افتتاح حساب ترکیه
دکلره کردن مو در خانه

دکلره کردن مو در خانه روشی کم هزینه برای داشتن موهایی به رنگ روشن یا فانتزی  است. این کار در چند سال اخیر بسیار طرفدار پیدا کرده ولی در آرایشگاه های حرفه ای هزینه بسیار دارد. دکلره مو در خانه نیاز به دانش و مهارت کافی دارد که ما در شادمگ آن را در اختیار شما قرار دادیم.

ویژگی پودر دکلره خوب

اصلی ترین نشانه ظاهری یک پودر دکلره خوب، نداشتن غبار است؛ این به معنی است که اگر از فاصله ۳۰ سانتی متری پودر را داخل ظرف بریزیم، هیچگونه غباری بلند نشود.

موی دکلره - دکلره کردن مو در خانه
یک پودر دکلره خوب هنگامی که با اکسیدان مخلوط می شود، نباید کف کند.
برای اینکه سلامت موها تا حد امکان حفظ شود، بهتر است پودر های دکلره حاوی چربی را انتخاب کنید.
پودر دکلره سفید ضعیف تر است و برای دکلره کردن موهای نازک و حساس استفاده می شود.
پودر دکلره آبی قوی تر است و معمولا برای موهای سالم و طبیعی به کار می رود.

رنگ کردن مو در خانه کار بسیار ساده ای است ولی نیاز به رعایت نکات مهم و خاصی دارد تا رنگ مدنظرتان را روی موهای خود شاهد باشید.

پایه دکلره مناسب

یکی از اصلی ترین موارد برای دکلره کردن مو در خانه ، شناخت پایه مو است. برای اینکه دقیقا به رنگ موی دکلره که مد نظرتان است برسید، باید ابتدا موهای خود را به پایه دکلره برسانید. از آن جایی که برای هر رنگ یک شماره پایه در نظر گرفته شده است، برای رسیدن به رنگ موی دلخواه باید ابتدا شماره پایه دکلره را مشخص کنید.

اگر رنگ موهای قهوه ای متوسط، فندقی تیره، قهوه ای صدفی و یا مسی مدنظر شما است، باید از پایه های رنگ قرمز، قرمز نارنجی، نارنجی و نارنجی قرمز استفاده کنید.
چنانچه می خواهید به رنگ موهای قهوه ای روشن، بلوند تیره و خاکستری برسید، از پایه های دکلره با رنگ نارنجی زرد، زرد نارنجی و زرد نارجی کم رنگ استفاده کنید.
اگر می خواهید به رنگ موهای بلوند روشن، بلوند خاکستری، بلوند زیتونی و بلوند طلایی برسید، از پایه های زرد، سفید، زرد روشن و پلاتینه استفاده کنید.

معرفی انواع پودر دکلره

دکلره از مواد پراکسید ساخته شده است که در ترکیبات خود دو مولکول اکسیژن دارد. این ماده فقط با اکسیدان فعال می‌شود و اگر به آن فقط آب اضافه شود فعال نمیشود و عمل نمی‌کند.

اگر بخواهیم آسیب‌های ناشی از پودر دکلره را کاهش دهیم باید به ترکیبات خود موادی بر پایه آب مثل سرم‌ها و یا مقداری آب اضافه کنیم تا ترکیبمان رقیق‌تر شود. از طریق دکلره میتوان ابتدا موها را بی‌رنگ کرد و سپس روی موهای دکلره شده و بی‌رنگ شده رنگ موی مورد علاقه خود را گذاشت.

روش دکلره کردن - دکلره کردن مو در خانه

پودر دکلره آبی

این پودر معمولاً برای اشخاصی که موهای سالم‌تر و قوی‌تری دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. پودر آبی از پودر سفید قوی‌تر می‌باشد، بنابراین در استفاده از آن باید توجه بیشتری کرد.

پودر دکلره سفید

این پودر برای اشخاصی که موهای حساس، شکننده و از قبل رنگ شده دارند مناسب است زیرا ضعیف‌ترین نوع دکلره می‌باشد. بنابراین، اگر حساس هستید که مواد شیمیایی قوی به مو شما آسیب نزند از این نوع محصول استفاده کنید.

پودر دکلره بنفش

پودر دکلره بنفش یک پودر دکلره بدون آمونیاک است که ضدنارنجی بوده و برای انواع مو به کار می‌رود. حتی برای رنگ‌بری موهای تیره و ضخیم که دکلره کردن آن‌ها به نسبت کاری دشوار است این ترکیب افاقه می‌کند. پودر دکلره بنفش خاصیت رنگ بری و روشن کنندگی مو‌ها را می‌تواند تنها در یک بار استفاده تا 8 درجه به طور فوق العاده‌ای تغییر دهد و ضمن دارا بودن پروتئین و مواد مغذی از موهای حساس و ضعیف هم محافظت می‌کند.

روتین مراقبت از موی فر + نکات طلایی که موی شما را زیبا می کند !

با استفاده از این محصول شما می‌توانید به راحتی رنگ‌بری و روشن کردن رنگ مو را انجام دهید و دیگر نگران آسیب‌های معمول ناشی از مصرف دکلره نباشید. همچنین پودر دکلره بنفش می‌تواند آسیب‌ها و نقص‌های استفاده از محصولات شیمیایی را به حداقل برساند.

اکسیدان مناسب دکلره کردن مو

اکسیدان پایه‌ی ثابت رنگ‌مو و دکلره مو است و می‌توان ادعا کرد اگر نباشد، کار شما بی‌ثمر خواهد شد! رنگ و اکسیدان مکمل یکدیگرند و کم ‌و کاستی هر یک از آنها شما را به نتیجه مطلوب‌تان نخواهد رساند.

اکسیدان در واقع و به بیان علمی‌تر یک کاتالیزور در فرآیند رنگ یا دکلره مو است و کمک می‌کند این فرآیند شیمیایی به درستی روی موهایتان انجام شود. به بیان ساده‌تر اکسیدان به رنگ مو یا پودر دکلره کمک می‌کند تا بتواند اثرش را روی موهای شما بگذارد. اکسیدان دارای ۳ نوع مختلف با درجات کاربری متفاوت است.

انواع اکسیدان‌ها عبارتند از:

  • اکسیدان ۶%
  • شماره اکسیدان ۹%
  • اکسیدان ۱۲%

درجه اثربخشی هر کدام از این اکسیدان‌ها روی موها به ترتیب از ۶ به ۱۲ بیشتر می‌شود. یعنی عملکرد اکسیدان ۶% نسبت به عملکرد ۱۲% ضعیف‌تر است. در نتیجه اکسیدان ۶% برای موهایی مناسب است که تارهای نازک‌تری دارند و زودتر در مقابل عمل دکلراسیون رنگ می‌بازند.

وسایل مورد نیاز دکلره در خانه

  • یک یا دو عدد حوله
  • کاسه برای ترکیب کردن مواد
  • پیراهن قدیمی یا بلااستفاده
  • برس یا قلم رنگ مو
  • دستکش پلاستیکی

رنگ کردن - دکلره کردن مو در خانه

روش انجام دکلره در منزل

دسته های مو را به ۴ قسمت تقسیم کنید.
یک پیمانه پودر دکلره را با ۱۲۰ میل اکسیدان ۶ یا ۹ یا ۱۲درصد (بسته به جنس مو) ترکیب کنید؛ این ترکیب کاملا به رنگ و جنس موی شما بستگی دارد.
بهتر است برای یک دست شدن مو فرق وسط باز کنید و هر نیمه را به دو دسته تقسیم کنید. سپس با گیره دسته ها را از هم جدا کنید.

آمبره کردن مو - دکلره کردن مو در خانه
برای گذاشتن مواد دکلره روی موها از یک دستیار کمک بگیرید که حتما دستکش یکبار مصرف داشته باشد.
برای آغاز دکلره از پشت سر، از قلم رنگ مو استفاده کنید.
یکی از ۴ دسته را جدا کرده و با قلم رنگ، ریشه را به ترکیب آماده شده، آغشته کنید.
این ریشه ها را از هم جدا کنید تا کل موها به صورت یکنواخت به مواد آغشه شوند.
وقتی ریشه های مو به پایه رسید، سر خود را با آب ولرم بشویید و از شامپو نرم کننده استفاده کنید؛ دقت کنید که وقتی می خواهید شامپو بزنید نباید هیچ ماده دکلره ای روی مو باشد.
همیشه آب موها را با حوله بگیرید و حدود نیم ساعت به مو استراحت دهید تا خشک شود.

رساندن موها به پایه ۱۰

برای رساندن موها به پایه ۱۰، لازم است یک پیمانه پودر دکلره را با ۱۲۰ میل اکسیدان ۱۲درصد به خوبی مخلوط کنید و به موها بزنید تا زمانی که موها رنگ باز کنند؛ این زمان تقریبا معادل ۱۵ دقیقه است. در مرحله بعدی دوباره ۲ پیمانه پودر دکلره را ۱۵۰ میل اکسیدان ۹ درصد و یک قاشق سوپ خوری از ماسک مو ترکیب کنید.

سپس به مدت ۱۵ دقیقه روی موها قرار دهید و مانند مرحله قبل شست وشو دهید. بعد از آن ۲ پیمانه پودر دکلره را با ۱۵۰ میل اکسیدان شماره ۱ مخلوط کرده و به مدت ۱۵ دقیقه روی موها قرار دهید. سپس موها را آبکشی کنید و در پایان موها را کاملا خشک کنید.

 

چگونه ریشه مو را دکلره کنیم

خانم هایی که قبلا موهای خود را رنگ کرده اند، بعد از مدتی که موهایشان بلند می شود، لازم است که دوباره ریشه موها را رنگ کنند تا موهایشان یک دست شود. دکلره کردن ریشه موها نیاز به دقت بسیار زیادی دارد؛ زیرا ممکن است مواد دکلره بیشتر از مقدار موردنظر روی موهایی که قبلا رنگ شده اند بیاید و باعث خراب شدن رنگ مو یا سوختن موها بشوند.

برای دکلره کردن ریشه موها اگر ریشه موها کمتر از ۸ سانتی متر در آمده بود، باید مواد را از پشت سر بزنید و سپس به سمت جلوی موها بروید. ولی اگر ریشه موها بیشتر از ۸ سانتی متر درآمده بود، ابتدا باید ۲ سانتی متر مانده به ریشه را به مواد آغشته کنید و هنگامی که در آن ناحیه موها به رنگ زرد رسیدند، از آنجا تا ریشه موها را مواد بزنید.

روش های تضمینی از بین بردن خط لبخند + مزایا و معایب + روش های خانگی رفع خط خنده در خانه

رنگ کردن ریشه مو - دکلره کردن مو در خانه

تکنیک انجام دکلره کردن مو در حمام

مرطوب کردن مو

برای این کار باید موها را با آب سرد خیس کنید و سپس چند دقیقه اجازه دهید تا موها خشک شوند؛ ولی به طوری که موها کاملا خشک نشده و مقداری نم دار بمانند. می توانید با استفاده از حوله نیز موها را نیمه خشک کنید.

دستکش پلاستیکی بپوشید

برای اینکه از آسیب رسیدن به پوست دستانتان جلوگیری کنید، حتما از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

مواد را به مو بزنید

مواد آماده شده را به موهایتان بزنید؛ یادتان باشد که اگر می خواهید همه موها را دکلره کنید، باید ابتدا از نوک مو شروع کرده و به سمت ساقه مو پیش روی کنید و در آخر هم ریشه مو را دکلره بزنید. زیرا ریشه موها بسیار سریع تر بی رنگ می شوند.

موها را بشویید

با استفاده از پلاستیک یا کلاه پلاستیکی موها را بالای سر جمع کنید. مدت زمان روشن شدن مو به درجه روشن شدن بستگی دارد و به همین دلیل باید هر ۵ دقیقه موها را چک کنید تا اگر به روشنی مورد نظر رسیده بود آن را بشویید. ولی در حالت کلی دکلره نباید بیشتر از ۳۵ تا ۴۵ دقیقه روی موها بماند.

شستشوی موها بعد از دکلره

بعد از انجام دکلره موها را کاملا بشویید و به آن ها حالت دهنده و ماسک مو بزنید. همچنین اگر موها را بعد از دکلره کردن رنگ کردید، پس از پایان کار استفاده از حالت دهنده های غنی شده ضروری است؛ زیرا موجب بازگشت تقریبی رطوبت موها می شود.

اجازه دهید مواد نرم کننده به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی سطح موها بماند و سپس یه خوبی آبکشی کنید. برای اینکه از ریزش موها بعد از دکلره جلوگیری کنید، باید از شامپوهایی که برای جلوگیری از ریزش موها است، استفاده کنید.

رنگ کردن ریشه مو دکلره شده - دکلره کردن مو در خانه

مراقبت های بعد از دکلره کردن مو در خانه

برای مدت ۱ تا ۲ هفته بعد از انجام دکلره، از وسایل حرارتی مثل اتو مو، سشوار، بابلیس و… استفاده نکنید.
به دلیل اینکه موها بعد از دکلره خشک می شوند نباید آن ها را بیشتر از هفته ای ۲ بار بشویید.
بعد از اینکه موها را دکلره کردید از شامپوهای ملایم مثل شامپو بچه استفاده کنید.
حتما بعد از استحمام از لوسیون ها و مواد مراقبت از مو استفاده کنید.
اگر می خواهید از سشوار استفاده کنید باید از حرارت ملایم استفاده کنید.
از دکلره کردن موها بیشتر از ماهی ۱ بار خودداری کنید.
بعد از دکلره کردن مو در خانه بهتر است موها در معرض مستقیم نور خورشید قرار نگیرد.

سرم مو - دکلره کردن مو در خانه

۱۰ نکته برای دکلره کردن مو در خانه

متریال مصرفی شما حتما باید تاریخ مصرف داشته باشد.
استفاده از یک حوله تمیز و بهداشتی می تواند در سلامتی پوست و موی شما مؤثر باشد.
قلم مویی را که می خواهید با آن موها را رنگ کنید باید مطابق با حجم مو و مواد انتخاب کنید.
قبل از اینکه مواد را به موها بزنید، پشت گوش و گردنتان را با وازلین چرب کنید.
بهتر است اگر تصمیم دارید موها را دکلره کنید، از چند روز قبل موهایتان را نشوید زیرا که چربی طبیعی موها محافظ بسیار خوبی است.
برای دکلره کردن ریشه موها حتما تکه های ظریفی را جدا کنید.

نکته مهم

در زمان دکلره مرتب موها را چک کنید؛ به این صورت که یک تکه از مو را بگیرید و به دو طرف بکشید اگر مو کش آمد یعنی که مقاومت خود را از دست داده است و باید شسته شود.

تقسیم بندی مو - دکلره کردن مو در خانه
سرعت عمل در دکلره کردن موها بسیار مهم است.
بعد از گذشت نیم ساعت اگر موها را چک کردید و به پایه نرسیده بود بهتر است مواد دکلره را تمدید کنید.
حتما تا ماه ۵ حاملگی از دکلره کردن مو خودداری کنید.

ترفند های شگفت انگیز نرم کردن موی ریش آقایان

استفاده از رنگ مو پس از دکلره مو در منزل

توجه داشته باشید که چندین بار رنگ کردن مو آسیب جدی به ریشه‌های مو زده و آنها را از بین می‌برد. پس قبل از رنگ کردن جنس موهای خود را بشناسید و رنگ موی مناسب آن را پیدا کنید تا از رنگ کردن دوباره موها جلوگیری کنید.

استفاده از نوع رنگ و مارک آن فقط و فقط به نوع موهای شما بستگی دارد. گاهی یک رنگ موی ارزان آسیب کمتری به موها رسانده و موها را زیباتر هم می‌کند اما اغلب رنگ موهای گرانتر با داشتن ترکیبات ویتامینه بیشتر، برای موها مفید‌تر و کم خطرتر هستند.

زمان مناسب دکلره مو چه زمانی است؟

زمان دکلره کردن دارای استانداردی است که برای رساندن مو به پایه‌های بالا، در حدود ۴۵ دقیقه باید زمان صرف شود، که این کار را می‌توان در دو نوبت هم انجام داد. یعنی یکبار به پایه ۸ برسانید و بعد از شستشوی این مرحله، مجددا مواد را روی مو بگذارید تا به پایه ۱۱ برسد.

برای رسیدن به پایه‌های بالای ۱۱، باید مرحله سوم را هم انجام دهید. البته این کار نیازی به شستشو مواد از روی سر ندارد. تنها کافی است بعد از گذشت ۴۵ دقیقه دوباره موارد را روی موها قرار دهید.

عوارض احتمالی دکلره کردن مو در خانه

برای پاسخ به این سوال لازم است تا میزان آسیب‌های وارد شده بررسی گردد. اگر برای دکلره کردن مو از مواد شیمیایی با کیفیت استفاده کنید و همچنین این کار را یک شخص با تجربه برای شما انجام دهد، قطعا با کمترین میزان آسیب روبرو خواهید شد. به صورت کلی باید به این موضوع توجه کنید که دکلره کردن موها، قادر است تا بافت مو را تغییر دهد و پوست را نازک سازد و باید از عوارض دکلره مو پیشگیری کنید.

موی آسیب دیده - دکلره کردن مو در خانه

هر اندازه شما به مراقبت از موی رنگ شده توجه بیشتری داشته باشید، عوارض این موارد را کاهش خواهید داد. اما اگر به هر دلیلی موهای شما پس از دکلره دچار آسیب شد، اولین گام و مهم‌ترین گام، کوتاه کردن مو است. زمانی که شما موهای خود را کوتاه می‌کنید، باعث می‌شود تا میزان موخوره کم شده و مواد غذایی، ماسک‌ها و نرم‌کننده راحت‌تر به تمام بخش‌های مو برسد.

استفاده از شامپو‌ها و ماسک‌های نرم‌کننده پس از انجام دکلره می‌تواند یک گزینه کارآمد باشد.

از عوارض و آسیب‌های دکلره مو در خانه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

از بین رفتن رطوبت موها
سوختن موها
زخم شدن پوست سر
شکننده شدن مو‌ها
وز شدن و پف کردن مو‌ها

سوالات متداول

آیا دکلره مو را میسوزاند؟

یکی دیگر از مهمترین آسیب‌های دکلره که بسیار نیز رایج می‌باشد، سوختن موها است. باید در نظر داشت که هر زمان در حین دکلره، پوست سر شما دچار قرمزی، التهاب، خارش و مواردی از این قبیل شد، قطعا این تاثیرات منفی به موهای شما وارد شده و نیاز است تا سریعا شستشو انجام دهید.

روش دیگر بی رنگ کردن مو بدون دکلره چیست؟

آب اکسیژنه علاوه بر اینکه جزء تشکیل دهنده بیشتر رنگ موهای تجاری است، استفاده از آن روشی ارزان و آسان برای روشن کردن و ‌های‌لایت موها به شمار می‌رود. با این حال، به خاطر داشته باشید که احتمال آسیب به موها و یا ایجاد یک نتیجه غیرطبیعی وجود دارد.

چه شامپویی برای موی دکلره شده مناسب است؟

بعد از دکلره کردن یا رنگ کردن مو در خانه تا دو روز هیچ شامپویی به موهایتان نزنید. بلافاصله بعد از دکلره یا رنگ کردن، موهایتان را با آب و نرم کننده شستشو دهید. بعد از دو هفته موهای خود را با شامپو بچه یا شامپو مخصوص موهای رنگ شده بشویید.

سخن آخر

دقت داشته باشید که دکلره کردن عوارض بسیار زیادی دارد.  پس از دکلره کردن بیش از حد موها خودداری کنید. اگر نمی توانید از پس هزینه آن بربیایید یا به هر دلیلی نمیخواهید به آرایشگاه بروید خودتان در خانه با رعایت نکاتی که در این مقاله گفته شد می توانید به راحتی و با کم ترین عوارض موهای خود را دکلره کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *