كبابی كردن بادمجان

كبابی كردن بادمجان روی گاز باعث کثیف شدن اجاق گازتان می شود و باید وقت زیادی را به تمیز کردن آن اختصاص دهید. از این رو روش كبابی كردن بادمجان در فر، تستر و هواپز را شادمگ یادتان می دهد تا بادمجان کبابی با کیفیت داشته باشید.

روش های كبابی كردن بادمجان

بادمجان مناسب کباب کردن - كبابی كردن بادمجان

روش كبابی كردن بادمجان در فر

مواد لازم

بادمجان

طرز تهیه

بادمجها را شسته و خوب خشک می کنیم و با چاقو چند جای آن را سوراخ می کنیم سپس در سینی فر کاغذ روغنی انداخته و بادمجانها را می چینیم در فر 200 درجه قرار می دهیم و بمدت 30-35 دقیقه قرار می دهیم و در این مدت گاها آن را زیر رو رو میکنیم باید همه جای بادمجانها برشته شود از فر در آورده و می گذاریم ولرم شود سپس پوستش را جدا می کنیم و ریز خرد می کنیم در سالادها و سوپ ها استفاده می کنیم این را می شود روی اجاق هم کبابی کرد ولی بهترین آن روی منقل است.

ترفند های سرخ کردن بادمجان بدون روغن را در شادمگ یاد بگیرید.

بادمجان کبابی در مایکروفر و هواپز

 • برای کباب کردن بادمجان در مایکروفر از توری فر استفاده کنید. بادمجان را با حرارت 250° سانتیگراد روی توری فر قرار دهید و در طول پخت آن را جابجا کنید. مدت زمان مورد نیاز برای پخت بادمجان حدود 40 دقیقه است که به سایز بادمجان و فر بستگی دارد.

  روش کار، دما و زمان در مایکروفر (منوی گریل) و هواپز نیز مشابه است. فقط به دلیل کمتر بودن فاصله بادمجان با حرارت، نیاز به توجه بیشتری دارند تا داخل آنها خشک نشود. بعد از اتمام کار نیازی به تمیز کردن مایکروفر هم ندارید.

  كبابی كردن بادمجان در فر

طرز تهیه بادمجان کبابی روی گاز

 1. برای کبابی کردن بادمجان روی شعله گاز باید ابتدا بادمجان‌ها را خوب شسته و داخل سبد قرار دهید تا آب اضافه آن‌ها برود و خشک شوند.
 2. سپس با نوک چاقو، چند سوراخ یا چند برش‌ طولی روی بادمجان‌ها زده و آن‌ها را روی شعله پخش‌کن قرار دهید.
 3. وقتی پوست بادمجان‌ها سوخت، آن‌ها را برگردانید تا همه طرف خوب کبابی شوند.
 4. سپس بادمجان‌ها را از روی شعله بردارید و کنار بگذارید تا کمی خنک شوند و بعد به راحتی با دست پوست آن‌ها را جدا کنید.
 • اگر شعله پخش‌کن در دسترس نیست، می‌توانید بادمجان‌ها را مستقیم روی شعله گاز قرار دهید اما در این صورت پوست سوخته بادمجان‌ها روی گاز می‌ریزد و گاز را حسابی کثیف می‌کند و در این صورت دردسر تمیزکردن گاز بعد از هربار کبابی کردن بادمجان را نیز خواهید داشت.
5 تا از بهترین روش ها برای گرفتن نفخ حبوبات

پوست کندن بادمجان کبابی

كبابی كردن بادمجان روی زغال

پوست کندن بادمجان کبابی با آب

برای جدا کردن پوست خشک و شکنندۀ بادمجان کبابی روشی آسان وجود دارد. بادمجان های کبابی را به مدت ۳۰ ثانیه تا یک دقیقه در کاسه آب سرد قرار دهید. سپس آن ها را یکی یکی از کاسۀ آب خارج کرده و پوست آن را به آرامی با دست جدا کنید. دقت کنید که می توانید به جای قرار دادن بادمجان های کبابی در آب سرد، آن ها را زیر شیر آب سرد بگیرید

برای جدا کردن پوست بادمجان کبابی با آب می توانید تنها دست خود را مرطوب کنید. بدون اینکه بادمجان ها را در کاسۀ آب قرار دهید یا زیر شیر آب بگیرید، پوست آن ها را جدا کنید. برای سهولت جداسازی پوست بادمجان کبابی می توانید پیش از کباب کردن، روی پوست بادمجان برش های نازکی بزنید.

پوست کندن بادمجان کبابی با کیسه فریزر

برای اینکه پوست بادمجان کبابی به راحتی جدا شود، باید آن را نرم کنید. برای این منظور کافی است بادمجان های کبابی را در کیسه فریزر قرار داده و کناری بگذارید. بعد از خنک شدن بادمجان ها می توانید به آسانی پوست ها را با دست یا با چاقو جدا کنید.

نکات كبابی كردن بادمجان

 • چرب کردن پوست بادمجان! – در برخی طرز تهیه های بادمجان کبابی توصیه می‌کنند که پیش از کباب کردن، پوست بادمجان را چرب کنید! وقتی بدون روغن به این زیبایی که در تصاویر دیدید کباب می‌شود چه نیازی به استفاده از روغن و ایجاد دود و بو است؟!
 • شعله پخش کن – در صورت کباب کردن روی گاز، بهتر است از شعله پخش کن استفاده کنید. ریختن آب بادمجان روی گاز و سوختن آن میتواند به اجاق گاز آسیب برساند. ما یک شعله پخش کن جداگانه را به این کار اختصاص داده‌ایم.
 • سوختن سطح بادمجان – نگران سوختن و سفت شدن سطح بادمجان نباشید؛ داخل آن نسوخته و کاملا می‌پزد. البته به شرطی که سطح سوخته و کباب شده را دوباره روی حرارت قرار ندهید.
 • بادمجان کبابی در سولاردام – بادمجان را روی توری پایه کوتاه قرار دهید. دکمه Conv. را بزنید؛ با دکمه چرخان، دما را روی 250 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. حالا دکمه Enter را بزنید و مجدد با دکمه چرخان، مدت زمان را تا 40 دقیقه بالا ببرید. در پایان با زدن دکمه Start پخت آغاز می‌شود.
 • نگهداری در فریزر – بادمجان کبابی در فریزر قابل نگهداری است. بنابراین می‌توانید مقدار بیشتری کباب کرده و در مواقع نیاز فوری از آنها استفاده کنید.
فوت و فن لعاب دار شدن خورشت کرفس که فقط سرآشپزها بلدند

كبابی كردن بادمجان - پوست کندن بادمجان کبابی

فواید بادمجان کبابی برای سلامت

نکته مثبت در تهیۀ بادمجان کبابی استفاده نکردن روغن سرخ کردنی برای آماده سازی آن است. به همین دلیل نسبت به بادمجان سرخ شده از ارزش غذایی بالاتری برخوردار است. در ضمن به افرادی که از چربی خون بالا و بیماری قلبی و عروقی رنج می برند، آسیبی وارد نمی کند.

پوست بادمجان سرشار از آنتی اکسیدان است. به همین خاطر پزشکان توصیه می کنند که پوست بادمجان، به خصوص بادمجان کبابی را کامل جدا نکنید. این در حالی است که علاوه بر تقویت سیستم ایمنی خطر ایجاد لختۀ خون را کاهش می دهد. در نتیجه منجر به تقویت مویرگ ها می شوند.

علاوه بر فواید بادمجان که به آن ها اشاره کردیم، شما می توانید با مصرف بادمجان کبابی عملکرد مغز خود را تقویت کنید. در ضمن بادمجان می تواند غذای مناسبی برای بیماران مبتلا به کم خونی و نقرس باشد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

13 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *