افتتاح حساب ترکیه
درمان خانگی زگیل

درمان خانگی زگیل که یکی از بیماری های شایع پوستی است بسیار مرسوم است. در اکثر مواقع می توان این زگیل را با درمان های خانگی و طب سنتی را از بین برد. این مطلب شادمگ روش های ساده خانگی برای از بین بردن زگیل به شما آموزش می دهد.

زگیل چیست؟

زگیل عبارت است از رشد لایه فوقانی پوست یا مخاط بعلت عفونت ویروسی می باشد. از نظر ظاهری زگیل برجسته، زبر و ناصاف است و برنگ های تیره یا هم رنگ پوست، البته بسته به محل آن شکل و رنگ…

درمان خانگی زگیل

هرچند به نظر می رسد که زگیل مسری است ولی اغلب تنها اعضای یک خانواده را درگیر می کند. به علاوه در بیشتر مواقع فقط در یک بخش بدن ظاهر می شود.

برای درمان این ضایعات مانند درمان خانگی میخچه می توان از مواد طبیعی استفاده کرد که در این مطلب به آن اشاره شده است.

انواع زگیل

زگیل های معمولی

این زگیل ها تقریباً به اندازه یک نخود هستند ، سطح سفت و زبری دارند است.در ابتدا یکی وجود دارد و با پیشرفت بیماری این HPV ها افزایش می یابد. زگیل های معمولی که به صورت گرد یا چند ضلعی هستند بیشتر مواقع روی پست در بزرگسالان دیده می شوند تا کودکان . بیشتر در انگشتان، کمر و لبه های پا وجود دارد. حالت اول معمولاً در پلک ها و گردن دیده می شود و به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای است و علائمی ندارد. نوع دوم معمولاً در پوست سر ، صورت و انگشتان پا دیده می شود ، دارای بافت نرم ی است و مواد کراتین در نوک آن بیرون می زند.

زگیل کف پا

زگیل کف پا در سطح پوست کف پا رشد میکند و باعث ایجاد آن تعریق زیاد پا است. سفر طولانی یا ضربه نیز می تواند باعث ایجاد زگیل کف پا شود. در مرحله اولیه ، تاول های براق روی پا به وجود می آید، رنگ آنها خاکستری قهوه ای یا خاکستری کثیف با مرزهای مشخص و حلقه های شاخی در اطراف پا هستند .

درمان خانگی زگیل

همچنین ممکن است HPV کف پا خشن ناهموار و گرد روی سر متاتارس یا بین انگشتان پا ظاهر شوند که بیشتر ناشی از اصطکاک است. چند روز پس از شروع بیماری ، HPV های کف پا به خودی خود از بین می روند. در صورت ناپدید شدن آنها باید با پماد درمان شوند.

زگیل های تخت

این نوع بیشتر در صورت و پشت دست نوجوانان به دلیل عفونت های ویروسی HIV به وجود می آید . آنها بیضی ، چند ضلعی یا گرد هستند و تعدادشان متفاوت است. HPV های صاف در امتداد خراش ها رشد می کنند ،پس به آنها دست نزنید. اما زگیل های تخت برعکس چیزی که با آرامی به وجود می آیند سریع محو میشوند .

آیا درمان خانگی زگیل مؤثر است؟

زگیل‌ها جز شایع‌ترین ضایعات پوستی و غده‌های گوشتی هستد که ممکن است در هر نقطه‌ای از بدن به وجود بیایند. سطح پوستی زگیل بصورت خشک است و ممکن است بصورت جداگانه یا گروهی رشد کنند. برخی از روش‌ها در درمان خانگی زگیل مؤثر است و ممکن است از بین بروند. این نکته بستگی به نوع زگیل دارد. برخی از درمان‌های خانگی زگیل دارای اسید طبیعی هستند که باعث پاکسازی پوست آلوده می‌شوند. برخی از گزارشات حاکی از این نکته است که استفاده از دارو‌های خانگی برای از بین بردن زگیل تا حدودی موفقیت‌آمیز بوده که در ادامه این روش‌ها را خواهیم گفت.

درمان های خانگی برای زگیل دست و سایر نقاط روی پوست بدن

زگیل های غده های پوستی مزاحمی هستند که گاهی به راحتی درمان نمی شوند و حتی بارها بعد از درمان دوباره رشد می کنند. با یک سوزاننده طبیعی و خانگی زگیل را فوری درمان کنید. زگیل ها یکی از شایع ترین مشکلات پوستی هستند که میتوانند در هر جایی از بدن ظاهر شوند اما اغلب آنها بر روی دست و پا ظاهر میشوند.

درمان فوری سرما خوردگی 1 روزه در خانه بدون نیاز به دارو

آنها میتوانند به صورت گروهی و یا به صورت جداگانه رشد کنند و سطح پوست خشنی دارند; گاهی اوقات یک نقطه سیاه در وسط آن قابل مشاهده است.زگیل غده ای گوشتی است که انواع آن بر روی دست و پاها رشد می کند، اما ممکن است بر روی تمام نقاط بدن رشد کند، و این غده ها را با داروهای سوزاننده برطرف می شود.

زگیل ها از جمله مشکلات پوستی هستند که بسیار خجالت آور و ناراحت کننده هستند به خصوص اگر در نقاطی از بدن و صورت رشد کنند که بسیار مشخص باشد.در صورتی که زگیل در قسمتی از بدن به طور مکرر رشد کند، فرد باید به پزشک مراجعه کند تا علت آن را جویا شود.

ولی برای درمان زگیل روش های خانگی و نسخه های طب سنتی که در این بخش از سلامت نمناک به انها خواهیم پرداخت هم کارآمد هستند به خصوص سیر که در صدر روش های درمان فوری زگیل قرار می گیرد.

درمان خانگی زگیل

درمان زگیل با سیر

سیر دارای خواص ضد ویروسی، ضد باکتری و ضد قارچی است که با عفونت های ویروسی مبارزه میکند.
برای درمان زگیل یک حبه سیر را خرد کنید و روی منطقه آسیب دیده قرار دهید و با یک باند روی آن را بپوشانید و بگذارید 20 دقیقه روی آن بماند و بعد به طور کامل آن را بشویید.
این درمان را دوبار در روز حدود یک هفته انجام دهید.اثر سوزاننده سیر باعث میشود که زگیل تبدیل به تاول شود و ازبین برود.
زگیل های بزرگتر ممکن است زمان بیشتری طول بکشد تا بهبود یابند ؛ اگر شما بوی سیر را دوست ندارید,میتوانید کپسول های سیر را سه بار در روز برای یک هفته مصرف کنید.
روش دیگر درمان زگیل با سیر :ابتدا سیر له شده را مستقیم بر روی زگیل قرار دهید و روی آن را باند بپیچید. به این علت که سیر خاصیت سوزآور دارد در یک هفته، زگیل می ترکد و از بین می رود. به همین علت می توانید هر روز یک سیر تازه را بردارید و آن را له کنید و بر روی زگیل خود بگذارید و آن را ببندید. سعی کنید از قرار گرفتن سیر در نقاطی از بدن که سالم است جلوگیری کنید. برای این کار می توانید به قسمت های اطراف زگیل کرم یا ژل بزنید تا به سیر آغشته نشود.

درمان زگیل با سرکه سیب

سرکه سیب نیز خواص ضد ویروسی,ضد باکتریایی و ضد قارچی دارد.
دو پیمانه سرکه سیب را با یک پیمانه از آب مخلوط کنید.
با استفاده از یک پنبه تمیز این مخلوط را بر روی محل آسیب دیده بگذارید و روی ان را با باند و یا چسب بپوشانید.این درمان آسان را چند هفته تکرار کنید.
در عرض چند روز زگیل شروع به سیاه شدن میکند,به زودی پس از آن زگیل ها ازبین میروند و فقط یک جای کوچک از آنها باقی میماند که به تدریج ناپدید میشود.

درمان زگیل با ویتامین C

ویتامین C به طور طبیعی بسیار اسیدی است و از این رو میتواند به ازبین بردن زگیل کمک کند و همچنین میتواند با ویروس های آن مبارزه کند.
دو یا سه قرص ویتامین C را خرد کنید و در کاسه قرار دهید مقداری آب به آن اضافه کنید و آنها را مخلوط کنید تا به خمیر مانند شوند.
خمیر را بر روی زگیل خود بمالید و روی آن را با یک باند ببندید.
در ابتدا کم احساس سوزش میکنید اما به سرعت از بین خواهد رفت.

درمان طب سنتی زگیل با ریحان

به راحتی چند برگ ریحان تازه را خرد کنید و بر روی زگیل خود قرار دهید.
میتوانید برگهای خرد شده را روی زگیل خود قرار دهید و آن را با یک باند ببندید.
برای سریع تر شدن درمان این درمان را دوبار در روز انجام دهید.
خوشبختانه یکی از این درمان های طبیعی برای تسکین زگیل کمک خواهند کرد. اگر نه باید به دنبال توصیه های پزشکی باشید.

فواید دوش آب سرد و گرم ؛ کدام را انتخاب کنیم ؟

درمان خانگی زگیل

پوست پرتقال

یکی دیگر از داروهای محبوب HPV، با اینکه سند علمی معتبری وجود ندارد اما گفته می شود پوست پرتقال حاوی مقدار کمی الکل است که سوزش آن را هنگام فشردن روی پوست می توانید حس کنید. روش کار درمان شامل مالیدن پوست پرتقال روی این عارضه پوستی یکبار در روز است. ظاهراً ، این عارضه به تدریج بعد از ۱۴ روز کم کم می افتد.

علف هرز قاصدک

شاید تا بحال به دید درمانی به قاصدک نگاه نکرده باشید. اما جالب است بدانید در ایران از دیرباز از قاصدک و بسیاری دیگر از شیره های گیاهان استفاده درمانی می شده است. صمغ تلخ و سوزاننده برخی و حتی شیرین بخی مانند قاصدک دشمن کشنده زگیل است طبق دستاورد های مطالعاتی نیز این گیاه دارای خواص خوبی برای کلاژن پوست است.

توجه داشته باشید از قاصدکی استفاده کنید در مکان های سمی و فاضلاب های شیمیایی رشد کرده باشند و حتما طبیعی باشند برای امتحان این روش برای این کار میتواند به دشت یا محلی که قاصدک های زیاد دارد سفر کنید یا به روستایی که در نزدیک تان است بروید و حدود ده روز از صمغ آن بر روی HPV خود بریزید تا اینکه نتیجه بهتری کسب کنیم.

جوش شیرین برای درمان زگیل

باتوجه به خواص قوی ضد التهابی و ضد عفونی در جوش شیرین, میتواند به مبارزه با ویروس هایی که باعث ایجاد زگیل شده اند مبارزه کند.

درمان خانگی زگیل
یک قاشق چایی خوری سرکه سفید با جوش شیرین را برای درست کردن یک خمیر غلیظ باهم مخلوط کنید.
دو بار در روز خمیر را بر روی زگیل خود بگذارید(یک بار در صبح و بار دیگر در شب)
همچنین میتوانید جوش شیرین را با روغن کرچک برای درست کردن خمیر باهم مخلوط کنید.
آن را بر روی زگیلتان بمالید و با یک باند آن را ببندید.
بگذارید یک شب بماند و صبح روز بعد باند را بردارید.
این درمان را چند روز انجام دهید تا زمانی که زگیل ازبین برود.

آلوئه ورا برای از بین بردن زگیل

آلوئه ورا به دلیل خواص ضد التهابی اش شناخته شده است که میتواند برای درمان زگیل بسیار موثر باشد.
ژل را از برگ آلوئه ورا خارج کنید.
با یک پنبه تمیز ژل تازه آلوئه ورا را بر روی زگیل بمالید.
سپس برای نگهداری پنبه بر روی زگیل ،از یک باند و یا چسب استفاده کنید.
دو بار در روز برای دوهفته این روند را تکرار کنید.
اگر شما در خانه خود گیاه آلوئه ورا ندارید, میتوانید ژل آلوئه ورا. را از داروخانه بخرید و چند بار در روز آن را بر روی زگیل خود بمالید.

درمان گیاهی زگیل با روغن درخت چای

روغن درخت چای بسیار قوی است,بنابراین قبل از استفاده از آن بر روی پوست آسیب دیده, آن را با آب و یا ژل آلوئه ورا مخلوط کنید.

درمان خانگی زگیل
مخلوط روغن درخت چای را چند بار در طول روز مخصوصا در شب قبل از خواب بر روی زگیل خود بمالید.
روغن به راحتی جذب پوست میشود بنابراین به سرعت با ویروس هایی که عامل ایجاد کننده این مشکل هستند مبارزه میکند.

روغن کرچک برای نابود زگیل ها

چند بار در روز روغن کرچک را بر روی زگیل خود بمالید.
مطمعن شوید که محل آسیب دیده به طور کامل با روغن پوشانده میشود.
قبل از رفتن به خواب یک پنبه را در روغن کرچک خیس دهید و بر روی زگیل خود بگذارید. صبح, زگیل را تمیز کنید و چند دقیقه در آب گرم آن را خیس دهید.
سپس پوست آسیب دیده را با سنگ پا تمیز کنید.
این درمان را چند روز تکرار کنید.
زگیل سیاه خواهد شد و به تدریج ازبین خواهد رفت.

درمان خانگی زگیل با پوست موز

قسمتی از پوست موز را ببرید و بر روی زگیل خود قرار دهید.
این کار را هرچند بار که میتوانید تکرار کنید مخصوصا قبل از خواب و بگذارید یک شب بماند.
برای نتیجه ی سریع تر از پوست موز نرسیده و سبز به جای موز رسیده استفاده کنید.
همچنین میتوانید محل آسیب دیده را با چند برش موز تازه بپوشانید.
ممکن است باتوجه به اندازه و نوع زگیل,این درمان را چند روز تا چند هفته انجام دهید.

سوء تغذیه در کودکان ؛ از علل و عوارض تا پیشگیری و درمان

خیساندن زگیل در آب داغ

خیساندن زگیل ها در آب گرم آنها را نرم میکند و کمک میکند تا زودتر درمان شوند.
همچنین خیساندن در آب داغ به مبارزه با ویروس ها کمک میکندو از عفونت جلوگیری میکند.
آب داغ خالص و ساده خوب است اما برای تاثیر بیشتر درمان کمی سرکه سیب و نمک اپسوم نیز میتوانید به آن اضافه کنید.
قبل از انجام این درمان, برای نتیجه ی بهتر پوست ناحیه ی آسیب دیده را با یک سوهان ناخن یا سنگ پا بشویید.
و همچنین برای جلوگیری از سوختن پوستتان مطمعن شوید که آب بیش از حد داغ نباشد.

درمان خانگی زگیل با شیره درخت انجیر

از روشهای تجربه شده که سریعا زگیل را بهبود می بخشد؛ مالیدن شیره ی برگ درخت انجیر بر روی زگیل است. در این روش؛ یک عدد برگ انجیر را از درخت جدا کرده و شیره ی سفید بیرون زده از انتهای برگ انجیر را مستقیما بر روی زگیل قرار می دهیم. در خیلی از موارد؛ حتی یک بار استفاده از این روش به از بین رفتن کامل زگیل می انجامد ولیکن درباره بسیاری از زگیلها؛ این عمل می بایست چند بار و تا زمان از بین رفتن کامل زگیل تکرار شود.

درمان خانگی زگیل

بهترین رژیم غذایی برای درمان زگیل

هر نوع کمبودی در بدن می تواند خطر بروز زگیل را افزایش دهد.معمولا علت بروز زگیل ضعیف شدن سیستم ایمنی است. رعایت رژیم غذایی و مصرف برخی مواد غذایی می تواند مانع از ایجاد زگیل شود. موادغذایی حاوی ویتامین C مانند مرکبات ، فلفل دلمه ای و توت فرنگی و مواد حاوی پتاسیم و سبزیجات سبز رنگ، آواکادو، موز و آب نارگیل تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است وضایعات سلول ها را دفع می کند.

چسب زگیل

برای از بین بردن ویروس HPV یک روش خوب با قیمت کم به اسم نوار چسب وجود دارد که با نوار می شود HPV را از روی پوست برداشت و کند.. اندازه زگیل یه سایز کوچک وار چسب ببرید و آن را تا حدود یک هفته روی قسمتی که میخواهید از روی پوست حذف کنید بگذارید و اگر نوار خاصیت خود را از دست داد میتوانید چسب جدیدی برش داده و در محل قرار دهید . بعد از یک هفته محل ویروسی را در آب بخیسانید.و با یک شیء زبر مانند چوب یا سنگ پا صاف کنید و چسب را در همانجا تا شب قرار دهید این پروسه را آنقدر ادامه دهید که خبری از وجود ویروس روی سطح پوست نباشد.

البته اینکه با انجام دادن این کارها پروسه درمانی را به جلو کشیده اید یا خیر هنوز مدرکی در دست نیست.

درمان خانگی زگیل
اگر از انجام درست این کار اطمینان ندارید. بهتر است به یک متخصص بهداشت مراجعه کنید.

کندن زگیل

این نوع درمان یعنی کندن ،فقط باید توسط افراد متخصص این حوزه انجام شود. جراحی الکتروشیمیایی (سوختن) درمان خوبی برای انواع معمولی ، فیلی های پا است. این کندن ها شامل تراشیدن زخم توسط چاقوی تیز یا ابزاری کوچک و به شکل قاشق است. این دو روش اغلب با هم استفاده می شوند. متخصص پوست ممکن است با تراشیدن قبل یا بعد از عمل جراحی ، این عارضه پوستی را از بین ببرد. ممکن است پزشک زگیل را برش دهد.

سخن آخر

درمان برخی از زگیل‌ ها ممکن است به خودی خود و برخی دیگر با استفاده از روش‌های طبیعی و خانگی مؤثر واقع شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

30 دی 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *