افتتاح حساب ترکیه
تازه نگه داشتن سبد گل 

تازه نگه داشتن سبد گل یکی از آرزوهای شمایی است که گل مورد علاقه تان را هدیه گرفتید و یا آن را برای خودتان خریدید. آرزوی شما دست نیافتنی نیست. ما ترفندهایی را به شما آموزش می دهیم که طول عمر گل را زیاد میکند. با شادمگ همراه باشید.

نگهداری و اصول تازه نگه داشتن سبد گل طبیعی

برای همه ما پیش آمده که یک سبد گل زیبا و طبیعی را از عزیزان خود هدیه بگیریم؛ اما با نگهداری آن در خانه دچار مشکل شویم. گل‌های طبیعی زیبا و ارزشمند هستند اما طول عمر کوتاهی دارند و همین مسئله موجب می‌شود که سبد گل زیبای ما بعد از چند روز ظاهر اولیه خود را از دست بدهد و چاره‌ای جز دور انداختن آن وجود نداشته باشد.

گذاشتن رز سفید در گلدان - تازه نگه داشتن سبد گل 

البته تکنیک‌هایی هم برای افزایش عمر گل و تازه نگه داشتن سبد گل طبیعی در خانه وجود دارد که در این مطلب قصد صحبت در مورد آن‌ها را داریم. در صورتی که با این مشکل مواجه هستید و گل‌های طبیعی شما بعد از چند روز از بین می‌روند، با ما همراه باشید.

آموزش تازه نگه داشتن سبد گل طبیعی

طول عمر گل‌هایی که از شاخه جدا می‌شوند و در دسته یا سبدهای گل قرار می‌گیرند، بسیار کوتاه است. بیشتر این گل‌ها بعد از چند روز خشک و پلاسیده می‌شوند و در نهایت باید آن‌ها را دور انداخت. البته روش‌ها و ترفندهایی هم وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان طول عمر گرل‌های شاخه بریده را نیز افزایش داد و از سبد گل خود برای مدت طولانی‌تر استفاده کرد. این ترفندها عبارتند از:

استفاده از گل‌های بدون عطر در سبد

گل‌های شاخه بریده معطر، عمر کوتاه‌تری نسبت به گل‌های بدون عطر دارند. به همین دلیل برای افزایش ماندگاری سبد گل و استفاده طولانی مدت از زیبایی‌های آن بهتر است که گل‌های سبد را از میان گل‌های بدون عطر و بو انتخاب کرد.

گیاهان آپارتمانی مقاوم در برابر نور، آب، خاک و سایر شرایط محیطی را بشناسید.

دسته گل طبیعی - تازه نگه داشتن سبد گل 

نگهداری گل‌ها در سایه

یکی دیگر از نکات مهمی که به تازه ماندن سبد گل برای مدت زمان طولانی کمک می‌کند، نگهداری از سبد گل در سایه است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند که گل‌ها به نور خورشید نیاز دارند و سبد خود را در معرض آفتاب قرار می‌دهند که این مسئله موجب خشک و پژمرده شدن گل‌های آن‌ می‌شود. نور خورشید نیاز گل‌هایی است که به شاخه وصل هستند و به ریشه خود دسترسی دارند. در مورد گل‌های شاخه بریده اما نور خورشید باعث پژمردگی آن‌ها می‌شود و سایه گزینه مناسب‌تری است.

جدا کردن گل‌های پژمرده

یکی دیگر از ترفندهای تازه نگه داشتن سبد گل طبیعی، جدا گردن گل‌های پژمرده از سبد است. یک گل پژمرده در سبد، این توانایی را دارد که بقیه گل‌ها را نیز پژمرده کند، به همین دلیل به محض مشاهده اولین گل پژمرده در سبد گل باید آن را از دیگر گل‌ها جدا کنید تا آسیبی به دیگر گیاهان سبد وارد نشود.

رژیم غذایی رایگان برای کاهش وزن سریع بدون ورزش

زن در حال هدیه کردن دسته گل - تازه نگه داشتن سبد گل 

استفاده از نوشابه

یکی از تکنیک‌های جالب برای تازه نگه داشتن گل‌های طبیعی در خانه، استفاده از نوشابه است. برای استفاده از این تکنیک در سبد گل، باید حدود یک چهارم فنجان نوشابه را روی اسفنج گل‌های داخل سبد ریخت. شکر موجود در نوشابه از طریق اسفنج جذب گل‌ها شده و سبد گل شما برای مدت زمان طولانی‌تری تازه می‌ماند.

استفاده از اسپری مو برای تازه نگه داشتن سبد گل

دیگر ترفندی که برای تازه نگه داشتن گل‌های طبیعی سبدی در خانه می‌توان از آن استفاده کرد، کاور کردن گل‌ها با اسپری مو است. در این روش باید اسپری حالت دهنده مو یا در اصطلاح تافت را از فاصله مناسب روی برگ‌ها و گلبرگ‌ها اسپری کرد. اسپری مو یک لایه محافظ روی گل‌ها ایجاد می‌کند و مانع پژمردگی آن‌ها می‌شود.

میوه‌ها دشمن گل‌ها هستند!

شاید گذاشتن گل‌ها در کنار سبد میوه، زیبا به نظر بیاید و شما هم معمولا گل‌های شاخه بریده را در کنار میوه‌ها برروی میز قرار می‌دهید، اما عمر گل‌های شما را کوتاه خواهد کرد.

گل در کنار میوه - تازه نگه داشتن سبد گل 

میوه‌ها گازی به نام اتیلن تولید می‌کنند که پژمردگی و پوسیدگی گل‌های شاخه بریده را تسریع می‌کند. در نتیجه تا جای ممکن سعی کنید گل‌هایتان را از میوه‌ها دور نگه دارید.

گل‌هایتان را دور از دستگاه‌های تهویه هوا قرار دهید

گل‌ها محیط مرطوب را دوست دارند و هرچه محیط شما مرطوب باشد گل‌ها عمر بیشتری خواهد داشت. دستگاه‌های تهویه و تصفیه ، هوا را خشک کرده و موجب کوتاهی عمر گل‌های شاخه بریده می‌شوند.

نگهداری گیاه در آب یکی از جذابترین مدل های پرورش گل و گباه است که این روزها مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است.

سرکه سیب برای تازه نگه داشتن سبد گل

سرکه سیب دیگر ماده‌ای است که با کمک آن می‌توان گل‌های طبیعی شاخه بریده در سبد یا دسته گل را برای مدت زمان طولانی‌تری نگهداری کرد. جهت استفاده از این روش باید ۲ قاشق غذاخوری سرکه و شکر را با هم ترکیب کرد و برای آب دادن به گلدان از آن استفاده کرد.

نگهداری از گل‌ها در جای ثابت

از دیگر نکاتی که به تازه نگه داشتن سبد گل طبیعی در خانه کمک می‌کند، نگهداری از سبد در جایی ثابت است. جابه‌جا کردن سبد گل باعث آسیب به گل‌ها می‌شود و آن‌ها را خشک و پژمرده می‌کند. به منظور جلوگیری از این مشکل باید یک جای خوب برای گل‌های خود انتخاب کنید و آن‌ها را تا زمانی که گل‌ها تازه و زیبا هستند، در همان محل قرار دهید و جابجا نکنید.

خنک کردن محل نگهداری گل

راهکار بعدی برای افزایش ماندگاری سبد گل طبیعی در خانه، خنک کردن محل نگهداری سبد است. روشن کردن کولر در اتاقی که سبد گل در آن قرار دارد و سرد کردن محیط کمک زیادی به تازه ماندن گل‌های طبیعی می‌کند.

پیام تبریک عید نوروز رسمی و دوستانه خاص و دلنشین

گل طبیعی در گلدان شیشه ای - تازه نگه داشتن سبد گل 

گلدان را پس از استفاده بشویید

دسته گل‌ها را پیش از شستن گلدان‌ها در گلدان نگذارید زیرا که باکتری و قارچ‌های دسته گل قبلی به فرآیند پوسیدگی سرعت می‌بخشند و باعث می‌شوند که گل شما به سرعت بمیرد.

برای گرفتن نتیجه بهتر گلدانتان را با الکل یا مایع سفید کننده بشویید و با دقت آبکشی کنید. همانطور که در مطلب بهترین گلدان برای گل شاخه بریده گفتیم، انتخاب گلدان مناسب هم در زیبایی و عمر گل تاثیرگذار می باشد.

آب گلدان را مرتب عوض کنید

آب، محل رشد باکتری‌ها، قارچ‌ها و جلبک‌ها است و تمامی این‌ها به فرآیند پوسیدگی ساقه‌ی گل و سپس گل سرعت می‌بخشند.

اگر به صورت روزانه آب دسته گلتان را عوض کنید، عمر گل‌های شما افزایش می‌یابد. ضمن اینکه کلر موجود در آب هم برای گل مضر است. اگر از جمله افرادی هستید که دوست دارند به مدت بیشتری گل‌های خودشان را با طراوت نگه‌دارند، باید آب را برای مدت ۵ دقیقه یک گوشه بگذارید تا کلر آب کمتر شود و سپس گل را در آن قرار دهید.

اما اگر راه ساده‌تری را لازم دارید ما به شما غذای گل شاخه بریده یا همان Flower Food را پیشنهاد می‌کنیم. کافی است غذای گل را در آب حل کنید و از آن پس فقط یک‌بار در هفته آب گل را عوض کنید.

برگ‌های داخل آب را جدا کنید

می‌توانید از قیچی برای جدا کردن برگ‌هایی که درون آب گلدان قرار دارند استفاده کنید.

حرس کردن شاخه گل - تازه نگه داشتن سبد گل 

گذاشتن برگ‌ها در آب محیط مناسبی را برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها به وجود می‌آورد و پس از چند روز برگ‌ها شروع به فاسد شدن در آب می‌کنند و این آب آلوده عمر گل شما را کوتاه می‌کند. ضمن اینکه قرار گرفتن برگ‌ها در آب، زیبای گلدان شما را کاهش می‌دهد.

دوش آب سرد ممنوع!

شما خودتان از آن خوشتان نمی‌آید، گل‌های شاخه بریده هم همینطور هستند. وقتی گلی را برای اولین بار در گلدان می‌گذارید و یا وقتی آب آن را عوض می کنید، از ولرم بودن آب اطمینان حاصل کنید. به غیر از گل نرگس

نکات مربوط به آبیاری در نگهداری باکس گل

برای نگهداری بهتر از باکس گل در هنگام آبیاری می‌توانید مقدار کمی غذای گل ( فلاور فود) را در آب حل کنید و به گل‌ها بدهید زیرا غذای گل عمر گل‌های شما را بیش‌تر می‌کند. در هنگام آب دادن به گل ها حواستان باشد اگر باکس گل است جعبه گل مقوایی هست آب را دقیقا وسط گلها بر روی اسفنجی که در زیر گلها کار شده است بریزید تا مستقیم به جعبه نرسد و جعبه را از فرم خود خارج نکند و جای لکه های آب روی جعبه گل نماند. اما در سبد گل با خیال راحت تر می توانید به اسفنج آب دهید.

برای ماندگاری بیشتر اسفنج باکس و سبد گل را باید همیشه مرطوب باشد. هرروز بررسی کنید که اسفنج چقدر خشک شده است. می توانید با فشاردادن انگشتتان روی قسمتی از اسفنج مقدار رطوبتش را متوجه شوید. وقتی که رطوبت اسفنج کم شده بود، وقت آب دادن به آن رسیده است.

بدون نیاز به دستگاه ، میوه خشک با کیفیت درست کن !

برای آبیاری بهتر است از آبی استفاده کنید که بدون کلر و هم‌دمای اتاق باشد. برای همین آب را مدتی در ظرف نگه دارید و بعد برای آبیاری استفاده کنید تا کلر آن از آب خارج شود سپس بر روی اسفنج باکس گل بریزید.

در هنگام خیس کردن اسفنج سعی کنید آب روی گل‌ها نریزد.

چیدن گل در سبد - تازه نگه داشتن سبد گل 

استفاده از بطری آب

بهترین روش برای آب دادن به اسفنج، استفاده از بطری آب با دهانه‌ی باریک است. توصیه می‌کنیم که از لیوان یا بطری‌هایی با دهانه‌ی گشاد استفاده نکنید چون ممکن است آب روی گل‌ها و اطراف اسفنج یعنی دیواره‌‌ی باکس بریزد و باکس را خیس کند. اما در نگهداری سبد گل این مشکل وجود ندارد.

مقدار آبی که به اسفنج می دهید، بستگی به اندازه‌ی باکس و دمای هوای منزل‌تان دارد. اما به طور کلی می‌توان گفت که اسفنج به صورت روزانه حدود یک چهارم لیوان آب نیاز دارد تا همیشه مرطوب بماند.

بیش‌تر باکس‌های گل ضدآب هستند یا به دور اسفنج آن فویل آلمینیومی یا طلق پیچیده شده است تا آب را به دیواره باکس منتقل نکند، با این حال ممکن است درهنگام آبیاری مقداری آب از باکس به بیرون نشت کند. برای همین بهتر است باکس گل را در هنگام آبیاری تا یک ساعت بعد از آن روی میز نگذارید.

چند گلدان گل - تازه نگه داشتن سبد گل 

فرمول جادویی نگهداری دسته گل طبیعی

به جای استفاده از آب تنها، ترکیبی به نسبت چهار پیمانه آب و یک پیمانه اسپرایت (نوشابه) غیر رژیمی بسازید و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید. استفاده از آب مقطر بهتر از استفاده از آب معمولی است. یا می‌توانید از غذای گل شاخه‌ای (فلاور‌فود) استفاده نمایید.

گلدان را قبل از استفاده بشویید.
هر سه روز یک بار از یک چاقوی بدون دندانه برای بریدن ساقه‌ها به صورت اریب استفاده کنید.
از خم کردن و شکستن ساقه‌ها خودداری کنید.
آب گل‌ها را هر روز عوض کنید یا از غذای گل استفاده کنید.
از آب ولرم استفاده کنید.
برگ‌هایی که با آب گلدان در تماس هستند را جدا کنید.
گلدان را زیر تابش نور مستقیم آفتاب، کولر گازی و یا ظرف میوه نگذارید.
از فرمول جادویی استفاده کنید: چهار پیمانه آب، یک پیمانه اسپرایت را ترکیب کرده و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید.

سبد گل در کنار برگ های پاییزی - تازه نگه داشتن سبد گل 

سخن آخر

در اين مطلب نكاتی را در اختيار شما قرار داديم كه طول عمر گل ها و سبد های گل طبيعی را زياد می كند و شما به مدت طولانی تری می توانيد از ديدن آن لذت ببريد.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

24 مرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *