افتتاح حساب ترکیه
مرتب کردن ریشه فرش

مرتب کردن ریشه فرش کار بسیار ساده ایست. کافیست یکبار مقداری زمان برای اینکار بگذارید و تا مدتها از زیبایی و یکدست شدن ریشه فرش لذت ببرید. ما در این مطلب شادمگ چسب پهن زدن به ریشه فرش را به شما پیشنهاد نمی کنیم. در عوض چندین روش ساده به شما معرفی کردیم که می توانید از آن استفاده کنید.

ریشه فرش چیست؟

ریشه فرش، همان چله و پود فرش است که از بالا و پایین فرش خارج می‌شود و جز انتهایی‌ترین قسمت فرش می‌باشد. ریشه‌ها معمولاً به رنگ کرم و سفید هستند و دارای شکل‌های گوناگونی بوده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ریشه‌های گره دار، ساده، زنجیری و توری شکل اشاره کرد.

ریشه قالی - مرتب کردن ریشه فرش

مرتب کردن ریشه فرش

برای مرتب کردن ریشه فرش‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد که هرکدام مزایا و معایب خود را دارد در ادامه چند تا از بهترین روش‌های مرتب کردن ریشه فرش را بیان می‌کنیم.

یکی از روش‌های مرسوم برای تمیز و مرتب نگه داشتن ریشه‌های فرش استفاده از چسب پهن است که توصیه می‌کنیم از این روش به دلیل معایب زیادی که دارد استفاده نکنید. معمولاً اثرات چسب در طولانی مدت روی ریشه‌ها باقی می‌ماند و به راحتی پاک نمی‌شود و همچنین به مرور زمان چسب‌ها قدرت چسبندگی خود را از دست داده و و باید تعویض شوند.

روش دیگر برای مرتب کردن ریشه فرش‌ها استفاده از شانه است، شانه کردن ریشه‌های فرش علاوه بر جداکردن آشغال‌ها از لابه لای ریشه سبب مرتب شدن و آراسته شدن ظاهر فرش می‌شود.

قبل از استفاده از شامپو فرش حتما به شادمگ مراجعه کنید.

ریشه فرش مرتب شده - مرتب کردن ریشه فرش

ما در این مقاله چند راهکار ساده برای محافظت از ریشه های فرش ، به شما عزیزان ارائه کرده ایم .

استفاده از چسب پهن، ممنوع !

یکی از روش های رایج برای محافظت از ریشه فرش ، استفاده از چسب پهن است. ولی بهتر است بدانید این روش ، می تواند آسیب های برگشت ناپذیری به فرش ماشینی یا دستباف وارد کند.

فوت و فن از بین‌ بردن لکه چربی کهنه روی لباس به راحتی آب خوردن

از جمله این آسیب ها، موارد زیر می باشد :

چسب پهن مورد استفاده ، به مرور زمان ، قدرت چسبندگی خود را از دست می دهد و باید به طور مرتب ، تعویض گردد .
با تعویض چسب پهن ، به احتمال زیادی ، چندین ریشه نیز ، کنده و از فرش جدا می گردد .
معمولا اثرات چسب پهن ، بر روی ریشه فرش باقی می ماند و حتی با شست و شو نیز از بین نمیرود . روش صحیح شامپو فرش کشیدنرا در این مطلب شادمگ آموزش ببینید.

روش های مراقبت و مرتب کردن ریشه فرش  و قالی

یکی از قسمت‌های مهم فرش ریشه آن بوده که به شکل نخ‌های سفید یا کرم‌ رنگ از انتهای فرش بیرون آمده است. مراقبت از این ریشه‌ها هم از جهت زیبایی و هم از جنبه سالم ماندن فرش اهمیت دارد. بنابراین بهتر است به جای اینکه اجازه دهید ریشه‌ها کثیف و نامرتب شده و بعد به دنبال راه‌حل باشید، از ابتدا از آن‌ها مراقبت کنید.

شستن فرش در خانه اصلا کار سختی نیست ولی همین کار به ظاهر آسان نیازمند رعایت برخی اصول است تا هم فرش شما تمیز تر شود و هم آسیبی به بافت فرش وارد نشود.

 گره زدن بهترین روش مرتب کردن ریشه فرش

یکی از بهترین روش ها برای بالا بردن طول عمر ریشه فرش ، گره زدن آن به روش های گوناگون است. در ادامه چند روش ساده برای گره زدن، ارائه شده است :

روش گره زدن نخودی :

یکی از روش های فانتزی گره زدن ، گره نخودی است که بسیار آسان است .

بافت نخودی ریشه فرش - مرتب کردن ریشه فرش

برای این کار، باید طول ریشه های فرش ، به اندازه کافی بلند باشد. فقط لازم است، ریشه ها را به دسته  های دو الی پنج تایی تقسیم کرده و به صورت معمولی، دورهم بپیچانید تا ایجاد گره کند .

روش دوگره :

یکی دیگر از روش های زیبا برای گره زدن ریشه فرش ، روش دوگره است .

برای دوگره زدن ، باید تمام ریشه های فرش را به دسته های دو الی پنج تایی تقسیم کنید .

نحوه صحیح کوددهی به گیاهان آپارتمانی + آشنایی با فرمول کودی و معرفی بهترین کودها

دو گره - مرتب کردن ریشه فرش

ابتدا ، یک دسته ریشه های فرش را با دست چپ نگه دارید و با دست راست، نخی شبیه به نخ پود  ولی با تاب کمتر را به کمک انگشت شست و سبابه بگیرید و آن را به صورت دوران ، دور انگشت میانه ، سبابه و شست بگردانید .

سپس اولین دسته دو یا پنج تایی ریشه را ، از داخل آن بیرون بکشید . به این ترتیب، اولین دسته ریشه های شما ، به صورت مرتب و زیبایی ، گره خورد .  مابقی ریشه های فرش را نیز ، تا انتها به همین ترتیب ، دوگره بزنید .

روش گره زنجیره ای :

یکی دیگر از روش های بسیار زیبا برای گره زدن ، روش زنجیره ای است .

برای این کار ، ابتدا باید در انتهای تمام ریشه ها ، گره نخودی ایجاد کنید . سپس امتداد ریشه ها را  در حد 2 سانتی متر فاصله از گره نخودی ، مجددا باهم گره معمولی بزنید .

دوباره امتداد ریشه ها را ، از محل قبلی و با فاصله 2 سانتی متر ، با ریشه های همجوار، گره بزنید. اینگونه تمامی ریشه ها به صورت زنجیره ای ، تزیین می شوند .

بافت زنجیری ریشه فرش - مرتب کردن ریشه فرش

استفاده از کاور یا محافظ

یکی دیگر از بهترین و راحت ترین روش ها برای محافظت از فرش ، استفاده از کاور ریشه فرش  می باشد که در جنس های مختلف، در بازار موجود اند .

طریقه استفاده از کاور ریشه فرش اینگونه است که باید ابتدا ریشه های فرش را به داخل تا کرده، سپس کاور فرش را در فاصله سه سانتی متری از لبه فرش قرار داده و با جدا کردن نوار کاغذی ،  آن را به قسمت ابتدای ریشه های فرش بچسبانید .

سپس ریشه های فرش را به حالت اولیه برگردانده و با دست یا شانه ، کاملا آنها را مرتب کنید . در انتها نیز ، لبه دیگر کاور فرش را به روی فرش بچسبانید .

کاور ریشه فرش - مرتب کردن ریشه فرش

اینگونه ریشه های فرش ماشینی یا دستباف شما ، از احتمال آسیب و کثیفی ، کاملا در امان هستند .

 لفافه دوزی

یکی دیگر از روش های محافظت از ریشه های فرش ، لفافه دوزی می باشد .

درمان خروپف مردان و زنان با روش های خانگی و موثر

از این روش ، بیشتر در زمان قدیم استفاده می شد ، البته امروزه نیز برخی افراد ، از آن استفاده می کنند .

لفافه دوزی به این شکل می باشد که ریشه های فرش را تا کرده وداخل یک پارچه از جنس برزنت یا  متقال کرده و دو طرف پارچه را ، به ابتدای بافت فرش متصل می کنید .

پارچه های مورد استفاده در لفافه دوزی ، نخی هستند و جریان هوا را از داخل خود عبور می دهند ، درنتیجه، فرش شما به مرور زمان ، آسیب نمی بیند .

دلایل محافظت و مرتب نگه داشتن ریشه فرش

۱- حفظ ظاهر و زیبایی فرش
۲- جلوگیری از آسیب ریشه‌ها و افزایش طول عمر فرش

ریشه فرش نا مرتب - مرتب کردن ریشه فرش
۳- کمتر کثیف شدن ریشه‌ها
۴- جلوگیری از باز شدن و کنده شدن ریشه‌ها
۵- افزایش زیبایی فرش‌ها

شستشو و تمیز کردن ریشه فرش

معمولاً اولین راهی که بعد از کثیف شده ریشه‌های فرش به ذهن افراد می‌رسد، شستن فرش است. اما با شستشوی غلط فرش سبب زرد شدن ریشه‌ها و کدر شدن آن‌ها می‌شوند. از موارد زرد شدن ریشه‌ها پس از شستشو می‌توان به جمع شدن آب در قسمت ریشه‌ها و استفاده از آب داغ در شستشو فرش اشاره کرد.

بهترین راه برای شستن ریشه‌های فرش استفاده از شامپو فرش‌های استاندارد و فرچه است. دقت کنید که پس از شستشو ریشه‌ها حتماً فرش را در فضای آزاد قرار دهید تا خشک شود.

در صورت خراب شدن ریشه فرش چه کار کنیم؟

در صورت پوسیدگی و خرابی ریشه‌های فرش جای نگرانی نیست معمولاً قالیشویی‌ها و شرکت‌های معتبر فرش ماشینی با ماشین آلات مخصوص کار ریشه دوزی را برای فرش‌ها انجام می‌دهند.

دسته بندی کردن ریشه فرش - مرتب کردن ریشه فرش

سخن آخر

بهترین روش مرتب سازی ریشه فرش کاملا به نظر، سلیقه و زمان شما بستگی دارد. در صورتی که زمان کافی دارید، می‌توانید ریشه‌های فرش را با انواع گره‌ها ببافید. در این صورت هم زیباتر به نظر می‌رسند و هم ظاهر مرتبی دارند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *