افتتاح حساب ترکیه
درمان فوری شپش

درمان فوری شپش خنده دار و نشدنی است چون برای از بین بـردن کامل شپش باید دستور های درمانی را دقیق و در یک بازه زمانی مشخص انجام دهید. پس با شنیـدن عبارتی مانند درمان فوری شپش یا قویترین داروی ضد شپش وسوسه نشوید و مراحل درمان را به صورت مستمر دنبال کنید. ما در این مقاله چند روش ساده را به شما معرفی می کنیم که در درمان کامل شپش به شما کمک می کند.

شپش چیست ؟

شپش سر نوعی حشره بدون بال بوده که روی مو می‌ماند و از آن تغذیه می‌کند. اگر برای درمان شپش سر کاری نکنید، به سرعت برای شما دردسر ساز خواهد شد.

همانطور که می‌دانید شپش از تماس مستقیم موی شخص مبتلا به شپش با استفاده از وسایل شخصی مثل برس، شانه، بالشت، کلاه و سایر وسایل پوشیدنی منتقل می‌شود. جهت درمان فوری شپش باید طبق یک دستورالعمل دقیق و درست پیش ببرید. در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا روش‌های مختلف از بین بردن شپش را بررسی کنیم.

درمان فوری شپش

شناسایی تخم شپش

پزشک شما به دنبال تخم شپش در موهای فرزندتان خواهد بود. برای یافتن تخم شپش ممکن است پزشک اطفال از یک نور تخصصی با نام Wood’s light استفاده کند. اما شناسایی شپش دلیلی حتمی برای تشخیص شپش زنده نیست.

یک تخم زنده برای زنده ماندن‌اش باید در نزدیکی پوست سر باشد. موارد مشکوک را زیر میکروسکوپ بررسی می کنند تا مشخص شود که زنده هستند یا نه.

اگر پزشک نتواند هیچ گونه تخم زنده‌ای را بیابد، به احتمال زیاد از موارد قبلی شپش سر باقی مانده‌اند و نیاز به درمان ندارند.

چه کسانی در معرض ابتلا به شپش سر هستند؟

بیشترین کسانی که در معرض ابتلا به شپش سر هستند، دانش آموزان پیش دبستانی و دبستانی می باشند؛ زیرا آن ها تمایل دارند که از نزدیک با هم بازی کنند. همچنین خطر ابتلا به شپش سر برای اعضای خانواده کودکانی که در سن مدرسه هستند، افزایش می یابد. افرادی که در یک مرکز مهدکودک، پیش دبستانی یا دبستان کار می کنند نیز می توانند در سرایت و آلودگی شپش سر، سهیم باشند.

در این رابطه سایت paziresh24 می گوید:

شپش روی پوست سر ، ممکن است قابل مشاهده باشد اما چون بسیار کوچک است، به سختی قابل تشخیص است. این عارضه، به خصوص در میان کودکان یک مشکل شایع و بسیار مسری است. کودکان پیش دبستانی و دبستانی (۳ تا ۱۱ سال) و خانواده­‌های آن­ها بیشتر به این ویروس آلوده می­‌شوند. دختران بیشتر از پسران و زنان بیشتر از مردان به شپش مبتلا می‌­شوند.

علائم شپش سر چیست؟

برای از بین بردن شپش سر، ابتدا باید علائم آن را بشناسید که مهم ترین علائم شپش سر به شرح زیر است:

خارش پوست سر به شکل اذیت کننده و زیاد
احساس حرکت چیزی روی پوست سر
ایجاد زخم ها و دلمه هایی بر روی پوست سر

درمان فوری شپش

شپش سر چگونه تشخیص داده می شود؟

لازمه درمان شپش سر، تشخیص به موقع وجود آن می باشد که مهم ترین راه های تشخیص شپش سر، عبارتند از:

موهای خود را، در ناحیه نزدیک به پوست سر برای یافتن نیش یا تخم شپش، بررسی کنید.
از شانه دندانه ریز استفاده کنید و آن را روی موهای خود بزنید و از پوست سر شروع کنید تا شپش و تخم شپش را بگیرید.
توجه داشته باشید که شپش های بیرون آمده از موی سر، رنگ روشنی خواهند داشت.
شپش بالغ، به سرعت حرکت می کند که احساس کردن این حرکت های ریز، می تواند ناشی از وجود شپش روی پوست سر شما باشد.
شما با بررسی دقیق، به راحتی می توانید بین شپش سر و پوسته های شوره سر یا سایر مواد زائد موجود در موهای خود تفاوت قائل شوید.
شپش سر، قابل سرایت است و اگر یک نفر در خانواده شما مبتلا شود، دیگران نیز ممکن است به آن مبتلا شوند. لذا بهتر است که هر چند روز یکبار، همه افراد خانواده را از نظر علائم شپش، بررسی کنید.

راهکارهای طبیعی برای سفید کردن دندان‌ های زرد ؛ استفاده از نمک

درمان فوری شپش

روش‌های خانگی فوری برای درمان شپش سر

به منظور درمان فوری شپش از راهکارهای زیر می‌توانید استفاده نمایید:

استفاده از سرکه برای درمان شپش سر

سرکه یک دشمن بسیار قوی و یکی از روش‌های موفق درمان فوری شپش است. جهت استفاده از این محصول باید کف سر را به سرکه آغشته کرده و بعد آن را شانه بزنید؛ بعد از گذشت نیم ساعت موهای خود را شسته و در نهایت با روغن موها را چرب کرده و شانه بزنید. سرکه تخم‌ها و شپش‌ها را از بین می‌برد. توصیه می‌کنیم برای یک هفته این کار را هر روز انجام دهید تا شاهد تاثیر فوق‌العاده آن باشید.

استفاده از سس مایونز

با استفاده از سس مایونز روی موها و کف سر، شپش‌ها به خاطر ترکیبات موجود در سس خفه خواهند شد. برای استفاده از این محصول باید آن را روی کف سر و موها ریخته و به آرامی شانه بزنید، در نهایت پس از گذشت نیم ساعت موهای خود را آبکشی کنید. برای این که از این درمان فوری شپش نتیجه بهتری بگیرید، توصیه می‌کنیم موهای خود را بعد از شستشو با شامپو هم بشویید.

استفاده از اسپند برای شپش

یکی دیگر از روش‌های خانگی برای درمان شپش سر استفاده از محلول اسپند است. در این روش باید اسپند را آسیاب کنید و برای یک ربع تا بیست دقیقه در آب بجوشانید. در نهایت باید محلول حاصل را برای ۳۰ تا ۴۰ دقیقه روی موها بگذارید و سپس با آب ولرم آبکشی شود.

درمان فوری شپش

استفاده از جوش شیرین برای درمان شپش سر

جوش شیرین با مسدود کردن مسیر تنفس شپش‌ها باعث خفه شدن شپش‌ها می‌شود. برای استفاده از این روش باید جوش شیرین را به اندازه یک سوم نرم کننده یا شامپو مخلوط کرده و بعد آن را روی کف سر و موهایتان بمالید و به آرامی شانه بزنید. برای گرفتن بهترین نتیجه بعد از اتمام کار از شامپو ضد شپش استفاده کنید تا به درمان فوری شپش کمک شود.

استفاده از روغن

روغن زیتون و نارگیل با خفه کردن شپش‌ها به عنوان یک روش کاربردی درمان فوری شپش شناخته می‌شوند. جهت استفاده از این روش باید کف سر و موها را به روغن آغشته کرده و بعد از گذشت ۲۰ دقیقه موها را شانه کنید تا تخم‌های شپش از آنها جدا شوند. در نهایت بعد از آبکشی از شامپو برای شستشو‌ موها استفاده کنید.

روغن بادیان

این روغن هم با پوشاندن روی شپش‌های مو باعث خفه شدن این حشرات می‌شود. این مورد یکی از روش‌های طبیعی موثر برای از بین بردن شپش سر کودکان می‌باشد. با این که روش‌های دیگر هم برای درمان شپش مفید هستند اما استفاده از روغن بادیان رومی یک روش قطعی برای خلاص شدن از دست این موجودات است؛ چون که احتمال بازگشت شپش‌ها بعد از گذشته چندماه از سایر روش‌ها وجود دارد؛ اما با استفاده از روغن بادیان این احتمال هم از بین می‌رود.

گام به گام با آموزش ساخت بهترین کانسیلر دور چشم

روغن چای برای درمان شپش

روغن چای یکی از درمان‌های خانگی پرطرفدار برای از بین بردن شپش سر کودکان است. برای استفاده از این روش بعد از مخلوط کردن روغن چای با آب، آن را روی سر کودک اسپری کرده و در ادامه با استفاده از یک حوله یا کلاه سر کودک را بپوشانید. چند ساعت که گذشت برای آبکشی موها اقدام کنید. این کار را دوبار در هفته برای رسیدن به بهترین نتیجه انجام دهید.

همچنین امکان اضافه کردن روغن درخت چای به شامپو کودکان وجود دارد. در روش دیگری می‌توانید روغن درخت چای را با روغن زیتون مخلوط کنید و در زمان شانه زدن مو، از این مخلوط برای بیرون کشیدن رشک‌ ها استفاده کنید تا درمان فوری شپش صورت گیرد.

سیب له شده

این روش درمان فوری شپش شاید باعث کثیف کاری زیادی شود، اما تاثیر فوق العاده‌ای دارد. روی پوست سر و موهایتان سیب له شده را بمالید و بعد از چند ساعت آن را آبکشی کنید تا شاهد تاثیرات فوق العاده سیب برای از بین بردن شپش‌های سر باشید.

آب پیاز برای درمان فوری شپش سر

یک روش کاربردی دیگر برای از بین بردن و درمان شپش‌ ها، استفاده از آب پیاز است. برای این کار آب پیاز را برای ۳ تا ۴ ساعت روی پوست سر بریزید و بعد شپش‌ها را با شانه از موهایتان خارج کنید.

درمان فوری شپش

روغن اکالیپتوس

در صورتی که درمان شپش با روش‌های شیمیایی موفق نبود، مخلوط کردن ۱۵ تا ۲۰ قطره روغن اکالیپتوس با روغن زیتون و مالیدن آن روی موهای شپش دار می‌تواند مفید باشد. توصیه می‌کنیم این کار را شب انجام دهید و سر خود را به کمک حوله بپوشانید؛ در نهایت صبح با استفاده از شانه ضد شپش برای بیرون آوردن شپش‌های مرده اقدام کرده و موهای خود را بشویید.

استفاده از وازلین

وازلین نقش یک چسب را دارد که شپش‌ها را ثابت نگه داشته و باعث خفگی آنها می‌شود. برای استفاده از این روش باید شب‌ها روی پوست سر را با یک لایه وازلین بپوشانید و موهایتان را صبح روز بعد با شانه مخصوص شپش شانه کنید تا شپش‌های مرده از سرتان جدا شود.

استفاده از سیر

سیر هم مانند سرکه یکی از دشمنان سرسخت شپش‌ها است. هشت تا ده حبه سیر له شده را با آبلیمو مخلوط کنید تا ترکیبی خمیری شکل بدست آید. خمیر حاصل را روی پوست سر مالیده و بعد از نیم ساعت، موهایتان را با آب گرم آبکشی کنید. توجه داشته باشید که سیر باعث سوزش پوست سر شده و این روش درمان شپش برای کودکان توصیه نمی‌شود.

نمک حمام

یک روش موثر برای نابودی شپش‌های سر یا درمان فوری شپش و درمان خارش سر با نمک و استفاده از نمک حمام است. نمک‌های معمولی به خوبی در آب حل نمی‌شوند و برای انجام کار بهتر است نمک حمام را در نرم کننده یا شامپو خود بریزید و استفاده کنید.

درمان فوری شپش با دارو

داروهای زیادی برای درمان شپش وجود دارد که همه آن‌ها مورد تایید سازمان غذا و دارو امریکاست.

از این میان می‌توان به موارد زیر اشـاره کرد:

لوسیون‌های پرمترین لوسیون بنزیل با الکل لوسیون ایورمکتین لوسیون‌های مالاتیون اسپینوساد ۰.۹%(سوسپانسیون موضعی) پیرترین‌ها که با پیپرونیل بوتاکسید ترکیب شـده‌اند

چند توصیه مهم برای درمان شپش

رعایت کردن نظافت مهمترین نکته در درمان فوری شپش

یکی از مهم‌ترین کارهایی که باید برای درمان فوری شپش انجام دهید، رعایت نظافت خود و خانه‌ است. شپش از محیط آلوده به انسان سرایت می‌کند.

معجزه ماسک خیار خانگی بر روی پوست + طرز تهیه‌ 22 ماسک صورت خیار

درمان فوری شپش

بنابراین ضروری است که این محیط را تمیز نگه‌ داریم. برای این کار هر چند وقت یک بار در بازه‌های زمانی کوتاه بالش، ملحفه، حوله و کلاه و سایر پوشاکی که با سر و بدن شما در ارتباط هستند را بشویید. دمای آبی که برای شستن آن‌ها نیاز است، باید تا حد ممکن بالا باشد.

درمان فوری شپش با رنگ مو

رنگ مو ماده‌ای شیمیایی است که به خاطر مواد شیمیایی استفاده شده در آن می‌تواند به درمان فوری شپش کمک کند. این شیوه را برای کودکان استفاده نکنید.

استفاده از شانه ضد شپش

شانه ضد شپش می‌ تواند برای مبارزه و درمان شپش سر مورد استفاده قرار بگیرد. این روش توسط افراد زیادی استفاده نمی‌ شود، زیرا به صرف زمانی طولانی نیاز دارد. شانه کردن موهای خیس به صورت منظم و کامل در هر روز باید برای دوازده تا چهارده روز ادامه پیدا کند و بهتر است که موها به صورت هفتگی و برای سه هفته بعد از پایان درمان شپش سر، بررسی شوند.

درمان فوری شپش

اصلاح موی سر

شپش سر نمی‌ تواند بر روی موهای کوتاه تر از نیم سانتیمتر زنده بماند و اصلاح موی سر، درمان مطلوب برای کسانی محسوب می‌شود که بتوانند موی کوتاه را برای دوره ای تحمل کنند. لازم به ذکر است که شپش می‌ تواند حتی پس از اصلاح نیز بر روی باقیمانده‌ های مو نیز جابجا شود.

بعضی از شپش‌ ها تلاش می‌ کنند بر روی موی اصلاح شده نیز باقی بمانند که برای رفع کامل مشکل، بهتر است پس از اصلاح موی سر، از شانه ضد شپش برای پایان دادن کار استفاده شود.

شامپو ضد شپش سر

استفاده از شامپو ضد شپش، یکی از بهترین روش ها برای درمان شپش سر می باشد که چند نمونه از قوی ترین شامپوهای ضد شپش که برای درمان شپش سر از آن ها استفاده می شود، عبارتند از: شامپو ضد شپش پرمترین، لیندان، نایلیس، پاراسیدوز، دای لیس، هگور و نیکسترین.

سشوار مرتب مو با باد گرم

این کار موجب حرارت دادن به تخم‌ها می‌شود و باعث از بین رفتن آنها و در نتیجه خشک شدن آن می‌شود.

نظافت منزل

شپش‌ها می‌توانند از سر بیرون پریده و به اسباب و اثاثیه منزل و اسباب بازی‌های کودک منتقل شوند. بهتر است نسبت به شستشو بالشت، ملحفه، حوله و کلاه خود وسواس زیادی خرج دهید و اسباب بازی‌های غیر قابل شستشو را در یک کیسه گذاشته و به مدت سه الی چهار روز در جای تاریک نگه دارید.

درمان فوری شپش

سوالات متداول

 آیا درمان شپش سر با سرکه و اسپند امکان‌پذیر است؟

بله، اما باید این روش را دو هفته ادامه دهید و تمام مراحل آن را با دقت و کامل دنبال کنید.

قویترین داروی ضد شپش خانگی چیست؟

تمام مواد خانگی که برای شپش استفـاده می‌شوند موثر هستند. اما اگر به دنبال یک دارو قوی برای درمان فوری شپش در یک شب هستید حتما به پزشک مراجعه کنید.

آیا شپش‌ها برگشت‌پذیرند؟

بله، اگر درمان را اصولی و کامل انجام ندهید امکان بازگشت این مشکل وجود دارد.

جمع بندی

با استفاده از این روش‌های ساده که در این مقاله شرح دادیم، می‌توانید موهای سر را از هجوم شپش‌ ها در امان نگه دارید و آن را ریشه کن کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

13 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *