشویید. بعد آن را خشک کنید، سپس یک تکه پارچه پشمی را چندین بار روی کیف بمالید تا براق شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *