افتتاح حساب ترکیه
پاک کردن برفک فریزر

پاک کردن برفک فریزر دغدغه بسیاری از خانم‌ های خانه دار مخصوصا در شلوغی های عید و خانه تکانی است. البته راه های جلوگیری از برفک یخچال نیز زیاد هستند که برفک را به سادگی از بین می‌برند اما در این مقاله شادمگ روش هایی را به شما آموزش میدهیم که برفک یخچال به سادگی پاک شود. لازم به ذکر است که بسیاری از یخچال های امروزی دارای سیستم برفک زدایی هستند. اما اگر یخچال فریزر شما از مدل های قدیمی بوده و به دنبال نحوه پاک کردن برفک فریزر خود هستید، در ادامه راهکارهایی مفید را برای شما شرح داده ایم. با ما همراه باشید.

برفک یخچال فریزر چیست ؟

یخچال فریزر از جمله لوازم خانگی اصلی و ضروری است که می تواند در طولانی مدت انواع مواد غذایی را به صورت سالم و تازه نگهداری نماید. با گذشت زمان ممکن است داخل فریزر یک لایه ضخیمی از یخ تشکیل گردد که به آن برفک گفته می شود. افزایش میزان برفک یخچال فریزر می تواند کارایی دستگاه را کاهش داده و در طولانی مدت موجب خرابی دستگاه شود. از این رو در این موقاع باید وسایل درون یخچال فریزر را خارج کرده و اقدام به یخ زدایی و تمیز کردن فریزر نمایید.

پاک کردن برفک فریزر

اولین یخچالی که برفک زد

جالب است بدانید اولین یخچالی که برفک زد در سال 1841 میلادی بود و مردم تصور کردند که این آن یخچال خراب است و به درستی کار نمی‌کند تا اینکه چند ماه بعد سازنده آن یعنی جان گوری دلیل برفک زدن یخچال را پیدا کرد و آن را برای مردم توضیح داد. بعد از آن سال با راهکاری که جان گوری برای ساخت یخ پیدا کرده بود، چند سال بعد یخچالی ساخت که می‌توانست یک تن یخ را در یک روز تولید کند.

چرا برفک در یخچال ایجاد می‌شود

دلیل ایجاد برفک بسیار واضح است و توضیح آن نیز بسیار ساده است. برفک یخچال به این دلیل ایجاد می‌شود که گاز دی اکسید کربن با گاز اکسید جامد برخورد می‌کند و این امر باعث ایجاد برفک و یخ می‌شود. جالب است بدانید که هم در یخچال و هم در فریزر این اتفاق می‌افتد، اما در فریزر این کار کنترل می‌شود و سرما به سمت چیزهای گرم داخل یخچال هدایت می‌شود.

برخورد این گازهای سرد و گرم به دلایل مختلف مثل باز و بسته‌شدن مداوم درب یخچال باعث می‌شود تا گازهایی که گفتیم با یکدیگر برخورد کنند و در یخچال برفک تشکیل شود. همچنین باز و بسته کردن درب یخچال باعث می‌شود یخ‌هایی که در یخچال تشکیل شده‌اند آب شده و به محض بستن درب، آن یخ‌های آب شده دوباره یخ می‌زنند و سرعت یخ زدگی را بیشتر می‌کنند.

پاک کردن برفک فریزر

چرا باید برفک یخچال فریزر را آب کرد ؟

یخچال های قدیمی برخلاف یخچال های بدون برفک یا نوفراست امروزی، باید به صورت دستی و طی مدت زمان هایی خاص تمیز شوند. زیرا آب کردن برفک یخچال فریزر می تواند موجب افزایش سطح بهره وری دستگاه شود. به طور کلی تکه های بزرگ برفک یا یخ می توانند از نگهداری غذا در یک دما خاص و به صورت صحیح جلوگیری نمایند.

روش تکثیر برگ انجیری و آموزش کامل قلمه زدن + نکات کامل برای مراقبت از گیاه

همچنین یخ دایی دستی یخچال فریزر می تواند موجب از بین رفتن بوهای نامطبوع درون دستگاه شود. با انجام این کار شما می توانید برای قرار دادن مواد غذایی درون یخچال جای بیشتری را باز نمایید.

هر چند وقت باید برفک یخچال را پاک کنیم ؟

ر صورتی که متوجه شده اید برفک و یخ های تشکیل شده درون یخچال فریزر مانع از کارکرد عادی و صحیح دستگاه می شوند، به این معناست که زمان تمیز کردن برفک یخچال فریزر شما فرا رسیده است. به طور کلی این مسئله که هر چند وقت یکبار لازم است اقدام به آب کردن برفک کنید، به مدل یخچال شما و همچنین میزان برفک جمع شدن درون دستگاه بستگی دارد. در صورتی که یخچال شما دارای سیستم برفک زدایی اتوماتیک است، نیازی به انجام این کار نخواهید داشت.

روش های پاک کردن برفک فریزر قدیمی

از آنجایی که بروز برفک در یخچال فریزر باعث ایجاد مشکلات زیادی برای دستگاه می شود، در صورت مشاهده هرگونه یخ و برفک لازم است اقدامات لازم را برای آب کردن آنها انجام دهید. در ادامه به راه حل هایی خواهیم پرداخت که با انجام آنها می توانید هرگونه برفک را به راحتی از بین ببرید.

برای آب شدن یخ یخچال فریزر صبر کنید

یکی از راحت ترین روش هایی که می توان جهت آب کردن برفک یخچال فریزر مطرح نمود، این است که درب دستگاه را باز بگذارید و مدتی صبر کنید تا یخ ها خود به خود آب شوند. این روش اگرچه کمی طولانی است، اما کاملا امن بوده و به دستگاه شما هیچ آسیب نخواهد رسید. در صورتی که یخ های درون فریزر آب شده اند، برای جمع کردن آب می توانید از یک حوله یا اسفنج استفاده کنید تا آب اضافی جذب گردد.

پاک کردن برفک فریزر

برای آب کردن یخ فریزر از سشوار استفاده کنید

استفاد از سشوار از دیگر راهکارهایی است که می توانید از آب استفاده کرده و یخ های جمع شده درون یخچال فریزر خود را آب نمایید. برای انجام این کار باید احتیاط کرده و سر سشوار را کنی نزدیک به تکه های بزرگ یخ نگه دارید. دقت داشته باشید که سشوار نباید بیش از اندازه به قفسه ها نزدیک گردد؛ زیرا ممکن است به آنها آسیب برساند. به کمک گرمای حاصل از سشوار، یخ ها به تدریج آب می شوند. برای خارج کردن یخ های آب شده از قفسه ها، آنها را با کفگیر پلاستیکی بیرون بریزید.

با استفاده از یک کاسه داغ یخ فریزر را آب کنید

قراردادن ظرف های آب جوش بر روی قفسه ها و بستن درب یکی از روش های قدیمی برای پاک کردن برفک یخچال فریزر است. در صورت انجام این کار، بخار حاصل از آب گرم کمک می کند تا یخ ها به صورت طبیعی از دیواره های یخچال فریزر جدا شوند. در نهایت پس از گذشت مدت زمانی کوتاه می توانید به کمک یک کفگیر یخ ها را خارج نمایید. از آنجایی که گرمای این ظروف داغ ممکن است به قفسه های دستگاه آسیب هایی وارد کند، بهتر است در زیر ظرف یک حوله ضخیم قرار دهید و هر ده دقیقه یکبار آب جوش را تعویض نمایید.

آشنایی با رایج ترین مشکلات زودپز و پلوپز برقی | بررسی 17 مشکل زودپز و حل مشکل

داخل یخچال یک فلز داغ بگذارید

سریع‌ترین و البته خطرناک‌ترین روش یخ‌زدایی استفاده از یک فلز گرم است. یک فلز را بر روی شعله نگه دارید تا گرم شود سپس آن را به یخ فشار دهید تا آن را از بین ببرد و از برفک‌ها خلاص شوید.
ما این روش را توصیه نمی‌کنیم، زیرا در این روش احتمال سوزاندن و صدمه زدن فرد زیاد است. اگر آن را در اینجا ذکر می‌کنیم، به این دلیل است که این کار به آب شدن یخ فریزر کمک می‌کند و روند آن را سریع‌تر می‌کند. اگر می‌خواهید از این روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند یخ‌زدایی استفاده کنید، لطفا این کار را با احتیاط انجام دهید.

از فن جهت تمیز کردن برفک فریزر استفاده کنید

یک دیگر از روش هایی که می تواند به گرم شدن یخ های ایجاد شده درون فریزر کمک کرده و آنها را آب کند، استفاده از فن است. برای انجام دادن این کار باید درب فریزر را باز گذاشته و فن را در مقابل قفسه ها قرار دهید تا یخ ها آب شوند. انتقال جریان هوا بین قفسه های فریزر موجب تسریع در روند آب شدن برفک خواهد شد.

پاک کردن برفک فریزر

برای پاک کردن برفک از پارچه داغ و الکلی استفاده نمایید

برای استفاده از این روش جهت تمیز کردن برفک یخچال فریزر باید یک پارچه مناسب را درون آب جوش گذاشته و بر روی آن مقداری الکل بریزید. سپس پارچه را بر روی برفک فریزر بگذارید تا آب شود. بهتر است ابتدا از یخ ها و برفک های کوچک روی قفسه ها شروع کرده و آنها را آب نمایید. سپس به سراغ قطعات بزرگتر یخ رفته و آنها را پاک نمایید.

برای برفک زدایی از وسایل خشک و مرطوب استفاده کنید

در این راهکار می توانید از قسمت بالای یخچال خود شروع کرده و سپس سراغ سطوح دیگر بروید. می توانید از یک خشک کن مخصوص فریزر استفاده نمایید. زیرا خطر برق گرفتگی را از بین برده و زمان کوتاه تری نیز صرف می شود. زمانی که قطعات یخ آب شدند، می توانید سراغ لایه های دیگر بروید تا همه چیز خشک گردد.

زمانی که برفک ها شروع به آب شدن می کنند، فریزر را با یک قاشق از نوشابه های گازدار پاک نمایید. سپس به کمک یک اسفنج مرطوب، درون فریزر را تمیز نمایید. در نهایت نیز می توانید قفسه ها را با یک حوله خشک کنید. پس از اتمام شستشو و گذشت مدت زمان نیم ساعت می توانید مواد غذایی را مجددا به درون دستگاه منتقل کنید.

یخ‌های داخل فریزر را بردارید

برداشتن یخ احتمالا محبوب‌ترین روش برای سرعت بخشیدن به فرآیند ذوب شدن یخ‌ها است. برای جلوگیری از آسیب و یا سوراخ کردن دیوار یخچال از یک قاشق پلاستیکی یا چوبی استفاده کنید.

پاک کردن برفک فریزر

چگونه برفک را بدون خاموش کردن یخچال فریزر آب کنیم؟

به طور کلی برای اینکه اقدام به آب کردن برفک یخچال فریزر خود نمایید، در بسیاری از روش ها نیازی به خاموش کردن یخچال نخواهید داشت. یکی از روش هایی که نیازی به خاموش کردن یخچال ندارد، این است که مقداری آب جوش را درون قابلمه یا ظرف دیگری ریخته و آن را درون فریزر قرار دهید. بخار حاصله درون فریزر موجب بالا رفتن سرعت آب شدن برفک ها خواهد شد.

کاهش استرس پیش از خواب + 15 راهکار برای مدیریت اضطراب شبانه

خلاصه‌ای از نکات ساده برای رفع برفک یخچال

در این بخش نکات ساده و خلاصه ای برای رفع برفک ارائه شده است که استفاده از این راه‌ها بسیار ساده است و شما به سادگی آب خوردن می‌توانید این کارها را انجام دهید. به این نکته توجه کنید که اگر با راهکارهایی که در ادامه به شما می‌گوییم، نتوانستید از ایجاد برفک‌ها جلوگیری کنید، یخچال شما دارای نقص فنی است و باید به یک تعمیرکار مراجعه کنید. در نظر داشته باشید که برفک زدن بیشتر از 45 تا 65 روز طبیعی است.

یک روش اصلی جلوگیری از ایجاد برفک در یخچال، کمتر باز و بسته کردن درب آن است. شما به راحتی می‌توانید با انجام این کار می توانید حداقل 10 تا 15 روز تولید برفک را به عقب بیاندازید.
راهکار دیگر برای ایجاد نشدن برفک در یخچال تعویض نوار‌های دور درب یخچال است. شاید آن نوار سوراخ و یا خراب شده باشد و هوا از آن عبور کند
اگر متوجه برفک در نقطه‌ای از یخچال خود شدید سریعا آن را پاک کنید تا بیشتر نشود، اما اگر یخچال شما به صورت ورقه‌ای برفک زده است، بگذارید تا کمی ضخیم‌تر شود و بعد آن را به طور کل جدا کنید
اگر به مسافرت می‌روید سعی کنید مواد فاسد شدنی را با خود برده و یا آن‌ها را دور بی‌اندازید، سپس یخچال را خاموش کنید تا در آن برفک ایجاد نشود.

نکته مهم

از اجسام تیز برای پاک کردن برفک‌ها استفاده نکنید، زیرا ممکن است که به بخش مهمی از یخچال آسیب بزنید، برای پاک کردن آن‌ها کافی است که از یک پنکه کوچک استفاده کنید.

پاک کردن برفک فریزر
اگر برفک‌ها را جدا کردید، مطمئن شوید که تمام آب درون یخچال نیز خشک شود، اگر این کار را نکنید بعد از یک یا دو هفته شاهد برفک زدن دوباره یخچال می‌شوید
از ورود گرمای مستقیم به یخچال زمانی که یخچال روشن است جلوگیری کنید
یکی از بهترین راه‌ها برای جلوگیری از برفک زدن یخچال استفاده از نمک است، اگر بعد از تمیز کردن یخچال و خشک کردن آن در قسمتی از یخچال نصف یک استکان نمک را با کمی آب مخلوط کرده و به تمام دیواره یخچال بزنید باعث می‌شود که یخچال هم دیرتر و هم کمتر از همیشه برفک بزند.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید با آن به طور کل از شر برفک‌ها خلاص شوید، خرید یخچالی با سرمادهی خشک است، در این یخچال‌ها هیچ وقت برفکی دیده نمی‌شود

راه های جلوگیری از برفک یخچال و فریزرها

نوار دور درب یخچال باید هر سال تعویض شود تا باعث ایجاد مشکل نشود
از بسته بودن درب یخچال مطمئن شوید
قرار دادن یخچال در کنار شوفاژ، بخاری، اجاق گاز و وسایل گرمازای دیگر خودداری کنید
از قرار دادن مواد غذایی داغ درون یخچال خودداری کنید و قبل از قرار دادن غذا به درون یخچال صبر کنید تا کمی سردتر شود

پاک کردن برفک فریزر
یک در یخچال خود یک ورقه نازک از برفک را مشاهده کردید آن را برندارید تا کمی ذخیم‌تر شود و بعد اقدام به برداشتن آن کنید

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *