افتتاح حساب ترکیه
تشخیص زعفران اصل

تشخیص زعفران اصل از تقلبی کار دشواری نیست کافیست به نکاتی که در اختیارتان قرار می دهیم توجه کنید. افراد سودجو به دنبال استفاده از روش هایی برای گول زدن شما هستند اما با این ترفند هایی که شادمگ یادتان می دهد می توانید دستشان را رو کنید.

روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی

پیش از این در شادمگ به روش های دم کردن زعفران پرداخته بودیم، اکنون روش های تشخیص زعفران اصل از تقلبی را یادتان می دهیم، همراه ما باشید.

تست آب یا شیر سرد

تشخیص زعفران اصل با اب سرد رایج‌ترین و معروف‌ترین روش برای تشخیص زعفران اصل از تقلبی محسوب می‌شود. برای اجرای این روش باید یک کاسه شیشه‌ای پر از آب یا شیر سرد را آماده کنید؛ بعد مقداری زعفران نسابیده بردارید و روی آب یا شیر بریزید.

زعفران سرگل - تشخیص زعفران اصل

بعد از ۱۰-۱۵ دقیقه زعفران به‌آرامی رنگی طلایی به خود می‌گیرد و آب یا شیر کاملا زرد می‌شود. در این صورت می‌توانید از خالص‌بودن زعفران خود مطمئن شوید. زعفران خالص آرام‌آرام و به‌‌مقداری کم‌، رنگ از خود آزاد می‌کند؛ اما زعفران تقلبی بلافاصله مقدار زیادی رنگ قرمز تیره آزاد می‌کند و رشته‌های آن پس از مدت کوتاهی سفید می‌شوند.

تشخیص زعفران اصل با جوش شیرین

روش دیگر تشخیص زعفران اصل، استفاده از جوش شیرین است. برای این کار، مقداری جوش شیرین را به آب اضافه کنید و خوب هم بزنید تا با هم ترکیب شوند. سپس مقداری زعفران را به این محلول اضافه کنید. اگر زعفران اصل باشد، رنگ محلول زرد می‌شود. اگر زعفران تقلبی باشد، رنگ محلول به قرمز کمرنگ تغییر می‌کند.

نحوه تشخیص زعفران اصل

زعفران را میان انگشت‌های دست بمالید

زعفران را در آب سرد بگذارید و بعد از چند دقیقه، آن را در میان انگشتانتان بگیرید و برای چند دقیقه، انگشتان را به هم بمالید. اگر زعفرانی که خریده‌اید تقلبی نباشد، رشته‌های باریکی که میان انگشتانتان گرفته‌اید، از هم جدا نخواهد شد. اما زعفران‌های قلابی با این کار به سرعت به پودر تبدیل می‌شوند و خودشان را لو می‌دهند.

آزمایش دیگری هم در زمینهٔ تشخیص زعفران اصل از تقلبی وجود دارد. استفاده از جوش‌شیرین می‌تواند در این راه به کمکتان بیاید. کمی زعفران و جوش‌شیرین را در یک فنجان آب با هم ترکیب کنید. اگر ترکیب نهایی، ماده‌ای زرد باشد، زعفران اصل است و در غیر این صورت با محصولی قلابی روبه‌رو هستید.

تست بنزین

تست بنزین یکی از روش‌های جالب‌ و کم‌تر شناخته‌شده برای شناسایی زعفران اصل است. برای تشخیص اصل‌بودن زعفران به کمک این روش می‌توانید مقدار کمی بنزین داخل یک ظرف بریزید و زعفران را داخل آن بیندازید. از آن‌جایی‌که بنزین رنگ زعفران را به خود نمی‌گیرد و زعفران هم در بنزین حل نمی‌شود، بنابراین اگر بنزین رنگی شد، مطمئن باشید که زعفران شما اصل نیست.

برق انداختن استیل گاز ، ظرفشویی و شیرآلات مثل آب خوردن

تشخیص زعفران اصل با کاغذ کروماتوگرافی

یکی از روش‌های موثر برای تشخیص زعفران اصل، استفاده از کاغذ کروماتوگرافی یا کاغذ باطله است. در این روش، چندین رشته زعفران را روی کاغذ کروماتوگرافی قرار می‌دهیم. اگر زعفران تقلبی باشد، مثلاً زعفران هندی یا هر نوع زعفران تقلبی دیگر، روغنی از آن روی کاغذ ترشح خواهد کرد. این روغن می‌تواند نشان‌دهنده‌ی افزودن مواد اضافی به زعفران برای افزایش وزن یا تغییر رنگ آن باشد.

اما در مقابل، زعفران طبیعی و اصل، روغنی ترشح نمی‌کند. زعفران اصل، که از گل‌های کروکوس ساتیووس بدست می‌آید، به طور طبیعی دارای روغن نیست. بنابراین، اگر پس از قرار دادن رشته‌های زعفران روی کاغذ کروماتوگرافی، هیچ روغنی ترشح نشود، این یک نشانه خوب برای این است که زعفران شما احتمالاً اصل است.

تشخیص زعفران اصل از تقلبی روی اجاق گاز

کمی زعفران را روی اجاق گاز و روی شعله گاز شهری متان بگیرید. اگر رنگ آن به بنفش یا نارنجی تغییر کرد، خوشحال باشید که زعفران اصل در دست دارید. زعفران تقلبی به رنگ زرد تبدیل می‌شود.

همچنین زعفران اصل در بنزین حل نمی‌شود و اگر کمی از آن را درون بنزین بریزید، نباید باعث تغییر رنگ آن شود.

زعفران اصل - تشخیص زعفران اصل

به ظاهر زعفران نگاه کنید و چند آزمایش را هم در ذهن داشته باشید

ظاهر زعفران هم می‌تواند در بازی تشخیص حقیقت از دروغ به کمکتان بیاید. واقعیت این است که سر رشته‌های زعفران، حالت چندشاخه دارد. اما زعفران‌های غیرخالص و غیرواقعی چنین نیستند و سر رشته‌های زعفران در آنها حالت چندشاخه ندارد.

اجازه بدهید که آزمایش دیگری را هم در زمینهٔ تشخیص زعفران اصل از تقلبی به شما یاد بدهیم. یا یک تکه روزنامه یا کاغذ هم می‌توان اصالت زعفران را تأیید کرد. چطور؟ چند رشته زعفران را میان کاغذ یا روزنامه بگذارید و آن را به هم فشار دهید. اگر زعفران تقلبی باشد، روغنی از آن روی کاغذ ترشح خواهد شد. اما زعفران طبیعی اصلا و ابدا حاوی روغن نیست.

گازوئیل هم می‌تواند به کمکتان بیاید. باید بدانید که زعفران در گازوئیل حل نمی‌شود. پس چند رشتهٔ زعفران را در گازوئیل بیندازید و اگر دیدید که گازوئیل رنگی شد، یعنی زعفرانتان تقلبی است.

ترفند تمیز کردن سرامیک و برق انداختن آن با تکنیک های آسان خانگی

تست شناور ماندن روی آب

یکی دیگر از راه‌های تشخیص زعفران اصل از تقلبی، تست شناورماندن است. تارها و رشته‌های زعفران واقعی با ریخته‌شدن روی آب غرق و ته‌نشین نمی‌شوند؛ در عوض آن‌ها شناور می‌مانند. رشته‌های زعفران تقلبی به دلیل سنگینی رنگ یا مواد افزودنی، تا حدی یا به‌طور کامل در آب ته‌نشین می‌شوند.

تشخیص پودر زعفران اصل

تشخیص پودر زعفران اصل کمی دشوارتر است. اما یکی از روش‌های معتبر، بررسی رنگ پودر است. پودر زعفران اصل باید رنگ زرد کمرنگ تا نارنجی روشن داشته باشد. اگر رنگ پودر زعفران بسیار روشن یا بسیار تیره باشد، ممکن است زعفران تقلبی باشد. همچنین، بوی زعفران اصل بسیار خاص است و اگر بوی زعفران پودری با بوی زعفران تازه مطابقت نداشته باشد، احتمالاً زعفران تقلبی است.

زعفران تقلبی - تشخیص زعفران اصل

تشخیص زعفران مرغوب

زعفران مرغوب دارای ویژگی‌های خاصی است. رنگ زعفران مرغوب باید زرد کمرنگ تا نارنجی روشن باشد. بوی زعفران مرغوب بسیار خاص و قوی است. همچنین، زعفران مرغوب باید دارای طعم شیرین و ملایم باشد. اگر زعفران تلخ باشد، ممکن است زعفران تقلبی باشد.

زعفران اصل با سرعت پایینی رنگ می‌دهد

شاید باورتان نشود اما روش‌هایی وجود دارد که متقلبان با استفاده از آنها، رنگ‌دهی زعفران را بالا می‌برند و اگر ندانید که زعفران با سرعت زیادی از خود رنگ پس نمی‌دهد، امکان دارد که اسیر کلاه‌برداران شوید. یادتان باشد که زعفران اصل، سرعت رنگ‌دهی‌اش اندک است.

اما افراد سودجو و متقلب با رنگ‌کردن قسمت زردرنگ پایین این گیاه، آن را به جای زعفران جا می‌زنند. قیمت این بخش از گیاه ارزان است و هزینهٔ زیادی بابتش داده نمی‌شود. مواد رنگی مصنوعی هم که زود و سریع رنگ می‌دهند. پس خام نشوید و اگر زعفرانی که خریده‌اید، رنگ‌دهی زیاد و سریعی داشت در اصل‌بودن آن کمی شک کنید. در تشخیص زعفران اصل از تقلبی به رنگ آن دقت کنید.

بهتر است روش آزمایش اصالت زعفران با آب سرد را هم برایتان بگوییم. برای این کار باید چند رشته از زعفران را بردارید و در آب سرد بگذارید. هم زعفران اصل و خالص و هم زعفران تقلبی به آب رنگ می‌دهند. اما داستان از این قرار است که زعفران تقلبی به سرعت به آب رنگ می‌دهد. اما زعفران اصل به کُندی، ردی طلایی از خود در آب باقی می‌گذارد. مثلا برای یک فنجان آب، حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد تا تمام محتویاتش در اثر وجود زعفران، رنگی شود.

دربارهٔ رنگ و ظاهر زعفران، نکتهٔ دیگری هم وجود دارد. زعفران اصل به هیچ‌وجه رنگ درخشان و براقی ندارد. پس اگر زعفرانی دیدید که برق می‌زند و بسیار درخشان است باید کمی به اصالتش شک کنید. بعضی از شرکت‌های تقلبی، گیاهان دیگری را که مشابه زعفران هستند در فرایند تولید با اسپری‌های رنگی به شکل زعفران درمی‌آورند.

ایده های فوق العاده کاربردی برای نظم دادن به کمد لباس

دم کردن زعفران - تشخیص زعفران اصل

روش‌ های مختلف تولید زعفران تقلبی

این ادویه طلایی، گران‌ترین ادویه در دنیا به شمار می‌رود؛ این نکته، بازار محصولات تقلبی را داغ کرده است. افراد سودجو از روش‌های مختلفی برای تولید محصول فیک استفاده می‌کنند. برخی از این روش‌ها عبارت‌اند از:

استفاده از گلرنگ

گیاهی به نام گلرنگ وجود دارد که شباهت آن به زعفران زیاد است و یک جایگزین ارزان به‌جای آن برای پخت‌وپز به‌شمار می‌رود. گلرنگ زرد مایل به نارنجی است و برای تولید زعفران تقلبی، کمی رنگ قرمز به آن اضافه می‌کنند تا بیشتر شبیه زعفران شود. تست آب سرد، آب جوش و غیره به شما در تشخیص زعفران اصل از تقلبی، به‌خصوص اگر گلرنگ باشد، کمک می‌کند.

استفاده از اقلام مشابه آن

یکی دیگر از راه‌های تهیه زعفران تقلبی، افزودن اقلام مشابه به محصول اصلی است. این اقلام را با زعفران اصلی مخلوط می‌کنند تا راه برای تشخیص محصول اصلی سخت شود. بسیاری از خدانشناس‌ها از کاکل ذرت، رشته‌های نارگیل یا حتی برش باریک گوشت قرمز استفاده می‌کنند و آن‌ها را به‌عنوان زعفران می‌فروشند!

کم فروشی در زعفران

افزودن روغن، عسل، نمک و شکر به زعفران باعث افزایش وزن زعفران خواهد شد. از این طریق متقلبان وزن زعفران را افزایش داده و کم فروشی اتفاق می‌افتد.

در روش دیگر کم فروشی زعفران افراد سودجو از بی اطلاعی افراد استفاده کرده و وزن کمتری را در بسته بندی خود قرار می دهند! باید بدانید که یک مثقال زعفران ۴.۶۶ گرم است اگر وزن هربسته بندی زعفران از این کمتر باشد کم فروشی اتفاق افتاده است.

گل زعفران - تشخیص زعفران اصل

خواص زعفران

  • یکی از مزایای زعفران، حمایت از عملکرد شناختی مغز، تقویت حافظه و بهبود یادگیری است.
  • کمک به بهبود خلق‌و‌خو و نشاط‌آوربودن، از دیگر مزایای استفاده از آن است.
  • به کاهش فشار خون کمک می‌کند.
  • برای پوست مفید است و از آن در کرم‌های جوان‌سازی پوست استفاده می‌شود.
  • درد پریود و علائم PMS، همچون نوسانات خلقی، ناراحتی، اضطراب، خستگی، مشکل در خواب، نفخ و درد شکم را کاهش می‌دهد.
  • یک ماده تقویت‌کننده قوای جنسی به شمار می‌رود.
  • به کاهش وزن به دلیل ایجاد حس سیری کمک می‌کند.
  • مصرف آن اثرات مثبتی برای درمان اختلال نعوظ دارد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

15 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *