افتتاح حساب ترکیه
طرز تهیه لیموناد خانگی

طرز تهیه لیموناد خانگی از هر نوعی که بخواهید درست کنید ساده است. پایه تمام لیموناد ها با لیموی تازه تهیه می شود. با شادمگ همراه باشید و تهیه 6 مدل شربت لیموناد خانگی را یاد بگیرید.

آموزش کامل طرز تهیه لیموناد خانگی

لیموناد یکی از انواع نوشیدنی معروف تابستانی است که می‌توان آن را مناسب فصل زمستان هم تهیه کرد. انواع مختلفی از لیموناد را می‌توانید در منوی کافی‌شاپ ها پیدا کنید. ولی معروف‌ترین نوع آن، لیموناد نعنایی است. در ضمن برای کسانی که رژیم لاغری دارند و می‌خواهند کالری کمتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنند، می‌توان از موادی استفاده کرد که با خیال راحت‌تر این نوشیدنی خنک تابستانی را مصرف کنند. برخی هم نوع گاز دار لیموناد را به عنوان یک شربت ضد عطش می‌پسندند.

سه لیوان شربت لیموناد - طرز تهیه لیموناد خانگی

لیموناد  به دلیل وجود لیمو تازه در آن در رفع عطش و تشنگی و از آن مهم‌تر آبرسانی بالا به بدن، انتخابی عالی در روزهای گرم بهار و تابستان است. لیموناد محبوب‌ترین نوشیدنی باطراوت تابستانی در بسیاری کشورها از جمله آمریکا است که گاه مردم آن را به‌صورت روزانه و برای کمک به سلامتی خود استفاده می‌کنند.

پایه اصلی تمام لیمونادها، لیمو است. به دلیل ترش بودن مزه لیمو شما می توانید هر نوع شیرین کننده از قبیل شکر یا عسل را به لیموناد بیفزایید.

لیموناد به طور کلی به ۲ دسته تقسیم می‌شود:

لیمو ناد بدون گاز که از ترکیب آب با شکر یا عسل و لیمو یا تفاله لیمو ترش تهیه می‌شود .
لیموناد گازدار که برای تهیه آن به جای آب از نوشابه یا آب گازدار استفاده می‌شود.

طرز تهیه لیموناد خانگی با چند دستور مختلف

طرز تهیه لیموناد با پوست لیمو بسیار راحت است. برای این کار می‌توانید پوست رنگی روی لیمو را رنده کنید و در شربت بریزید تا خوش عطر شود.

طرز تهیه لیموناد با نعنا و لیمو

مواد لازم برای تهیه لیموناد خانگی

آب سرد: ۴ لیوان دسته‌دار فرانسوی
آب ولرم: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
شکر: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
لیمو ترش: ۴ عدد
نعنای تازه: ۲ شاخه (یا به میزان دلخواه)
یخ: به میزان لازم

یک پارچ لیموناد با یک لیوان اسموتی - طرز تهیه لیموناد خانگی

طرز تهیه لیموناد فرانسوی

در اولین مرحله از طرز تهیه لیموناد خانگی، ابتدا یک قابلمه با سایز مناسب را روی شعله گاز قرار دهید. آب ولرم را در آن بریزید و شکر را به آن اضافه کنید تا یکدست شود. برگ‌های نعنا را به آب و شکر اضافه کنید. اجازه دهید این محلول کمی غلیظ شود و قوام پیدا کند. سپس حرارت را خاموش کنید و نعناها را از آب و شکر بیرون بیاورید. اجازه دهید آب شکر خنک شود و از دما بیفتد.

بعد از این که مایع درون قابلمه سرد شد، آن را داخل پارچ آب بریزید و یک لیوان آب سرد را به آن اضافه کنید. آب لیموهای تازه را بگیرید و به پارچ اضافه کنید. لیموناد را در لیوان مخصوص سرو بریزید و روی آن را چند برگ نعنا و چند برش لیمو قرار دهید و سرو کنید.

 طرز تهیه لیموناد خانگی رژیمی

مواد لازم برای تهیه لیموناد رژیمی

آب: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
لیمو ترش: ۱ عدد بزرگ
عسل: ۲ قاشق غذاخوری
یخ: به میزان دلخواه

دستور تهیه لیموناد خانگی

در یک پارچ، آب را به همراه عسل با هم مخلوط کنید. کافی است آب ولرم باشد. بهتر است آب و عسل را حرارت ندهید. آب لیمو ترش را بگیرید و به آب و عسل حل شده اضافه کنید. لیموناد را در لیوان بریزید و روی آن را با چند برگ نعنا و برش‌های لیموی تازه تزیین کنید. برای خنک شدن لیموناد، به آن چند تکه یخ بیفزایید و آن را سرو کنید.

این همبرگر رو از دست ندید ؛ طرز تهیه همبرگر مرغ خانگی خوشمزه

 طرز تهیه لیموناد گازدار

مواد لازم برای شربت لیموناد گازدار

شکر: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
آب: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
پوست لیموی رنده شده: ۱ قاشق غذاخوری

لیموی تازه: ۴ عدد عدد
اسپرایت یا آب گازدار (سودا): ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
برگ نعنا: به میزان دلخواه
برش لیمو: به میزان دلخواه

لیموناد گازدار - طرز تهیه لیموناد خانگی

مراحل طرز تهیه لیموناد خانگی گازدار

مرحله اول: شربت لیموناد را درست کنید

در اولین مرحله از طرز تهیه لیموناد گازدار، پوست سبز لیمو ترش را با رنده ریز رنده کنید. قسمت سفید لیمو ترش را رنده نکنید چون لیمونادتان تلخ خواهد شد. در یک قابلمه آب و شکر را با هم حرارت دهید. پوست رنده شده لیمو را به آب و شکر اضافه کنید. محلول را به مدت ۵ دقیقه روی حرارت قرار دهید. سپس شعله گاز را خاموش کنید و محلول را از صافی بگذرانید تا پوست لیموها گرفته شود.

مرحله دوم: مواد را با هم مخلوط و سرو کنید

در این مرحله از طرز تهیه لیموناد گازدار باید آب لیموهای تازه را بگیرید و هسته‌ها را جدا کنید. می‌توانید از آبلیمو هم استفاده کنید. آب لیمو را در پارچ یا لیوان بریزید. چند حلقه لیموی برش خورده را به همراه چند برگ نعنا اضافه کنید. شربت لیموناد را به پارچ اضافه کنید. سپس آب گازدار را به مواد بیفزایید.

در آخرین بخش از طرز تهیه لیموناد با سودا باید همه مواد را به هم بزنید و لیموناد را در لیوان بریزید. روی لیوان را تکه‌های کوچک یخ بیندازید و آن را سرو کنید.

 طرز تهیه لیموناد زمستانی

مواد لازم برای تهیه لیموناد زمستانی

آب گرم: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
لیمو ترش: ۲ عدد
چوب دارچین: ۱ عدد
عسل: به میزان دلخواه
میخک: ۳ عدد

طرز تهیه شربت لیموناد خانگی زمستانی

در اولین مرحله از طرز تهیه لیموناد زمستانی، آب یکی از لیمو ترش‌ها را بگیرید. یک لیموی دیگر را به صورت حلقه‌ای برش بزنید و میخک‌ها را در لیمو ترش فرو ببرید. آب لیمو ترش را در لیوان بریزید.

برش‌های لیمو را کف لیوان بیندازید. عسل و آب گرم را با هم حل و به لیوان اضافه کنید. چوب دارچین را داخل لیوان بیندازید. وقتی لیموناد طعم میخک و دارچین را گرفت، آن را سرو کنید. این لیموناد برای درمان سرماخوردگی نیز بسیار مناسب است.

طرز تهیه لیموناد با زنجبیل

مواد لازم برای درست کردن لیموناد با زنجبیل

آب سرد: ۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
آب ولرم: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی
شکر: ۱/۲ لیوان دسته‌دار فرانسوی
زنجبیل تازه: ۲ برش
لیموی تازه: ۵ عدد

دستور تهیه لیموناد خانگی با زنجبیل

یک قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و آب ولرم را به همراه شکر و زنجبیل خرد شده به آن اضافه کنید. وقتی مواد شروع به جوشیدن کردند و زنجبیل طعم خود را به محلول پس داد و دانه‌های شکر حل شدند، حرارت را خاموش کنید.

لیموناد پر از بخ - طرز تهیه لیموناد خانگی

برش های زنجبیل را خارج کنید. آب لیموهای تازه را بگیرید و به محلول اضافه کنید. لیموناد زنجبیل را در لیوان بریزید و به آن یخ اضافه کنید. روی لیموناد را می‌توانید با برگ نعنا و برش‌های لیمو تزیین کنید.

طرز تهیه لیموناد هلو

لیموناد هلو یکی از پرطرفدارترین انواع لیموناد کافی شاپی که به راحتی می‌توانید آن را در خانه تهیه کنید و از طعم و رنگ متفاوت آن لذت ببرید.

مواد لازم برای ساخت لیموناد با هلو

هلوی تازه رسیده: ۶ عدد متوسط
رنده پوست لیمو: به اندازه ۳ لیمو
شکر: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی (یا به میزان دلخواه)
آب یا آب گازدار: ۶ لیوان دسته‌دار فرانسوی
آب لیموی تازه: ۱ لیوان دسته‌دار فرانسوی

فوت و فن مهم سرخ کردن سبزی قرمه سبزی ؛ فرمول قرمه خوشمزه سیاه و جا افتاده اینه

مراحل طرز تهیه لیموناد با هلو

مرحله اول: هلو، شکر، پوست لیمو و آب را با هم بجوشانید

در طرز درست کردن لیموناد با هلو ابتدا باید هلو ها را بشویید و خرد کنید. هر چه قطعات هلو کوچک‌تر باشد بهتر است. در یک قابلمه برش‌های هلو را به همراه شکر، پوست لیمو و ۲ لیوان آب بریزید و روی حرارت قرار دهید.

اجازه دهید دانه‌های شکر حل شود. نیازی نیست که این مایع بجوشد. صبر کنید تا هلوها کاملا نرم شوند. در زمان حرارت دیدن محلول، هلوها را بررسی کنید تا از نرم شدن آن مطمئن شوید. با چنگال برش‌های هلو را له کنید.

مرحله دوم: هلوها را پوره و آب گازدار را اضافه کنید

هلو ها را پوره و آب گازدار را اضافه کنید

بعد از این که هلوها را کاملا نرم و پوره کردید، حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مخلوط خنک شود. مخلوط به دست آمده را از صافی عبور دهید و آب لیموی تازه را به آن اضافه کنید. آب گازدار یا آب را به آن اضافه کنید و لیموناد هلو را در یخچال قرار دهید تا سرد شود. سپس لیموناد را در لیوان بریزید و آن را چند برگ نعنا و برش‌های لیمو سرو کنید. روی لیموناد را تکه‌های یخ بریزید تا کاملا سرد باشد.

فوت و فن های طرز تهیه لیموناد خانگی

در طرز تهیه لیموناد خانگی رژیمی و لیموناد برای سرماخوردگی به جای استفاده از شکر، عسل را جایگزین کنید. اگر از عسل استفاده می کنید، آن را همراه با آب نجوشانید. چون باعث ایجاد مسمومیت خواهد شد.

لیموناد را می‌توانید با میوه‌های دیگر مثل هلو هم درست کنید. کافی است جای لیمو را با بقیه میوه‌ها عوض کنید و بقیه دستور العمل را به همان ترتیب انجام دهید.

لیموناد لیمو و نعنا به لیموناد فرانسوی هم مشهور است.

لیموناد پر نعناع - طرز تهیه لیموناد خانگی

به خاطر وجود لیمو، لیموناد سرشار از ویتامین ث است و می‌توان آن را به عنوان یک نوشیدنی مفید زمستانی هم تهیه کرد. اما در طرز تهیه این لیموناد، از یخ استفاده نکنید و آن را به صورت ولرم سرو کنید.

اگر برگ لیموی تازه در دسترس ندارید، می‌توانید از کمی عرق نعنا در طرز تهیه لیموناد استفاده کنید. فراموش نکنید که برگ نعنا برای طعم و عطردهی به لیموناد اضافه می‌شود.

به عنوان آموزش درست کردن لیموناد در خانه باید بدانید که در صورتی که دوست دارید شربت را به سرعت آماده کنید، نیازی به جوشاندن شربت نیست. برای حل کردن سریع شکر در شربت می‌توانید آن را ابتدا با آبلیمو ترکیب کنید و بعد آب را اضافه نمایید.

لیموناد را جایگزین نوشابه کنید!

شاید شما هم از طرفداران نوشابه سون‌آپ باشید، یک نوشابه گازدار که طعمی خاص و محبوب دارد. اگر شما بخواهید این نوشابه را به‌صورت مداوم استفاده کنید مطمعنا برای سلامتی شما مضر است اما لیموناد نوشیدنی با همان طعم است که نه تنها مضر نیست بلکه در برخی کشورها مثل آمریکا یکی از نوشیدنی‌های روزانه مردم است و تفاوت تنها در نوع قند مورد استفاده است!

در نوشابه‌های گازدار ۷-UP مقدار زیادی قند وجود دارد اما اگر در تهیه لیموناد شما از قند طبیعی مثل عسل استفاده کنید آن‌گاه یک لیموناد طبیعی و مفید برای بدن خود تهیه کرده‌اید.

خواص بی‌نظیر لیموناد؛ ۷ فایده شگفت انگیز شربت لیموناد برای سلامتی

با خواص بی نظیر شربت لیموناد در اینجا آشنا شوید.

۱- منبع عالی ویتامین C

ویتامین C زیادی در آب لیمو و لیموناد وجود دارد، یک فنجان لیموناد ویتامین C کافی برای تامین نیاز روزانه شما دارد.بدن ما برای عملکرد موثر به دریافت منظم ویتامین C نیاز دارد. ویتامین C سلول‌های بدن ما را سالم نگه می‌دارد و به آن‌ها اجازه می‌دهد کار خود را انجام دهند و در صورت نیاز تکثیر شوند.

فوت و فن تهیه رب گوجه خانگی خوش رنگ و غلیظ بدون کپک

۱۰۰ گرم لیمو موجود در لیموناد می‌تواند ۵۹ درصد نیاز بدن به ویتامین ث که یک آنتی اکسیدان قوی به شمار می‌رود را تامین کند!

۲- لیموناد آب‌رسان است

دلیلی وجود دارد که ما در روزهای گرم تابستان لیموناد می‌نوشیم، زیرا نه‌تنها به طرز خوشمزه‌ای خنک و باطراوت است، بلکه به طرز شگفت‌انگیزی آب‌رسان است. بدن ما برای عملکرد خود باید هیدراته بماند و لیموناد راهی عالی برای تامین مایعات موردنیاز بدن درحالی‌که جوانه‌های چشایی ما را نیز ارضا می‌کند، فراهم می‌کند.

۳- لیموناد منبع انرژی است

در حالی‌ که همیشه در مورد شکر زیاد صحبت می‌شود، می‌توانیم از قندها به‌عنوان منبع انرژی در حد اعتدال استفاده کنیم. لیموناد می‌تواند این قندها را تامین کند که بدن ما می‌تواند از آنها به‌عنوان سوخت برای تامین نیازهای روزانه خود استفاده کند. لیموناد راهی عالی برای پرانرژی ماندن و حفظ سطح قند خون در محدوده قابل‌قبولی است، به‌خصوص اگر فردی فعال باشید.

دو لیوان لیموناد از نمای بالا - طرز تهیه لیموناد خانگی

۴- لیموناد سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند

لیموناد همچنین یک تقویت‌کننده عالی برای سیستم ایمنی بدن است. نه‌تنها منبع روزانه ویتامین C ما را تامین می‌کند، بلکه فواید لیموناد در خواص آنتی‌اکسیدانی آن نیز دیده می‌شود. لیمو آنتی‌اکسیدان‌ها را تامین می‌کند و بدن ما را سالمبرای مبارزه با بیماری مقام می‌کند. به‌عنوان یک امتیاز، آنتی‌اکسیدان‌ها همچنین به حفظ شادابی پوست ما کمک می‌کنند!

۵- لیموناد یک تقویت کننده طبیعی برای سلامت پوست و مو

به دلیل وجود ویتامین های ث و ای، لیموناد برای پوست و مو بسیار مفید است زیرا این ترکیبات بازسازی سلول های پوستی را افزایش داده و باعث اکسیژن رسانی به پوست سر و رشد موها می‌شود.

۶- لیموناد برای دفع سموم بدن

به طور کلی لیموناد یک نوشیدنی ادرارآور است، مصرف لیموناد به دفع سموم کمک می کند و برخی ترکیبات موجود در لیمو عملکرد کلیه ها را بهبود می‌بخشد.

۷- درمان یبوست با لیموناد

لیموناد به دلیل داشتن مقدار زیادی فیبر حل شدنی به طور طبیعی یبوست را درمان می‌کند.

تفاوت لیموناد و موهیتو چیست؟

این دو نوشیدنی هرچند شباهت هایی با هم دارند اما تفاوتهای آنها نیز بسیار زیاد است به این صورت که :

لیموناد یک نوشیدنی با طعم لیمو است که به طور معمول از لیمو، آب و شکر ساخته می‌شود (پایه لیموناد می‌تواند آب هر میوه‌ای باشد اما حتما باید در آن از لیمو استفاده شده باشد مانند: لیموناد هندوانه، یا لیموناد توت فرنگی، لیموناد ساده و …) البته می‌توان لیموناد را با آب گازدار هم تهیه کرد.

اما موهیتو، از مخلوط آب‌ گازدار، برگ نعنا، شکر، تقطیر نیشکر یا همان رام، آب لیمو تهیه می‌شود. همانطور که مشاهده می‌کنید، ترکیباتی که در موهیتو استفاده می‌شود، با ترکیباتی که در لیموناد به‌کار می‎رود، متفاوت است. علاوه بر آن، این نوشیدنی را نمی‌‎شود ترکیبی تهیه کرد و هیچ آبمیوه‌‌ای در تهیه موهیتو استفاده نمی‎شود.

لیموناد را در فصل تابستان به‌صورت یک نوشیدنی سرد تهیه می‎کنند و در فصل زمستان آن را گرم آماده می‌کنند اما موهیتو از انواع نوشیدنی سرد است که با یخ تهیه می‌شود و در فصول سرد نمی‌توان از آن‌ها مصرف کرد.

شباهتی که لیموناد و موهیتو دارد، این است که از نظر ظاهری شبیه به هم هستند و در هر دوی این نوشیدنی از آب لیمو استفاده می‌شود.

سخن آخر

لیموناد را می‌توانید به عنوان یک نوشیدنی سالم برای رفع عطش یا در هنگام ورزش استفاده کنید. این نوشیدنی فواید بسیار زیادی برای سلامتی دارد و اگر آن را با عسل درست کنید، به مزایای سلامتی آن افزوده خواهد شد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

23 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *