افتتاح حساب ترکیه
جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - شیشه شکسته

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش سخت و پرخطر است . مخصوصا اگر در خانه كودك يا حيوان خانگی داريد. ما بهترين و سريعترين روش را برای جمع كردن شيشه به شما آموزش داديم. با شادمگ همراه شوید.

روش های جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش

هنگامی که شیشه پنجره اتاق شما یا یک شی شیشه‌ای می‌شکند و خرده‌ شیشه روی فرش ریخته می‌شود، هم جمع کردن آن ها سخت می‌شود و هم ممکن است افرادی که روش فرش راه می‌روند، آسیب ببینند. درست مثل جمع كردن مو از روی فرش که به خودی خود کار دشواری است و زمانی دشوارتر می شود که مجبور باشید مو ها را از سطح فرش و موکت تمیز کنید.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - شیشه خرد شده

برای جمع کردن خرده شیشه از روی فرش باید بلافاصله پس از شکستن شیشه یا شی شیشه‌ای، بچه‌ها یا حیوانات خانگی را از محل دور کنید و به یک مکان بی‌خطر ببرید و پس از پوشیدن دمپایی یا کفش با کف ضخیم، تکه شیشه‌ های بزرگ را با جاروبرقی جمع کنید (البته اگر خرده شیشه‌ها، خیلی تیز و برنده هستند، این کار را نکنید زیرا ممکن است کیسه جاروبرقی آسیب ببیند) یا آن‌ها را با دست خود جمع کنید و سپس مراحلی را که در ادامه توضیح می‌دهیم، دنبال کنید.

البته اگر لامپ‌های کم مصرف یا مهتابی شکسته شده است، باید به شیوه دیگری عمل کنید که درباره این مورد نیز توضیح خواهیم داد؛ زیرا این لامپ‌ها حاوی مقداری جیوه هستند که برای انسان مضر است.

جمع آوری تکه های بزرگ شیشه از فرش

در وهله اول، از دیگران بخواهید اتاق را تخلیه نمایند و هر چیزی که ممکن است در اثر برخورد با خرده شیشه ها آسیب ببیند را از اتاق خارج نمایند. کفش جلوباز بپوشید و با عینک محافظ و دستکش ضخیم، کار پاک سازی را آغاز کنید. در فرایند پاک سازی خرده شیشه ها، از پرنورترین چراغ قوه ای که در اختیار دارید بهره ببرید.

بایدها و نبایدهای رانندگی در باران و جاده لغزنده

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - شیشه شکسته

چراغ قوه های LED برترین گزینه هستند، اما می توانید از چراغ قوه تلفن همراهتان هم بهره ببرید. هنگامی که در تاریکی، نور را به نقاط مختلف اتاق بتابانید، خرده شیشه ها می درخشند و به راحتی پیدا می شوند. پاک سازی را با دفع کردن تکه های بزرگ شیشه آغاز کنید.

اگر دستکش ضخیم ندارید، از انبرهای کوچک آشپزخانه ای برای برداشتن آن ها بهره ببرید. به خاطر داشته باشید که دفع شیشه با دست های برهنه، به هیچ عنوان عاقلانه نیست. تکه های بزرگ شیشه را در پاکت کاغذی یا کیسه زباله ضخیم قرار دهید. اگر کیسه زباله ضخیم در اختیار ندارید، می توانید از چندین کیسه برای ایجاد ضخامت کافی بهره ببرید یا تکه های شیشه را در روزنامه بپیچید.

نباید فراموش کنید که تکه های بزرگ شیشه یا خرده شیشه ها، هیچوقت نباید بدون محافظ در سطل زباله قرار داده شوند.

نکته

برای جمع کردن خرده شیشه ها، روی زمین زانو نزنید. اگر ضروری است خم شوید، از یک حوله یا چهارپایه کوچک یاری بگیرید.

ترفند های جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش

۱. ابتدا یک دستکش بپوشید (می‌توانید از روزنامه یا کاغذ هم برای برداشتن تکه‌های بزرگ شیشه استفاده کنید) و تکه‌های بزرگ شیشه را در سطل آشغال یا یک ظرف دیگری که قبلا در آن کیسه زباله قرار داده‌اید، بگذارید.

استفاده از نوار چسب

۲. سپس یک تکه نوار چسب به طول ۳۰ سانتیمتر را جدا کنید و در حالی که دو طرف آن را گرفته‌اید، آن را محکم روی محلی که خرده شیشه ریخته است، بچسبانید.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - چسب نواری برای جمع کردن شیشه خورده

این کار را چند بار دیگه هم روی سایر نقاطی که ممکن است خرده شیشه باشد، تکرار کنید و پس از چند بار استفاده از نوار چسب آن را در سطل زباله بیندازید و از یک تکه جدید استفاده کنید. در ضمن باید ضخامت و عرض نوار چسب نیز مناسب باشد. بهتر است قبل از دور انداختن نوار چسب آن را تا کنید. همچنین کف دمپایی خود را نیز با یک حوله مرطوب یا دستمال کاغذی پاک کنید.

طریقه تمیز کردن دریچه کولر ؛ جایی که تو خونه تکونی عید نباید فراموش کنید

استفاده از تکه نان یا سیب‌زمینی

در ضمن می‌توانید از یک تکه نان یا سیب‌زمینی نیز برای جمع کردن خرده شیشه‌های ریز استفاده کنید؛ زیرا نان و سیب‌زمینی هم سطح نسبتا پهنی دارند و هم خرده شیشه‌ها به خوبی جذب آن‌ها می‌شوند.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - سیب زمینی برای جمع کردن شیشه خورده

حوله مرطوب برای جمع کرن شیشه

حوله مرطوب هم وسیله مناسبی برای جمع کردن خرده شیشه است؛ البته باید قبل از استفاده از حوله باید آن را خوب تا کنید تا خرده شیشه‌ها وارد بافت آن نشود.

۳. پس از جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش با روش‌های مذکور، جاروبرقی را روشن کنید و لوله آن را در مسیرهای صاف و مورب در زوایای مختلف حرکت دهید تا تارهای فرش از یکدیگر باز شوند و اگر خرده شیشه‌ها در لابه‌لای آن‌ها پنهان شده و گیر کرده، به راحتی جمع شوند.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - دستمال برای جمع کردن شیشه خورده

در ضمن می‌توانید از این برس کوچک نیز برای خارج کردن این خرده شیشه‌ها از بافت فرش و آوردن آن‌ها به سطح فرش استفاده کنید. کار شما زمانی که فرش گل برجسته دارید سخت تر می شود.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - فرچه کردن شیشه

نکته مهم در جارو کردن خرده شیشه‌ از فرش

آن قدر به جارو زدن در جهات افقی، عمودی و مورب ادامه دهید تا دیگر صدای خرده شیشه‌ها را که وارد جاروبرقی می‌شوند، نشنوید.

۴. پس از جارو زدن خم شوید و محل مورد نظر را به دقت نگاه کنید، اگر باز هم خرده شیشه دیدید، دوباره از جاروبرقی استفاده کنید.

۵. پس از آنکه کیسه جاروی را در سطل زباله‌ای که قبلا تکه‌های شیشه و نوارچسب‌ها را در آن دور انداخته‌اید، خالی کردید، در کیسه زباله را محکم ببندید و آن را از سطل زباله بیرون بیاورید و در گوشه‌ای بگذارید. این کار را برای جلوگیری از بریده شدن دست‌های رفتگرها حتما انجام دهید.

تمیز کردن نرده راه پله چوبی و فلزی با ساده ترین روش ؛ باورتون نمی شه که دکور خونه اینطور تغییر کنه

هنگام شکستن لامپ‌های کم‌مصرف و مهتابی چه کنیم ؟

۱. ابتدا درها و پنجره‌ها را باز کنید، محل مورد نظر را برای ۱۰ دقیقه ترک کنید . کودکان و حیوانات خانگی را نیز از محل دور کنید . آن‌ها را به مکان امنی ببرید. در ضمن اگر منزل شما مجهز به سیستم تهویه مرکزی است، آن را خاموش کنید.

۲. سپس مانند زمانی که می‌خواهید خرده شیشه‌ها را جمع کنید. یک دستکش پلاستیکی بپوشید و خرده‌های لامپ و پودر جیوه را با یک تخته چوبی یا کارتن سفت جمع کنید .و آن‌ها را در یک بطری شیشه‌ای در دار بریزید.

۳. در مرحله بعدی خرده شیشه لامپ‌ها را با روش‌های ذکر شده جمع کنید. اگر از نوار چسب برای جمع کردن خرده شیشه‌ها استفاده کردید، آن را تا کرده و در بطری شیشه‌ای در دار یا یک کیسه پلاستیکی زیپ‌دار یا کیسه پلاستیکی که در آن کاملا بسته می‌شود، قرار دهید.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - جارو برقی

۴. سپس فرش را با جاروبرقی جارو بزنید. توجه کنید حتما باید لوله جاروبرقی را نیز به آن متصل کنید. زیرا در غیر این صورت ممکن است بخار یا پودر جیوه در محل پخش شود که بسیار خطرناک است. پس از جارو زدن و تخلیه کیسه جاروبرقی، گرد و خاک کیسه را با دستمال کاغذی یا حوله مرطوب پاک کنید . دستمال یا حوله را در یک پلاستیک‌ زیپ‌دار یا پلاستیکی که در آن کاملا بسته می‌شود، قرار دهید. سپس کیسه حاوی خرده شیشه لامپ‌ را به همراه کیسه حاوی دستمال را حتما به بیرون از خانه منتقل کنید.زیرا بخار جیوه به راحتی از پلاستیک خارج می‌شود.

جمع کردن خرده شیشه‌ از فرش - جارو کردن شیشه

۵. در پایان دستان خود را با دقت با آب و صابون بشویید. در و پنجره اتاق را برای چند ساعت باز بگذارید تا هوای داخل آن خارج شود. یادتان باشد سیستم تهویه منزل خود را نیز برای چند ساعت خاموش کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *