افتتاح حساب ترکیه
علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی را در این مطلب از شادمگ با شما به اشتراک گذاشتیم تا وقتی که با این نشانه ها مواجه شدید دست و پای خودتان را گم نکنید. همچنین برای جلوگیری از نیم سوز شدن موتور کولر آبی به شما راهکار ارائه کردیم تا بتوانید جلوی ضرر را بگیرید. با ما همراه شوید.

نیم سوز شدن موتور کولر آبی ؛ علایم و دلایل

قبل از رسیدن فصل‌های گرم سال، نیاز است که کولر آبی را سرویس کنید تا بتوانید مجدداً از آن استفاده کنید و هوای خنک و دلپذیری را دریافت کنید؛ اما گاهی اوقات ممکن است هنگام سرویس کولر آبی ، متوجه خنک نکردن کولر آبی شوید که کولر به‌درستی کار نمی‌کند یا موتور کولر آبی دچار مشکل شده است. این موضوع می‌تواند در کارکرد کولر اختلال ایجاد کند و باعث شود که نتوانید هوای خنک خوبی را از آن دریافت کنید.

کولر آبی - علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

مشکلات مربوط به موتور کولر و روشن‌ نشدن آن به دلیل وجود مشکل در قطعات مختلفی مانند کلید کولر، تسمه و… به وجود می‌آید که تمامی این بخش‌ها باید بررسی شوند. گاهی اوقات نیز موتور کولر آبی می‌سوزد و به همین دلیل، کولر آبی از کار می‌افتد. سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی با نشانه‌های خاصی همراه است و با مشاهده این علائم، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که موتور کولر آبی شما سوخته است.

در این مقاله می‌خواهیم در مورد علائم و دلایل سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی صحبت کنیم و بگوییم که اصلاً چرا موتور کولر آبی می‌سوزد و چه چیزهایی باعث این مشکل می‌شوند تا بتوانید با این دلایل آشنا شوید و از آنها پیشگیری کنید تا موتور کولر شما دچار سوختگی نشود.

همچنین با هم بررسی می‌کنیم که چه علائمی برای سوختن موتور کولر آبی وجود دارد تا با بررسی آنها مطمئن شوید که کولر شما سالم است یا موتور آن دچار سوختگی شده است.

اگر حس می‌کنید موتور کولر آبی شما مشکل دارد و می‌خواهید مطمئن شوید که موتور کولر سالم است یا خیر، از شما دعوت می‌کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

علائم نیم سوز شدن موتور کولر ابی

در ادامه این مقاله در ابتدا می‌خواهیم به شما دلایل سوختن موتور کولر آبی را بگوییم تا با آنها آشنا شوید و از بروز مشکل برای کولر آبی منزلتان پیشگیری کنید:

علت روشن نشدن کولر گازی هر چیزی هم که باشه در این روزهای گرم سال می تونه بزرگترین ضدحالی باشه که اتفاق میفته. اگر کولر گازی تون به هر علت روشن نشد چیکار میکنید؟

1- تمام‌ شدن عمر مفید موتور

گاهی اوقات دلیل اصلی سوختن موتور کولر آبی، تمام شدن عمر مفید موتور کولر است. لوازم الکتریکی معمولاً عمر مفیدی دارند که تمام‌ شدن این مدت، باعث می‌شود که از کار بیفتند یا نیاز به تعویض داشته باشند. در موتور کولر نیز همین حالت وجود دارد و ممکن است پس از مدتی، نیاز به تعویض کلی موتور یا تعمیر برخی از قطعات آن مخصوصاً سیم‌پیچی موتور کولر داشته باشید که در این صورت نیاز است سریعاً برای این موضوع اقدام کنید تا قسمت‌های دیگر کولر دچار مشکل نشوند.

رفع بوی بد توالت ؛ با چند ترفند ساده توالت رو خوشبو کنید

سیم پیچ های موتور کولر - علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

2- تنظیم نادرست تسمه کولر

تسمه کولر آبی، قطعه‌ای است که موتور را به پروانه اصلی کولر متصل می‌کند و به این روش کمک می‌کند که کولر، باد خنک تولید شده را به داخل کانال کولر هدایت کند.

حالا اگر تسمه به‌درستی تنظیم نشده باشد، باعث اختلال در کارکرد موتور کولر و در برخی از اوقات باعث نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی می‌شود. تسمه اگر خیلی شل باشد، باعث می‌شود که موتور بیش از حد و کنترل نشده کار کند و همین موضوع باعث می‌شود که به موتور فشار زیادی وارد شده و عمر آن سریع‌تر تمام شود.

همچنین اگر تسمه خیلی سفت تنظیم شده باشد، به موتور فشار می‌آورد؛ زیرا موتور باید قدرت بیشتری برای به حرکت درآوردن تسمه و پروانه‌های کولر داشته باشد و همین موضوع باعث می‌شود که دچار مشکل شود یا قطعات داخلی آن داغ‌کرده و خراب شوند.

بنابراین، تنظیم درست تسمه کولر هنگام سرویس کولر آبی بسیار مهم است و در عمر موتور کولر نقش اساسی دارد.

خنک کردن خانه بدون کولر امکان پذیره ؟ هیچ فکر کردید که برای خنک کردن خانه بدون کولر چه روش هایی رو می تونید امتحان کنید .

3- اشکالات برقی و اتصال

یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعاتی که می‌تواند دلیل سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی باشد، وجود مشکل در سیستم برق‌رسانی کولر است. موتور کولر آبی با برق‌ کار می‌کند و اگر مشکلی در کلید کولر آبی یا سیستم برق‌کشی آن وجود داشته باشد، این موضوع باعث می‌شود که موتور کولر آبی دچار ایراد شود و حتی بسوزد.

بنابراین، نیاز است که این موضوع را در نظر بگیرید و در هنگام سرویس کولر آبی، حتماً سیستم‌های برقی آن را نیز بررسی کنید تا در نهایت بتوانید اشکالات احتمالی را برطرف کرده و عمر مفید موتور کولر خودتان را بیشتر کنید.

راهنمای خرید کولر گازی یکی از ضروریات این روزهای گرم تابستانی است . شما برای این خرید نیاز به داشتن اطلاعاتی دارید تا بهترین مدل و مناسب ترین آن را نسبت به فضای خانه انتخاب کنید. راهنمایی های شادمگ در این زمینه شاید برای شما مفید باشد.

4- حرارت بالای داخل کولر

گاهی اوقات ممکن است هوای بیرون کولر بسیار گرم باشد که این گرمای هوا، حرارت داخل کولر را شدیداً افزایش می‌دهد. گاهی اوقات هم ممکن است قطعات داخل کولر اصطکاک زیادی داشته باشند و همین موضوع باعث شود که حرارت داخل کولر شدیداً زیاد شده و منجر به سوختن موتور کولر شود.

بنابراین، نیاز است که در هنگام سرویس کولر حتماً قسمت‌های مختلف آن را بررسی کرده و تنظیم کنید و روغن‌کاری‌های کولر را به‌موقع انجام دهید تا قطعات به‌راحتی کار کنند و حرارت داخل کولر بالا نرود. همچنین نصب سایبان روی کولر می‌تواند به کنترل حرارت داخل آن کمک کند.

این ترفند ها برای تمیز کردن گاز استیل معجزه می کنند ؛ گازت مثل روز اول براق میشه

تمیز نگه داشتن کانال کولر آبی و ایجاد سایبان، کمک می‌کند که هوای مطبوع و خنکی وارد محیط شود و به کولر فشار نیاید. شما می‌توانید کارهایی مانند شستشوی کانال کولر آبی را به تیم حرفه‌ای هوم سرویز بسپارید تا با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت، این کار را برای شما انجام دهند.

تعمیرات کولر آّی - علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

علائم سوختن موتور کولر آبی چیست؟

در قسمت قبلی گفتیم که دلایل سوختن و علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی چه چیزهایی هستند .تا با این دلایل آشنا شوید و بتوانید در صورت نیاز آنها را بررسی کرده و برطرف کنید . از بروز مشکل برای موتور کولر آبی خودتان جلوگیری کنید.

با این‌ حال ممکن است به‌خاطر دلایل گفته شده یا هر دلیل دیگری، موتور کولر دچار مشکل شود که در این صورت نیاز است بررسی‌های لازم را انجام دهید تا متوجه شوید که موتور کولر دچار سوختگی شده است یا خیر.

در ادامه با هم برخی از علائم سوختن موتور کولر آبی را بررسی می‌کنیم تا بتوانید باتوجه‌به آنها، تشخیص درستی از وضعیت کولر خودتان داشته باشید. این علائم ظاهری هستند و برای بررسی دقیق‌تر و بیشتر نیاز است که از فرد باتجربه و متخصص کمک بگیرید. تا در صورت وجود مشکل، کار تعمیر کولر آبی شما را خیلی سریع انجام دهند.

موارد زیر از جمله علائم سوختن یا نیم سوز شدن موتور کولر آبی هستند:

1- روشن‌ نشدن موتور کولر

اولین نشانه اینکه موتور کولر آبی دچار سوختگی شده است، روشن‌ نشدن آن است. اگر وقتی کلید کولر را می‌زنید کلاً کولر کار نمی‌کند و دچار مشکل شده است. احتمال دارد مشکل از قطعی برق یا خرابی کلید باشد. اما اگر پمپ و قسمت‌های دیگر کار می‌کنند و فقط موتور کولر روشن نمی‌شود، باید موتور کولر را بیشتر بررسی کنید.

2- کار نکردن موتور

گاهی اوقات بعد از روشن کردن کولر، پمپ شروع به کار می‌کند و از موتور، صدایی مانند روشن‌ شدن به گوش می‌رسد. اما کولر به درستی روشن نمی‌شود. در این حالت می‌توان گفت که معمولاً موتور کولر نیم‌سوز شده است.

مرد نشسته با لباس قرمز در حال تعمیر کولر آبی - علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

البته این موضوع می‌تواند به دلایل دیگری مانند محکم‌ بودن تسمه یا مشکل در سیم‌پیچی موتور کولر آبی نیز پیش بیاید. به همین خاطر نیاز است که این موضوع را به‌صورت دقیق بررسی کنید تا مطمئن شوید که مشکل دقیقاً از کجا است.

3- کار نکردن دور تند کولر

یکی دیگر از علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی وجود دارد، کار نکردن دور تند کولر است. در این حالت، موتور کار می‌کند و در حالت کند می‌توانید از آن استفاده کنید؛ اما با زدن دکمه دور تند کولر، تغییری ایجاد نمی‌شود و سرعت کولر به همان صورت خواهد بود.

در این حالت ممکن است یا خازن کولر سوخته باشد یا موتور دچار ایراد و گیر شده باشد که نیاز است از یک متخصص برای بررسی این قسمت کمک بگیرید تا بتوانید در نهایت کار عیب‌یابی را انجام دهید.

ترمیم ظروف چینی ترک خورده و شکسته با یک تکنیک عالی

4- روشن و خاموش‌ شدن موتور

در بعضی موارد شما متوجه خواهید شد که موتور کولر در هنگام کار کردن، بدون دلیل روشن و خاموش می‌شود و مشکل دارد. احتمالاً این موضوع نشان‌دهنده این است که موتور کولر نیم‌سوز شده است. در این حالت بهتر است از کولر استفاده نکنید و سریعاً برای تعمیر کولر آبی خودتان اقدام کنید.

5- قدرت نداشتن موتور برای حرکت‌ کردن

یکی دیگر از علائم نیم‌سوز شدن یا سوختن موتور کولر آبی این است که وقتی موتور را روشن می‌کنید، موتور صدایی را از خود منتشر می‌کند که نشان‌دهنده کارکردن آن است؛ اما شروع به چرخش نمی‌کند و برای این موضوع باید با دست، پروانه را بپیچانید تا شروع به کار کند.

در این حالت ممکن است موتور نیم‌سوز شده باشد و قدرت کافی برای به حرکت در آوردن پروانه را نداشته باشد؛ اما گاهی هم ممکن است که مشکل از قطعات مختلف کولر یا حتی از تسمه آن باشد که باید این موضوع را بیشتر بررسی کنید تا مطمئن شوید.

علت بوی سوختگی کولر آبی

هر کدام یا تعدادی از 9 مورد ذکر شده علت بوی سوختگی موتور کولر آبی است که ممکن است جند سال از سرویس اصولی کولر گذشته و یا اصلا سرویس نشده که باعث تحمیل خسارت به مصرف کننده می‌شود.

تعمیر کردن موتور کولر - علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

توصیه می‌شود که سرویس های سالانه را قبل از شروع فصل تابستان و مشاهده علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی انجام دهید.

  • پاشش آب روی موتور کولر
  • فرسوده شدن موتور
  • روشن بودن طولانی مدت موتور
  • سفت بودن تسمه کولر
  • خرابی و سفتی یاتاقان ها
  • کثیف شدن پوشالها و عدم مکش هوا
  • از کار افتادن پمپ آب
  • استفاده از تسمه کولر نا مناسب
  • سرویس غیر اصولی

مهمترین مشکلات کولر آبی

کولر آبی وسیله ای برقی است که احتمال خرابی آن نیز وجود دارد. با اینکه در داخل آن قطعات ساده تری نسبت به کولرگازی وجود دارد. اما احتمال خرابی قطعات و بروز انواع مشکلات وجود دارد.

روشن نشدن کولر آبی که به خاطر مشکل در فیوز، شل شدن تسمه، سیم برق، مشکل موتور است.
تولید باد گرم توسط کولر که به خاطر کار نکردن پمپ، نداشتن آب کافی و مشکلاتی چون جدا شدن شلنگ، خرابی شناور و.. است.
سرویس به موقع کولر آبی باعث می شود که سرویسکار نسبت به عیب یابی کولر اقدام کند .در صورت خرابی هر قطعه انرا عوض کند و هر مشکلی را برطرف کند.

مرد ایستاده با لباس سومه ای در حال تعمیر کولر آبی - علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

سخن آخر در خصوص علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی

این مقاله به شما کمک کرده که با علائم و دلایل سوختن یا نیم‌سوز شدن موتور کولر آبی آشنا شوید و بتوانید از کولر آبی خودتان بهتر نگهداری کنید. آیا از این مطلب راضی هستید؟

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

31 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *