افتتاح حساب ترکیه
فریز کردن اسفناج

فریز کردن اسفناج یکی از روش های نگهداری اسفناج است. حالا که هوا رو به گرمی می رود و دیگر فصل اسفناج تازه رو به اتمام است خوب است روش های صحیح نگهداری اسفناج را در فریزر یاد بگیرید.

نگهداری اسفناج در فریزر

اسفناج یک سبزی مفید و سرشار از آهن و کلسیم است که می‌توانید از آن هم به صورت پخته و هم خام استفاده کنید. از آن جایی که این سبزی در تمام طول سال در دسترس نیست، بسیاری از افراد برای نگهداری اسفناج، آن را در فریزر می‌گذارند. قبل از هر چیزی باید که بدانید که فریز کردن اسفناج پخته موجب از دست رفتن بافت آن می‌شود و حالتی خمیری به آن می‌بخشد.

فریز کردن اسفناج

آیا می‌دانید روش فریز کردن سبزیجات مانند اسفناج چگونه است؟ تا به حال چیزی در مورد مضرات فریز کردن اسفناج پخته شنیده‌اید؟ اسفناج یک سبزی فوق العاده مفید است که خیلی از افراد آن را مانند سایر سبزیجات در فریزر می‌گذارند، اما احتمالا شما هم در برخی رسانه‌ها خوانده‌اید که اسفناج فریزر شده سرطان‌زا می‌شود و برای بدن مضر است.

اما آیا این موضوع صحت دارد؟ بهترین روش فریز کردن اسفناج چیست و چطور می‌تواند اسفناج را در فریزر ذخیره کرد؟ در این مقاله می‌توانید با نکاتی مهم در مورد نگهداری اسفناج در فریزر آشنا شوید.

آیا می‌توانیم اسفناج را فریز کنیم ؟

اسفناج یک سبزی مفید و سرشار از آهن و کلسیم است که می‌توانید از آن هم به صورت پخته و هم خام استفاده کنید. از آن جایی که این سبزی در تمام طول سال در دسترس نیست، بسیاری از افراد برای نگهداری اسفناج، آن را در فریزر می‌گذارند. قبل از هر چیزی باید که بدانید که فریز کردن اسفناج پخته موجب از دست رفتن بافت آن می‌شود و حالتی خمیری به آن می‌بخشد.

اما شما می‌توانید این سبزی مفید را به صورت خام یا بلانچ شده در فریزر قرار دهید. در مورد نگهداری اسفناج در فریزر باید بدانید که اگر از روش درستی استفاده کنید، این کار هیچ مشکلی ندارد و خطری برای سلامت ایجاد نمی‌کند.

فریز کردن اسفناج

روش‌ های فریز کردن اسفناج

نگهداری اسفناج در فریزر یک راهکار کاربردی برای استفاده از این سبزی مفید به مدت طولانی است. اما چطور اسفناج را در فریزر نگهداری کنیم؟ در ادامه می‌توانید با روش‌های آموزش فریز کردن اسفناج به صورت خام و پخته آشنا شوید.

راز طلایی نچسبیدن کوکو به ماهیتابه و دست | دلیل اصلی چسبیدن کوکو

 فریز کردن اسفناج به صورت خام

برای فریز کردن اسفناج به صورت خام، قبل از هر چیزی باید اسفناج‌ها را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس برای چند دقیقه در آبکش قرار دهید تا آب اضافه آن‌ها خارج شود. در ادامه اسفناج‌ها را روی دستمال پهن کنید تا کاملا خشک شدند. یکی از مهم‌ترین نکته‌ای که باید برای فریز کردن اسفناج به صورت خام به آن توجه کنید، خشک کردن کاملا اسفناج‌ها است.

فریز کردن اسفناج

بعد از این که برگ‌های اسفناج به طور کامل خشک شدند، آن‌ها را به صورت دسته‌ای در کیسه فریزر بگذارید و یا خرد کنید و در کیسه پلاستیکی بریزید. در نهایت هوای داخل کیسه را به طور کامل خارج کنید و کیسه را در فریزر قرار دهید. با این روش می‌توانید اسفناج‌ها را تا حدود ۶ ماه در فریزر نگهداری کنید. بهتر است چند ساعت قبل از مصرف اسفناج آن را از فریزر خارج کنید و در یخچال قرار دهید و بعد آن را به استفاده کنید.

 فریزر کردن اسفناج بلانچ شده

یکی دیگر از روش‌هایی که می‌توانید برای فریز کردن اسفناج استفاده کنید، بلانچ کردن اسفناج و سپس قرار دادن آن در فریزر است. در این روش باید مقداری آب در قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت گاز قرار دهید. زمانی آب شروع به جوشیدن کرد، اسفناج‌ها را در آب جوش بریزید. در این روش عطر و طعم اسفناج تا حد زیادی حفظ می‌شود، اما ممکن است بخش زیادی از مواد مغذی اسفناج از بین برود.

بعد از ۲ دقیقه اسفناج‌ها را آبکش کنید در ادامه اسفناج‌ها را سریع در یک کاسه بزرگ آب یخ بریزید و بعد از ۲ دقیقه دوباره آبکش کنید. این کار موجب خوشرنگ شدن اسفناج می‌شود. چند دقیقه صبر کنید تا آب اضافه اسفناج‌ها خارج شود. سپس آن‌ها را روی دستمال پهن کنید و حدود ۲۰ دقیقه صبر کنید تا اسفناج‌ها کاملا خشک شوند. در نهایت اسفناج‌ها را در کیسه پلاستیکی بریزید و درب آن را محکم ببندید و در فریزر قرار دهید.

فریز کردن اسفناج

فریز کردن اسفناج بخارپز

بلانچ کردن یک روش ساده برای حفظ طعم و رنگ اسفناج است، اما در این روش بخش زیادی از ویتامین‌ها و مواد معدنی اسفناج از بین می‌رود. به همین دلیل می‌توانید به جای بلانچ کردن از روش بخارپز کردن اسفناج استفاده کنید. برای بلانچ کردن اسفناج باید یک سبد را روی یک قابلمه آب جوش قرار دهید. اسفناج‌ها را در سبد بریزید و درب قابلمه را روی آن قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا اسفناج‌ها در این حالت بمانند.

راز نرم کردن گوشت کبابی سرآشپز ها لو رفت !

سپس آن‌ها را در ظرف آب یخ بریزید و بعد از ۲ دقیقه آبکش کنید. در نهایت مثل روش قبل اسفناج‌ها را روی دستمال پهن کنید و بعد از این که کاملا خشک شدند، در کیسه پلاستیکی بریزید و در فریزر قرار دهید.

 فریز کردن پوره اسفناج

یک روش فریز کردن اسفناج تهیه پوره اسفناج و بعد قرار دادن آن در فریزر است. در این روش باید ۶ قسمت اسفناج را با یک قسمت آب ترکیب کنید و در مخلوط‌کن بریزید. سپس دستگاه را روشن کنید. پوره اسفناج را در قالب‌های کوچک یا قالب یخ بریزید و برای چند ساعت در فریزر قرار دهید.

بعد از حدود ۴ ساعت اسفناج‌ها کاملا منجمد می‌شوند و می‌توانید مکعب‌های اسفناج را از قالب خارج کنید و در کیسه فریزر بریزید و دوباره در فریزر قرار دهید. در این روش می‌توانید برای تهیه سوپ و آش چند قالب پوره اسفناج بردارید و در غذا بریزید.

فریز کردن اسفناج

آیا نگهداری اسفناج در فریزر مضر است؟

به طور کلی اسفناج پخته دارای نیترات است و فریز کردن آن موجب ترکیب نیترات با اسید آمینه و تولید ماده‌ای به سرطان زا به نام نیتروزامین می‌شود. اما تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که میزان نیتریت موجود در اسفناج پخته شده بسیار کم است و از همین رو خطر جدی برای سلامت ایجاد نمی‌کند.

فریز کردن اسفناج

مطالعاتی که اخیرا در اتحادیه اروپا انجام شده است نشان می‌دهد که مقدار نیتروزامین‌های موجود در اسفناج آنقدر محدود است که ضرر خاصی به بدن نمی‌رساند.

اما از طرفی کارشناسان توصیه می‌کنند تا به جای قرار دادن اسفناج پخته شده در فریزر آن را به صورت خام در فریزر بگذارید و یا این سبزی را بعد از بلانچ یا بخارپز چند دقیقه‌ای خشک کنید و در فریزر قرار دهید. بهتر است اگر قصد گرم کردن اسفناج را دارید، آن را به صورت خام در فریزر قرار دهید.

در صورتی که اسفناج را به صورت پخته منجمد می‌کنید، از گرم کردن مجدد آن اجتناب کنید و آن را بدون گرم کردن برای تهیه ماست و اسفناج استفاده کنید.

فراموش نکنید که فریز کردن سبزیجاتی مثل اسفناج موجب کاهش ویتامین‌ها و مواد مغذی آن می‌شود و از همین رو بهتر است تا حد امکان سبزیجات را به صورت خام در فریزر بگذارید و در اسرع وقت مصرف کنید.

طرز تهیه دلمه برگ مو ترکیه ای با دستور ویژه و اصلی

شیوه نگهداری اسفناج در یخچال و فریزر

برای این کار سه روش وجود دارد:

فریز کردن اسفناج

کیسه پلاستیکی بسته شده

اسفناج را در یک حوله کاغذی بپیچانید، و آن را داخل یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده بگذارید. کیسه را ببندید، مواظب باشید که هوای داخل آن را تا جایی که می شود بگیرید. حوله های کاغذی هر آبی را به خودشان جذب می کنند و حداقل 4 تا 5 روز سبزی ها را تازه نگه می دارند.

 ظرف پلاستیکی

اسفناج را در یک حوله کاغذی بپیچانید و آن را داخل یک ظرف پلاستیکی ظرف دار بگذارید. مطمئن شوید که ظرف محکم بسته شده است. این طول عمر بیشتری نسبت به شیوه کیسه دار دارد و سبب می شود تا 10 روز تازه بماند.

 فریز کردن آن

چنانچه می خواهید مدت طولانی تر آن را ذخیره کنید، فریز کردن اسفناج بهترین روش برای آن است. شما باید اسفناج را بپزید و آنگاه آن را منجمد کنید.

فریز کردن اسفناج

نحوه خرید اسفناج تازه

در خرید اسفناج به این نکات توجه کنید:

اسفناج‌های تازه و جوان را خریداری کنید، این اسفناج‌ها ساقه‌های نازک دارند.

هنگام خرید اسفناج دقت کنید که اسفناج برگ‌هایی با رنگ سبز تیره داشته باشند.

اسفناج‌های پژمرده، لکه دار، قهوه‌ای یا زرد را نخرید.

اگر برگ‌ها بسیار تیره یا پلاسیده هستند و بوی تندی دارند آن‌ها را خریداری نکنید.

برای تهیه آب سبزیجات از ساقه‌های بزرگ استفاده کنید، زیرا همه‌ی مواد مغذی موجود در برگ‌ها را دارا می‌باشند.

اسفناج را چگونه بشوییم؟

در یک کاسه بزرگ آب سرد بریزید و برگ‌های تازه و سبز اسفناج را درون آن خیس دهید. پس از یک ربع تا نیم ساعت خیس دادن برگ‌های اسفناج را به خوبی با همان آب بشویید. این کار را چند بار تکرار کنید تا اسفناج‌ها کاملا شسته و تمیز شوند. شستن اسفناج با آب جاری می‌تواند به برگ‌ها آسیب برساند.

فریز کردن اسفناج

هنگامی که کار شستشوی اسفناج‌ها را تمام کردید آن‌ها را در آبکش بگذارید تا آب شان گرفته شود و خشک گردد، زیرا خشک کردن مرحله اساسی در نگهداری اسفناج است. دقت کنید برگ‌های اسفناج برای فریز کردن نباید آب داشته باشند، پس می‌توانید برگ‌ها را روی یک پارچه نخی بریزید تا آب آن‌ها جذب شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

25 اسفند 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *