افتتاح حساب ترکیه
سرخ کردن بادمجان بدون روغن

سرخ کردن بادمجان بدون روغن خواسته ی هر آشپزی می باشد. همان طور که می دانید برای سرخ کردن بادمجان باید روغن زیادی را صرف آن کنید. در این مقاله از شادمگ ترفند هایی یادتان می دهیم که علاوه بر جذب نکردن روغن، بادمجان ها کاملا مجلسی سرخ شوند.

چرا بادمجان در هنگام سرخ کردن روغن زیادی جذب می‌کند ؟

مصرف روغن و چربی‌های سالم و فراوری‌نشده در حد اعتدال برای سلامت انسان ضروری است. منتها وقتی صحبت از روغن‌های فراوری‌شده باشد، بهتر است تا حد امکان مصرف آن را کاهش دهید. وجود حفره‌های هوا در بادمجان علت افزایش جذب روغن است. وقتی بادمجان را به تابه محتوی روغن داغ اضافه می‌کنید، ممکن است بادمجان به‌سرعت روغن تابه را جذب کند و مجبور شوید به افزودن روغن ادامه دهید.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز و سیر که یکی از واجبات هر آشپزخانه ای است، آسان است. کافیست شرایط خاصی را برای نگهداری پیاز فراهم کنیم.

گریل کردن بادمجان - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

اما به چه علت این اتفاق می‌افتد؟ علت بروز این اتفاق ساختار سلولی بادمجان است. بادمجان گوشته نرم و اسفنجی دارد که سرشار از حفره‌های ریز هواست. این حباب‌ها به‌سرعت روغن داغ یا مایعات را جذب می‌کنند. هیچ روشی وجود ندارد که بتواند جذب روغن توسط بادمجان را به صفر برساند. منتها روش‌هایی برای کاهش مصرف روغن در هنگام سرخ‌کردن بادمجان وجود دارد.

برای تهیه خورش بادمجان به روش هایی که یادتان می دهیم بادمجان ها را سرخ کنید.

نکاتی که قبل از سرخ کردن بادمجان باید رعایت کنید

  • از بادمجان های تازه برای استفاده در غذا و سرخ کردن استفاده کنید. اگر بادمجان ها کهنه و پژمرده باشند، روغن بیشتری را به خود جذب می کنند.
  • از روغن سرخ کردنی برای سرخ کردن بادمجان استفاده کنید. چون این روغن ها در برابر حرارت بالا مقاومت بالایی هم دارند. بقیه روغن ها در اثر حرارت بالا، مواد مضر تولید می کنند. البته جلوگیری از کف کردن روغن یکی از ترفندهای خانه داری ست که هر خانوم کدبانویی باید بلد باشد.
  • هنگام سرخ کردن بادمجان، شعله گاز را زیاد کنید. سرخ کردن بادمجان ها با حرارت پایین جذب روغن را بالاتر می برد.
  • بعد از سرخ کردن بادمجان ها، آن ها را روی یک دستمال قرار دهید تا روغن اضافی شان گرفته شود. سپس آن ها را فریز یا استفاده کنید. چون بادمجان بعد از سرخ کردن مقداری روغن را در خود نگه می دارد و به مرور پس می دهد.

ترفند های سرخ کردن بادمجان بدون روغن

سرخ کردن بادمجان - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

استفاده از نمک برای سرخ کردن بادمجان بدون روغن

این روش یکی از رایج ترین روش هاست. ابتدا بادمجان ها را خوب شسته و سپس روی آن ها نمک بپاشید. می توانید حتی بادمجان ها را در محلول آب نمک استراحت دهید. قبل از سرخ کردن کمی بادمجان ها را آب کشیده و به خوبی خشک کنید. ناگفته نماند که با این روش تلخی احتمالی بادمجان نیز از بین می رود.

از این روش برای گرفتن تلخی بادمجان هم می توانید استفاده کنید.

گوجه

یک عدد گوجه فرنگی را نصف کنید و به دو طرف بادمجانهای قطعه شده بکشید و سپس سرخ کنید.

سرخ کردن بادمجان بدون روغن با استفاده از تخم مرغ

این روش را در اغلب رستوران ها به کار می برند. شما برای سرخ کردن بادمجان هایتان به سفیده تخم مرغ نیاز دارید. ابتدا سفیده تخم مرغ را به خوبی بزنید. سپس تکه های بادمجان را به خوبی در آن بغلتانید و سرخ کنید. نیازی نیست نگران بوی تخم مرغ باشید چون هیچ اثری از آن روی بادمجان نمی ماند. البته نباید در مصرف سفیده زیاده روی کنید. فقط روی بادمجان مالیده شود.

طرز تهیه ارده خانگی به روش سنتی + خواص ارده و تفاوت آن با ارده شکری

برای سرخ کردن بادمجان بدون روغن ، روغن را روی بادمجان بمالید

به‌جای اینکه روغن را در تابه بریزید، آن را با کمک برس آشپزی روی بادمجان بمالید. با این روش، کنترل بیشتری روی روغن مصرفی‌تان خواهید داشت. این روش زمانی بهتر عمل می‌کند که بادمجان را از وسط نصف کنید یا برش بزنید. ابتدا روی یک سمت بادمجان که می‌خواهید آن را روی تابه بگذارید روغن را بمالید و بلافاصله آن را روی تابه داغ قرار بدهید. سپس، قبل‌ از اینکه بادمجان را برگردانید، روغن را روی سمت دیگر آن نیز بمالید و برعکسش کنید. با این کار می‌توانید از جذب روغن توسط بادمجان جلوگیری کنید.

بادمجان سرخ شده - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

سرخ کردن بادمجان بدون روغن با استفاده از ماست

یکی از بهترین روش ها برای سرخ کردن ورقه های بادمجان استفاده از ماست است. شاید برایتان عجیب باشد اما اگر یک ساعتی بادمجان ها را با ماست آغشته کرده و در یخچال استراحت دهید می توانید خیلی راحت آن ها را سرخ کنید. توجه داشته باشید که قبل از سرخ کردن بادمجان ها، باید ماست اضافی را از رویش بردارید. اگر بادمجان را به این روش تهیه کنید روی آن کاملا طلایی می شود و برای دورچین خورش هایی مثل خورشت قیمه بادمجان مناسب تر است.

سرخ کردن بادمجان بدون روغن در فر

اگر به دنبال تهیه بادمجان سرخ شده رژیمی هستید کافی است به سراغ فر بروید. ابتدا بادمجان ها را شسته و برش بدهید. سپس به کمک یک قلمو روی آن ها را روغن مالی کنید و اجازه دهید تا در سینی فر یا ماکروفر ۱۰ دقیقه ای بماند. باید بعد از این مدت بادمجان ها را برگردانید تا سمت دیگرش هم کاملا سرخ شود.

خشک کردن آب بادمجان

اگر دقت کرده باشید دلیل اصلی جذب روغن بادمجان بافت آبدار آن است. پس اگر کمی آب خود را از دست بدهد روغن کمتری برای سرخ کردن آن مورد نیاز است. برای این منظور به راحتی بادمجان ها را ۵ دقیقه در ماکروفر قرار دهید تا کمی آب آن تبخیر شود. هنگام سرخ کردن متوجه می شوید که نسبت به قبل از روغن کمتری استفاده کردید.

سرخ کردن بادمجان با روغن کم و آرد

در این روش باید بادمجان ها را نیز ساعت در آب و نمک قرار دهید تا تلخی آن گرفته شود و بعد به کمی آرد آغشته کنید و سرخ کنید. در این روش بادمجان ها یکدست و تمیز سرخ می شوند.

بادمجون سوخاری - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

بادمجان را ابتدا در مایکروویو بگذارید

قبل‌ از سرخ‌کردن بادمجان، تکه‌های آن را در مایکروویو قرار دهید. بادمجان را روی کاغذ آشپزی قرار دهید و ۵ دقیقه در مایکروویو بگذارید. این کار باعث می‌شود ساختار اسفنجی بادمجان تغییر یابد و از جذب زیاد روغن جلوگیری می‌کند.

سرخ کردن بادمجان بدون روغن با آبپز کردن بادمجان

یکی دیگر از روش های رژیمی تهیه بادمجان این است که تکه های بادمجان را ابتدا بشویید و خشک کنید. سپس آن ها را در ماهیتابه بچینید و کمی رویش نمک بپاشید. سپس حدود نصف استکان آب به آن اضافه کرده و بگذارید تا بپزد. می بینید که در واقع با این روش نیز می خواهیم آب اضافی بادمجان را خارج کنیم.بعد از نرم شدن بادمجان ها کافی است کمی روغن اضافه کنید و آن را به راحتی سرخ کنید. این روش برای کشک بادمجان و حلیم بادمجان در صورتیکه تمایلی به استفاده از بادمجان کبابی نداشته باشید، مناسب است.

طرز تهیه شله زرد نذری خوشمزه و فوت کوزه گری آب ننداختن شله زرد

روش فریز کردن نخود فرنگی ، راه های انتخاب نخود فرنگی سبز، منجمد کردن و فریز کردن نخود فرنگی ، کنسرو کردن نخود فرنگی و نکات مهم برای خرید نخود فرنگی را در شادمگ بخوانید.

از زردچوبه استفاده کنید

برای سرخ کردن بادمجان با کمترین جذب روغن از زردچوبه استفاده کنید. در این روش بادمجان ها را پوست بگیرید و در تابه روی حرارت، به صورت مرتب بچینید. روی بادمجان ها را کمی نمک بپاشید. نصف استکان یا ۱/۴ لیوان دسته دار فرانسوی آب به تابه اضافه کنید. حرارت را پایین بیاورید و در ظرف را بگذارید. بعد از این که آب داخل تابه به خورد بادمجان ها رفت، دو قاشق روغن را با کمی زردچوبه به تابه، اضافه و آن ها را سرخ کنید. با این روش می توانید بادمجان ها را به صورت رژیمی سرخ کنید.

جوشاندن بادمجان ها

تاثیر آب و نمک که خاطرتان هست؟ علاوه بر خیساندن در آب نمک می توانید حتی ۴ دقیقه بادمجان ها را در آب نمک جوشیده بجوشانید. سپس بلافاصله از آب جوش خارج کرده و اجازه دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس می توانید بادمجان ها را به راحتی سرخ کنید.

تمیز کردن گاز صفحه ای با مواد ارزان قیمت خانگی ممکنه ولی شاید تو دهنتون بگید هیچ وقت بدون شوینده و با مواد خانگی نمیشه گازو برق انداخت. مطمئنیم اگر این روش های شادمگ رو امتحان کنید دیگه مواد شوینده شیمیایی نمی خرید.

خوراک بادمجان - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

بادمجان را در شیر خیس بدهید ؛ سرخ کردن بادمجان بدون روغن

با قراردادن بادمجان در مایکروویو یا نمک ساختار بادمجان تغییر می‌کند. منتها مصرف شیر به‌طور متفاوتی این کار را انجام می‌دهد. خیساندن برش‌های بادمجان در شیر به‌مدت ۱ تا ۲ ساعت ساختار پر از حفره‌های هوای بادمجان را با شیر پر می‌کند و اجازه نمی‌دهد روغن بیشتری هنگام سرخ‌کردن جذب شود.

سرخ کردن بادمجان در توستر

یکی از بهترین روش های سرخ کردن بادمجان، استفاده از توستر است. بادمجان ها را پوست بگیرید. آن ها را با قطر حدود یک سانتی متر خرد و به مدت حداقل ۳۰ دقیقه در آب نمک خیس کنید. بادمجان ها را آبکش کنید و رویشان را آب بگیرید تا تلخی خود را از دست بدهند. کف سینی را کاغذ روغنی بگذارید. بادمجان ها را روی کاغذ یا توری توستر بچینید. ( فراموش نکنید که اگر بادمجان ها را روی توری بچینید، هر چند به راحتی جدا می شود ولی آب بادمجان ها چکه می کند و توستر کثیف خواهد شد.) توستر را روی ۱۵ دقیقه تنظیم کنید تا طلایی شوند.

در یک تابه مقداری روغن بریزید و کف آن را کمی چرب کنید. حرارت را روی حالت متوسط تنظیم کنید. بادمجان ها را در تابه سرخ کنید. در این روش روغن بسیار کمی برای سرخ کردن بادمجان ها لازم خواهد بود. همچنین خیلی سریع سرخ خواهند شد و برای کشک بادمجان رژیمی و سایر غذاها مناسب است.

سرخ کردن بادمجان بدون روغن با حرارت بالا

یکی از روش های محبوب افراد عجول نیز مغز پخت کردن و سرخ کردن همزمان بادمجان است! به این شکل که بادمجان ها را در تابه ای که در آن روغن ریخته اید بچینید و سپس در آن را قرار دهید و حرارت را بالا ببرید. در واقع با این کار هم زیر بادمجان ها سرخ شده و هم مغز پخت می شود. باید توجه کنید که این روش را با دقت به کار ببرید. چرا که لحظه ای غفلت ممکن است باعث سوختن بادمجان ها شود. و حتما در این روش بادمجان ها خیلی نازک نباشند.

كبابی كردن بادمجان به 3 روش عالی بدون کثیفی گاز

گرفتن تلخی بادمجان - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

نکته‌مهم :

اگر از ترفندهایی که بادمجان ها داخل آب نمک قرار میگیرند، خواستید استفاده کنید باید حواستون باشه که دیگه به غذاتون نمک اضافه نکنید یا قبل از سرخ کردن بادمجان ها از شور نبودن آنها اطمینان حاصل کنید .

نحوه ی گرفتن تلخی بادمجان

گرفتن تلخی بادمجان با نمک

یک روش سنتی در تلخی گرفتن از بادمجان ، استفاده از نمک است. ترجیحا اگر در منزل نمک دانه درشت دارید ، از نمک دانه درشت استفاده کنید. در این روش ، ابتدا بادمجان ها را پوست گرفته و با چاقو به صورت لایه لایه خرد میکنیم.روی بادمجان ها نمک فراوان می پاشیم و 15 تا 30 دقیقه زمان می دهیم .در این مدت بادمجان ها آب می اندازند. سپس آنها را با آب سرد بشویید و آبکشی نمایید.

ترکیب آب و نمک و شیر

قرار دادن بادمجان در ترکیب آب، نمک و شیر است. برای این کار ، داخل ظرفی، آب ، نمک و مقداری شیر بریزید و بادمجان ها را پس از پوست گرفتن و دو نیم کردن داخل این ترکیب قرار دهید تا 30 دقیقه بماند و سپس آبکشی نمایید.

روش بعدی برای از بین بردن تلخی بادمجان ، این است که آب سرد ، نمک و مقدارکمی آرد را در یک کاسه با هم ترکیب کنید. سپس بادمجان ها داخل این ترکیب قرار دهید تا خیس بخورد. بعد از نیم ساعت بادمجان ها را آب کشی کنید تا برای استفاده آماده شوند.

قرار دادن در فریزر

برای از بین بردن تلخی بادمجان ، این است که بادمجان ها را پس از پوست گرفتن و دو نیم کردن ، به مدت حداقل 4 ساعت در فریزر قرار دهید.بعد از این زمان ، از فریزر خارج کنید و با دست آنها را بفشارید. آبی که از بادمجان خارج خواهد شد تلخی آن را از بین خواهد برد.

بادمجان شکم پر - سرخ کردن بادمجان بدون روغن

چگونه شوری بادمجان را از بین ببریم ؟

اگر بادمجان را برای مدت طولانی در آب نمک غلیظ قرار دادید و شور شد می توانید قبل یا بعد از سرخ کردن بادمجان ها، آن ها را به مدت ۲ دقیقه در آب در حال جوشیدن بریزید. سپس آن ها را آبکش کنید و روی بادمجان ها را آب فراوان بگیرید. بهتر است در این حالت به غذای اصلی هم نمک نزنید.

نکته پایانی

در آخر اینکه به شما پیشنهاد می دهیم همیشه از بادمجان تازه استفاده کنید و در صورت تمایل به سرخ کردن حتما از روغن های مخصوص سرخ کردنی استفاده کنید. اگر به هر دلیلی بادمجان های شما روغن زیادی داشت قبل از اضافه کردن به فذا می توانید آن ها را روی حوله کاغذی قرار دهید تا روغن اضافی آن جذب شود. هرگز بادمجان سرخ شده سرد را میل نکنید چرا که موجب دل درد می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

18 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *