از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی بعد از استفاده ی چند ماهه از آن بسیار ضروری است زیرا نشان دهنده ی تجمع باکتری می باشد. برای آن که ماشین ظرفشویی تمیز و بدون بو داشته باشید از ترفندهایی که شادمگ یادتان می دهد استفاده کنید.

روش های از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی و از بین بردن بوی بد آن باید اقدامات زیر را انجام دهید:

شستن ظرف در ماشین ظرفشویی - از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

1 . باز گذاشتن درب ماشین ظرفشویی

پس از اتمام کار ماشین ظرفشویی، درب دستگاه را به مدت نیم ساعت باز بگذارید. باز گذاشتن درب ماشین ظرفشویی، باعث خارج شدن بخار و رطوبت دستگاه می‌شود و از ایجاد بوی بد جلوگیری می‌کند. این کار همچنین باعث جلوگیری از زنگ‌زدگی و آسیب به بدنه‌های داخلی ماشین ظرفشویی نیز می‌شود.

2 . استفاده ماهیانه از جرمگیر ماشین ظرفشویی

دومین راهکار برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی ، استفاده از جرمگیر است. هر ماه یک‌بار از جرمگیر مخصوص ماشین ظرفشویی بوش استفاده کنید. بعد از ریختن جرمگیر در ماشین ظرفشویی اجازه دهید که دستگاه خالی کار شستشو را انجام دهد. انجام این کار باعث شستشوی قطعات داخلی ماشین ظرفشویی و جلوگیری از ایجاد بوی نامطبوع خواهد شد.

3 . تمیز کردن فیلتر ماشین ظرفشویی

به‌مرور استفاده از ماشین ظرفشویی، ذرات غذا در فیلتر دستگاه جمع می‌شوند که حتماً باید آن را تمیز کنید. فیلتر ماشین ظرفشویی را هر ۵ بار که از دستگاه استفاده می‌کنید، باید دربیاورید و تمیز بشویید. این فیلتر در کف ماشین ظرفشویی قرار دارد و به صورت توری شکل می‌باشد. آن را دربیاورید و با مسواک و مایع شستشو تمیز کنید. البته اگر عادت دارید که ظروف را قبل از گذاشتن در ماشین ظرفشویی تمیز کنید، این میزان شستشو فیلتر کمتر می‌شود. چراکه آشغال و ته‌مانده‌های غذای کمتری در فیلتر گیر خواهد کرد.

تمیز کردن ماشین ظرفشویی - از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

4 .بررسی شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

حتماً زیر سینک، شلنگ خروجی فاضلاب ماشین ظرفشویی را بررسی کنید. گاهی اوقات مسیر خروج آب به صورت استاندارد انجام نشده است و باعث ورود بوی نامطبوع فاضلاب به دستگاه می‌شود. حتماً شلنگ خروج آب را چک کنید و مسیر خروج آب را به صورت استاندارد وصل کنید تا این مشکل به وجود نیاید.

5 . تمیز کردن بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی

اگر بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی با ذرات غذا گرفته شود، منجر به بوی بد داخل دستگاه خواهد شد. به همین دلیل بازوهای آبپاش ماشین ظرفشویی را نیز همانند فیلتر باید باز کنید و تمیز بشویید. ماشین ظرفشویی 2 بازوی آبپاش در بالا و پایین دستگاه دارد. هر 2 این قطعه را باز کنید و با مسواک ذرات غذا را خارج کنید و بشویید.

6 . استفاده از بوگیر ماشین ظرفشویی

می‌توانید برای رفع سریع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش، از بوگیرهای مخصوص دستگاه استفاده کنید. این بوگیرهای مخصوص ماشین ظرفشویی در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد. عملکرد این بوگیرها به این صورت است که وقتی ماشین ظرفشویی در حال شستشو است، آب گرم به این بوگیرها می‌خورد و باعث ایجاد بوی مطبوع و خوش در دستگاه می‌شود.

14 علت زرد شدن برگ گیاهان آپارتمانی | روش های موثر برای سبز ماندن گیاه

علت بوی بد ماشین لباسشویی - از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

7 . انجام سرویس داخلی ماشین ظرفشویی بوش

هر دستگاهی برای طول عمر بیشتر و عملکرد بهتر نیاز به سرویس دوره ای توسط متخصص دارد. برای سرویس دوره ای ماشین ظرفشویی که معمولا سالی یک‌بار انجام می شود به تکنسین مرکز مجاز تعمیرات بوش تماس بگیرید. انجام این سرویس‌های داخلی سالیانه توسط مرکز تعمیرات باعث رفع گرفتگی‌های داخلی دستگاه می‌شود و از مشکلات و خرابی احتمالی قطعات  لوگیری می‌کند.

8. تمیز کزدن بدنه ماشین ظرفشویی بوش

ممکن است مقداری از جرم ظروف و یا مواد غذایی باقی مانده در ظروفی که داخل دستگاه قرار میگیرند روی بدنه داخلی ماشین ظرفشویی باقی مانده باشد به همین دلیل بهتر است داخل دستگاه را تمیز کنید. هم چنین بهتر است هر چندقت یکبار سبدهای دستگاه را خارج کرده با مایع ظرفشویی بشویید، با دستنال نرم خشک کرده و مجددا داخل دستگاه قرار دهید.

دلایل بوی بد ماشین ظرفشویی

یکی از دلایل مهم بوی بد ماشین ظرفشویی، عدم استفاده از این دستگاه در مدت زمان طولانی است. وقتی مدت زمان زیادی از ماشین ظرفشویی استفاده نمی کنید، باکتری ها در محیط داخل آن رشد می کنند و باعث ایجاد بویی ناخوشایند در دستگاه می شوند. آلودگی فضای داخلی و بدنه دستگاه هم عامل دیگری است که در ایجاد بوی بد ماشین ظرفشویی تاثیرگذار است.

معمولا بقایای مواد غذایی در ظرفشویی می مانند و باعث آلودگی فیلتر و دیگر بخش های داخلی دستگاه می شوند. طبیعی است که فاسد شدن این مواد به مرور زمان، بوی نامطبوعی را در ماشین ظرفشویی ایجاد می کند. البته آلودگی و انسداد فیلترها هم می تواند منجر به بروز چنین مشکلی شود.

جرم زدایی ماشین ظرفشویی - از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

نکات مهم برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

 • استفاده از بوگیرها در ماشین ظرف‌شویی بسیار روش خوبی است.
 • از بوگیرها می‌توان به جوش‌شیرین اشاره کرد که برای بوگیری روش مناسبی می‌باشد.
 • قبل از قراردادن ظروف در ماشین ظرفشویی آن ها را پاک کنید. در غیر این صورت موادغذایی باقی مانده روی ظروف در دستگاهمانده و باعث ایجاد بوی بد میشود.
 • مورد بعدی استفاده از سرکه سفید است.
 • برای پاک کردن می‌توانید از محلول ریکا وسرکه با یک ظرف بزرگ یا سطل پر از آب گرم استفاده کنید.
 • نگه‌دارنده قفسه‌ها را برداشته و آن‌ها را برای غذای گیرکرده بررسی کنید.
 • با استفاده از یک اسفنجی که به آب‌صابون فرو می‌رود، هرچه را که پیداکرده‌اید پاک‌کنید.
 • درب ماشین ظرفشویی را با یک مسواک قدیمی یا یک برس کوچک که درون محلول درست شده قرار می‌گیرد پاک‌کنید.
 • ذرات غذایی اغلب در اطراف واشر لاستیکی، لولا و پایین درب قرار می‌گیرند و این ذرات می‌تواند بوی ناخوشایندی را از بین ببرد که این مخلوط می‌تواند این بو را از بین ببرد.
 • محل آلودگی را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید.
 • گاهی اوقات درب ماشین ظرف‌شویی خود را باز می‌کنید و متوجه بوی بدی خواهد شد باید برای پاک کردن دستگاه خود از مواد  فاسد وقت کافی را بگذارید تا بوی نامطبوع از آن حس نشود.
روانشناسی رنگ ها و اثرات آن در زندگی + انواع تست

شستن ماشین ظرفشویی

پس از انجام هر کدام از کارهای بالا بهتر است ماشین ظرفشویی خود را بشورید. برای اینکار جهت اطمینان ابتدا دستگاه را از برق بکشید. تمام موارد جداشدنی از جمله سبد ها را بیرون بیاورید و با مایع ظرفشویی و اسکاج کاملا تمیز کنید.

در این مرحله فیلترها خیلی مهم هستند، فیلتر ها را از جای خود خارج کرده و با دقت تمام قسمت هایشان را بشوئید. محل اتصال فیلتر ها و سبد ها و هر چیز دیگری به بدنه دستگاه را هم کاملا پاک کنید.

مطمئن شوید که چیزی راه خروج و تخلیه آب را مسدود نکرده باشد. وجود هر چیز خارجی مثل استخوان، قاشق چایخورده و شاید تکه های ظروف چیزی می تواند مانع تخلیه راحت و کامل آب شده و باعث شود آب کثیف در دستگاه باقی بماند. ( عده ای برای شستشو از سرکه یا آبلیمو هم استفاده می کنند. ما در اینجا به این موارد نمی پردازیم فقط هشدار میدهیم که از ریختن سفید کننده یا وایتکس یا هر ماده شیمیایی دیگری در داخل دستگاه خودداری کنید.)

بدنه داخلی دستگاه را با دقت بشویید. دور و داخل لاستیک دور درب ماشین ظرفشویی نیز محل مناسبی برای رشد میکروب و باکتری است، آنجا را با دقت و حوصله کافی کاملا تمیز کنید. در انتها درب دستگاه را باز گذاشته و منتظر بمانید تا دستگاه کاملا خشک شود.

ماشین ظرفشویی - از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

راهکار های خانگی برای از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی با سرکه و جوش شیرین

برای اینکه بوی نامطبوع ماشین ظرفشویی را از بین ببرید، یک فنجان سرکه را در طبقه بالای ماشین قرار داده و ماشین ظرفشویی را روی یک برنامه کامل قرار دهید تا مرحله تمیز شدن ماشین انجام شود.

یا اینکه کمی جوش شیرین کف ماشین ظرفشویی بریزید و آن را روی یک برنامه کامل قرار دهید تا مرحله تمیز شدن ماشین انجام شود.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی بوش با سرکه و جوش شیرین یک روش بسیار کاربردی و سالم است، زیرا این مواد هیچ ضرری برای سلامت انسان و حتی دستگاه ندارند.

استفاده از جوش شیرین، راهکاری برای برطرف کردن بوی بد ظرفشویی

یکی از پاسخ ها به سوال “چگونه بوی بد ماشین ظرفشویی را از بین ببریم؟“در آی پی امداد استفاده از جوش شیرین است. جوش شیرین نیز به از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی کمک خواهد کرد. جوش شیرین در بسیاری از موارد دیگر که بحث شستشو در میان است مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نحوه استفاده از جوش شیرین برای از بین بردن بوی بد ظرفشویی:

 • دستگاه را تخلیه کنید.
 • مقداری جوش شیرین را در کف دستگاه بریزید.
 • یک برنامه طولانی مدت ظرفشویی مانند Sensitive یا Automatic را اجرا کنید.
از بین بردن بوی نم خانه با روش های خانگی و اصولی

آیا استفاده از لیمو میتواند به از بین بردن بوی بد ظرفشویی کمک کند

بله. لیمو به دلیل وجود اسید زیاد در آن میتواند در تمیز کردن قسمت های مختلف ظرفشویی کمک کننده باشد. نحوه استفاده از لیمو برای برطرف کردن بوی بد ماشین ظرفشویی:

 • دستگاه را تخلیه نمایید.
 • یک لیمو را از میان برش داده و در کف ظرفشویی قرار دهید.
 • یک برنامه کوتاه مانند Pre Wash را اجرا کنید.
 • دما را بر روی 40 تا 60 درجه قرار دهید.

خوشبو کردن ماشین ظرفشویی - از بین بردن بوی بد ماشین ظرفشویی

نحوه استفاده از خوشبوکننده ماشین ظرفشویی

راه دیگر برای از بین بردن بوی نامساعد در ظرفشویی استفاده از مواد خوشبوکننده های موجود در بازار است. میتوانید به راحتی آن را خریداری کرده و برای چند ماه استفاده نمایید. دقت داشته باشید که ابتدا باید علت بوی بد سینک ماشین ظرفشویی را پیدا کنید و آن را از بین ببرید، سپس از خوشبو کننده استفاده نمایید.

طریقه استفاده از خوشبوکننده ماشین ظرفشویی:

 • خوشبوکننده مناسبی را تهیه کنید.
 • خوشبوکننده را به سبد ظرفشویی وصل کنید.

نحوه جلوگیری از بوی بد ماشین ظرفشویی

 • ظروفی را که می خواهید در دستگاه قرار دهید ابتدا تمیز کنید و سپس در قفسه بگذارید.
 • دلیل این‌که این کار باعث می‌شود از ایجاد بوی بد جلوگیری کند این است که؛ مواد غذایی که بر روی ظروف وجود دارد در درون دستگاه باقی‌مانده و سپس ایجاد بو می‌کند.
 • بنابراین، یکی از مواردی که باید به آن توجه کنید، خالی کردن ماشین ظرفشویی از باقی مانده مواد غذایی است.
 • استفاده از بوگیر در ماشین ظرفشویی روش بسیار خوبی است.
 • از جمله خوشبو کننده ها می توان به آب جوش اشاره کرد که روش مناسبی برای بو زدایی است.
 • نکته بعدی استفاده از سرکه سفید است.
 • برای تمیز کردن، می توانید از محلول ریکا و سرکه با یک ظرف بزرگ یا سطل پر از آب گرم استفاده کنید.
 • قفسه ها را بردارید و  مواد غذایی گیر کرده در آن ها را خارج کنید.
 • از یک اسفنج آغشته به آب صابون برای تمیز کردن هر گونه آلودگی استفاده کنید.
 • درب دستگاه را با یک مسواک قدیمی یا یک برس کوچک آغشته به محلول، تمیز کنید.
 • ذرات غذا اغلب در اطراف واشر لاستیکی، لولاها و پایین در می نشینند و این ذرات می توانند بوی نامطبوعی ایجاد کنند که این محلول می تواند آن را از بین ببرد.
 • محل آلوده را با یک اسفنج مرطوب تمیز کنید.
 • گاهی اوقات در ماشین ظرفشویی خود را باز می کنید و متوجه بوی بد می شوید. باید زمان کافی برای تمیز کردن دستگاه خود از مواد فاسد شده اختصاص دهید تا بوی نامطبوع از بین برود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

24 آذر 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *