روش تشخیص عسل طبیعی

روش تشخیص عسل طبیعی نیاز به مهارت دارد. شما باید با عسل طبیعی و خصوصیات آن آشنا شوید تا بتوانید با استفاده از فوت وفن هایی که شادمگ در این مطلب آورده به راحتی عسل تقلبی را از اصل تشخیص دهید.

روش تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

به علت تقلب‌ها و شیوه‌های نادرستی که سالانه در تهیه و تولید عسل اتفاق می‌افتد، یکی از دغدغه‌های افراد هنگام خرید، به ویژه اگر به دنبال خواص عسل باشند، این است که آیا عسلی که می‌خرند واقعا طبیعی است یا خیر. و درست به همین دلیل است که بسیاری از آنها به دنبال راه‌هایی مطمئن برای تشخیص عسل طبیعی و پاسخ به سوالاتی نظیر سوالات زیر هستند.

روش تشخیص عسل طبیعی

اصلا منظور از عسل طبیعی چیست؟
به عنوان یک فرد عادی از کجا بفهمیم عسل طبیعی است؟
آیا می‌توان از طریق رنگ، طعم و بو عسل طبیعی را تشخیص داد؟
عسلی که شکرک می‌زند طبیعی است یا تقلبی؟
آیا راه یا راه‌های مطمئن برای تشخیص عسل طبیعی وجود دارد؟
اما قبل از اینکه در این مطلب به نحوه تشخیص عسل طبیعی و تفاوت آن با عسل تقلبی بپردازیم بهتر است ابتدا بدانیم که عسل طبیعی به چه عسلی گفته می‌شود.

خواص زنجبیل و عسل رو از امتحان کنید.

به چه عسلی طبیعی می‌گوییم

عسل طبیعی به شهد گل‌هایی گفته می‌شود که زنبور پس از تغذیه از گیاهان مختلف، آن را فرآوری و تغلیظ کرده و در کندو ذخیره کرده باشد. در صورتی که زنبوران به جای شهد گل‌ها و گیاهان از قند سفید و یا شکر و یا انواع آب میوه‌ها تغذیه کرده باشند محصول آن را نمی‌توان عسل طبیعی نامید.
پس علاوه بر اینکه عسل را باید زنبور تولید کرده باشد، طبیعی بودن منبع شهد نیز فاکتور مهمی است که عسل طبیعی را از غیرطبیعی متمایز می‌کند.

نکته: عسل طبیعی با عسل ارگانیک متفاوت است. عسل طبیعی ممکن است ارگانیک باشد یا نباشد.

سختی تشخیص عسل تقلبی

آیا واقعاً می‌توانید تفاوت بین عسل طبیعی و عسل تقلبی را تشخیص دهید؟شاید قدیم‌ترها می‌شد با ترفندهای ساده‌ای عسل تقلبی و عسل طبیعی را ازهم تشخیص داد. اما امروزه با تقلب‌های حرفه‌ای‌تر که امروزه در این ماده ارزشمند می‌شود؛ تشخیص آن کار راحت و خانگی نیست.

علاوه بر تقلب آگاهانه و عمدی در عسل، بسیاری اوقات ارزش غذایی و دارویی عسل طبیعی به خاطر اهمال کاری و سهل انگاری در مراحل مختلف جمع‌ آوری، بسته‌بندی و نگهداری عسل به مقدار قابل ملاحظه‌ای از بین می‌رود و کیفیت عسل کاهش پیدا می‌کند.

نگهداری در ظروف نامناسب و یا قرار گرفتن ظروف عسل در نور آفتاب مستقیم به خصوص در فصول گرم سال، حرارت بالای 50 درجه برای جداکردن شهد از موم در کارگاه‌ها و عدم استفاده از ظروف بهداشتی و مناسب می‌تواند صدمات زیادی به عسل طبیعی بزند.

بنابراین لازم است برای خرید عسل طبیعی با یک منبع و فروشنده عسل مطمئن آشنا باشید تا بتوانید انتخابی با آسودگی خیال داشته باشید.

انواع عسل غیرطبیعی یا تقلبی

برای روش تشخیص عسل طبیعی  از غیر طبیعی ابتدا باید بدانیم که روش‌های تولید عسل تقلبی به چه صورت است، زیرا که روش‌های تشخیص هر کدام از آن‌ها متفاوت خواهد بود. به طور کلی ۳ روش برای ایجاد عسل تقلبی وجود دارد و تمامی عسل‌هایی که به صورت تقلبی در بازار وجود دارد جزو یکی از همین سه دسته هستند.

از طرز تهیه 18 مدل ماسک عسل در شادمگ برای شادابی و لطافت پوست استفاده کنید.

روش تشخیص عسل طبیعی

 عسل تغذیه‌ای

در این روش کندودار در کنار تغذیه زنبورها از شهد گل‌ها و گیاهان، آن‌ها را با انواع مواد مصنوعی مانند شکر، قند، شیره خرما و یا حتی شیرین‌کننده‌های صنعتی مانند ساخارین تغذیه می‌کند. در این حالت عسل را زنبور تولید می‌کند اما منبع شهد طبیعی نیست.

دستور تهیه چند مدل آش ماست خوشمزه + آموزش مرحله به مرحله

این کار به این علت صورت می‌گیرد که زنبور در این شیوه (تغذیه با مواد مصنوعی) عسل بیشتری تولید می‌کند و به اصلاح بارگیری کندو افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند. این روش یک روش غیر مستقیم در تولید غیرطبیعی است.

البته ممکن است زنبوردار برای حفظ زنبور‌ها در برخی از فصل‌های سال که گل و گیاه در منطقه وجود ندارد، اقدام به تغذیه مصنوعی آنها کند، که در این صورت مانعی وجود ندارد. اما نباید این عسل به عنوان عسل طبیعی به فروش برسد و تنها باید به عنوان تغذیه زنبوران در فصل سرما باشد.

 عسل مخلوط

در این روش فروشنده و یا زنبوردار برای اینکه حجم عسل را زیاد کند، عسل را مستقیما با مواد گلوکزی (شربت قند و شکر) و یا شیره‌ی میوه‌ها مخلوط می‌کند و به عنوان عسل خالص عرضه می‌کند.

از آنجایی که ورود هرگونه مواد خارجی به داخل عسل (بخصوص اگر در ترکیب آنها آب باشد)، باعث تخمیر و ترش شدن آن می‌شود و به طبع برای خریدار قابل تشخیص است، درصد تولید این نوع از عسل بسیار پایین است. چون با این کار همان مقدار عسل طبیعی نیز از بین می‌رود.

عسل کاملا تقلبی

در این شیوه، عسل حاصل شده به طور کامل مصنوعی بوده و از تغلیظ شیره‌ی برخی از میوه‌ها مانند خرما، توت و حتی گاهی ملاس چغندر یا از حرارت دادن مواد گلوکزی ( شربت قند) و مواد نشاسته‌ای برای قوام آن ساخته می‌شود.

در بعضی موارد برای ایجاد طعم و بو نیز از برخی از اسانس‌های شبیه به عسل استفاده می‌شود تا طعم و بویی شبیه به آن را پیدا کند.

روش تشخیص عسل طبیعی

نشانه های عسل تقلبی

عسل تقلبی به محصولی می‌گویند که در محتویات آن از مواد ارزان قیمت به جای عسل خالص استفاده شده است. نمونه‌های تقلبی و غیرخالص عسل در بهترین حالت ممکن می‌تواند عاری از خاصیت و اثر درمانی باشد. اولین و مهم‌ترین آسیبی که عسل تقلبی به سلامت انسان وارد می‌کند، تضعیف سیستم ایمنی است. از طرفی بعضی از محصولاتی که در بازار با عنوان عسل طبیعی عرضه می‌شود دارای مقدار زیادی شکر است. اینگونه محصولات عامل ایجاد بیماری‌هایی مانند دیابت خواهد بود.

برای تهیه عسل تقلبی از مواد مختلفی استفاده می‌کنند. رایج‌ترین این ترکیبات عبارتند از:

ملاس در عسل

ملاس حاصل جوشاندن شکر است تا زمانی که به شکل یک ماده چسبناک درآید. این ماده دارای رنگ قهوه‌ای تیره است و عسل را نیز تیره و مات می‌کند. در ضمن طعم چنین عسلی به شکل غیرطبیعی و ناخوشایندی شیرین است.

شربت اینورت

این مایع غلیظ و براق که عمدتاً از شکر تهیه می‌شود گاهی به عنوان عسل به دست خریدار می‌رسد. شربت اینورت با استفاده از شکر تصفیه شده (از طریق هیدرولیز اسید) تولید می‌شود. در ضمن، شربت اینورت استفاده گسترده‌ای در صنایع شیرینی‌سازی، نانوایی و آشپزی نیز دارد.

گلوکوز مایع در عسل

خیلی از اوقات کارخانه‌های مواد غذایی از گلوکز مایع برای تولید محصولات شیرین مانند عسل استفاده می‌کنند.

شربت ذرت با فروکتوز بالا در عسل

این محصول ترکیباتی شبیه به عسل دارد. به همین دلیل بسیاری از مارک‌های معروف عسل در دنیا از شربت ذرت برای تقلب در عسل استفاده می‌کنند.

شربت برنج در عسل

این محصول را نیز بسیاری از کارخانه ها در عسل تولیدی خود به کار برده و از این طریق سود تجاریشان را افزایش می‌دهند.

نشانه های تشخیص عسل طبیعی

برای اینکه از طبیعی و خالص بودن عسلی که قرار است خریداری کنید مطمئن شوید، می‌توانید از نکات زیر استفاده کنید:

روش تشخیص عسل طبیعی

بافت عسل خالص مایع غلیظ است. بعضی از انواع این محصول در اثر سرما سفت می‌شود؛ در حالی که با گرم شدن دوباره مایع خواهد شد.
به یک طعم و عطر و رنگ از عسل اکتفا نکنید. شهد گل‌های مختلف دارای طعم، رنگ و عطر متفاوتی هستند. حتی زنبورهای یک کندو و مزرعه می‌توانند در سال‌های مختلف عسل متفاوتی تولید کنند. به همین دلیل نمی‌توانید از این ویژگی‌ها برای تشخیص عسل اصل از تقلبی استفاده کنید.
عسل خالص و طبیعی معمولاً بافت غلیظ و منسجمی دارد. برای مثال اگر انگشت خود را به داخل ظرف عسل فرو کنید، نمونه خالص کاملاً به انگشت دست شما می‌چسبد و همان جا نیز باقی خواهد ماند. اما نمونه غیرخالص مثل آب از روی انگشت شما فرو می‌ریزد.

طرز تهیه یخ در بهشت خانگی با 10 طعم متفاوت و عالی

روش های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی

همانطور که گفته شد روش‌های مختلفی برای تولید عسل تقلبی وجود دارد که تشخیص آن‌ها در بیشتر مواقع برای خریدار عادی کاری دشوار و حتی غیرممکنی است. در زیر به دو راه  مطمئن روش تشخیص عسل طبیعی اشاره می‌کنیم.

 خرید از فروشنده و زنبوردار معتمد

شاید ساده به نظر بیاید اما یکی از موثرترین راه‌ها برای مطمئن شدن از طبیعی بودن عسل، خرید آن از افراد یا بستگانی است که به آنها اعتماد داریم و مطمئنیم که عسل را با مواد دیگری مخلوط نکرده‌اند و یا تغذیه مصنوعی به زنبور نداده‌اند.

اگر در بین افراد خانواده،‌ فامیل و حتی محل خود زنبورداری را می‌شناسید که به صداقت و درستی او اعتماد دارید، خرید از او می‌تواند مطمئن‌ترین راه برای خرید عسل طبیعی باشد.

تشخیص کیفیت و طبیعی بودن عسل با آزمایش

آزمایش عسل توسط آزمایشگاه‌های معتبر نیز یکی دیگر از راه‌های مطمئن برای تشخیص طبیعی بودن عسل است. اما این گزینه به دلیل هزینه‌های بالایی که دارد معمولا زمانی پیشنهاد می‌شود که می‌خواهید به صورت عمده عسل بخرید. اگر علاقمند باشید می‌توایند یک نمونه برگه آزمایش عسل و فاکتورهای آن را مشاهده کنید.

روش تشخیص عسل طبیعی

آزمایش عسل علاوه بر اینکه می‌تواند طبیعی بودن یا نبودن عسل را نشان دهد، می‌تواند میزان کیفیت عسل، که به شاخص‌هایی مثل رطوبت، میزان ساکارز و… وابسته است را نیز برای ما مشخص کند.

آیا عسل طبیعی شکرک می‌زند؟

همانطور که در مطلب علت شکرک زدن عسل بیان کردیم، تمامی عسل‌های طبیعی، بعد از مدتی شکرک می‌زنند اما زمان شکرک زدن آنها بسته به نوع گیاهی که زنبور از شهد آن تغذیه کرده است می‌تواند از دو هفته تا دو سال متفاوت باشد.

نکته مهم این است که با وجود اینکه عسل طبیعی شکرک می‌زند اما نمی‌توان گفت هر عسلی که شکرک می‌زند صدرصد طبیعی است، چرا که عسل تغذیه‌ای ( زنبور با شکر تغذیه شده است) هم شکرک می‌زند. در نتیجه شکرک زدن عسل نمی‌تواند معیار مناسبی برای تشخیص عسل طبیعی باشد.
البته ممکن است زنبوردار از قبل عسل را حرارت داده باشد که در این حالت ممکن است عسل هرگز شکرک نزند و یا شکرک زدن آن به تعویق بیفتد. اما با این کار برخی از خواص عسل نیز از بین خواهد رفت.

روش خانگی تشخیص عسل طبیعی و تقلبی

این روش‌ها فقط برای عسل‌هایی کاربرد دارد که کاملا تقلبی (زنبور هیچ نقشی در تولید آنها ندارد) هستند و نمی‌توان از آنها برای تشخیص عسل تغذیه‌ای و یا حتی عسل مخلوط استفاده کرد.

هر چند این روش‌ها علمی نیستند و هیچگونه اعتباری نمی‌توان برای آن‌ها قائل شد اما بعضی از افراد به مرور و با تجربه آن‌ها را بیان کرده‌اند و هدف ما هم در اینجا این است که به طور خلاصه و به صورت اینفوگرافی برخی از مهمترین آنها را معرفی کنیم اما قطعا هیچ یک از آن‌ها را پشنهاد نمی‌دهیم.

نکته مهم: بیشتر روش‌های زیر را فقط می‌توان برای شناسایی تقلبی بودن عسل به کار برد و نمی‌توان برای اثبات طبیعی بودن عسل از آن‌ها استفاده کرد. برای مثال روان بودن یک عسل نشانه‌ی تقلبی بودن عسل است، در صورتی که عسلی با غلظت مناسب، ممکن است طبیعی باشد یا نباشد.

چسبندگی عسل

اگر مقدار کمی عسل طبیعی را بین دو انگشت خود قرار دهید و آن را فشار دهید بعد از جدا کردن انگشتان از هم، انگشتان تمایلی به چسبندگی ندارند. اما در عسل کاملا تقلبی به علت شیرین‌کننده‌های زیادی که در آن‌ها استفاده شده، کمی احساس چسبندگی خواهید کرد.

طرز تهیه 3 مدل شربت تخم شربتی مجلسی مخصوص تابستان

غلظت

از آنجایی که عسل اصل نسبتا غلیظ است، اگر شیشه‌ی آن را کمی خم کنید لحظه‌ای طول می‌کشد تا کمی جابه جا شود. اما بعضی برخی از عسل‌های تقلبی کاملا روان هستند و زود اینطرف و آنطرف می‌روند.

روش تشخیص عسل طبیعی

مزه و طعم

مزه و طعم عسل نباید برای مدت طولانی در دهان بماند. در عسل‌های تقلبی به این علت که از شیرین‌کننده‌ها برای تولید آنها استفاده شده، یک حالت گلوزدگی ایجاد می‌شود و طعم آن در دهان باقی می‌ماند.

عطر و بو

عسل طبیعی بسته به گیاهی که زنبور از آن تغذیه کرده است عطر و بوی متفاوتی دارد و اگر کمی با تجربه باشید می‌توانید حتی نوع گیاه را تشخیص دهید اما عسل‌های تقلبی صرفا بوی شیرینی و یا اسانس می‌دهند و حتی ممکن است کمی بوی ترشی بدهند.

حرارت دادن

یکی دیگر از راه‌های تشخیص عسل تقلبی حرارت دادن آن است. با حرارت دادن عسل طبیعی، رنگ آن به سرعت کارملی می‌شود اما کف نمی‌کند. اما عسل تقلبی کف می‌کند و حباب حباب می‌شود.

حلالیت

اگر رشته‌ای از عسل کاملا طبیعی را با قاشق از بالا داخل یک لیوان آب بریزیم، عسل بدون پخش شدگی در ته ظرف جمع می‌شود. اما عسل کاملا تقلبی در میانه‌ی راه پخش می‌شود و حل می‌شود.

استفاده از کبریت

اگر نوک کبریتی را به عسل طبیعی آغشته کنیم و بعد از چند لحظه آن را پاک کنیم. می‌توانیم کبریت را روشن کنیم اما اگر عسل تقلبی باشد به علت رطوبت موجود در آن این اتفاق نخواهد افتاد و کبریت روشن نخواهد شد.

روش تشخیص عسل طبیعی

استفاده از نان تست

اگر مقداری عسل خالص را روی نان تست بمالیم بعد از چند دقیقه نان سفت و سخت می‌شود. در صورتی که در نمونه‌های تقلبی به علت مواد افزودنی و همچنین رطوبت بالایی که وجود دارد نان حالت خیسی پیدا می‌کند.

آزمایش دستمال کاغذی

اگر مقداری عسل طبیعی را بر روی دستمال کاغذی بریزیم به هیچ وجه پشت دستمال مرطوب و خیس نمی‌شود در صورتی که عسل تقلبی به علت رطوبت بالا پشت دستمال را مرطوب می‌کند.

ناخالصی

از آنجایی که عسل طبیعی از کندو استخراج می‌شود، معمولا در آن انواع ناخالصی مانند گرده گل، موم و حتی قسمت‌های از بدن زنبور یافت می‌شود در صورتی که عسل کاملا تقلبی معمولا در داخل کارگاه‌ها ساخته می‌شود و فاقد این مواد است.

سوالات متداول

1. آیا شکرک زدن عسل نشان دهنده تقلبی بودن آن است؟

شکرک زدن یا تبلور عسل یک پدیده طبیعی است. عسل شکرک زده یا کریستالیزه لزوماً تقلبی یا فاسد نیست. طبق استانداردهای جهانی قوام عسل می‌تواند سیال، چسبناک یا تا حدی متبلور شده باشد. عسل به دلایل متعددی می‌تواند شکرک بزند که نسبت فروکتوز به گلوکز اولین آن است. اساساً یک محلول فوق اشباع از دو قند گلوکز و فروکتوز تشکیل می‌شود. در حالی که فروکتوز به راحتی حل می‌شود، گلوکز حلالیت کمتری دارد و همین موضوع باعث ایجاد بلور یا همان شکرک خواهد شد. وقتی سطح گلوکز در عسل افزایش می‌یابد، پدیده شکرک زدن روی می‌دهد.

2. آیا تقلبی بودن عسل را می‌توان از رنگ آن تشخیص داد؟

خیر. همانطور که گفتیم انواع عسل با رنگ‌های مختلف در طبیعت وجود دارد. یعنی بر اساس این که زنبورهای تولیدکننده عسل در چه منطقه‌ای و بر روی چه نوع گلی فعالیت کرده باشند، رنگ و ظاهر و حتی طعم و خواص عسل متفاوت خواهد بود.

روش تشخیص عسل طبیعی

سخن آخر

برای اینکه بتوانید عسل طبیعی و مناسبی را برای خود تهیه کنید، باید راه های تشخیص عسل طبیعی را به خوبی بشناسید. در این مقاله به بررسی راهکارهایی برای تشخیص عسل طبیعی پرداختیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *