افتتاح حساب ترکیه
اتوي مو - نحوه اتو کشیدن مو

نحوه اتو کشیدن مو نکته مهمی است که اگر آن را به طور صحیح یاد بگیرید آسب کمتری به موهایتان وارد شده و با صرف انرژی کمتر بهترین نتیجه را می گیرید. با ما همراه شوید تا نکات مهمی را به شما یادآور شویم.

اتو کشیدن مو

داشتن موهای زیبا و خوش حالت برای هرکسی یکی از معیارهای زیبایی او است که برخی از روش های آرایشگری این زیبایی را افزون میکنند که یکی از این روش ها اتو کشیدن موها است همان كاري كه قديم تر ها با كمترين امكانات انجام مي شود، صاف كردن مو با نوشابه .  برای اتو کردن موها نیازمند رعایت نکات و دانستن ترفندهایی هستید که باعث میشوند موهایتان بسیار صاف و زیبا شوند.

موي صاف - نحوه اتو کشیدن مو

بر خلاف تصور اکثریت، اتو کردن مو، تنها با هدف صاف کردن موها استفاده نمی‌شود. بلکه بسیاری از افراد، از اتوهایی مخصوص برای فر کردن یا حالت دادن به موهایشان استفاده می‌کنند. استفاده از این وسیله تنها مختص خانم‌ها نیست؛ برخی از آقایان نیز برای حالت دادن به موهای خود از اتوی مو استفاده می‌کنند.
با توجه به این که اتو کردن مو یکی از سریع‌ترین راه‌های حالت‌دهی به موست، پس لازم است که نکاتی در مورد استفاده از آن را بدانیم.

نکات مهم قبل از استفاده از اتو

شستن و خشک کردن مو

تمیز کردن و رفع آلودگی‌های مو یکی از اولین قدم‌ها در روش صحیح استفاده از اتو مو محسوب می‌شود. سعی کنید قبل از استفاده از اتو مو موهای خود را تمیز کنید، بهتر است با شوینده‌های مناسب و نرم کننده‎ها موهایتان را بشویید. بعد از شستشو و قبل از خشکی کامل مو، از سرم محافظ استفاده کنید. بعد از مرحله‌ی شستشو نوبت به خشک کردن موهایتان می‌رسد.

نکته: هرگز به این فکر نباشید که موهای خیس خود را با اتو همزمان هم خشک کنید و هم حالت دهید!

شاید شنیده‌ باشید که خشک کردن و گرفتن نم مو، حتی با سشوار هم برای مو مضر است. در این بین خشک کردن موهایتان با اتو، یکی از بدترین کارهاست که می‌توانید انجام دهید؛ چرا که باعث صدمه دیدن و حتی سوختگی موهای شما می‌شود. علت آن هم این است که، برای خشک کردن موی خیس باید مدت زمان زیادی اتو را روی موهای خود قرار دهید تا آب مو گرفته و خشک شود و همچنین حالت بگیرد. بهتر است قبل و بعد از استفاده از اتوی مو، یک روتین مراقبتی برای موهایتان داشته باشید.

مرتب کردن انباری با ترفندهای بسیار ساده | سه سوته انباری رو خلوت کن

تنظیم درجه‌ی درست برای هر مو

دیگر روش صحیح استفاده از اتو مو، انتخاب درجه و حرارت مناسب است. اگر اتو موی شما قدیمی است و قابلیتی برای تنظیم حرارت و دمای اتو ندارد، خوب است که بعد از گرم شدن زیاد اتو، کمی وقفه در کار خود بیندازید و بعد از کم شدن حرارت اتو، کار خود را از سر بگیرید. اما اگر اتو موی شما درجه‌ای برای تنظیم حرارت و دمای آن دارد، بهتر است روش صحیح استفاده از اتو مو را رعایت کنید و طبق نوع اتو، جنس مو، ضخامت و بلندی مو و مواردی از این قبیل یک دمای خوب برای اتو تنظیم کنید.

سوختن مو - نحوه اتو کشیدن مو

درجه‌حرارت اتو با در نظر گرفتن موارد ذکر شده بین 165 تا 210 درجه متغیر خواهد بود و به ترتیب برای موهای ظریف و صاف از کمترین مقدار شروع و برای موهای فر و ضخیم‌تر تا دمای بالاتر ادامه خواهد داشت.

موهای خود را بشویید، سپس با حوله، آب آن را بگیرید و بعد، شروع به خشک کردن آن، با سشوار کنید، از محصولات مراقبت مو، برای جلوگیری از آسیب مو نیز استفاده کنید.

استفاده از شانه

بعد از اینکه موهای خود را شستید و خشک کردید، لازم است تا آنها را شانه بزنید. شانه زدن باعث می‌شود تا موهای شما به صورت کامل از یکدیگر باز شوند و پیچ و تاب خورده به هم نباشند. همچنین حین اتو هم دسته کوچکی از مو را روی شانه قرار دهید و به دنبال کشیدن شانه روی مو، اتو را هم پشت سر آن به سمت پایین حرکت دهید. شانه زدن مو هنگام استفاده از اتوی مو، دیگر روش صحیح استفاده از اتو مو است.

موي شلاقي- نحوه اتو کشیدن مو

برای اینکه بتوانید موهای خود را پر پشت‌تر از آنچه که هستند، نشان دهید، نباید طبق روال قبلی عمل کنید. بله! باید روش جدیدی به کار بگیرید تا نتیجه‌ی جدیدی برایتان حاصل شود.

دسته بندی مو

اگر به نحوه‌ی عملکرد آرایشگران هنگام کار با اتوی مو دقت کنید، متوجه خواهید شد که آنها موهای مراجعه کنندگان را ابتدا به چند قسمت جدا دسته بندی می‌کنند و سپس با یک گیره قسمت‌های جدا شده را روی سر فیکس می‌کنند تا حرکتی نداشته باشند. از قسمت‌های جدا شده، تکه‌های بسیار ظریف و کمی از مو را جدا می‌کنند و شروع به کشیدن اتو روی آن دسته مو می‌کنند.

فوت و فن تميز كردن گاز لعابی اینه | دیگه تمیز کردن چربی گاز برات سخت نیست

شما هم باید به همین شیوه عمل کنید؛ یعنی ابتدا یک دسته بندی کلی انجام دهید که در بیشتر موارد کل مو را به سه قسمت تقسیم می‌کنند. سپس از همین قسمت‌ها کم کم و در حجم اندک مو جدا کنید و اتو بکشید. اتو کشیدن مو را از موهایی که در قسمت زیری قرار دارند، شروع کنید و بعد از اتو کردن یکی از لایه‌های مو، لایه بعدی را اضافه و شروع به کشیدن اتو کنید.

قسمت‌های کوچک مو را یا با دست یا با شانه بگیرید و به سمت پایین بکشید، همزمان اتو را نیز کمی پایین‌تر از ریشه مو، پشت سر دست یا شانه حرکت دهید. کیپ نکردن اتو مو به ریشه‌ی مو هم یک روش صحیح استفاده از اتو مو محسوب می‌شود.

صاف كردن موي فر - نحوه اتو کشیدن مو

ترفند افزایش حجم مو

برای اینکه بتوانید موهای خود را پر پشت‌تر از آنچه که هستند، نشان دهید، نباید طبق روال قبلی عمل کنید. بله! باید روش جدیدی به کار بگیرید تا نتیجه‌ی جدیدی برایتان حاصل شود. برای این کار طبق مراحل قبلی موها را جدا کنید، دسته‌ی کوچکی را در دست بگیرید اما موها را در خلاف جهت روش قبلی، حرکت دهید؛ یعنی مو را به سمت پایین اتو نکنید، بلکه موهایتان را به سمت بالا و عمود بر کف سر نگه دارید و اتو بزنید. با انجام این کار موهای شما پر و حجیم‌تر از آنچه که هست نشان داده می‌شوند.

چطور از اتو مو استفاده کنیم؟

ابتدا از لایه‌های پایینی مو و دسته‌های کوچک، شروع کنید. این دسته‌ها نباید بیشتر از ۵ سانتی متر ضخامت داشته باشند. اگر دسته‌های بزرگی از مو جدا کنید، حرارت به لایه‌های زیرین آن نمی‌رسد و صاف نمی‌شود. دسته‌های خیلی نازک هم جدا نکنید چون باعث می‌شود حرارت زیادی به موها وارد شود.

اتو كردن - نحوه اتو کشیدن مو

دسته ای‌که جدا کرده‌اید، بین دو قسمت اتو مو قرار دهید.

اتو را تا جایی که می‌توانید نزدیک به ریشه مو، روی موها قرار دهید و به آرامی آن را به طرف نوک موها بکشید. حرکت دست شما باید آرام و بدون کشیدن مو باشد.

این مراحل را برای همه دسته‌های مو در لایه زیرین انجام دهید. سپس لایه میانی و لایه بالایی را اتو بکشید.

اگر موی شما با این حرارت، صاف نشد، دمای اتو را کمی بالاتر ببرید. اتو کشیدن را چند بار پشت سر هم روی یک دسته از مو تکرار نکنید چون باعث آسیب رسیدن به مو می‌شود.

چطور و چه زمانی بنزین بزنیم | آموزش اصولی بنزین زدن به روش حرفه ای ها

بلند شدن بخار از موها موقع اتو کشیدن، تا حدی طبیعی است ولی دود کردن موها، طبیعی نیست و باید اتو کشیدن مو را متوقف کنید.

فر کردن مو با اتو

کاربردهای اتو مو فقط به صاف کردن مو خلاصه نمی‌شود. با استفاده از اتو مو می توانید به راحتی موهای خود را فر کنید. می‌توانید فر درشت، ریز و متوسط ایجاد کنید.

فر كردن مو - نحوه اتو کشیدن مو

برای این کار، ابتدا موهای خود به چهار قسمت دسته‌بندی کنید. دسته‌ای از لایه زیرین مو جدا کنید و آن را دور یک صفحه اتو بپیچید و مدتی در همان حالت نگه دارید. به این ترتیب می‌توانید فرهای زیبایی ایجاد کنید.

نکته طلایی برای اتو کشیدن موهای فر و وز

اگر موهایتان خیلی وز و خشک است یا موهای فری دارید که سخت حالت می گیرند، همزمان با اتو کشیدن از شانه مو هم استفاده کنید. شانه موی چوبی دندانه ریزی را انتخاب کنید که فاصله دندانه ها با هم کم باشد. در یک دست اتو مو و در دست دیگر شانه را نگهدارید. اول شانه را روی موها بکشید و بلافاصله بعد از آن اتو مو را روی مو بکشید. طوری که در آخر هر دو دست هم زمان پایین بیایند.

موي فر - نحوه اتو کشیدن مو

نکات مهم در مورد اتو کشیدن مو

مراقب دمای اتو باشید. اگر موهای نازک و شکننده دارید، از دماهای پایین‌تر شروع کنید.
حتما موهای خود را دسته بندی کنید و دسته‌های خیلی نازک یا خیلی ضخیم از موها جدا نکنید.
اگر از خود می پرسید که بعد از اتو کشیدن مو چیکار کنیم، پیشنهاد ما این است که از محصولات مرتبط با حفاظت از مو، مثل سرم‌ها و اسپرهای مخصوص استفاده کنید. این محصولات در واقع روش های مراقبت از مو محسوب می شوند و درخشندگی آن را بیشتر می‌کنند. همچنین، باعث کاهش وز مو می‌شوند.

موقع اتو کشیدن مو ، همیشه موهایتان را در حالت کشیده، اتو کنید. این کار باعث می‌شود که با یک بار اتو کردن، موهای شما صاف شود و لازم نباشد چندین بار یک دسته از مو را اتو کنید.

حالت دادن به مو - نحوه اتو کشیدن مو

البته تکرار اتو کردن مو، باعث از بین رفتن موهای شما نمی‌شود ولی اگر تکرار شود، به مرور زمان به موهای شما آسیب جدی وارد می‌کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *