افتتاح حساب ترکیه
خنک کردن خانه بدون کولر

خنک کردن خانه بدون کولر امکان پذیره ؟ هیچ فکر کردید که برای خنک کردن خانه بدون کولر چه روش هایی رو می تونید امتحان کنید . ما در این مطلب شادمگ از روش های خنک کردن خانه بدون کولر برایتان گفتیم. اکثر روش های خنک کردن خانه بدون کولر بسیار ساده هستند و اکثر آنها را بلدید. فقط موقع گرما حوصله استفاده از آن ها را ندارید. روش های مختلف خنک کردن خانه بدون کولر به شما کمک میکند در مصرف برق صرفه جویی کنید.

بهترین روش خنک کردن خانه و بدن بدون کولر در تابستان چیست؟

در فصل تابستان هر چقدر بیشتر به جلو می‌رویم، گرمای هوا شدیدتر می‌شود و تحمل این میزان گرما برای بسیاری از افراد واقعاً سخت است. از طرف دیگر روشن کردن کولر به صورت تمام وقت انرژی زیادی صرف می‌کند و هزینه بالایی دارد حتی ممکن است گاهی بدلیل خنک نکردن کولر آبی بخواهید از روش های سنتی خانه را خنک کنید. پس بهترین راه‌های خنک کردن بدون کولر چیست؟ برای خنک شدن بدن چه بخوریم؟ چگونه با پنکه خانه را خنک کنیم؟ بهترین راهکارها برای خنک کردن خانه در هوای گرم تابستان چیست؟ در این مقاله می‌توانید ترفندهای جالب برای خنک شدن بدون کولر آشنا شوید.

پنکه خاموش روی میز عسلی - خنک کردن خانه بدون کولر

خنک کردن خانه بدون کولر با استفاده از چند روش سنتی ساده

اولین احساسی که با شنیدن نام تابستان به ما دست می‌دهد، احساس گرما است. آن هم نه گرمای معمولی، گرمایی که می‌تواند آزاردهنده باشد. شاید بگویید این که کاری ندارد، کولر را روشن می‌کنیم و هوای خانه خنک می‌شود. اما بیایید از چند زاویه‌ی دیگر به ماجرا نگاه کنیم.

مصرف برق کولر آبی و کولر گازی بسیار زیاد است و این موضوع نه‌تنها باعث تحمیل هزینه‌های سنگین به شما می‌شود، بلکه باعث انتشار میزان زیادی دی‌اکسید کربن شده و محیط را آلوده می‌کند. از تاثیر این آلودگی بر افزایش گرمایش زمین هم دیگر نیازی به صحبت نیست. یک اتفاق دیگر هم ممکن است پیش بیاید. اگر برق‌ قطع شود چطور از کولر استفاده می‌کنید؟ آیا تا به حال راهی برای خنک کردن خانه بدون کولر پیدا کرده‌اید؟

پس اگر بخواهیم از محیط زیست مراقبت کنیم باید برای خنک شدن خانه چه کنیم؟ راه حل این موضوع در روش‌های قدیمی و سنتی خنک نگه داشتن خانه است. در این مطلب قصد دارم ۷ روش سنتی ساده برای خنک نگه داشتن فضای داخلی خانه را برای شما بنویسم تا دیگر برای خنک کردن خانه بدون کولر هیچ مشکلی نداشته باشید.

کاهش حرارت بدن مخصوصا در تابستانی که روزهای بسیار گرمی دارد بسیا باید مورد توجه قرار گیرد تا دچار گرمازدگی و بیحالی نشوید.

دمای سطحی بیرونی را کنترل کنید

تابش نور خورشید روی دیوارها و نمای بیرونی ساختمان باعث گرم شدن دیوارها شده و توان جذب گرما را هم در آن‌ها بالا می‌برد. اگر بتوانید با نصب سایه‌بان یا استفاده از عایق مناسب این تابش و جذب را کاهش دهید فضای داخلی خانه خنک‌تر خواهد بود.

تصویر یک خانه داخل یک قالب یخ - خنک کردن خانه بدون کولر

بهترین روش برای این کار استفاده از آهک است. اجداد ما در روزگاری که هنوز کولر و پنکه اختراع نشده بود دیوارهای بیرونی را با آهک می‌پوشاندند تا داخل خانه خنک شود. رنگ‌های روشن امواج بلند نور خورشید را منعکس می‌کنند و در نتیجه، دمای سطح بیرونی کاهش پیدا می‌کند.

درمان فوری گرمازدگی اولین اصل برای مواجهه با فرد گرمادیده است. ممکن است در روزهای گرم سال مجبور باشید ساعاتی را زیر آفتاب در فعالیت باشند پس آشنایی با برخی اصول درمان و پیشگیری از گرمازدگی ضروری است.

از تهویه‌ی متقاطع استفاده کنید

ورود هوا از یک بخش و خروج آن از بخش دیگر، تهویه‌ی متقاطع نام دارد. این یکی از روش‌های عالی برای خنک کردن خانه بدون کولر است. در فصل تابستان باید برای بخش‌های ورودی و خروجی هوا برنامه‌ریزی کنید تا تهویه به بهترین شکل انجام شود. برای این کار می‌توانید از یکی از روش‌های زیر استفاده کنید.

تا جایی که می‌توانید ورودی را در پایین‌ترین جای ممکن و خروجی را در بالاترین جای ممکن در نظر بگیرید. با این کار هوای خنک که سنگین‌تر است از ورودی وارد می‌شود و هوای گرم که سبک‌تر است، به راحتی از بخش مربوطه خارج می‌شود.
ورودی هوا را در بخشی از خانه در نظر بگیرید که بادهای خنک بیشتر از آن سمت می‌وزد.

علائم نیم سوز شدن موتور کولر آبی را در  شادمگ با شما به اشتراک گذاشتیم تا وقتی که با این نشانه ها مواجه شدید دست و پای خودتان را گم نکنید.

خنک کردن خانه با تنظیم پنکه های سقفی

احتمالا در این رابطه دانش کافی را نداشتید. پنکه های سقفی باید در هر فصل تنظیم شوند. پنکه های سقفی را در فصل تابستان در جهت خلاف عقربه های ساعت می بایست تنظیم کنید و در فصل زمستان بر عکس. اینکار در در خنک شدن و انتشار باد خنک بسیار تاثیر دارد و شما با برعکس چرخاندن پره های پنکه در واقع منزل را گرم م کنید.

پنکه سقفی مشکی - خنک کردن خانه بدون کولر

از دودکش‌ها کمک بگیرید

اگر در منطقه‌ای که زندگی می‌کنید باد و نسیم کمی می‌وزد می‌توانید از دودکش‌ها کمک بگیرید. هوار گرم داخل خانه از دودکش‌ها بالا رفته و خارج می‌شود. در نتیجه هوای خنک از قسمت‌های پایینی، مثل زیر درها، وارد می‌شود. اگر خانه‌ی شما دودکش ندارد می‌توانید یک دودکش یا دهلیز برای این کار بسازید.

بد نیست که درمان گرمازدگی در خانه را یاد بگیرید تا در این روزهای تابستانی که آفتاب داغ حتی آدم‌های سالم را دچار گرمازدگی می‌کند ، از آنها استفاده کنید.

 از بادگیر استفاده کنید

در خانه‌های قدیمی برای خنک کردن خانه بدون کولر از بادگیر استفاده می‌کردند. بادگیر از قرن‌ها پیش در کشورهای حوزه‌ی خاورمیانه استفاده می‌شده و حتی همین الان هم اغلب خانه‌های قدیمی یزد بادگیر دارند. بادگیرها به خوبی می‌توانند هوای گرم داخل خانه را به سمت بیرون هدایت کنند و هوای خنک را به داخل بیاورند.

چندم عید ماه رمضان 1402 است ؟ تاریخ عید فطر امسال

استفاده از ملحفه های کتانی

به نظر می رسد باید زمان تغییر، تعویض و یا نظافت ملحفه و روتختی ها را باید کوتاه تر کنید. این کار نه تنها به بهداشت و تمیزی تخت و اتاق شما کمک می کند بلکه نقش به سزایی در هرچه بهتر شدن خواب و البته دمای تخت شما دارد. منسوجاتی مثل ملحفه و بالش های پشمی عایق های خوبی هستند ولی برای این فصل استفاده از کتان بهتر است چرا که این نوع پارچه بسیار بهتر هوا را از خود عبور داده و خنک تر هستند.

 از طبیعت کمک بگیرید

اگر حیاط یا بالکن دارید می‌توانید از گیاهان برای خنک کردن خانه بدون کولر استفاده کنید. روبه‌روی پنجره را با گیاهان و درختچه‌ها پر کنید تا هوایی که از بیرون قرار است وارد خانه‌ی شما شود ابتدا از میان گیاهان عبور کند.

هوا در زمان عبور از بین گیاهان، گرمای شدید خود را از دست می‌دهد و به صورت نسیمی ملایم وارد خانه‌تان می‌شود. کاشت درخت در قسمت جنوب و غرب خانه می‌تواند در خنک کردن هوای ورودی بسیار موثر باشد. همچنین روشن کردن فواره‌ی حوض حیاط هم می‌تواند هوای اطراف را به خوبی خنک کند.

 تابش نور خورشید در خانه را محدود کنید

اگر می‌خواهید در تابستان خنک بمانید باید از نور خورشید دوری کنید. کشیدن پرده‌های خانه در طول روز، مانع تابش نور خورشید در خانه می‌شود و شرایطی شبیه به سایه‌ی زیر درختان را فراهم می‌کند. همین کار به شما در خنک‌ کردن خانه بدون کولر کمک می‌کند.

نور خورسید که تمام فضای پذیرایی را پر کرده - خنک کردن خانه بدون کولر

 از روش مصریان قدیمی استفاده کنید

این روشِ محبوب من است و سال‌هاست که از آن استفاده می‌کنم تا در طول تابستان نیازی به استفاده از کولر نداشته باشم. چندین سال پیش در یک کتاب تاریخی، که سرگذشت یک خانواده‌ی تاجر مصری را نوشته بود، خوانده بودم که برای خنک نگه داشتن هوای عمارت در طول فصل گرما از روش جالبی استفاده می‌کنند. دمای هوا نزدیک به غروب آفتاب پایین می‌آید و تقریبا تا یک ساعت بعد از طلوع آفتاب هم پایین باقی می‌ماند.

افراد آن دوران بعد از غروب آفتاب تمام درها و پنجره‌ها را باز می‌گذاشتند تا هوای خنک و بادهای شبانه در خانه جریان داشته باشند. صبح‌ها هم بلافاصله بعد از طلوع خورشید تمام در و پنجره‌ها را می‌بستند و پرده‌ها را می‌کشیدند تا هوای خنک در خانه باقی بماند. من چندین سال است که به مناطق شمالی نقل مکان کرده‌ام و از این روش برای خنک نگه داشتن خانه استفاده می‌کنم.

شاید باور نکنید اما در هوای شرجی تابستان فقط با یک پنکه‌ی سقفی می‌توانم خانه را به خوبی خنک نگه دارم. البته در چله‌ی تابستان، علاوه بر رعایت تمام نکاتی که در این مطلب گفتم، هر چند ساعت یک بار روی پرده‌های مخصوص تابستان، که با پارچه‌ی متقال دوخته‌ام، آب اسپری می‌کنم تا هوایی که به کمک پنکه در جریان است از روی رطوبت پارچه عبور کند و هوا را خنک‌تر کند.

استفاده های لامپ های کم مصرف

اگر به دنبال فرصتی بوده اید که از شر این لامپ های پرمصرف خلاص شوید شاید هم اکنون زمان آن رسیده است. این لامپ های رشته ای با تبدیل کردن ۹۰ درصد انرژی به گرما باعث گرم شدن و اتلاف مقدار قابل توجهی انرژی می شوند. پس بهتره از لامپ های مهتابی یا لامپ های کم مصرف استفاده کنید.

لامپ های خاموش و لامپ کم مصرف روشن

تخت خود را ضد گرما کنید

این ایده هم با اینکه کمی عجیب به نظر می رسد ولی می توانید بسیار تاثیر گذار باشد و شما را غافل گیر کنید. یک بطری آب را در فریزر قرار بدهید تا منجمد شود سپس این بطری های یخ را در زیر و پایین تخت خود جاسازی کنید. بهتر است این کار را دقایقی یا شاید ساعاتی قبل از خواب انجام دهید. پس از مدتی یخ ها گرمای تخت را مخصوصا در ناحیه پایین تخت و محل قرار گرفتن پا ها جذب کرده و ان ناحیه را خنک می کند. حتما شما هم می دانید خنک شدن پاها هنگام خواب تا چه اندازه در داشتن خواب شیرین تاثیر گذار است.

ترفند پنکه را یاد بگیرید

حتی یک کولر هم نمی تواند یک نسیم مصنوعی خنک دریایی را به وجود بیاورد اما شاید با این ترفند و یک پنکه ساده شما بتوانید از پس آن بر بیایید. درون یک ظرف مناسب مقداری یخ قرار دهید. حال این ظرف یخ را به گونه ای در مقابل مسیر و جریان باد پنکه قرار دهید که باد منشع شده از پنکه از میان یخ ها عبور کرده و سپس در فضای خانه جریان یابد. این باد تا متر ها سرمای خود را حفظ می کند و شما چیزی از یک نسیم کنار آب کم نخواهید داشت.

در یک ظرف مقداری یخ قرار دهید، این ظرف را به گونه ای در مقابل مسیر و جریان باد پنکه قرار دهید.

این یک ترفند فوق العاده است. حتی می توانید در روشی دیگر چندین بطری کوچک آب را به یخ تبدیل کرده و سپس آن ها را در پشت پنکه آویزان کنید که این روش ها همانند روش قبل بسیار به کمک شما می آید.

بهترین راه‌های خنک کردن بدن بدون کولر

با گرم شدن هوا همه ما به دنبال راهی برای خنک شدن در فصل تابستان هستیم. راهی که بتوانیم بدون روشن کردن کولر و صرف انرژی و هزینه زیاد، بدنمان را خنک کنیم و احساس بهتری داشته باشیم. اما چطور می‌توان بدن را بدون روشن کردن کولر خنک کرد؟ آیا راهی برای خنک کردن خانه بدون کولر وجود دارد؟ در ادامه می‌توانید با بهترین راه‌های خنک کردن خود بدون کولر آشنا شوید.

 یک دستمال خیس روی گردنتان بگذارید

یکی از بهترین راه‌های خنک کردن بدن بدون کولر استفاده از یک پارچه خیس است. یک پارچه نخی را با آب سرد خیس کنید. سپس آن را پشت گردن خود قرار دهید تا احساس خنکی کنید. هر زمان که پارچه خشک شد می‌توانید دوباره آن را خیس کنید و روی گردن قرار دهید. قرار دادن پارچه خیس روی سایر نقاط بدن نیز می‌تواند به کاهش دمای بدن در تابستان کمک زیادی کند.

9 دلیل اصلی باقی ماندن کف در لباسشویی و روش های ساده رفع این مشکل

 مچ دستتان را با آب سرد بشویید

یکی دیگر از روش‌های مفید برای خنک شدن در فصل تابستان این است که شیر آب سرد را باز کنید و مچ دستانتان را برای یک دقیقه زیر آن نگه دارید. زمان که تحمل گرما سخت می‌شود، خنک کردن نقاط نبض بدن می‌تواند به کاهش دمای بدن شما کمک کند. هر چند که این روش موقتی است، اما می‌توانید هر چند باری که دوست دارید آن را تکرار کنید و از زیاد شدن دمای بدنتان جلوگیری کنید.

 موهایتان را خیس کنید

یکی دیگر از بهترین راه‌های خنک کردن خود بدون کولر شستن موها است. برای این کار باید سر خودتان را زیر آب خنک بگیرید و موهایتان را خیس کنید. این کار موجب می‌شود تا دمای بدن شما به طرز شکفت انگیزی کاهش پیدا کند. در روزهای گرم می‌توانید تا چند بار در روز این کار را تکرار کنید تا گرمازده نشوید.

در صورتی که بیرون از منزل هستید، بهتر است مقداری آب تمیز روی سر و موهایتان بریزید تا بدنتان خنک شود. اگر به آلرژی مبتلا هستید یا به سرما حساسیت دارید، بهتر است به جای خیس کردن سر و موها، صورت و بدنتان را خیس کنید.

از اسپری آب برای خنک کردن خودتان استفاده کنید

یکی از ترفندهای جالب برای خنک شدن بدون کولر استفاده از «اسپری آب» است. برای این کار باید یک اسپری را با آب سرد پر کنید و هر زمان که احساس گرما می‌کنید، آن را روی پوست صورت و بدنتان اسپری کنید. برای خنک‌تر شدن می‌توانید آب را به صورتتان اسپری کنید و چند لحظه جلوی باد پنکه قرار بگیرید تا کاملاً خنک شوید.

یک مرد که آب معدنی را روی صورتش خالی می کند - خنک کردن خانه بدون کولر

اگر به فن‌های آبپاش دسترسی دارید، می‌توانید از این فن‌های کوچک برای خنک کردن خودتان استفاده کنید. این فن‌ها به صورت قابل حمل طراحی شده‌اند و به سیستم آبپاش مجهز هستند و به سرعت بدن را خنک می‌کنند.

مقداری یخ جلوی پنکه قرار دهید

اگر به هر دلیل نمی‌خواهید از کولر استفاده کنید، می‌توانید یا کمی خلاقیت پنکه را به کولر تبدیل کنید. برای این کار باید یک ظرف فلزی بزرگ را پر از یخ کنید. سپس آن را در مقابل باد پنکه قرار دهید. زمانی که باد پنکه به یخ برخورد می‌کند، باد آن خنک و یخی می‌شود و هم شما و هم فضای خانه را خنک می‌کند.

معمولاً برای این کار بهتر است از کاسه‌های فلزی یا شیشه‌ای استفاده کنید تا اثربخشی آن چند برابر شود.

دوش آب سرد بگیرید

دوش آب سرد دمای مرکزی بدن را کاهش می‌دهد و از بهترین راه‌های خنک کردن بدن بدون کولر است. این کار به خصوص برای کاهش دمای بدن و تجربه یک خواب راحت بسیار مؤثر است. برای این موضوع بهتر است آب را روی دمای خنک و نه خیلی سرد تنظیم کنید.

مانتوی راحت برای سفر یکی از لازمه های هر سفری است . انتخاب مانتو آنقدر مهم است که اگر می خواهید تجربه یک سفر عالی را داشته باشید نباید این انتخاب را به عنوان کار لحظه آخری باقی گذاشت.

 روزها پنجره‌ها را ببندید و پرده‌ها را بکشید

باز بودن پنجره‌ها در هوای گرم فقط موجب گرم‌تر شدن هوای داخل خانه می‌شود. اگر به دنبال راهی برای خنک کردن خانه بدون کولر هستید، بهتر است با گرم شدن هوا پنجره‌ها را ببندید و پرده‌ها را بکشید تا نور مستقیم آفتاب و گرما به داخل خانه وارد نشود.

شب‌ها پنجره را باز کنید

شب‌ها معمولاً دمای هوا پایین‌تر و خنک‌تر است. بهتر است برای جلوگیری از گرم شدن خانه، شب‌ها پنجره‌ها را باز کنید تا کمی هوای خنک به داخل خانه وارد شود. در صورتی که نمی‌خواهید تمام شب پنجره‌ها را باز بگذارید، می‌توانید با تاریک شدن هوا پنجره‌ها را باز کنید و زمان خواب آن‌ها را ببندید. صبح نیز می‌توانید قبل از گرم شدن هوا کمی پنجره‌ها را باز کنید.

پنجره باز و پرده حریر را باد جا به جا می کند - خنک کردن خانه بدون کولر

از ملحفه‌های مناسب استفاده کنید

در تابستان بهتر است از ملحفه‌های ابریشمی، ساتن و پنبه‌ای استفاده کنید. پارچه‌های پلی استر و الیاف مصنوعی به هیچ عنوان برای تابستان مناسب نیستند. روتختی‌های سنگین و ضخیم، پتو و روبالشتی ضخیم را نیز بردارید و سعی کنید از جنس‌های خنک‌تر استفاده کنید.

به جای تخت روی زمین بخوابید

به طور کلی هوای گرم به سمت بالا حرکت می‌کند و از همین رو همیشه زمین خنک‌تر از تخت است. برای روزهای گرم تابستان بهتر است یک تشک روی زمین بیندازید و آن جا بخوابید. اگر خانه‌تان زیرزمین یا اتاق پایین خانه دارد، می‌توانید شب‌های تابستان در زیرزمین بخوابید.

 پنکه سقفی را روشن کنید

اگر در خانه پنکه سقفی دارید، می‌توانید برای خنک کردن فضای خانه از آن کمک بگیرید. برای این کار باید پنکه را روشن کنید و پنجره‌ها را باز کنید تا هوا جریان پیدا کند و خنک شود.

لباس نخی و گشاد بپوشید

در فصل تابستان بهتر است لباس‌های رنگ روشن با الیاف نخی و طبیعی بپوشید تا جریان هوا بهتر از آن عبور کند. لباس‌های الیاف مصنوعی و پلی استر معمولاً گرما را در خود نگه می‌دارند و موجب عرق کردن می‌شوند.

در تابستان بهتر است قبل از بیرون رفتن حتماً از کلاه لبه‌دار و ضد آفتاب استفاده کنید. سعی کنید در طول روزهای گرم لباس‌های روشن بپوشید و از صندل و کفش‌های باز استفاده کنید.

 آب بنوشید

از بهترین راه‌های خنک کردن خود بدون کولر «نوشیدن آب» است. آب می‌تواند بدن شما را از درون خنک کند و از کم آبی بدن جلوگیری کند. در تابستان سعی کنید بیشتر آب بنوشید و از نوشیدنی‌های خنک و بدون کافئین استفاده کنید. اگر در هوای گرم بیرون می‌روید یا ورزش می‌کنید، حتماً برای جبران آب مورد نیاز بدن از مایعات بیشتری استفاده کنید.

خانه با رنگ و دکوراسیون روشن - خنک کردن خانه بدون کولر

 از خوراکی خنک استفاده کنید

خوردن بستنی، اسموتی، میوه یخ زده و میوه‌های خنک مثل هندوانه می‌تواند بدن شما را هیدراته و خنک کند. سعی کنید میوه‌ها و خوراکی‌ها را در یخچال قرار دهید و خنک میل کنید تا بدنتان سریع‌تر خنک شود. در تابستان می‌توانید میوه‌هایی مثل گیلاس، آلبالو و هندوانه را برای چند ساعت در فریزر بگذارید و بعد بخورید تا بدنتان خنک شود.

تکنیک های مهم برای تمیز کردن دیوار خونه که شب عید به کارتون میاد

 لوازم برقی اضافه و چراغ‌ها را خاموش کنید

لوازم برقی و لامپ‌ها از خودشان گرما تولید می‌کنند. در طول تابستان سعی کنید لوازم الکترونیکی اضافه و لامپ‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید را خاموش کنید. در صورتی که به وسیله برقی نیاز ندارید، بهتر است آن را از برق خارج کنید تا برق اضافی مصرف نشود.

 لامپ‌ها را عوض کنید

لامپ‌های معمولی مقدار انرژی بیشتری مصرف می‌کنند و از طرفی موجب گرم شدن هوا می‌شوند. سعی کنید به جای لامپ‌های معمولی از لامپ‌های کم مصرف استفاده کنید. در طول روز اگر نیازی به لامپ ندارید، آن‌ها را خاموش کنید و شب با تاریک شدن هوا لامپ‌ها را روشن کنید تا فضای خانه گرم نشود.

 یک پارچه خیس در مقابل پنجره آویزان کنید

شاید برایتان جالب باشد، اما اگر می‌خواهید باد خنک‌تری از بیرون بوزد، می‌توانید یک پارچه خیس جلوی پنجره آویزان کنید. زمانی که باد به این پارچه برخورد می‌کند، هوای داخل خانه به سرعت خنک می‌شود.

لباس‌ها و ملحفه‌هایتان را در فریزر بگذارید

برای این که خواب راحتی را تجربه کنید و یا در طول روز احساس گرما نکنید، می‌توانید ملحفه‌ها و لباس‌هایتان را برای چند ساعت در فریزر بگذارید و بعد از آن‌ها استفاده کنید. این کار موجب می‌شود تا برای مدتی احساس خنکی کنید. خنک کردن جوراب‌ها نیز یکی دیگر از روش‌هایی است که می‌تواند بدنتان را خنک کند.

ملحفه‌تان را نمناک کنید

یکی از روش‌هایی که در قدیم مصری‌ها برای خنک کردن بدن خود در زمان خواب استفاده می‌کردند، خیس کردن ملحفه بود. می‌توانید قبل از خواب یک ملحفه نازک را خیس کنید و به عنوان پتو روی بدنتان قرار دهید. برای جلوگیری از خیس شدن تشک بهتر است یک لایه روی رو‌تشکی قرار دهید و روی آن بخوابید.

دختر بچه سرش را روی پنکه گذاشته - خنک کردن خانه بدون کولر

موهایتان را کوتاه کنید یا ببندید

موی بلند در تابستان موجب می‌شود تا بیشتر از سایرین احساس گرما کنید. در طول تابستان سعی کنید موهایتان را کوتاه کنید و یا آن‌ها را ببندید تا پشت گردنتان داغ نشود. اگر موهایتان بلند است، قبل از خواب موهایتان را به یک طرف ببافید تا کمتر با پشت گردنتان برخورد نکند.

از کمپرس یخ استفاده کنید

یکی از بهترین روش‌ها برای خنک شدن بدن در فصل تابستان استفاده از «کمپرس یخ» است. کمپرس سرد را آماده کنید و آن را روی نبض مچ دست، آرنج، کشاله ران، مچ پا و پشت زانوهایتان قرار دهید تا خنک شوید. برای خنک کردن بدن می‌توانید یک بطری یخ را داخل یک پارچه نازک بپیچید و آن را روی بدن بگذارید.

یخ های کوچک - خنک کردن خانه بدون کولر

از برنج برای خنک شدن بدنتان استفاده کنید.

جالب است اما «برنج» علاوه بر مزه لذیذی که دارد، می‌تواند به خنک شدن شما در طول شب کمک کند. بالش‌های پنبه‌ای یا الیاف گرما را جذب می‌کنند و بعد از مدت زمان کوتاهی گرم می‌شوند. برای خنک شدن در طول تابستان می‌توانید یک بالش کوچک یا حتی یک جوراب تمیز را پر از برنج کنید. آن را برای چند ساعت در فریزر بگذارید. سپس در زمان خواب آن را کنار گردن یا صورتتان بگذارید تا خنک شوید.

پاهایتان را در آب سرد بگذارید

اگر گرما واقعاً اذیتتان می‌کند و دوست دارید، به سرعت دمای بدنتان را کاهش دهید، باید پاهایتان را در تشت آب سرد قرار دهید. می‌توانید به جای این کار چند بار در روز پاها را با آب سرد بشویید و یا جورابتان را خیس کنید تا بدنتان خنک شود.

فن‌ها را روشن کنید

یکی دیگر از راه‌های خنک کردن خانه در هوای گرم تابستان این است که همه فن‌ها را روشن کنید. فن هوای گرم داخل خانه را به بیرون هدایت می‌کند و از گرم شدن هوا جلوگیری می‌کند. برای خارج کردن رطوبت و گرما فن دستشویی و حمام را روشن کنید و هود آشپزخانه را هم برای مدتی روشن بگذارید تا هوای گرم به سمت بیرون منتقل شود.

 از بالش‌های دارای کیسه آب استفاده کنید

نوع خاصی از بالش‌ها وجود دارند که به یک کیسه آب یا ژل خنک کننده مجهز هستند. استفاده از این بالش‌ها به شما کمک می‌کند تا در سر و صورتتان کمتر احساس گرما را تجربه کنید. برای کاهش دمای بدن در سایر نقاط نیز می‌توانید یک بطری آب یخ در نزدیکی پاهایتان بگذارید و بعد بخوابید.

پاسخ به چند پرسش پرتکرارر

برای خنک نگه داشتن اتاق خواب در تابستان چکار کنیم؟

برای خنک نگه داشتن اتاق خواب در تابستان اولین کاری که باید بکنید این است که بعد از بیدار شدن، پنجره را ببندید و پرده را بکشید تا از ورود نور و گرما جلوگیری شود. با قرار دادن چند گلدان طبیعی در اتاق خواب، استفاده از ملافه‌های روشن و همچنین روشن کردن پنکه در زمان‌هایی که هوای خنک از بیرون به داخل می‌آید می‌توانید هوای اتاق خواب را حسابی خنک کنید.

چگونه با پنکه خانه را خنک کنیم؟

در توضیحات هفتمین روش سنتی برای خنک نگه داشتن خانه روشی که خودم برای خنک نگه داشتن خانه با پنکه استفاده می‌کنم را آموزش دادم. اما اگر پنکه‌ی سقفی ندارید و می‌خواهید از پنکه‌ی ایستاده استفاده کنید، با بستن یکی دو بطری آب یخ‌زده پشت پنکه و روشن کردن آن، می‌توانید هوای خنک را در خانه تجربه کنید.

برای تبدیل هوای گرم به سرد چکار کنیم؟

با استفاده از روش تهویه‌ی متقاطع یا خروج هوای گرم با کمک دودکش، می‌توانید هوای خنک را در خانه جایگزین هوای گرم کنید.

سخن آخر

در این مطلب از چند روش ساده برای خنک نگه داشتن خانه بدون کولر برایتان صحبت کردیم. بد نیست امسال تابستان شما هم از چند روش سنتی استفاده کنید و نتیجه‌ای که تجربه می‌کنید را برایمان بنویسید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *