افتتاح حساب ترکیه
افزایش عمر گل

افزایش عمر گل با وایتکس امکان پذیر است؟ همان طور که می دانید گل های چیده شده عمر کوتاهی دارند، اما با ترفند هایی می توان این عمر را به دو برابر افزایش داد. وایتکس یکی از موادی است که می تواند ماندگاری گل را افزایش دهد. در این مقاله از شادمگ به بررسی روش های افزایش عمر گل پرداخته ایم، با ما همراه باشید.

چه کار هایی باعث افزایش عمر گل می شود ؟

ابتدا باید بگیم نکاتی هست که باعث افزایش طول عمر گل شما میشود. اولین نکته ، اینست که آب گلدان را همیشه باید تمیز نگه دارید.باید ۲ و یا ۳ روز یکبار ، آب گلدان رو تعویض کنید. نکته بعدی ،باید کاری کنید که مواد مغذی مورد نیاز گل تامین شود. و نکته آخر اینکه باید سعی کنید محیطی اسیدی برای آب مهیا کنید.

بهترین زمان قلمه زدن گل را در شادمگ بخوانید.

افزایش عمر گل با وایتکس

فواید وایتکس برای گیاهان

سال‌ها است که وایتکس با هدف ضد عفونی کردن سطوح و از بین بردن باکتری‌ها به بازار ارائه می‌شود. هم‌چنین این محصول قارچ‌ها و باکتری‌ها را می‌کشد تا بتواند بوی بد سطوح و مواد را از بین ببرد. با توجه به این ویژگی می‌توان از وایتکس برای گل‌‌ها و گیاهان آپارتمانی نیز استفاده کرد. در ادامه مهم‌ترین فواید استفاده از وایتکس را در نگهداری از گیاهان خانگی برای شما بیان کرده‌ایم:

جلوگیری از فاسد شدن آب گلدان

زمانی که می‌خواهید از گل‌های شاخه بریده نگهداری کنید، قرار دادن آن‌ها در یک لیوان یا ظرف آب اولین کاری است که انجام می‌دهید. اما برای افزایش طول عمر این دسته از گیاهان نیاز است که آب را همواره تمیز و تازه نگه دارید. طبق آمار به دست آمده، برای افزایش ماندگاری گل، آب گلدان باید هر ۱۲ ساعت یک بار عوض شود.

اگر شما شاغل هستید یا به هر دلیلی فرصت انجام این کار در مدت زمان معین را ندارید، می‌توانید به اندازه یک قاشق چای‌خوری و حتی کم‌تر وایتکس به آب گلدان و گیاه اپارتمانی خود اضافه کنید. اضافه کردن وایتکس به آب، با جلوگیری از فاسد شدن آب گلدان مانع بو گرفتن آن می‌شود‌. بنابراین عمر گل افزایش می‌یابد و برای مدت زمان زیادی سرحال باقی می‌ماند.

از شرایط نگهداری از گل در خانه را ندارید از گیاهان آپارتمانی مقاوم استفاده کنید.

نگهداری از گل - افزایش عمر گل

افزایش عمر گل با وایتکس

شاید دیده باشید که گل‌ها بعد از مدتی پژمرده می‌شوند و حتی با تعویض آب گلدان سرزندگی آن‌ها بر نمی‌گردد. این شرایط در حالی اتفاق می‌افتد که باکتری‌ها به مقدار فراوانی در آب گلدان حضور دارند‌. این باکتری‌ها بر روی ریشه گیاه قرار می‌گیرند و مانع جذب آب و مواد مورد نیاز گل از طریق ریشه می‌شوند. معمولا برای از بین بردن باکتری‌ها و کمک به جذب ریشه‌ی گل، از وایتکس استفاده می‌کنند.

شما می‌توانید کمتر از یک قاشق چای‌خوری وایتکس را با آب مخلوط کرده و به گلدان گل اضافه کنید. در این زمان وایتکس برای گیاه به عنوان آفت کش عمل کرده و مانع حضور باکتری‌ها در آب گلدان می‌شود. بنابراین با از بین رفتن باکتری‌ها ریشه به خوبی جذب را انجام می‌دهد و عمر گل افزایش خواهد یافت.

جلوگیری از ایجاد بیماری برای گل

خاکی که گل در آن کاشته می‌شود، باید بعد از مدتی ضد عفونی شود. ضد عفونی کردن خاک، گل‌ها را از باکتری‌ها و قارچ‌ها دور نگه می‌دارد و از تشکیل بیماری‌های گوناگون برای گل‌ها و انسان جلوگیری می‌کند. بنابراين اگر ضد عفونی کردن خاک دیر انجام شده و یا اصلا انجام نشود؛ مشکلات زیادی برای گل به وجود می‌آید.

اگر این عمل برای مکان‌های بزرگ‌تری مانند گلخانه‌ها انجام نشود، حتما خسارت‌های جبران‌ناپذیری به همراه دارد. از بین مواد گوناگون، وایتکس ماده‌ای است که می‌تواند در ضد عفونی کردن خاک به شما کمک کند.

دسته گل طبیعی - افزایش عمر گل

از بین بردن علف های هرز

گاهی اوقات علف‌های هرز که کنار گل‌ها و گیاهان رشد می‌کنند، به مرور زمان گل را از بین می‌برند. در این زمان وایتکس می‌تواند با تاثیر منفی بر روی این علف‌ها، علاوه بر خشک کردن آن‌ها، مانع رشد دوباره این علف‌های هرز شود.

گیاهان مناسب روف گاردن را بشناسید ؛ با کمترین هزینه برای خودتون باغچه بسازید

تاثیر منفی وایتکس برای گل

علاوه بر تمام نکات مثبت وایتکس برای گل ، مقدار زیادی از این ماده می‌تواند بسیار مضر باشد. زیرا وایتکس یک ماده قلیایی است و با تغییر PH خاک گلدان، مکانیزم درونی گل را بر هم می‌زند. بنابراین استفاده بیش از اندازه از وایتکس، ریشه گل را خشک کرده و آن را برای همیشه از بین می‌برد. بنابراین کسب اطلاعات بیشتر و مشورت با افراد آگاه در این زمینه به افزایش عمر گل شما کمک خواهد کرد.

روش های افزاش ماندگاری گل های شاخه بریده

ماندگاری بیشتر گل رز با شکر و آب لیمو

در این روش شما به جای وایتکس ، میتوانید از آب لیمو استفاده کنید. مثل مرحله قبل آب و شکر را مخلوط کنید. ۲قاشق آبلیمو را برای اسیدی کردن آب به آن اضافه کنید. هم اکنون محلول تازه نگه داشتن گل شما آماده استفاده است. هر ۳ روز یکبار ، این محلول را با محلول جدید و تازه تعویض کنید.

گل رز سفید - افزایش عمر گل

افزایش عمر گل با نمک

یک چهارم پیمانه نمک در آب گلدان بریزید و آن را به خوبی حل کنید. نمک مثل غذای گل عمل می کند. علاوه بر آن باعث باز شدن غنچه ها نیز می شود. نمک به حفظ ظاهر سالم و شاداب گل ها تا ده روز نیز بسیار کمک می کند. نکته جالب توجه این است که اگر در گلدان حاوی گل های معطر مانند لیلوم اورینتال و مریم نمک بریزید، عطر گل ها بیشتر و شیرین تر می شود.

افزایش طول عمر گل رز با محلول شکر و سرکه

باز هم به مانند مراحل قبل عمل کرده و محلول شکرو آب را تهیه کنید. حالا ۲ قاشق غذا خوری سرکه را به آن اضافه کنید. این محلول حدود ۲ هفته گل و یا دسته گل شما را تازه نگه میدارد. هر ۳ روز یکبار ، این محلول را با محلول جدید و تازه تعویض کنید.

استفاده از فلز مس برای ماندگاری گل طبیعی در آب

از گذشته ها مس به عنوان فلزی برای از بین بردن باکتریها شناخته میشود. شما میتوانید از این خاصیت مس برای افزایش طول عمر گل استفاده کنید. برای بالا بردن طول عمر گل ، میتوانید گل ها را در گلدان مس نگهداری کنید. اما اگر گلدان مس ندارید ، کافیست مقداری مس را داخل آب گلها بندازید. این روش باعث ماندگاری گل حدود یک هفته خواهد شد.

دسته گل ساده - افزایش عمر گل

اضافه کردن نوشابه به آب گلدان برای افزایش طول عمر گل رز

اگر مقداری نوشابه به آب اضافه کنید ، باعث افزایش عمر گل خواهد شد. قند نوشابه باعص افزایش طول عمر گل شما میگردد. یادتان باشد که این محلول را هم هر ۳ روز یک مرتبه عوض کنید.

استفاده از آسپرین برای تازه نگه داشتن گل ها

در این روش میتوانیم از قرص آسپرین برای طولانی کردن عمر گل استفاده کنیم. یک عدد قرص آسپرین را خرد کرده و به آب گلدان اضافه کنید. یادتان باشد که این آب را هر چند رو یک مرتبه تعویض کنید.

افزایش عمر گل با اسپری مو (تافت)

برخی معتقدند اسپری کردن تافت به گل (سرگل) موجب افزایش عمر آن و حفظ ظاهر شکوفه آن ها می شود. می توانید اسپری مو را روی یک یا دو گل امتحان کنید و در صورت گرفتن نتیجه مطلوب، در دفعات بعدی روی سایر گل ها پیاده کنید.

افزایش عمر گل با الکل سفید

هر چیزی که باعث از بین رفتن باکتری های داخل آب گلدون میشه، به افزایش طول عمر گل ها کمک می کنه.
الکل سفید هم این کار رو انجام میده و مانع تولید گاز اتیلن توسط ساقه ها می شه.

نگهداری از گل بریده شده - افزایش عمر گل

افزایش عمر گل با قند

انداختن چند حبه قند در گلدان باعث افزایش مواد مغذی آب شده و طول عمر و شدابی  گل شما را افزایش میدهد.

نگهداری در یخچال برای افزایش عمر گل

اگر به این موضوع دقت کرده باشید فروشگاه های گل و گیاه معمولا دمای پایینی دارند،دمای پایین باعث افزایش طول عمر گل وتازگی آن میشود،پیشنهاد آخر ما برای شما اینست که اگر امکانش برای شما فراهم است شب ها گل ها را در یک مکان خنک نگهداری کنید تا شاهد افزایش طول عمر و شادابی بیشترشون باشید

جلوگیری از ورود گرد و خاک به خانه با 10 ترفند ساده

به این منظور شب ها میتوانید آن ها را تا صبح در یخچال  قرار داده ویا در بالکن و حیات در معرض هوای آزاد و خنک نگهداریشون کنید.

گل های شاخه بریده مقاوم

در این قسمت به معرفی گل های شاخه بریده مقاوم که میتوانید به راحتی نگهداری کنید می پردازیم

 • گل آهار، ۳ الی ۴ هفته ماندگاری دارد و بهترین فصل ماندگاری اون تابستون هست.
 • گل ارکیده می تونه تا ۳ هفته ماندگاری داشته باشه، نگهداری از ارکیده تلاش بالایی را می طلبد و بهترین فصل برای اون اویل بهار و اواخر پاییز هست.
 • گل آلسترومریا، ۲ هفته دوام داره و در تمام فصول سال هم خوبه.
 • گل میخک ۲-۳ هفته ماندگاری داره، و اوایل بهار و اواخر تابستون فصل های خوبی برای خرید این دسته گل به حساب میان.
 • گل فریزیا رو هم تا ۲ هفته میشه نگه داشت و اوایل پاییز تا اواخر زمستان بهترین فصول سال برای خریداری اون هست.

دسته گل لاکچری - افزایش عمر گل

نکات نگهداری از گل های شاخه بریده

نحوه برش زدن ساقه گل به صورت اریب

زمانی که گل ها را از شاخه جدا می کنیم، ساقه گل در معرض هوا قرار می گیرد، این هوا در ته ساقه گل ها که دارای دیواری از مولکول است قرار می گیرد در نتیجه آب به خوبی وارد ساقه نمی شود به همین دلیل بهتر است ساقه گل ها را با زاویه 45 درجه اریب برش دهید تا آب و مواد مغذی به راحی وارد ساقه شوند و گل تازه تر بماند. اگر می خواهید این دیواره مجدد تشکیل نشود بهتر است برش ساقه را زیر آب انجام دهید.

گل هایی که درون گلدان نگهداری می شوند نباید فشرده باشند، بهتر است در اطراف ساقه هایشان هوای بیشتر وجود داشته باشد در نتیجه بهتر است ساقه هارا اریب کوتاه کنید. برش زاویه دار ایجاد شده در ته شاخه گل سبب می شود سطح بیشتر  برای انتقال آب به گل تشکیل شود.

نحوه هرس گل ها

برگ های روی ساقه سبب بوجود آمدن باکتری می شود و مانع از آن می شوند که آب از ساقه به گل ها برسد به همین دلیل بهتر است برگ ها را از روی ساقه جدا کنید با این شیوه ظاهر گل های شما زیباتر می شود. البته این شیوه برای تمام گل ها صدق نمی کند.گلبرگ های خشک یا پژمرده و برگ، گل ها را روزانه برای جلوگیری از فاسد شدن به وسیله باکتری از روی ساقه جدا کنید.

هرس گل - افزایش عمر گل

روش مناسب آب دهی به گل ها

زمانی که محلول یا کود مناسب را تهیه کردید همراه آب ولرم درون گلدان ریخته و گل ها را درون گلدان قرار دهید، آب گلدان را باید هر دو تا سه روز یک بار عوض کنید. تا گل ها تازه تر و شاداب تر بماند.

نحوه نگهداری گل ها در مقابل نور خورشید

توجه داشته باشید که گل ها در دمای خنک دوام بیشتری دارند پس آن ها را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید، زیاد نزدیک به پنجره نباشند. نکته قابل توجه این است که باد سر یا گرم باعث می شود گل ها سریع تر پژمرده شوند در ضمن گل ها را نزدیک میوه ها قرار ندهد. زیرا میوه های رسیده از خود گاز اتیلن آزاد می کنند که سبب پژمرده شده گل های شما می شود.

گل‌ها را در کنار میوه‌ها قرار ندهید

یک نکته جالب که باید در این مورد بدانید این است که میان گل‌ها و میوه‌ها اصلا دوستی دیده نمی‌شود. اگر می‌خواهید گل‌های شما دیرتر پژمرده شوند؛ باید آن‌ها را از سبد یا ظرف میوه‌ها دور نگه دارید. میوه‌ها گاز اتیلن تولید می‌کنند و این گاز اصلا برای گل‌ها خوشایند نیست و باعث پژمردگی آن‌ها خواهد شد.

تمیز کردن ساقه گل برای افزایش عمر گل

بعد از این که هدیه گل خود را دریافت کردید ، باید آن را تمیز کنید. دقت کنید که برگ هایی که در آب گلدان قرار میگیرد را از آن جدا کنید. این برگ ها در آب پوسیده شده و باعث آلوده شدن و کاهش عمر گل میشود. سعی کنید گل ها را به صورت فشرده در داخل گلدان قرار ندهید.

آموزش نحوه صحیح و درست استفاده از شامپو فرش

گل سفید - افزایش عمر گل

ماندگاری گل رز شاخه بریده

برای ماندگاری گل رز بهتر است ساقه آن را درون آب با زاویه 45 درجه اریب برش دهید. براش برش زدن حتما از قیچی یا چاقو خیلی تیز استفاده کنید تا ساقه هنگام برق له نشود. آن بخش از ساقه رز که داخا آب قرار دارد نباید برگ داشته باشد زیرا برگ ها درون آب پوسیده می شوند و سبب جمع شدن باکتری ها می شوند. توجه داشته باشید گل های رز را درون گلدان به نحوی  قرار دهید که از کف گلدان باه ندازه چند سانتی متر بالاتر قرار گیرند. هر ۲-۳ روز یکبار آب داخل گلدان را تعویض کنید.

ماندگاری گل مریم

ساقه های گل را اریب با زاویه 45درجه کوتاه کنید. آب گلدان را هر دوسه روز یک بار عوض کنید و در محیط خنک نگهداری کنید، بهتر است از مواد مغذی و مواد ضد باکتری برای ماندگاری بیشتر گل استفاده کنید.

از خیابان گل نخرید

دسته گل‌هایی که در خیابان فروخته می‌شوند معمولا مدت زمان زیادی زیر آفتاب می‌مانند و بعید به نظر می‌سد که تازه باشند. و در اکثر مواقع گل‌هایی هستند که در حال پژمرده شدن هستند.

این گل‌ها، گل‌هایی هستند که گل‌فروشی‌ها باید آن‌ها را دور بریزند، اما با یک قیمت خیلی کم آن‌ها را به این فروشندگان خیابانی می‌فروشند.

کنترل شرایط دما و آب و هوا برای ماندگاری گل طبیعی

گل ها در دمای پایین تر معمولا بهتر از دمای بالا ماندگاری دارند. به همین علت هست که گل فروشی ها گل ها در دمای پایین نگهداری میکنند. بنابراین بهتر است که گلدان گل خود را شبها و یا هنگام خروج از منزل در یخچال بگذارید. این نکته را مد نظر داشته باشید که در یخچال نباید کنار میوه و سبزیجات دیگر باشد. چون گاز متصاد شده از میوه های ، باعث خرابی آن میگردد.

نباید گل ها را در نور مستقیم آفتاب نگه دارید. آب ولرم به علت اکسیژن کمتر ، گزینه بهتری برای آب گلدان خواهد بود. قبل از قرار دادن گلها ، گلدان را با آب و مایع شتشو به خوبی شتشو دهید. این کار باعث ضد عفونی محیط گلدان و افزایش عمر مفید گل ها میشود.

گل و گلدان - افزایش عمر گل

دوش آب سرد ممنوع

شما خودتان از آن خوشتان نمی‌آید، گل‌های شاخه بریده هم همینطور هستند. وقتی گلی را برای اولین بار در گلدان می‌گذارید و یا وقتی آب آن را عوض می کنید، از ولرم بودن آب اطمینان حاصل کنید. به غیر از گل نرگس

فرمول جادویی نگهداری دسته گل طبیعی

به جای استفاده از آب تنها، ترکیبی به نسبت چهار پیمانه آب و یک پیمانه اسپرایت (نوشابه) غیر رژیمی بسازید و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید. استفاده از آب مقطر بهتر از استفاده از آب معمولی است. یا می‌توانید از غذای گل شاخه‌ای (فلاور‌فود) استفاده نمایید.

به طور خلاصه، نکاتی که لازم است برای نگهداری از دسته گل طبیعی شاخه بریده به یاد داشته باشید عبارتند از:

 • گلدان را قبل از استفاده بشویید.
 • هر سه روز یک بار از یک چاقوی بدون دندانه برای بریدن ساقه‌ها به صورت اریب استفاده کنید.
 • از خم کردن و شکستن ساقه‌ها خودداری کنید.
 • آب گل‌ها را هر روز عوض کنید یا از غذای گل استفاده کنید.
 • از آب ولرم استفاده کنید.
 • برگ‌هایی که با آب گلدان در تماس هستند را جدا کنید.
 • گلدان را زیر تابش نور مستقیم آفتاب، کولر گازی و یا ظرف میوه نگذارید.
 • از فرمول جادویی استفاده کنید: چهار پیمانه آب، یک پیمانه اسپرایت را ترکیب کرده و چند قطره مایع سفید کننده به آن اضافه کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

8 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *