افتتاح حساب ترکیه
جلوگیری از جوانه زدن پیاز

جلوگیری از جوانه زدن پیاز و سیر یک هنره ؛ چون گاهی این مهمان های همیشگی آشپزخانه به مقدار بیشتر از نیاز تهیه و  کمتر مصرف می شوند. همین باعث می شود که برخی از پیازها نرم شده و یا جانه بزنند. نگهداری پیاز از پیاز شرایط خاص دارد. با ما همراه شوید تا  فوت و فن اینکار را برایتان بگوییم.

چطور از جوانه زدن پیاز جلوگیری کنیم ؟

پیاز ، سیر و سیب و زمینی یکی از واجب ترین موادی است که وجودش در هر آشپزخانه ای ضروری است. پیاز اندازه، شکل و رنگ های مختلفی دارد. هر یک از انواع آن، استفاده خاص خودشان را در آشپزی دارند.

پیاز و سیب زمینی جوانه زده - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

به خاطر همین استفاده زیادشان در آشپزخانه، معمولاً افراد تمایل دارند که به مقدار زیادی پیاز بخرند؛ که متأسفانه همین کار، گاهی باعث نرم شدن و جوانه زدن پیاز قبل از استفاده آن می شود. برای جلوگیری از اتلاف پولی که خرج خرید آن ها شده، افراد همیشه دنبال راهی برای نگهداری پیاز و سیر در شرایط مناسب هستند. این مقاله هر چیزی که برای نگهداری پیاز احتیاج داشته باشید را به شما خواهد گفت.

از خواص سیر ناشتا برای لاغری غافل نشوید. معجزه می کند.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز در چند مرحله

مثل بقیه انواع سبزیجات ریشه دار، پیاز هم به مدت طولانی قابل نگهداری است. متأسفانه اگر پیاز را به طور درست نگهداری نکنید، جوانه می زند و ریشه، ساقه اش یا هر دو شروع به رشد می کنند. این رویداد، یعنی جوانه زدن پیاز، اتفاقی عادی است. تا زمانی که شرایط برای جوانه زدن پیاز فراهم نشود، جوانه نمی زند و وقتی شرایط فراهم شد، جوانه زدن شروع می شود. پیاز را در شرایطی نگه دارید که جوانه نزند و از این اتفاق پیشگیری شود؛ مثلاً رطوبت می تواند باعث جوانه زدن پیاز شود.

روش سرخ کردن غذا را هر خانم کدبانوی با سلیقه ای باید بلد باشد تا هنگام سرخ کردن مواد غذایی از روغن کمتری استفاده کرده و ریخت و پاش کمتری روی گاز داشته باشد.

مرحله اول جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیازها را روی پارچه ای پهن کنید و در محیط گرم و خشک نگه دارید. پیازها را سه هفته در این شرایط نگه دارید. این که پیاز در شرایط خشک نگهداری شود خیلی مهم است.

بهترین روش نگهداری شیرینی عید در یخچال و فریزر برای مدت طولانی

نهداری پیاز - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

مرحله دوم جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیازهای خشک را در کیسه توری مانند یا سبد سیمی نگهداری کنید. از محفظه و ظرف های پلاستیکی یا هر ظرفی که مانع نفوذ هوا شود، استفاده نکنید. عدم گردش مناسب هوا باعث ایجاد رطوبت و در نتیجه جوانه زدن پیاز یا پوسیدگی آن می شود.

مرحله سوم جلوگیری از جوانه زدن پیاز

پیازها را درجایی خشک با دمای ۳۲ تا ۴۰ درجه فارنهایت قرار دهید. دمای گرم می تواند احتمال جوانه زدن و فاسد شدن پیاز را بالا ببرد. البته این به این معنا نیست که در محیط خیلی سرد پیاز را نگه دارید.

مرحله چهارم جلوگیری از جوانه زدن پیاز

سایر میوه ها و سبزیجات را دور از پیاز نگهداری کنید. میوه های رسیده گاز اتیلن تولید می کنند که احتمال جوانه زدن را بالا می برد.

جلوگیری از چسبیدن غذا به ماهیتابه بزرگترين کمک به شماست ؛ چون هم در وقت صرفه جویی شده و هم شما را از شر سابیدن ظروف خلاص می کند.

روش های جلوگیری از جوانه زدن پیاز

مقدار دما

به طور معمول بهتر است مقدار دمای محیطط نگهداری پیازها بین ۴ تا ۱۰ درجه سلسیوس باشد.

یعنی کمی بیشتر از دمای یخچال و اندکی کمتر از دمای یک اتاق.

پیاز - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

دمای خیلی زیاد هم می تواند موجب جوانه زدن پیاز شود. همچنان که دمای خیلی پایین هم می تواند موجب نرم شدن آن و تغییر مزه اش گردد.

بنابراین از نگهداری پیاز در یخچال جدا خودداری کنید.

یک اتاق نسبتا خنک یا جایی در گاراژ خانه می تواند مکان خوبی برای نگهداری از پیازها باشد.

تاریک کردن فضا

تغییرات در مقدار روشنایی می تواند موجب نوسانات دمایی نیز شود.

چیزی که اصلا باب میل پیازها نیست. بنابراین بهتر است محیط نگهداری آن ها همواره تاریک باشد.

تهویه

پیازها را در یک کیسه مش یا در لایه ای نازک قرار دهید تا از جریان داشن هوا در میان آن ها مطمئن باشید.

هیچ وقت پیازها را در کیسه ای پلاستیکی نگه داری نکنید.

حتی نگهداری از آن ها در یک جوراب شلواری هم گزینه بهتری از پلاستیک خواهد بود.

ایزوله کردن

از پیازها گازی خارج می شود که می تواند طعم و مزه غذاهای اطراف آن را تغییر دهد.

روش نگهداری پیاز - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

بنابراین بهتر است که فضایی کاملا جدا برای نگهداری آن ها اختصاص دهید.

برای مثال هیچوقت آن ها را در کنار گوجه ها نگذارید.

جلوگیری از جوانه زدن پیاز

بهتر است پیاز معمولی را در محیطی خنک، خشک، تاریک نگه دارید و میزان هوای موجود در آنجا باید مناسب باشد
پیازهای زرد و معمولی، معمولاً در تمام طول سال موجود هستند. باید در شرایط خاص و درجاهایی مثل انبار، زیرزمین و گاراژ آن ها را نگهداری کرد. دلیل این کار این است که پیاز به راحتی رطوبت را جذب می کند. اگر دما و رطوبت بالا باشند، باعث جوانه زدن یا فاسدشدن پیاز می شوند.

دستور تهیه پیتزا گوشت و قارچ خوشمزه به روش فست فوری ها

طبق یک مطالعه انجام شده، دمای ایده آل برای نگهداری پیاز ۴۰ تا ۵۰ درجه فارنهایت است. در این دما، پیاز خاصیت خودش را حفظ می کند. باید میزان اکسیژن کافی به پیاز برسد تا از ایجاد قارچ و فاسدشدن پیشگیری شود. سبدی باز، کیسه دارای منافذ باز و کیسه توری انتخاب های مناسبی برای نگهداری پیاز هستند.

پیاز را در کیسه های پلاستیکی نگه ندارید چون به علت نبود هوای کافی به سرعت فاسد می شوند. به علاوه محیط تاریک به نگه داشتن طولانی مدت پیاز کمک می کند. نبود نور خورشید، احتمال تغییرات دما و ایجاد رطوبت را کاهش می دهد، این دو عامل باعث فاسد شدن پیاز می شوند.

آیا خوردن سیر و پیاز جوانه زده سالم است؟

اگر مطمئن باشید که خود جوانه ها را نخواهید خورد، پاسخ بله است، یعنی در واقع در صورتی اجازه مصرف دارید که قسمت جوانه زده را کامل و با دقت جدا کرده باشید. قسمت های سالم سیر و پیاز ممکن است بعد از جوانه زدن مثل همیشه نباشد اما سمی نیست و به بدن آسیب وارد نمی کند بلکه این قسمت جوانه است که سمی است.

سیر جوانه زده - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

بعضی عقیده دارند که خوردن سیر و پیاز جوانه زده خاصیت بیشتر و پروتئین بالاتری دارد و محبوب گیاه خوار ها و خام خوار ها است. بعضی دیگر هم طعم سیر و پیاز جوانه زده را بیشتر می پسندند اما بعضی طعم آن ها را تلخ می دانند. البته این تلخی زمانی مشخص است که آن ها را خام بخورید.

روش تشخیص پیاز سبز شده

اولین نشانه های سبز شدن پیاز به این مشکل در پوست آن به شکل نرم شدن لایه های پیاز پدیدار می شود.

پیاز سالم - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

در پیاز های سفید یا زرد، این لایه ها به رنگ تیره تری در خواهند آمد.

پیازهای بنفش نیز در اثر مبتلا شدن به این قارچ به رنگ بنفش خیلی تیره در خواهند آمد.

در اثر گذشت زمان، بوی بسیار بدی بر اثر رشد این قارچ ها از پیازها به مشام خواهد رسید.

بویی که به شدت تحریک آمیز و تند است. وقتی چنین بویی را حس کردید مطمئن باشید که پیازها به این جوانه ها مبتلا شده اند.

گرفتن تلخی زیتون با چند ترفند ساده خانگی | این مواد طعم زیتون رو متفاوت میکنه

از نگهداری پیاز کامل در فریزر بپرهیزید

پیاز را در شرایط مناسب نگهداری کنید. این شرایط به شما این اطمینان را می بخشند که پیاز رطوبت زیادی را جذب نمی کند و از گرما و نم در امان می ماند. نگه داشتن پیاز کامل در فریزر، پیاز را در معرض سرما و رطوبت قرار می دهد. ازآنجایی که پیاز کامل رطوبت را به سادگی جذب می کند، خمیری مانند یا نرم می شود و سریع تر فاسد می شود.

البته این برای پیاز پوست کنده و تکه شده صدق نمی کند. پیاز پوست کنده را می توانید در فریزر برای حداکثر دو هفته نگهداری کنید. پیاز تکه تکه شده را می توان ۷ تا ۱۰ روز در فریزر نگه داشت.

چه محیطی برای نگهداری پیاز مناسب است؟

همانطور که اطلاع دارید پیازها انواع مختلفی دارند که همیشه در دسترس نیستند. ولی پیازهای معمولی در تمام فصول سال در دسترس هستند. بهترین شرایط و محیط برای نگهداری پیاز مکانی سرد، خشک، تاریک و با تهویه مناسب می باشد. از این رو همانطور که پیشتر هم اشاره شد انباری، زیر زمین و یا گاراژ بهترین محیط برای نگهداری پیاز می باشد.

ضمنا پیشتر اشاره شد که رطوبت دشمن پیاز است از این رو سعی کنید همواره محیط نگهداری پیاز خشک باشد تا جوانه نزند. ولی هنگامی که پیاز در داخل یخچال قرار بگیرد، برخلاف تصور که در محیط تاریک و سرد است اما درون یخچال رطوبت نیز وجود دارد و پیازها به راحتی می توانند رطوبت را جذب کرده و جوانه بزنند. از این رو سریعا گندیده می شوند.

پیاز جوانه زده - جلوگیری از جوانه زدن پیاز

شایان ذکر است با توجه به این که عمر پیاز پوست کنده شده در یخچال کاهش می یابد، ولی این پیاز را می توان تا دو هفته و در صورت خرد شدن بین ۷-۱۰ روز نگهداری نمود.

نکاتی که برای محیط نگهداری پیاز باید مورد توجه قرار گیرند:

پیازهای تازه برداشت شده را در محلی خشک و گرم و در یک ردیف قرار داده و سه هفته صبر کنید تا پیازها یا گردن پیازهای گل به طور کامل خشک گردد.
پیازهای خشک شده را داخل یک سبد سیمی یا کیسه توری بریزید.
پیاز ها در مکان خشک با درجه حرارت ۰-۴ درجه سانتی گراد قرار داده شود. از نگهداری پیاز در دمای زیر صفر خودداری کنید. در این شرایط پیاز زرد ۲-۳ ماه و پیاز قرمز ۲-۶ ماه سالم باقی می ماند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

28 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • بهاره حسینی:

  چه جالب من شنیده بودم پیاز جوانه زده رو باید انداخت دور

  پاسخ
  • شاد مگ:

   با توجه به این مطلب می تونید فقط جوانه رو دور بندازید و پیاز رو استفاده کنید. ممنون از اینکه مطالب ما رو مطالعه می کنید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *