ماشین ظرفشویی

هنگام استفاده از ماشین ظرفشویی باید دقت داشته باشید تا از ظروف مناسب ماشین ظرفشویی استفاده کنید. باید ها و نباید های استفاده از ظروف در ماشین ظرفشویی را در شادمگ بخوانید.

ظروفی که نباید در ماشین ظرفشویی بشویید

ظروف مناسب ماشین ظرفشویی

ظروف کریستال

ظروف کریستال همیشه باید با دست شسته شوند؛ چرا که دمای بالای آب یا دمای بالا که در مرحله خشک کردن ماشین ظرفشویی وجود دارد، ممکن است باعث ترک خوردن و شکسته شدن ظروف کریستال شود؛ از این رو توصیه ما به شما این است که کمی وقت بگذارید و ظروف بلوری را با دست بشویید.

روش از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی را در شادمگ بخوانید.

ظروف چوبی

آب گرم ماشین ظرفشویی می تواند ظروف چوبی را از حالت و فرم خود خارج کرده و یا باعث کدر شدن رنگ ظروف شود؛ از این رو توصیه می شود کاسه های چوبی، تخته های برش و ظروف چوبی دیگر را با دست بشویید و اجازه دهید در هوا خشک شوند تا زیبایی و کارایی آن ها آسیب نبیند.

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی نکاتی که باید بدانید را در شادمگ بخوانید.

ظروف تزئینی

هرگز ظروف تزئینی و ظروف با حاشیه های طلایی را داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید. مواد شوینده می تواند به این وسایل ظریف آسیب بزند و الگوهای تزئینی این ظروف در ماشین ظرفشویی محو شوند، از این رو برای حفظ ارزش و زیبایی ظروف تزئینی و لیوان هایی با حاشیه طلایی حتما آن ها را با دست بشویید. قرار دادن ظروف چینی یا سرامیکی که با دست رنگ آمیزی نشده است در داخل ماشین ظرفشویی بی خطر است.

استفاده از ماشین ظرفشویی

ظروف مسی

قابلمه ها و سایر ظروف مسی را به جای قرار دادن در ماشین ظرفشویی با صابون ملایم بشویید. شرایط سخت ماشین ظرفشویی می تواند باعث لکه دار شدن ظروف مسی شود. همین مشکل در مورد ظروف چدنی نیز وجود دارد و این ظروف در داخل ماشین ظرفشویی لکه دار شده و زنگ می زنند. با شستن این ظروف در داخل ماشین ظرفشویی چاشنی غذاهای خوشمزه پخته شده در این ظروف را از دست خواهید داد.

رنده و الک

سوراخ های کوچک رنده و الک در صورت قرار دادن در ماشین ظرفشویی ممکن است به هم بچسبند. شما می توانید این ظروف را با استفاده از یک فرچه نرم  و اسفنج بشویید. ابتدا محلولی از آب داغ و مایع شستشو تهیه کنید و فرچه و رنده و الک را در داخل آن خیس کنید و آن را با فرچه بشویید و سپس با آب خنک، آن را آب کشی کنید.

براق کردن بدنه یخچال با چند ترفند ساده | از یخچال نو هم جذاب تر شد

لیوان عایق بندی شده

لیوان های عایق بندی شده برای گرم یا خوب و خنک نگه داشتن نوشیدنی های شما به مدت طولانی فوق العاده هستند. اما اگر این ظروف را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید ممکن است برای همیشه قابلیت خود را از دست دهند. لیوان های عایق دار دارای لایه های داخلی یا خارجی از عایق بندی هستند که طی یک چرخه ماشین ظرفشویی فضای بین این دو لایه با آب پر می شود و اثرات عایق را از بین می برد.

تابه های نچسب

قبل از شستن قابلمه ها و تابه های نچسب، باید دستورالعمل های سازنده را بررسی کنید. برخی از مارک ها برای قرار دادن در داخل ماشین ظرفشویی ایمن نیستند و در برابر آب گرم و گرمای چرخه شستشو خراب می شوند. اگر در این مورد مطمئن نیستید، بهتر است احتیاط کرده و قابلمه های نچسب را با دست بشویید تا کیفیت آن ها از بین نرود.

ماشین ظرفشویی - ظرف مناسب ماشین ظرفشویی

ظروف برچسب دار

قرار دادن شیشه یا بطری برچسب دار در داخل ماشین ظرفشویی باعث می شود که چسب ها کنده شود و فیلتر ماشین ظرفشویی را مسدود کند، از این رو به تعمیر ماشین ظرفشویی نیاز خواهید داشت. علاوه برآن تکه های برچسب می توانند روی ظروف دیگر از وسایل ماشین ظرفشویی بچسبند و بعد از خشک شدن آن ها را خراب کنند، از این رو بهتر است این ظروف را با دست بشویید.

چاقو ها

اگر می خواهید چاقوهایتان تیز بمانند، نباید آن ها را داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. ماشین ظرفشویی می تواند تیزی تیغه های چاقو را از بین ببرد و استفاده از آن ها را دشوار کند. اگر تمایل ندارید که مدام چاقوهای خود را تراش داده و تیز کنید، بهتر است که آن ها را با دست بشویید.

آبکش

آبکش‌ها یکی از مواردی هستند که به دلیل داشتن سوراخ‌های ریز بسیار به درستی در ماشین‌های ظرفشویی شسته نمی‌شوند. به منظور شست‌وشوی مطلوب چنین ظروفی بهتر است از ماشین ظرفشویی استفاده نشود و به صورت دستی شسته شود.

زودپز

قبل از قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی باید تمامی مواد غذایی چسبیده به ظروف خارج شود. سوپاپ‌های زودپز منبعی برای ذره‌های ریز غذایی هستند. این ذره‌ها ممکن است سبب گرفتگی ماشین ظرفشویی و در نهایت خرابی آن شود به همین علت توصیه می‌شود زودپز را به صورت دستی بشورید.

تمیز کردن مبل با جوش شیرین ترفندی ارزان اما حرفه ای

ظروف پلاستیکی نازک

ظروف پلاستیکی (به خصوص ظروف نازک) به دمای بالا واکنش نشان می‌دهند و از فرم اولیه خود خارج می‌شوند. به منظور جلوگیری از آسیب این ظروف بهتر است آن‌ها را با دست بشورید.

نماد ایمنی بر روی ظروف

اولین نکته‌ای که هنگام گذاشتن ظروف در ظرفشویی باید توجه کرد؛ بودن نماد ایمنی بر روی ظروف است. اگر دقت کنید این نماد را می‌توانید پشت ظروف، روی دسته و یا روی بسته بندی ظروف مشاهده کنید. این نماد به صورت یک جعبه مربعی شکل که در داخل آن شکل بشقاب، لیوان یا هر دوی آنها است. همراه با آنها قطرات آب را نیز می‌توان مشاهده کرد.

این نماد نشان دهنده آن است که شما به راحتی می‌توانید ظروف خود را در داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. و دیگر نگران خراب شدن آنها نباشید.

اگرچه مقدار زیادی از ظروف دارای این نماد و قابل شستشو در ماشین ظرفشویی هستند. اما برخی از آنها به مقدار کمی TLC و تمیزی کمتری احتیاج دارند.

شستن قاشق چنگال در ماشین ظرفشویی

 از آب کشیدن ظروف قبل از گذاشتن داخل ماشین خودداری کنید

اینکه قبل از گذاشتن ظروف داخل ماشین آنها را آب می گیرید به این دلیل است که می خواهید ظروف تمیز شوند و ماشین بیشتر عمر کند، اما اینکار درواقع غیرضروری است و کاملا برعکس عمل می کند.

اکثر ماشین های ظرفشویی مدرن سنسورهایی دارند که آب را ارزیابی می کنند تا تعیین شود چرخه باید چه مدت طول بکشد و چه مقدار آب لازم برای تمیزی کامل ظروف لازم است.

حتی اگر دکمه چرخه نرمال را فشار دهید، طول و دمای چرخه می تواند بسته به تشخیص سنسور متفاوت باشد. این کار از طریق اندازه گیری میزان کدر بودن آب طی دوره شستشوی اولیه و قبل از اینکه مواد شوینده در آب آزاد شوند انجام می‌شود.

در شستشوی اولیه، ابتدا آب به تنهایی کثیفی ها را از روی ظروف برمی دارد؛ درست مانند همانکاری که شما قبل از گذاشتن ظروف داخل ماشین انجام می دهید. در این مرحله است که دستگاه متوجه می شود که میزان کثیفی ظروف چقدر است و به چه میزان زمان و مواد شوینده نیاز است.

بنابراین اگر قبل از شستشو، تمام ظروف خود را به جز یک ظرف لازانیا که یک عالمه پنیر به آن چسبیده بشویید، ماشین چرخه کوتاه تر را اجرا می کند، و ظرف لازانیای شما هم به خوبی تمیز نمی‌شود.

نحوه تمیز کردن فیلتر لباسشویی با چند تکنیک ساده | کار مهمی که نباید پشت گوش بندازید

شوینده ها شامل موادی مانند چنگاله (chelants) و آنزیم هایی هستند که برای تقسیم و تجریه ذرات غذایی طراحی شده ‌اند.

از آنجایی که کار این آنزیم ها بسیار مشخص و دقیق است، اگر به عنوان مثال نشاسته یا پروتئین روی ظروف از قبل با آب پاک شده باشد، این آنزیم ها هم عملا کار دیگری انجام نمی دهند. بنابراین یا با آب شسته می شوند یا در شرایط خاص بر روی ظروف باقی می مانند و شوره می زنند.

بنابراین به عنوان یک قاعده کلی، تمام ذرات غذایی که ممکن است در خروجی ماشین گیر کنند را پاک کنید. اما اجازه دهید سس ها یا ذرات ریز روی ظروف باقی بمانند.

نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

ظروف را درست و مرتب داخل ماشین قرار دهید

ابتدا، ظروف را رو به مرکز ماشین بگذارید. بازوی های آب پاش در یک حرکت دایره ای آب را اسپری می کند، بنابراین بشقاب هایی که رویشان به مرکز ماشین نباشد تمیز نخواهند شد.

پلاستیک های حساس به حرارت باید در قفسه های بالا قرار بگیرند تا بر اثر حرارت آب نشوند.

لیوان ها نیز باید در قفسه بالا قرار بگیرد، اما آنها را بین دندانه لیوان بگذارید، نه روی آنها. اگر دندانه ها خیلی نزدیک به لیوان ها باشند ممکن است روی لیوان ها همچنان لکه باقی بماند و همانطور هم خشک شود.

قاشق ها و چنگال ها باید رو به بالا باشند. به این ترتیب هم خودشان به خوبی تمیز می شوند و هم ذرات باقی مانده غذا داخل سبد قاشق و چنگال گیر نمی‌کند.

از گذاشتن تعداد زیاد قاشق و چنگال داخل سبد خودداری کنید چون به هم می چسبند و ممکن است خیلی خوب تمیز نشوند.

از ماشین ظرفشویی خود به خوبی نگهداری کنید

ماشین های ظرفشویی فیلتری دارند که باید هرچند وقت‌ یکبار برداشته و تمیز شود. اکثر مواد غذایی مایع مانند سس‌ها و یا آب غذا از فیلتر عبور می‌کنند، اما ذرات بزرگتر در فیلتر ماشین ظرفشویی گیر کرده و آن را مسدود می کنند.

برای تمیز کردن فیلتر، آن را درآورید و با آب و کمی شوینده بشویید. مطمئن شوید که کاملا تمیز شده باشد.

سنگ آهک (به ویژه در مناطقی با سختی آب زیاد) و چربی نیز می‌توانند در طول زمان روی اسپری آب پاش و فیلتر انباشته شوند. بهتر است ماهی یکبار آنها را تمیز کنید تا ظروف تان تمیز بمانند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

25 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *