افتتاح حساب ترکیه
زنان شاد

زنان شاد چه رازی دارند ؟  به راحتی می توان گفت هیچ زنی بدبخت نیست. هر زنی بخواهد می تواند شاد باشد و از زندگی اش لذت ببرد. اما اگر شما شاد نیستید باید دنبال فرمول شاد شدن بگردید. شادمگ در این مطلب به شما کمک می کند تا راز شادی را بیاموزید.

خصوصیات زنان شاد چیست ؟

زنان شاد چه کسانی هستند ؟ تقریبا هیچ‌ زنی را نمی‌توانید پیدا کنید که همیشه خوشحال و آرام باشد. این یک واقعیت است که زنان شاد همیشه شاد نیستند. اما متخصصان می‌گویند: یافتن لذت زندگی در لحظات و به زبان خودمانی دلخوشی‌های ساده، کلید شاد مانی واقعی است. شادی را باید در لحظات جست‌و‌جو کرد. خوشی‌ها را باید در چیزهای ساده یافت. با ما باشید تا در این مقاله با راز شاد بودن زنان آشنا شوید.

زن سیاهپوست در حال لبخند زدن - زنان شاد

 روش هایی برای کشف شادی و رضایت

«فرد.ب.برایانت» (Fred.B.Bryant)، استاد روان‌شناسی اجتماعی در دانشگاه «لویولا» در شیکاگو، معتقد است که شاد‌بودن مهارتی است که بیشتر افراد از کسب آن باز می‌مانند و دلیل این شکست هم بسیار ساده است. ما همیشه مشغول کار و سرگرم فعالیت‌های گوناگون هستیم، چیزهای زیادی در ذهن داریم. همیشه فکر می‌کنیم فردا هم خورشید دوباره طلوع می‌کند و فرصت زیادی داریم. پس، وقت خود را صرف کارهای روزمره می‌کنیم و مدام در گیر‌و‌دار زندگی روزانه اسیر هستیم. زیر سنگینی بار مسئولیت‌ها و نگرانی‌ها به‌سادگی از لحظات و رویدادهایی که می‌توانند سلامت بیشتر و لذت عمیق‌تری به ما هدیه کنند، دور می‌شویم.

بیش از ۲۰ سال است که «برایانت» روی درک اصطلاح «چشیدن و تجربه ذهن‌-آگاهی» یا «حضور در لحظه» کار می‌کند. «حضور در لحظه» و «ذهن‌-آگاهی» به معنای تفکرات و کارهایی است که برای تشدید و طولانی‌کردن احساسات مثبت به کار می‌بریم. «برایانت» می‌گوید: «همه‌ی ما افرادی را با این‌ ویژگی می‌شناسیم، کسانی که «ذهن‌-آگاه» هستند، همیشه شادمانند و لذت زندگی را درک می‌کنند. این افراد اولین گزینه‌ای هستند که دیگران خبرهای خوش و دلپذیرشان را با آنها در میان می‌گذارند».

چگونه می‌توان مانند این افراد بود؟ افراد شاد چه ویژگی‌هایی دارند؟ خصوصیات زنان شاد چیست؟ در ادامه ۱۰ روش برای کشف شادی و رضایت در لحظه‌لحظه‌ی زندگی بیان می‌شود. امیدواریم با این روش‌ها، خصوصیات زنان شاد را بهتر بشناسید و یاد بگیرید که حتی وقتی زندگی سخت و سنگدل شد و روی نامهربانش را به نمایش گذاشت، به راحتی ورق را برگردانید.

10 ویژگی و خصوصیت زنان شاد

۱. پخش افکار مثبت

افکار مثبت و شاد را درون خود نگه ندارید. برای مثال به دخترتان بگویید که چقدر از خرید‌کردن با او لذت می‌برید. وقتی در محل کار، رئیس‌تان به شکلی غیرمنتظره از شما تعریف می‌کند، در منزل قضیه را برای شوهرتان تعریف کنید و او را در شادی خود سهیم کرده و به خودتان افتخار کنید.

زن در حال بوییدن یک دسته گل لاله سرخابی - زنان شاد

کمی پُز‌دادن گاهی بد نیست، این‌طور نیست؟ یا به دوست‌تان پیام دهید و از خاطرات بامزه‌ی سفر پیشین خود با او صحبت کنید. یادآوری خاطرات خوش مشترک‌تان باعث می‌شود افکار و احساسات مثبتی میان شما رد‌و‌بدل شود. تحقیقات انجام شده توسط «برایانت» نشان می‌دهد: «سهیم‌کردن دیگران در خاطرات و تجربه‌های شاد یا حتی فکر‌کردن به این موضوع، یکی از اثربخش‌ترین راه‌ها برای ماندگاری و بزرگ‌کردن شادی‌های زندگی است.

ویژگی های فوق العاده یک دفتر برنامه ریزی خوب | زمان رو تو مشتت بگیر

این کار باعث نهادینه‌سازی احساسات مثبت می‌شود. احساساتی که در صورت ساده گذشتن و بی‌توجهی ناپدید و کم‌رنگ می‌شوند. تحکیم ارتباطات با دیگران نیز موجب در کنار هم‌ماندنِ آدم‌ها و حفظ دوستی‌ها می‌شود».

۲. ساختن خاطرات شیرین

سعی کنید به وقایع و رویدادهایی که برای‌تان پیش آمده، فکر کنید و لحظات شاد و لذت‌های ناشی از آنها را استخراج کنید. برای مثال چرا شال قرمز بافتنی خود را این‌قدر دوست دارید؟ فکر می‌کنید علت چیست؟ دلیل حس خوشایند شما به آن، زیبایی و راحتی است؟ یا با نگاه دقیق‌تر درمی‌یابید که عطر و بوی این شال قرمز، شما را یاد خاطرات برف‌بازی‌های شاد کودکی‌تان می‌اندازد؟

سعی کنید رمز و راز و پیچیدگی‌های احساسی را به لحظات شاد ترجمه و تبدیل کنید؛ یعنی نکات غافل‌گیرکننده و سخت، در درک لحظات را ریشه‌یابی کنید. البته زیاده‌روی نکنید، چون اگر افراط به خرج دهید، شگفتی لحظات را از دست خواهید داد.

«تیموتی.د.ویلسون» (Timothy.D.Wilson)، استاد روان‌شناسی اجتماعی دانشگاه ویرجینیا، معتقد است که آنچه هرکس به آن نیاز دارد، واکاوی تجربه‌ها، به‌منظور درک چیزهایی است که به رشد و شکل‌گیری شما کمک کرده‌اند. بعد از تحلیل این تجربه‌ها باید آنها را دوباره زندگی کنید. یعنی خیلی ساده بتوانید تجارب و لحظه‌های شاد را در زندگی جاری بسازید.

سه دوست در حال خندیدن و خوردن قهوه - زنان شاد

۳. تشویق‌کردن خودتان

به خاطر دستاوردهای بزرگ‌تان به خود افتخار کنید. اگر ماه‌ها در باشگاه ورزشی عرق ریخته‌اید و پس از تمرین و تلاشی فوق‌العاده به وزن مطلوب‌تان رسیده‌اید، تلاش و موفقیت خود را مهم بدانید و دیگران را هم در این شادی و رضایت شریک کنید. بیشتر افراد خودتشویقی و افتخار‌کردن به پیروزی‌ در دستاوردهایشان را کار درستی نمی‌دانند و آن را به حساب فخرفروشی می‌گذارند و اصطلاحا می‌گویند: نباید موفقیت و پیروزی را در بوق‌و‌کرنا کرد.

باید فرق میان تجلیل نفس و افتخار‌کردن مثبت با فخرفروشی آزاردهنده و بی‌شرمانه را دانست. مرز باریک و البته مشخصی میان این دو وجود دارد که هر فردی این مرز را به‌خوبی می‌شناسد. پس، از مغرور جلوه‌کردن نهراسید، چراکه اگر از این مرز عبور کنید حتما خودتان متوجه خواهید شد.

۴. کوک‌کردن ساز احساسات

ساز احساسات خود را کوک کنید. شاید بپرسید که دقیقا چه‌کار باید بکنیم؟ باید یاد بگیرید که با تمام وجود لحظات را حس کنید. لذت‌ تجربه‌های مثبت به‌ویژه آن دسته از تجربیات کوتاه و گذرا را بچشید. خوشی‌های ساده را دست کم نگیرید. برای مثال وقتی شکلاتی خوش‌طعم می‌خورید، چشم‌تان را ببندید یا شش‌ها را از عطر دل‌انگیز بوی دریا در کنار ساحل پر کنید.

و زن سیاه پوست خوشحال - زنان شاد

به شور‌و‌شوق بچه‌ها وقت بازی‌کردن گوش بسپارید. تمرکز خود را بالا ببرید. وقتی روی چیزی تمرکز می‌کنید، توجه‌نکردن به سایر محرک‌های حسی باعث می‌شود، لذت تجربه‌های مثبت پررنگ‌تر شوند.

۵. مقایسه‌ی وارونه

مقایسه‌ی وارونه باعث می‌شود لذت‌ها و شادی‌ها، بیشتر به چشم بیایند. یعنی به جای اینکه اوضاع را با شرایط خیلی ایده‌آل و بی‌نقص مقایسه کنید، آن را با شرایط بدتر و مشکلاتی که می‌توانست به وجود بیاید و نیامده، مقایسه کنید. به خود بگویید که اوضاع می‌توانست خیلی خراب‌تر از اینها شود یا وضعیت کنونی‌تان را با تجربه‌های بدتر و ناخوشایندتر گذشته مقایسه کنید.

برای داشتن خواب راحت و خوب در شب این روش ها رو امتحان کن

البته حواس‌تان باشد که این به معنای مقایسه‌های نادرست نیست؛ برای مثال اینکه همکارتان اخراج شده و جای او نیستید یا کسی مریضی سختی گرفته و شما در حال حاضر سالم و تندرست هستید. این راه‌حل به مسائل ساده‌تر می‌پردازد، مانند خوشحالی از اینکه امروز آفتابی‌تر از آن است که در گزارش هواشناسی گفته شده بود یا شادی از اینکه پروژه‌ی کاری‌تان زودتر از آنچه فکر می‌کردید، تمام شده است.

۶. جاری‌شدن

بعضی لحظات شاد و لذت‌بخش، واکنش‌های آگاهانه و توأم با موشکافی ما هستند، اما بعضی اوقات وقتی خود را در لحظه‌ی حال غوطه‌ور می‌سازیم، لذت و شادی شگفت‌انگیزی را تجربه خواهیم کرد. شادی‌هایی که بدون قضاوت و تجزیه و تحلیل آگاهانه به دست می‌آیند، خیلی دلپذیر و شیرین هستند.

سه خانم که همدیگر رو سفت یغل کردن - زنان شاد

می‌توانید به موسیقی مورد علاقه‌تان در اتاقی تاریک، با هدفون گوش دهید یا در رمان مورد علاقه‌تان غرق شوید. آخر هفته‌ها وقتی را برای انجام تفریح موردعلاقه‌تان در نظر بگیرید و به حالت خوشایندی برسید که اصطلاحا به آن «جاری‌شدن» می‌گویند. «جاری‌شدن» در شادمانی و حس خوب لحظه‌ها.

۷. از تقلید تا تأیید

حتی اگر آن‌قدرها هم روبه‌راه و سرحال نیستید، باز لبخند بزنید و خود را خوشحال نشان دهید. این کار باعث القای حس شادی به شما می‌شود. شوروحال خود را بیشتر کنید. فرض کنید هلو میوه مورد علاقه‌تان است و می‌خواهید یک هلوی خوشمزه را نوش جان کنید.

سعی کنید با هر گازی که می‌زنید طعم هلو را با تمام وجود حس کنید و لذت ببرید. در هنگام تماشای فیلم‌های خنده‌دار، بلند‌بلند بخندید. وقتی از جلوی آیینه می‌گذرید، به خودتان لبخند بزنید. سرکوب‌کردن شادی‌ها و احساسات مثبت، باعث از بین‌رفتن و ناپدید‌شدن آنها می‌شود.

سه زن در حال خندیدن - زنان شاد

۸. استفاده از لحظات پرمعنی و شاد

هر‌چه خاطرات و تجارب شیرین گذراتر باشند، یادآوری و چشیدن طعم دوباره‌ی آنها سخت‌تر می‌شود. «برایانت» می‌گوید: برعکس چیزی که ما فکر می‌کنیم، یادآوری این نکته به خود، که زمان به سرعت می‌گذرد و خوشی‌ها موقتی‌اند، باعث می‌شود که قدر لحظات مثبت و شاد را بیشتر بدانیم.

۹. پرهیز از افکار منفی

دنیا به‌اندازه‌ی کافی افراد بدبین و منفی‌باف دارد. پس، افکار منفی که شادی‌هایتان را از بین می‌برند کنار بگذارید. افکار منفی مانند نگرانی از قضاوت و نگاه دیگران یا اتهام‌زدن به خود و مقصر‌دانستن خود را کنار بگذارید. وقتی حالِ خوش به شما روی خوش نشان می‌دهد، به هیچ رقم اجازه‌ی خروج و عزیمت به آن ندهید.

پریدن یک زن در علفزار با لباس سفید - زنان شاد

حال خوب و شادی‌تان را با ریزبینی‌های بیهوده خراب نکنید. افکاری چون: چرا من لایق این خوشی هستم؟ موشکافی‌های بیهوده یا فکر اینکه چه چیزهایی ممکن بود اشتباه پیش برود؟ یا چه چیزهایی می‌توانست بهتر پیش برود؟ فقط خوشی و شادی شما را خراب می‌کند. حواس‌تان باشد که نگذارید، لذت و شادمانی به این سادگی‌ از دست‌تان برود.

۱۰. سپاسگزاری و تشکر

سپاسگزار باشید. حق‌شناسی و تشکر از لطف و محبت دیگران، به شادی بیشتر شما کمک می‌کند. این لطف می‌تواند خیلی ساده باشد مثل تعارف صندلی در متروی شلوغ و اتوبوس یا دعوت‌شدن از طرف دوستی به مهمانی. نگرش حق‌شناسی را در خود رشد دهید. «برایانت» معتقد است که همیشه لازم نیست مراتب قدردانی خود را در ظاهر ابراز کنید، اما با گفتن «سپاسگزارم» به یک دوست، غریبه یا حتی قدردانی از جهانِ هستی، نسبت به شادی‌ها و زیبایی‌ها هشیارتر می‌شویم و در نتیجه شادی‌مان عمیق‌تر می‌شود.

افزایش عزت نفس در کودکان با چند نکته کلیدی

چرا باید شاد باشیم ؟

شادی کیفیت زندگی است. افراد شاد حال روحی خوبی دارند و خنده رو هستند، آن ها استرس و غم ندارند. هر چقدر استرس، غم و اندوه ما در زندگی کمتر باشد بیماری های روانی و جسمی ما کاهش می یابد. افراد شاد قدرت یادگیری بیشتری دارند، زیرا آن ها بیشتر مورد توجه قرار می گیرند و برای دیگران جذاب تر هستند و تمایل به ایجاد ارتباط با آن ها بیشتر از افراد ناراحت و غمگین خواهد بود.

زنی کلاه به سر سبزه زار - زنان شاد

این افراد به دلیل دوست داشتنی بودن، روابط اجتماعی بهتری در محیط شغلی و دوستانه خود داشته و در کسب و کار خود موفق تر خواهند بود، همچنین زندگی خانوادگی یک خانم شاد از کیفیت بیشتری برخوردار خواهد بود.
به طور کلی باید بدانیم، خانم های شاد موفق تر هستند نه این که خانم های موفق، شاد هستند، همچنین زن های شاد از نظر جسمی سالم تر از زنان غمگین هستند.

نکاتی در رابطه با شادتر زندگی کردن

شادی را درون خودتان نگه ندارید.
خوشی های ساده را دست کم نگیرید.
حتی اگر رو به راه و سرحال نیستید شادی را به خود تلقین کنید.
قدر لحظات مثبت و شاد را بیشتر بدانید زیرا، زمان به سرعت می گذرد و خوشی ها زود گذر هستند
اوضاع پیش آمده را با شرایط بدتر که ممکن بود پیش آید مقایسه کنید نا با اوضاع خیلی ایده آل و بی نقص
اگر می خواهید در زندگی خود زنی شاد باشید باید زندگی را آسان بگیرید، بیشتر خانم های ایرانی دلیل افسردگی خود را محدودیت بیشتر نسبت به مردان یارانی می دانند که این تصور اشتباهی است و بهتر است که مشکلات مربوطه را کمی سخت نگیرند و به زندگی آسان تر نگاه کنند.

نمایی از پایین پای چند خانم شاد که دور هم حلقه زدن - زنان شاد

سخن آخر

همانطور که خواندید، زنان شاد خصوصیات رفتاری فوق‌العاده‌ای دارند که منجر به شادبودن آن‌ها در اغلب شرایط و لحظات زندگی ‌می‌شوند.زنان شاد در اطرافشان به دنبال خوبی‌ها ‌می‌گردند و به حفظ روال روزانه زندگی‌شان عادت دارند؛ به همین دلیل با ساده‌ترین چیزها نیز شاد و خوشحال ‌می‌شوند.

زنان شاد چیزهای نو و تازه را سریع‌تر ‌می‌پذیرند و عادت دارند در مقابل اتفاقات، پاسخگو و فعال باشند.این افراد به شادکردن دیگران نیز عادت دارند و به خوبی ‌می‌دانند که هیچ‌چیز همیشگی نیست؛ در این‌صورت بهتر ‌می‌توانند اتفاقات بد را تحمل کرده و قدر چیزهای خوب را بیشتر ‌می‌دانند.

در نتیجه ‌می‌توان گفت که زنان شاد غالبا کمال‌گرا نیستند و اغلب سعی ‌می‌کنند زمان خود را با اتفاقات شاد پرکرده یا با آدم‌های شاد وقت ‌می‌گذرانند. شما نیز ‌می‌توانید فرد شادی باشید.تنها کافی است تکنیک‌ها و مهارت‌هایی که در این مقاله به آن‌ها اشاره شد را در خود تقویت کرده و شادی بیشتری را در زندگی‌تان تجربه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *