افتتاح حساب ترکیه
تشخیص لوازم آرایش فاسد

تشخیص لوازم آرایش فاسد مخصوصا برای محصولاتی که با قسمت های حساس چون چشم در ازتباط است بسیار مهم است. گروه زیبایی شادمگ ترفندهایی برای تشخیص لوازم آرایش تاریخ گذشته را به شما یاد میدهد که به راحتی می توانید انجام دهید.

تشخیص لوازم آرایش فاسد و تاریخ گذشته

مانند هر لوازم مصرفی دیگر تاریخ انقضای لوازم آرایشی و بهداشتی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است مخصوصآ آن دسته محصولات آرایشی که مستقیم با اجزای حساسی همچون چشم و صورت سر و کار دارند.تشخیص لوازم آرایش فاسد

مصرف لوازم آرایشی در عصر کنونی با افزایش سیر صعودی رو به رو شده است بنابراین مهم ترین نکته ای که در این میان وجود دارد این است که مصرف کنندگان علاوه بر شناسایی لوازم آرایشی خوب ، بایستی با شیوه نگهداری لوازم آرایشی نیز آشنا بوده و بتوانند فاسد شدن آنها را تشخیص دهند. ما در مقاله ی قبل جدید ترین مدل آرایش 1402 را به شما یاد داده ایم.

حال سوال اینجاست که از کجا میتوان زمان انقضای یک محصول آرایشی را متوجه شد؟ این سوال دغدغه بسیاری از افرادی است که خرید محصولات آرایشی و بهداشتی در الویت آنها است ، تقریباً می توان گفت برچسب شبنم کمک بسیار بزرگی برای تشخیص قاچاقی بودن یا نبودن لوازم آرایشی و زمان تولید و انقضای آنها به شمار می رود ولی مشکلی که وجود دارد این است که خیلی از محصولات آرایشی بهداشتی فاقد این برچسب می باشند همچنین بعضی اوقات این برچسب ها روی بسته بندی محصولات چسبیده می شود و چنانچه جعبه را دور بیندازید و زمان قابل توجهی از مصرف لوازم آرایشی گذشته باشد دیگر قادر نخواهید بود زمان تولید و انقضای محصول را بدانید.

هیچ توضیحی مبنی بر زمان تولید و انقضا روی بسته بندی اصلی محصولات آرایشی درج نشده است و فقط علامتی روی آن هست که حتی بسیاری از افراد هم متوجه آن نمی شوند جایی که تعدادی اعداد و ارقام را نشان می دهد که پس از باز شدن محصول تا چند ماه می توانید آن را مصرف کنید ولی آیا یادتان هست که رژ لب یا کرم ضدآفتابتان را چه زمانی خرید کرده اید و از زمان مصرف آن چندین ماه گذشته است؟

شما با ساخت کرم پودر خانگی می توانید از هم از سلامت محصول اطمینان حاصل کرده و هم از تاریخ مصرف آن مطمئن شوید.

تاریخ انقضای لوازم آرایشی چند ماه است ؟

در ادامه این بخش مدت زمان مصرف یک سری از لوازم آرایشی را در اختیارتان قرار داده ایم که هریک از آنها را بایستی طی همان مدت زمان مصرف کنید و مهمتر از همه از آنجایی که فاصله بین تولید و باز شدن در محصول آرایشی مشخص نیست بنابراین به نشانه هایی اشاره خواهیم کرد که با توجه به آنها فاسد شدن یک محصول آرایشی را تشخیص دهید.

تاریخ انقضای رژگونه (18-12 ماه)

حتماً دقت زیادی به تاریخ انقضای رژگونه ها داشته باشید هرچند این محصول از جمله لوازم آرایشی خشک به شمار می رود ولی به تدریج و به مرور زمان بایستی کنار گذاشته شود این موضوع درباره نوع کرم آن اهمیت بسیاری دارد. معمولاً رژگونه ها بین 12 تا 18 ماه تاریخ انقضا دارند.

تاریخ انقضای سایه چشم (24-18 ماه)

به طور متوسط تاریخ انقضایی که برای سایه چشم در نظر گرفته شده است 18 تا 24 ماه می باشد. از آنجایی که چشم ها جزو حساس ترین اعضای بدن هستند و با انتقال باکتری به سرعت واکنش نشان می دهند بنابراین در خرید لوازم آرایشی که مربوط به چشم است باید دقت بسیاری داشت.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

بهتر آن است که هر 18 ماه یک بار اقدام به تعویض سایه چشم خود بکنید تا از سلامت چشمان خود اطمینان داشته باشید پیشنهاد می کنیم پیش از اینکه شروع به آرایش کردن می کنید حتماً دست و صورت خود را کاملاً شسته و ضدعفونی کنید تا از انتقال میکروب به پوست صورت و لوازم آرایش خود جلوگیری کنید.

یه خانم زرنگ آرایش مورد علاقه آقايون رو می شناسه !

تاریخ انقضای مداد چشم (24-18 ماه)

کنار گذاشتن مدادهای قدیمی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است از آنجایی که بارها بر حساس بودن چشم ها تاکید شده است بنابراین نگهداری و مراقبت محصولاتی که سر و کارشان با چشم است خیلی سخت می باشد.

عمر مداد چشم با تراشیدن بیشتر خواهد شد چرا که با این کار پوشش خارجی مداد تراشیده می شود. چنانچه از مداد های چشم به خوبی محافظت کنید تقریباً 18 تا 24 ماه ماندگاری خواهند داشت.

تاریخ انقضای رژلب (18-12 ماه)

رژلب جزو آن دسته محصولات آرایشی می باشد که زمان فاسد شدنش طولانی است یعنی دیر فاسد می شود ولی به علت اینکه برخورد زیادی با لب و دهان دارد نباید مدت زیادی از آن استفاده کرد .

تشخیص لوازم آرایش فاسد

مخصوصاً پس از بیماری های دهان و لب و یا سرماخوردگی حتماً رژ لب تان را تعویض کنید.

شما از داخل رژلب می توانید تشخیص دهید که فاسد شده است یا نه به عنوان مثال رژ لب هایی که جامد هستند مثل رژ لب قرمز  پس از فاسد شدن به مرور زمان سفت می شوند و روی لب به خوبی محو نمیشوند و بوی خاصی از آن ها استشمام می شود و همچنین رژ لب هایی که مایع هستند زمانی که به حالت چسبناک درآمدند باید آنها را دور بیاندازید. بنابراین دانستید که عمر مفیدی که برای رژلب در نظر گرفته شده است 12 تا 18 ماه می باشد.

تاریخ انقضای ریمل و ریمل ابرو (4-3 ماه)

یکی از محبوب ترین لوازم آرایشی بین خانم ها ریمل می باشد چراکه خانمها برای زیباتر جلوه دادن چشم هایشان مدام از آن استفاده می کنند ولی نکته مهمی که در این بین وجود دارد این است که برای ریشه کن کردن عوارض چشمی تاریخ انقضای هر ریملی فقط 3 تا 4 ماه می باشد و چنانچه تاریخ مورد نظر به اتمام رسید این معنی را میدهد که آن را باید دور بیندازید.

ریمل خشک شده رو دور نندازید . شاید باورش سخت باشه ولی ریمل جزو لوازم آرایشیه که اگر خشک شده باشه قابل ترمیمه و می تونید با چند ترفند حرفه ای اون رو دوباره بازیابی کنید.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

به خاطر اینکه هر موقع شما برس خط چشم و ریمل را داخل مخزن آن فرو می کنید در واقع آن را میان بسیاری از باکتری ها شناور می کنید بنابراین باید بدانید کوتاه ترین طول عمر را در بین محصولات آرایشی این محصول دارا می باشد پس چنانچه میخواهید چشم های سالم خود را از دچار شدن به بیماری های عفونی مصون نگه دارید بهتر آن است که زود به زود اقدام به تعویض ریملتان بکنید.

تاریخ انقضای کرم پودر (12-6 ماه)

تحقیقات و بررسی های به عمل آمده توسط دانشمندان نشان می دهد بی توجهی به تاریخ انقضای لوازم آرایشی عوارض جبران ناپذیری را برای پوست خواهد داشت.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

کرم پودرها یکی از محصولات آرایشی پرطرفداری می باشد طرفداران این محصول آرایشی بایستی بدانند تمامی کرم پودر هایی که پوشش دهی بسیار بالایی دارند و کک و مک های آنها را برطرف می کند فقط بین 6 تا 12 تاریخ انقضا دارند و قدرت ماندگاری کانسیلرها حداکثر یک سال می باشد.

خانم ها بایستی برای حفاظت از پوست صورت خود و جلوگیری از بیماری های پوستی مثل سرطان پوست از لوازم آرایشی مرغوب خریداری کنند چنانچه غیر از این باشد عوارض جبران ناپذیری را به تدریج در پوست و چشم خود مشاهده خواهند کرد.

تاریخ انقضای لاک (2 سال)

ممکن است تصورتان این باشد که تاریخ انقضایی برای لاک ناخن مد نظر نمی باشد و لازم نیست لاکی که سالها جزئی از لوازم آرایشی تان است را کنار بگذارید اما باید بدانید مواد حساسیت زا از طریق همین لاک ها به دیگر بخش های پوست انتقال می یابد و به خاطر آسیبی که به آنها وارد می کند به هیچ عنوان نباید در مدت زمان زیادی صرف شود و چنانچه با وجود منقضی شدن استفاده شوند برای پوست بسیار ضرر دارد.

چند ترفند برای قرمز کردن لب بدون مواد آرایشی

توصیه می شود محصولات آرایشی از مارک های معتبر و استاندارد و همچنین مراکز مطمئن خریداری کنند تا از عوارض مواد تقلبی لوازم آرایشی در امان بمانند زمان مفیدی که برای لاک در نظر گرفته شده است دو سال می باشد و بهتر از پس از 2 سال آن را دور بیندازید.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

برس های آرایشی چقدر تاریخ انقضا دارند ؟

زمانی که آرایش می کنید و کرم پودر یا رژگونه را با برس های آرایشی روی صورت میمالید به تدریج لابلای موهای برس چربی ها گیر خواهند کرد و سپس همین چربی ها به رژ گونه انتقال پیدا میکند این اتفاق باعث می شود روی رژگونه لایه ای کم رنگ مایل به سفید خاکستری و لایه ای گچی روی کرم ایجاد شود برای جلوگیری از این حالت بعد از استفاده کرم پودر یا مرطوب کننده دقایقی منتظر بمانید و بعد رژگونه بزنید و همچنین می توانید قبل از این که رژگونه استفاده می کنید چربی های صورت را پاکسازی کرده و پس از استفاده برس رژگونه را با یک حوله خشک تمیز کنید.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

نگهداری از محصولات آرایشی

مدت زمانی که پیش از این برای تاریخ انقضای لوازم آرایشی ذکر کردیم حداکثر زمانی هستند که از یک محصول آرایشی میتوان استفاده کرد .همین محصولات باید در شرایط مناسب نگه داشته شوند ولی از اینکه شرایط مناسب را بهتر درک کنید باید تعریف درستی از آن داشته باشید برای این منظور به نکات زیر باید توجه کنید:

نگهداری محصولات آرایشی بایستی در یک محیط خشک و دور از رطوبت باشد چرا که احتمال رشد باکتری ها در رطوبت در مورد محصولات آرایشی بالا است بنابراین طبق این اصل توالت و حمام جایی مناسب برای نگهداری لوازم می باشد همیشه محصولات پمپی و تیوپی در خریدتان انتخاب کنید زیرا محصولات کاسه ای نسبت به انواع دیگر بیشتر مستعد آلودگی هستند و در نهایت طول مدت مصرفشان کمتر می شود.

دقت داشته باشید که پس از استفاده حتما درب لوازم آرایشی را سفت ببندید چرا که اگر غیر از این باشد احتمال اکسیده شدن محصولات بالا میرود پیش از مصرف کرم های کاسه ای دست خود را ضد عفونی کنید. قلموهای آرایشی و فرچه و پدهای آرایشی تان را هر از گاهی بشویید و آنها را هرگز با کسی شریک نشوید. حتی برای پاک کننده آرایش خانگی هم به تاریخ انقضای آن دقت کنید.

نشانه های فاسد شدن لوازم آرایش

تشخیص دادن نشانه های فاسد شدن بعضی از لوازم آرایشی بسیار ضرورت دارد ولی بعضی دیگر با گذشت تاریخ انقضایشان مصرف آنها خطرات زیادی ندارد. به عنوان مثال عطرها از آن دسته محصولاتی هستند که گذشتن تاریخ آن ها ضرری برای سلامت بدن ندارد.

عطری که فاسد میشود رنگ و بوی اولیه خود را دیگر ندارد در نتیجه کسی که آن را مصرف می کند ناخودآگاه اقدام به دور انداختن آن میکند ولی زمانی که لوازم آرایشی همچون کرم پودر ، رژ لب و… فاسد می شوند بوی بد روغن اشباع شده می گیرند.

و حتی بافت محصولات پودری پس از فاسد شدن خشک می شود و یا محصولاتی همچون خط چشم و ریمل بوی نامطبوع به خود گرفته و در نهایت خشک می شوند. حتماً به این نکته توجه داشته باشید که محدودیت زمانی مصرف محصولاتی که ارتباط نزدیکی به چشم دارند بسیار مهم است چرا که این مواد آرایشی مستقیم با چشم در ارتباط هستند و به راحتی باعث عفونی شدن آنها می شوند.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

چنانچه لوازم آرایشی تان رنگ و بو و بافت خود را از دست داد بدون شک آن را کنار بگذارید در غیر این صورت باکتری های موجود در آنها شما را دچار مشکلاتی مثل حساسیت و جوش های چرکی یا آکنه می کند.

راه تشخیص لوازم آرایش فاسد

از آن جا که تشخیص تاریخ انقضای محصولات آرایشی بسیار ضروری است روش‌های مختلفی برای تشخیص آن وجود دارد که در ادامه این مطالب به آن ها می پردازیم.

نکات طلایی برای روش های مراقبت از پوست چرب + 7 ماسک صورت برای پوست‌ های چرب

بررسی برچسب PAO روی محصولات آرایشی

همه محصولات آرایشی و بهداشتی باید در یک بسته‌بندی مهر شده قرار گرفته باشند. علامت اختصاری تاریخ تولید و انقضا PAO مخفف This period After opening که نشان‌دهنده مدت ماه‌های استفاده محصول پس از بازشدن است. این نماد به‌صورت تصویری از یک جعبه باز شده پشت محصولات آرایشی نمایش داده می‌شود و به‌صورت عدد و M ثبت می‌شود مثلاً 24 M یعنی مصرف‌کننده مجاز است تا 24 ماه بعد از بازکردن از محصول استفاده کند. البته باید بدانید که در چه ماهی بسته‌بندی محصول را بازکرده‌اید تا مدت‌زمان را محاسبه کنید. مثلاً ریمل ممکن است با 6M تاریخ انقضا ثبت شده باشد اما کانسیلر با مدت‌زمان بیشتر 12M مهر شود. به‌طورکلی محصولات آرایشی چشم مثل ریمل دوام کمتری دارند.

بوی نامطبوع محصولات آرایشی روش تشخیص لوازم آرایش فاسد

رایج‌ترین راه تشخیص لوازم آرایش فاسد و تاریخ انقضای محصولات آرایشی، بو کردن آن است. محصولات آرایش چشم را می‌توان به این وسیله بررسی کرد. این روش را در ریمل امتحان کنید؛ اگر بویی شبیه به بنزین داشت، به فاسد بودن آن مطمئن شوید. برای جلوگیری از فاسد شدن ریمل بعد از مصرف، در آن را ببندید تا هوا به داخل آن وارد نشود .

تشخیص لوازم آرایش فاسد

تغییراتی در بافت و رنگ محصول آرایشی راه تشخیص لوازم آرایش فاسد

اگر در بافت محصولات آرایشی تغییرات ظاهری مثل ظاهر ناهموار و شل مشاهده کردید، احتمالا بافت آن از بین رفته است. به خصوص این حالت در کرم پودرهای تکه تکه شده کاملا واضح است و در این حالت، نشانه خشک شدن محصول است. به طور کلی اگر محصولات آرایشی به رنگ برنجی یا نارنجی تغییر کرد، مطمئن باشید که فاسد شده است. در ادامه تغییر شکل مواد آرایشی مختلف را با یکدیگر به دلیل گذر از تاریخ انقضا بررسی می کنیم.

محصولات مایع به شکل توده‌ای تغییر پیدا می کنند

تغییر حالت محصولات آرایشی بر پایه مایعات متفاوت است. اگر احساس هر تغییر شکل مثل برآمدگی در محصولات آرایشی کرده اید حتما آن را دور بریزید، زیرا این تغییرات نامطلوب نشانه رشد باکتری است.

لایه‌های گچی یا خاکستری از راه های تشخیص لوازم آرایش فاسد

شکل محصولات آرایشی پودری مانند کرم پودرها به صورت لایه گچی یا خاکستری تغییر پیدا می کنند. اگر چنین حالتی را مشاهده کردید، به نامعتبر بودن آن شک نکنید.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

لکه‌های سفید رنگ بر روی محصولات آرایشی از راه های تشخیص لوازم آرایش فاسد

اگر بر روی محصولات آرایشی مثل مداد چشم یا خط لب، لکه‌های سفیدی مشاهده کردید، به فاسد بودن آن مطمئن شوید. در این حالت مدادها قابل تراشیدن نیستند و نمی توانید بیشتر از آن‌ها استفاده کنید.

چک کد تاریخ انقضای محصولات آرایشی در وبسایت Checkcosmetic

یک روش دیگر برای تشخیص تاریخ انقضا از روی بارکد است، وب‌سایت‌هایی است که اطلاعات موردنیاز محصولات آرایشی را در اختیار شما قرار می‌دهند. یکی از نمونه سایت‌ها، Checkcosmetic است. این وبسایت به شما کمک می‌کند تا تاریخ تولید لوازم آرایشی را با کد دسته‌ای یا شماره لات پیدا کنید. اعداد لات معمولاً در قسمت بیرونی محصول ثبت شده‌اند. کد دسته‌ای هم شماره‌ای است که به تولیدکننده یا تأمین‌کننده امکان شناسایی دسته محصول را می‌دهد. این کد را می‌توانید در قسمت پایینی جعبه پیدا کنید.

خطرات استفاده از محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته برای پوست

التهاب:

استفاده از محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته ، به دلیل تفکیک مولکول های آن روی پوست موجب التهاب (دراماتیت تماسی) می شود و مشکلات زیادی مانند قرمزی، برآمدگی، خارش، تاول و ورم کردگی برای پوست به وجود می آورد.

تشخیص لوازم آرایش فاسد

آکنه و عفونت:

محصولات آرایشی تاریخ مصرف گذشته ، باکتری های زیادی را به خود جذب می کنند و موجب ابتلا به آکنه، عفونت پوست و حتی عفونت چشم (مثل ورم ملتحمه) می شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *