افتتاح حساب ترکیه

تمیز کردن ظروف چوبی نسبت به سایر ظروف دشوار تر است بنابراین لازم است با دقت بیشتری این کار را انجام دهید. شادمگ روش های شستشو و برق انداختن ظروف چوبی را یادتان می دهد.

نحوه براق کردن ظرف‌های چوبی

برای براق کردن ظروف و قاشق چوبی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

ظروف چوبی - تمیز کردن ظروف چوبی

  • 1.کمک‌گرفتن از روغن‌جلا چوب: این روغن باعث براق شدن چوب می‌شود و درعین‌حال به آن حفاظت می‌کند. برای استفاده از این روغن، باید ظرف چوبی را به‌خوبی تمیز کرده و به طور یکنواخت روغن را روی سطح ظرف بمالید. سپس روغن را به‌خوبی روی سطح چوب بمالید و با یک‌پارچه نرم و خشک، آن را پاک کنید. این کار را به مدت چند روز پشت‌سرهم انجام دهید تا چوب براق شود.
  • 2.استفاده از محلول آب و سفیدک کننده: می‌توانید یک محلول آب و سفیدکننده را با ترکیب آب و سفیدک مخلوط کنید و با یک‌پارچه نرم و خشک، آن را روی سطح چوب بمالید. بعد از چند دقیقه، پارچه را با آب بشویید و خشک کنید. این کار به سطح چوبی جلای بیشتری می‌دهد.
  • 3.استفاده از پولیش: پولیش نوعی مواد بدون رنگ است که برای حفظ رنگ و جذاب‌تر شدن سطح چوبی استفاده می‌شود. برای استفاده از پولیش، باید سطح چوبی را به‌خوبی تمیز کرده و مواد را روی آن بمالید. پس از خشک‌شدن، پارچه‌ای نرم و خشک را برای براق کردن سطح چوب بکار ببرید.

چگونه ظروف چوبی را ضدعفونی کنیم ؟

درصورتی‌که پس از یک دوران بیماری قصد دارید ظروف چوبی خود را ضدعفونی کنید، توجه داشته باشید که روش آن با ظرف‌های شیشه‌ای، چینی و… کمی متفاوت خواهد بود؛ برای ضدعفونی‌کردن ظروف چوبی، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

برق انداختن ظروف چوبی - تمیز کردن ظروف چوبی

  1. شستشو با آب و صابون: ظروف چوبی را با آب و مقداری صابون ملایم بشوید. از پوشش‌های نایلونی یا مرطوب برای شستشو استفاده کنید و سپس آنها را خوب بشویید و خشک کنید. این روش به‌طورکلی مناسب است برای ظروف چوبی غیر منقوش.
  2. ·استفاده از اسید استیک: اسید استیک، به‌عنوان یک ضدعفونی‌کننده طبیعی، می‌تواند در ضدعفونی ظروف چوبی مفید باشد. میزان استفاده از اسید استیک را باتوجه‌به میزان آلودگی ظرف تنظیم کنید. پس از استفاده، ظرف را دقیقاً بشویید و به‌خوبی خشک کنید.
  3. ·ضدعفونی با خلال پراکسید هیدروژن: با محلول خلال پراکسید هیدروژن ۳٪ ظروف چوبی را پاک کنید. مقدار کافی را روی ظرف بریزید و آن را به‌خوبی با یک‌پارچه تمیز کنید. پس از مدتی، ظرف را با آب بشویید.

نحوه ازبین‌بردن لک از ظرف‌های چوبی

در ادامه این پاسخ که چگونه ظروف چوبی را براق کنیم، در مورد ازبین‌بردن لکه‌های اولیه روی آن صحبت می‌کنیم.

برای تمیز کردن ظروف چوبی و ازبین‌بردن لکه‌های روی ظروف چوبی می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

1. استفاده از سرکه: با بهره‌گیری از یک قطره سرکه روی لکه ریخته و با یک‌پارچه نرم آن را به‌دقت پاک کنید. سپس با یک‌پارچه خشک، ظرف چوبی را به خوبی رطوبت گیری کنید.

2. استفاده از خلال آجر سفید: با استفاده از یک خلال آجر سفید و آب، لکه را به‌دقت پاک کنید. پس از پاک‌کردن، با یک‌پارچه خشک، ظرف چوبی را خشک نموده و مطمئن شوید که بافت آن کاملا پاک شده است.

ظرف چوبی - تمیز کردن ظروف چوبی

روش نگهداری از ظروف چوبی

1. ظروف چوبی معمولا بعد از مدتی استفاده ، خشک شده و ترک می‎ خورند. برای جلوگیری از این اتفاق ، روغن معدنی مخصوص ظروف آشپزخانه تهیه کنید و در هنگام خرید این نوع روغن معدنی دقت کنید که مخصوص ظروف آشپزخانه و تخته های چوبی باشد و در صورتی که این نوع روغن را پیدا نکردید ، از روغن های معدنی سفید استفاده کنید زیرا این مواد به اندازه ی کافی تصفیه شده اند.

فواید استفاده از شمع و انرژی معجزه آسای هر شمع رنگی

2. با استفاده از حوله های کاغذی ، ظروف چوبی خود را به روغن معدنی آغشته و همه ی قسمت های آن را پوشش دهید و از مالش ظروف خود با روغن زیاد خودداری کرده و در صورت لزوم از چندین حوله کاغذی برای انجام این کار استفاده کنید. بسته به میزان استفاده از ظروف چوبیتان هر دو ماه یک بار و یا حداقل دو بار در سال ، آن ها را با روغن معدنی مالش دهید.

3. پس از اتمام این کار ظروف چوبی خود را بر روی پیشخوان و یا میز آشپزخانه قرار داده و اجازه دهید به مدت حداقل 30 دقیقه و حداکثر یک روز، روغن معدنی بر روی ظروف چوبی باقی بماند زیرا این امر به ماندگاری بیشتر این نوع ظروف کمک می‎ کند اما با این حال اجازه ندهید که روغن به مدت طولانی تری بر روی این ظروف باقی بماند.

ظروف پذیرایی چوبی - تمیز کردن ظروف چوبی

4. پس از گذشت حداکثر یک روز با استفاده از حوله کاغذی دیگری باقی مانده روغن معدنی بر روی ظروف چوبی خود را از بین ببرید و آن ها را درون کابینت قرار دهید. از آن جایی که این نوع روغن مخصوص ظروف آشپزخانه است ، خطری برای سلامتی انسان نخواهد داشت.

نکته :برای ماندگاری بیشتر ظروف چوبی خود از قرار دادن آن ها درون فر و یا مایکروفر خودداری کنید زیرا گرمای زیاد باعث تخریب این نوع ظروف خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

8 فروردین 1403

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *