تثبیت رنگ لباس مشکی

تثبیت رنگ لباس مشکی همیشه دغدغه بسیاری از افراد بوده است. بسیار پیش آمده است که لباس مشکی دلخواه شما بعد از چند بار شستشو رنگ خود را کاملا از دست داده باشد و یا حتی لباس‌های دیگری که با آن استفاده و یا شستشو ‌می‌کنید نیز رنگ لباس تیره را گرفته باشد. با برخی‌ترفند‌ها که در این مطلب شادمگ آمده می‌توانید به شستن لباس مشکی بپردازید بدون اینکه نگران رنگ دادن آن باشید.

تثبیت رنگ لباس مشکی

توصیه می کنیم لباس مشکی و جین را در تشتی حاوی یک فنجان سرکه سفید و مایع شست وشوی لباس یا ظرفشویی و آب سرد پر کنید و لباس مورد نظر را بعد از نیم ساعت خیساندن در این محلول، به آرامی شست وشو دهید و با آب سرد آبکشی کنید.
سرکه سفید، مانع از دست رفتن رنگ لباس و در ضمن باعث براق شدن لباس می شود.

تثبیت رنگ لباس مشکی

سرکه در زدودن بوهای بد از لباس به خصوص بوی سیگار بسیار مفید است. اگر کمی سرکه سفید به آب شست وشوی لباس خود اضافه کنید بوهای نامطبوع لباس از بین خواهد رفت و یا اگر قصد شستن لباس را ندارید لباس ها را بالای ظرفی که در آن یک فنجان سرکه سفید و چند لیتر آب است آویزان کنید. تا در اثر بخار حاصل، بوی نامطبوع آنها از بین برود.اگر روزی خواستید پارچه های ظریف را در ماشین بشویید، آنها را تا کنید و درون یک روبالشی قرار دهید. سپس در ماشین لباسشویی بگذارید.

چرا برخی از پارچه‌ها رنگ ‌می‌دهند؟

بسیاری از پارچه‌ها، پس از استفاده و شستشو، رنگ خود را پس ‌می‌دهند که این موضوع، زیاد خوشایند نیست. رنگ دادن لباس‌ها مخصوصا در لباس‌های مشکی و تیره مشهود‌تر است. لباس‌ها از سه طریق ‌می‌توانند رنگ خود را از دست بدهند.

ممکن است این رنگ دادن به هنگام مالش پارچه بر روی سطح دیگر منتقل شود. برای مثال ممکن است هنگام استفاده از شبوار جین مشکی و یا تیره رنگ خود، بعد از مدتی رنگ شلوار را بر روی پارچه داخلی کمر شلوار یا جیب‌ها دیده باشید. این اتفاق به دلیل نچسبیدن درست رنگ بر روی پارچه رخ ‌می‌دهد.

پس دادن رنگ زیاد که به اصطلاح به آن خونریزی رنگی نیز ‌می‌گویند، با خیس شدن پارچه و رنگ دادن در آب اتفاق ‌می‌افتد. این همان اتفاقی است که بعد از شستن لباس مشکی با سفید، شاهد آن خواهید بود!

محو شدن رنگ زمانی است که پارچه به دلیل رنگ دادن‌های مداوم در آب ، پارگی ، قرار گرفتن در معرض شوینده‌های سفید کننده یا اشعه ماورا بنفش شدید (نور خورشید) رنگ خود را از دست ‌می‌دهد. اگر دغدغه پاک کردن لکه روغن روی لباس را دارید این مطلب را از دست ندهید.

تثبیت رنگ لباس مشکی

تمام این از دست دادن رنگ به دلیل نحوه تولید پارچه یا به دلیل دست زدن به اشتباه توسط مصرف‌کنندگان اتفاق ‌می‌افتد. پاك كردن رنگ لباس از روی شوفاژ  را در این مطلب شادمگ بخوانید.

فال عطسه روزهای هفته و تاثیرات شگفت انگیزش | زمان عطسه رو با جدول تطبیق بده حیرون می شی !

چند نکته تثبیت رنگ لباس مشکی

برای این کار می‌توان از روش‌های متفاوتی استفاده کرد که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. اما این نکته را به یاد داشته باشید تا جایی که امکان دارد باید از شست وشوی مکرر لباس‌های مشکی خود خودداری کنید.

قبل از شستشوی لباس‌های مشکی آنها را از سایر رنگ‌ها جدا کنید.
تا جایی که امکان دارد لباس مشکی خود را با دست بشویید؛ چون شستشوی طولانی در لباسشویی می‌تواند باعث آسیب به آن شود.
حتماً قبل از آغاز شستشو لباس خود را پشت و رو کرده و اگر دکمه یا زیپی دارد، آن را ببندید.
بهتر است برای تثبیت رنگ لباس مشکی آن را با آب سرد بشویید.

تثبیت رنگ لباس مشکی
قبل از از اینکه شروع به شستن لباس خود کنید برچسب‌های روی آن را به خوبی مطالعه کنید تا از حساسیت‌های پارچه آگاهی داشته باشید.
از چنگ زدن لباس به شدت خودداری کنید.
از شوینده‌های مخصوص لباس مشکی استفاده کنید؛ زیرا این کار به تثبیت رنگ لباس کمک می‌کند.
بعد از شستشو برای خشک کردن لباس آن را در مقابل نور مستقیم آفتاب قرار ندهید. رفع زردی زیر بغل لباس معضل بزرگی است که ما در شادمگ ترفندهایش را به شما آموزش دادیم.

روش‌های کاربردی برای تثبیت رنگ لباس مشکی

علاوه بر نکاتی که کمی قبل‌تر برای شستشوی لباس مشکی به آن‌ها اشاره کردیم؛ یکسری روش‌های دیگر هم وجود دارند که می‌توان از آنها به سادگی استفاده کرد. پاک کردن لکه روغن روی لباس کار بسیار ساده ایست این مطلب شادمگ به شما کمک میکند.

این روشها عبارتند از:

تثبیت رنگ لباس مشکی

سرکه

یکی از راه‌هایی که به تثبیت رنگ لباس مشکی کمک می‌کند، استفاده از سرکه سفید می‌باشد. برای این کار باید آن را با کمی آب سرد و مایع شوینده مخلوط کنید و لباس خود را درون آن قرار داده و اجازه دهید ۳۰ دقیقه استراحت کند. سپس لباس را خارج کرده و آن را آبکشی کنید.شستشوی لباس مشکی با نمک

نمک

شما می‌توانید با استفاده از مقداری نمک که در آب حل شده لباس خود را بشویید. برای این کار اجازه دهید لباس ۱۰ دقیقه در محلول بماند و سپس آن را آبکشی نمایید. توجه کنید برای لباس‌هایی که از جنس حریر یا ابریشم هستند از این روش استفاده نکنید. البته از بین بردن زردی لباس سفید دغدغه بسیاری از خانم های خانه دار و کدبانو است که ما در شادمگ روش های راحتی برای اینکار به شما ارائه کردیم.

چای برای تثبیت رنگ لباس مشکی

یکی دیگر از روش‌هایی که به تثبیت رنگ لباس مشکی کمک می‌کند اضافه کردن کمی چای دم کرده در زمان آبکشی به لباس است.

فلفل سیاه

رنگ فلفل سیاه می‌تواند به تثبیت رنگ مشکی کمک کند. برای این کار کافی است در زمان شستشو کمی فلفل به لباس اضافه کنید.

تثبیت رنگ لباس مشکی

آب اسفناج

آب اسفناج پخته یکی دیگر از مواردی است که می‌تواند به تثبیت رنگ لباس کمک کند. برای این کار کافی است برای چند دقیقه لباس خود را درون آب اسفناج قرار داده و سپس آن را آبکشی کنید.روش های کاربردی برای تثبیت رنگ لباس مشکی

ورق جاذب رنگ و تثبیت رنگ لباس مشکی

اگر شما در زمان شستشوی لباسهای مشکی خود از این ورق استفاده کنید، در تثبیت رنگ آن بسیار مؤثر خواهد بود.

اسباب بازی های ضد استرس + معرفی 15 سرگرمی آرامش بخش

تثبیت کننده رنگ

شما می‌توانید این ماده را از فروشگاه‌ها به راحتی تهیه کرده و در زمان شستشوی لباس به آن اضافه کنید و از این طریق به تثبیت رنگ لباس مشکی خود کمک کنید. نگران پاک کردن لکه وایتکس از روی لباستون نباشید. روش هایش را قبلا به شما توضیح دادیم.

شوینده مخصوص

بهتر است از شوینده قوی برای شستن لباس‌های مشکی استفاده نکنید و به جای آن شوینده‌های مخصوص در مقدار مناسب به کار ببرید.

تثبیت رنگ لباس مشکی با استفاده نکردن از خشک کن

بعد شستن لباس مشکی بهتر است آن را روی بند آویزان کرده تا به صورت طبیعی خشک شود. خشک کن‌ها ممکن است باعث بور شدن لباس مشکی شما شوند.

راهکارهای برگرداندن و تثبیت رنگ لباس مشکی و رفع بوری آن

به نظر می‌رسد اکثر افرادی که به این صفحه وارد شده‌اند به دنبال روشی برای رفع بوری لباس مشکی هستند. پس علی‌رغم این که پیشگیری بهتر از درمان است، ما ابتدا به دو روش برای برگرداندن رنگ لباس مشکی اشاره می‌کنیم؛ سپس به سراغ راهکارهایی می‌رویم که در جلوگیری از بوری لباس موثر هستند و نکاتی را پیرامون این موضوع بیان خواهیم کرد. با ما باشید. شستن کت در لباسشویی و در خانه کار ساده‌ای نیست اما اگر مجبور شدید این کار را خودتان در خانه انجام دهید حتما این مطلب شادمگ را خوب مطالعه کنید و به توصیه های آن گوش کنید.

تثبیت رنگ لباس مشکی

استفاده از قهوه برای برگرداندن رنگ لباس مشکی

رنگدانه‌های قهوه برشته شده، بسیار قوی و پررنگ هستند. اگر دقت کرده باشید لکه قهوه روی لباس‌های روشن به سختی و با مشقت پاک می‌شود. ما می‌توانیم از این خصوصیت در جهت مثبت استفاده کنیم و آن را در رفع بوری لباس مشکی به کار گیریم. برای این کار دو فنجان قهوه تازه و غلیظ حاضر کنید.

اگر لباس شما سنگین یا بزرگتر است، می‌توانید مقدار قهوه را بیشتر کنید. در یک تشت مقداری آب ولرم بریزید و فنجان‌های قهوه را با آب مخلوط کنید. حالا لباس مشکی را در تشت قهوه قرار دهید و دقت کنید که محلول به همه جای لباس برسد. حالا 20 تا 30 دقیقه صبر کنید. لباس را بدون آبکشی از تشت خارج کنید و اجازه دهید خشک شود. پس ار خشک شدن، می‌توانید آن را به صورت ملایم آب‌کشی کنید.

استفاده از رنگ لباس پودری برای رفع بوری لباس مشکی

رنگ‌های پودری پارچه در بازار موجود هستند. می‌توانید رنگ مشکی آن را تهیه کنید و طبق دستورالعمل روی بسته از آن استفاده کنید. پودر را باید در آب حل کنید و لباس را در آن قرار دهید. توجه کنید تشت به قدر کافی بزرگ باشد تا بتوانید لباس را کامل در آن پهن کرده و همه قسمت‌های آن را به یک اندازه در معرض رنگ قرار دهید.

نکات مهم شستشوی لباس مشکی برای جلوگیری از بوری

طبق معمول همیشه، پیشگیری از یک مشکل، به مراتب راحت‌تر از حل آن است. پس بهتر است شستشوی لباس مشکی همراه با رعایت یک سری نکات خاص باشد تا بعدا مجبور به رفع بوری لباس مشکی نباشیم.

لباس مشکی را با ماشین لباسشویی نشویید.

حتی اگر روی لیبل لباس ذکر شده باشد که قابل شستشو در ماشین لباسشویی است، شما آن را با دست بشویید. تایم زیاد شستشو، آب گرم و حرکات زیاد ماشین رخت شویی، منجر به تغییر رنگ لباس مشکی و بور شدن آن خواهد شد. لباس مشکی را با دست و در آب سرد بشویید و زیاد از حد آن را چنگ نزنید تا رنگ آن ثابت بماند.

فال حافظ رو اینطوری بگیرید جوابش معرکست + نحوه درست فال گرفتن

تثبیت رنگ لباس مشکی

لباس مشکی را بیش از حد نشویید.

بهتر است در فصول گرم سال، لباس مشکی تم غالب ظاهری شما نباشد. زیرا در این صورت نیاز به شستشوی لباس مشکی، بیش از پیش حس می‌شود. به طور کلی سعی کنید لباس‌های مشکی را فقط در صورت لزوم بشویید و این کار را بی مورد تکرار نکنید. لباس هرچه کمتر شسته شود، ثبات رنگ بیشتری خواهد داشت. می‌توانید برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از بوری، شستشوی لباس مشکی را به خشک‌شویی بسپارید.

لیبل راهنمای هر لباس را مطالعه فرمایید.

هر لباس لیبل راهنما برای شستشو دارد که در آن توضیح داده شده که لباس باید با دست شسته شود یا خیر، آب با چه دمایی برای شستشو نیاز دارد و از چه نوع شوینده ای باید استفاده شود. حتما این راهنما را مطالعه کنید تا در شستشوی لباس مشکی به شما کمک کند. در مورد لباس‌هایی مثل کت و شلوار یا مانتوهای سنگین اداری، بهتر است این کار توسط خشک‌شویی انجام شود.

از شوینده مناسب استفاده کنید.

برای شستشوی لباس مشکی و جلوگیری از بور شدن آن، هرگز آن را با پودر لباس‌شویی نشویید. پودرهای لباس‌شویی معمولا آنزیم‌های سفیدکننده در ترکیبات خود دارند که باعث کمرنگ شدن لباس می‌شود. استفاده از صابون‌های لباس‌شویی نیز مناسب لباس مشکی نیست؛ زیرا باعث سفیدک زدن لباس می‌شود. بهترین شوینده برای شستشوی لباس مشکی، استفاده از مایع لباس‌شویی است.

این مایع‌های شوینده حتی انواع مخصوصی برای لباس‌های مشکی دارند که به تثبیت رنگ آن‌ها کمک می‌کند. در صورتی که به هر دلیل به مایع لباس‌شویی دسترسی نداشتید، بهترین انتخاب، استفاده از یک شامپوی سر معمولی است. به یاد داشته باشید مایع را ابتدا در آب به خوبی حل کنید و سپس لباس را در آن بیندازید. همچنین بیش از حد، مایع نریزید؛ سعی کنید مقدار کمی شوینده استفاده کنید.

لباس‌ها را پشت و رو کنید.

پیش از شستشوی لباس مشگی، آن‌ها را پشت و رو کنید. این نکته، نکته‌ای بسیار ساده ولی موثر است. پشت و رو کردن لباس‌ها قبل از شستشو، نقش مهمی در تثبیت رنگ آن‌ها بازی می‌کند. به طور کلی به یاد داشته باشید تایم شستشوی لباس مشکی باید کوتاه باشد. این زمان هرچه کوتاه‌تر باشد بهتر است.

تثبیت رنگ لباس مشکی

لباس مشکی را با شیوه درست خشک کنید.

بهتر است لباس مشکی را با خشک‌کن خشک نکنید و اجازه دهید لباس برای رفع رطوبت، فرایند طبیعی خودش را طی کند. قدرت و سیستم کاری خشک‌کن، باعث بلعیدن رنگ لباس می‌شود.

همچنین قرار دادن لباس مشکی در معرض نور مستقیم خورشید نیز کار درستی نیست. این کار باعث رنگ پریدگی لباس خواهد شد. بهتر است لباس را در نور غیر مستقیم و هوای آزاد، مثلا در قسمت سایه بالکن قرار دهید تا خشک شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *