افتتاح حساب ترکیه
بهترین زمان قلمه زدن گل

بهترین زمان قلمه زدن گل با توجه به اینکه امروزه بسیاری از خانم های از گیاهان آپارتمانی خود نگهداری میکنند بسیار مهم است . روش های قلمه زدن و بهترین زمان این کار را در این مطلب شادمگ بریا شما جمع آوری کردیم تا به کمک این گیاهان بر از انرژی زیبایی خانه را دو چندان کنید.

قلمه زدن چیست ؟

قلمه زدن یکی از روش ها برای تکثیر گیاهان است. در این روش قسمتی از گیاه مادری را برای ریشه زایی از گیاه جدا می کنیم. برخی از گیاهان با قلمه گیری افزایش می یابند اما برخی از گیاهان نیز برای ریشه زایی به هورمون های ریشه زایی مخصوص قابلیت تکثیر با قلمه نیاز دارند. شرایط قلمه گیری گیاهان به زمان، سن، شرایط محیط مانند دما، رطوبت و بستر بستگی دارد. فرقی نمی کند گیاه شما گیاه آپارتمانی سایه دوست باشد یا نور دوست، تمام گیاهان را می توانید تکثیر کنید.

روش های مختلف قلمه زنی

تهیه قلمه به چهار شکل است:

قلمه ساقه، قلمه ریشه، برگ و جوانه برگ

قلمه ساقه

یکی از روش های متداول قلمه زدن، قلمه ساقه است که بر اساس میزان رسیدگی و بلوغ چوب به چهار گروه تقسیم بندی میشود :

 قلمه چوب نرم (چوب سبز)

این نوع قلمه را از شاخه های جدید و نرم بهاره و از گونه های خزان دار یا همیشه سبز تهیه می کنند. که مقدار مواد کریوهیدراته در آنها کمتر است.گونه های میوه ای را با این روش تکثیر نمی کنند.این نوع قلمه 5-2 هفته ریشه دار می شود اما به مراقبت بیشتری نیاز دارند.

قلمه رز - بهترین زمان قلمه زدن گل

قلمه چوب نیمه سخت ( نیمه خشبی) :

قلمه چوب نیمه سخت را از سوزنی برگان چوبی همیشه سبز تهیه می کنند . این قلمه های تابستانه برگدار نیز که از چوب های نیمه رسیده گیاهان خزان دار گرفته می شوند قلمه چوب نیمه سخت محسوب می شوند. همچاین نوع قلمه از قسمت انتهایی شاخه، برگدار و به طول 15-10 سانتی متر است که برگ های پایین قلمه را باید حذف کرد و چند برگ جوان در انتهای آن باقی گذاشت.

قلمه علفی :

از شاخه های گیاهان علفی و غالباً زینتی قلمه علفی را تهیه می کنند.

قلمه چوب سخت ( خشبی ) :

قلمه چوب سخت از چوب های سخت و رسیده گونه های خزان دار در اواخر پاییز و زمستان، از چوب یکساله تهیه می شو د  و آنرا به سه شکل تهیه می کنند:

ساده، پاشنه دار و قنداقه دار. باید بدانید قلمه ساده از چوب یکساله ، قلمه پاشنه دار، در ته قلمه قطعه کوچکی از چوب دو ساله وجود دارد و در قلمه قنداقه دار قسمت کوتاهی (بیشتر از قلمه پاشنه دار) از چوب دو ساله همراه ساقه یک ساله است.

قلمه ریشه

گیاهانی توسط قلمه ریشه تکثیر می شوند که توانایی تولید جوانه نابه جا بر روی ریشه خود دارند . اواخر پاییز و یا اوایل بهار زمانی که ریشه دهی آغاز نشده بهترین زمان تولید قلمه ریشه است.

قلمه برگ

از طریق قلمه برگ می توان بعضی از گیاهان را که استعداد تولید جوانه ها و ریشه های اتفاقی را در برگ های خود دارند ، تکثیر کرد . در این روش برگهای این گیاهان را با دمبرگ و پهنک برگ در بستر مرطوب و هوای مرطوب قرار می دهند.

شفلرا - بهترین زمان قلمه زدن گل

قلمه جوانه برگ

به جای قلمه برگ می توان از قلمه جوانه برگ استفاده کرد . زمانی که در قلمه های برگ، ریشه تشکیل شود اما شاخه تشکیل نشود بهتر است از قلمه جوانه برگ به جای قلمه برگ استفاده کرد زیرا جوانه جانبی که در پایین دمبرگ قرار دارد شاخه جدید را تولید می کند.

بهترین زمان برای قلمه زدن

در نگهداری از گیاهان آپارتمانی ، تکثیر نیز بخش مهمی از این چرخه است، در ادامه بهترین زمان برای قلمه زدن را بخوانید:

فروردین – اوایل بهار بهترین زمان قلمه زدن

فروردین باید کارهای زیادی انجام دهید. هنوز هم می توانید این تفاوت و تقسیم بندی را برای گیاهان قائل شوید تا از دوره کمون یا نهفتگی دور شوند و همچنین می توانید لایه بندی را انجام دهید. اگر دانه گیاهی دارید که از آن راضی هستید، می توایند صبر کنید تا قد آن به اندازه مورد نظر شما برسد و بعد پیوند را انجام دهید. پس در فروردین ماه عجله نکنید.

اردیبهشت – وسط بهار

اکنون می توانید تمام متودهای لایه ریزی گیاه را انجام دهید. همه دانه ها اکنون آماده کاشت هستند. همچنین می توانید دانه ها را جمع آوری کنید و در این ماه، آن ها را به عمل بیاورید. تا آخر ماه اردیبهشت باید بتوانید که برش هایی را در قسمت نرم گیاه داشته باشید، مگر اینکه در منطقه شمالی زندگی کنید.

سینگونیوم - بهترین زمان قلمه زدن گل

خرداد – اواخر بهار، اوایل تابستان

در این ماه باید برای همه گیاهانی که برگ هایشان ریخته است، قلمه را انجام دهید. سعی کنید که این کار را در اوایل خرداد انجام دهید. اگر فکر می کنید که پیوند یا قلمه در این ماه به خوبی پیش نمی رود، این کار را به ماه های بعد موکول کنید. همچنین باید رطوبت را به اندازه کافی در گیاهان پخش کنید. ماه خرداد کمی برای این کار زود است.

تیر- اوایل تابستان

اکنون باید به برش گیاهانی که برگ هایشان ریخته است، ادامه دهید. زمان آن است که به قسمت های نرم یا قسمت های همیشه سبز گیاه نیز بروید. از اواسط تا اواخر تیر می توانید کم کم اقدام به کاشت برای غنچه دادن کنید و همچنین زمان مناسبی برای کاشت درخت سرخک، سیب، گیلاس و هر گیاهی است که غنچه می زند.

ترفندهای رسوب زدایی سردوش حمام با روش های تضمینی خانگی ؛ آسان و تمیز

مرداد – اواسط تا اواخر تابستان

اکنون باید به برش قسمت های سبز و نرم گیاه بپردازید. در این زمان چوب بیشتر گیاهان برگ ریز، کم می شود. اگر رطوبت گیاه شما به اندازه کافی است، می توانید به قلمه زدن قسمت های چوبی و سفت تر نیز بپردازید که با این کار استحکام ریشه گیاه شما بیشتر خواهد شد.

دراسنا - بهترین زمان قلمه زدن گل

زمان قلمه زدن ؛شهریور- اواخر تابستان ، اوایل پاییز

اکنون باید از دانه ها مراقبت کنید و یا اینکه به جمع آوری آن ها بپردازید. برش در قسمت های سبز گیاهان در صورت رطوبت کافی، به استحکام ریشه آنها کمک می کند. اگر از رطوبت استفاده نمی کنید، بهتر است که از شن استفاده کرده و اینگونه به گیاه آب دهید.

مهر

برش قسمت های سخت و سفت و یا سبز گیاه در چنین ماهی باید در شن انجام شود. یا اینکه از قسمت پایین گیاه ، گرمای کافی برسد.

آبان- اواخر پاییز

برش قسمت های سبز یا چوبی را می توانید هم با پر کردن خاک از شن و هم بردن گیاه به داخل خانه انجام دهید. اگر قصد دارید که قلمه زدن را در سراسر زمستان انجام دهید، اکنون زمان آن است که ریشه های گیاه را داخل گلدان بگذارید اما مراقب باشید که تا ماه دی به گیاه سرما نزند.

آذر- اوایل زمستان

اکنون می توانید برش قسمت های سفت و سبز گیاه را در گرما از زیر گیاه یا در بستر شن انجام دهید. همچنین قلمه زدن این گیاهان را می توان در زمانی که هنوز زمین یخ نزده است ، انجام داد .

از دی تا وسط زمستان

معمولا در این زمان می توانید برش هایی را در گیاهان ایجاد کنید. فقط باید زمانی این کار را انجام دهید که زمین یخ نزده باشد تا بتوانید گیاه را درون آن بکارید یا این که فقط قسمت های خاصی از آن را برش دهید .

برگ انجیری - بهترین زمان قلمه زدن گل

همچنین می توانید فقط قسمت های سبز را برش دهید، البته اگر کمی گرما زیر آن وجود داشته باشند. اگر می خواهید که هرگونه پیوند یا قلمه زنی را انجام دهید، اکنون زمان آن است ساقه زیرزمینی را به داخل خانه بیاورید و کمی آنها را گرم کنید و این گونه دوران نهفتگی آن را بشکنید.

از بهمن تا اواخر زمستان

در این زمان نیز می توانید برای قلمه زدن دقیقا مثل دی ماه عمل کنید . این قلمه زدن را باید در اواسط یا اواخر ماه انجام دهید.

اسفند تا آخر زمستان ، اوایل بهار

اکنون کمی برای قلمه زدن دیر شده است اما هنوز هم می توانید برای گیاهانی که برگ هایشان ریخته است، قلمه زدن را انجام دهید. همزمان که یخ های موجود در زمین آب شود و کمی حرارت بگیرد که معمولا با شروع فصل بهار این اتفاق می افتد، می توانید قلمه زدن را انجام دهید و همچنین می توانید لایه ریزی را انجام دهید. اگر گیاه شما نیاز به هرس کردن دارد، اکنون قبل از رشد آن، این کار را انجام دهید. حتی اگر قرار باشد که شکوفه های گیاه از بین برود اما باید در هر صورت اقدام به برش آن کنید تا گیاه جذابی داشته باشید . هرگونه قلمه زدن یا پیوند باید قبل از دوره کمون یا نهفتگی انجام شود.

بهترین زمان برای قلمه زدن چه زمانی است ؟

قلمه چوب نرم را از شاخه های جدید و نرم بهاره و از گونه های خزان دار یا همیشه سبز تهیه می کنند. البته قلمه گونه های پهن برگ همیشه سبز را در تابستان از شاخه های سال جاری و چوبی ها که نیمه رسیده هستند تهیه می کنند. قلمه از چوب های سخت و رسیده گونه های خزان دار را به هنگام استراحت یعنی در اواخر پاییز و زمستان، از چوب یکساله تهیه می کنند.

بهترین زمان قلمه زدن گل و  تولید قلمه ریشه نیز اواخر پاییز و یا اوایل بهار است، هنگامی که هنوز ریشه دهی آغاز نشده است. بنابراین بهترین زمان قلمه زدن به نوع قلمه زنی بستگی دارد. شرایط قلمه گیری گیاهان بستگی به زمان، سن، شرایط محیط مانند دما، رطوبت و بستر متفاوت است.

نحوه تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی

قلمه زدن، یکی از بهترین زمان قلمه زدن گل و ساده ترین روش های تکثیر غیر جنسی گیاهان آپارتمانی می باشد که باید در زمان درستی انجام شود تا نتیجه خوبی به همراه داشته باشد. در قلمه زدن، قسمتی از گیاه مادر بریده شده و رشد می کند.

حسن یوسف - بهترین زمان قلمه زدن گل

به طور کلی قلمه زدن در چهار روش از چهار قسمت متفاوت گیاه انجام می شود که شامل قلمه ساقه، قلمه برگ، قلمه جوانه برگ و قلمه ریشه می باشد. زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی می تواند هر زمانی که گیاه در حال رشد باشد، اتفاق بیفتد.

تکثیر گیاهان آپارتمانی اکسیژن دار

اگر می خواهید قلمه زنی ساقه را انجام دهید، ساقه های کاملا سالم را بردارید؛ اگر ساقه ها بیمار باشند، گیاه شما نیز سالم نخواهد بود.
بهترین زمان قلمه زدن گل بسیار مهم است؛ زمانی که گل دهی گیاه اتفاق می افتد، قلمه زنی را انجام ندهید؛ ممکن است نتیجه خوبی نداشته باشد.
سعی کنید قلمه را از قسمت نزدیک به ریشه بردارید؛ این کار احتمال ریشه زایی را افزایش می دهد.
رطوبت، دما، قند ها، تهویه، عنصر B و نور شدید، از عوامل محیطی هستند که بر ریشه زایی قلمه ها تاثیر می گذارند.

قلمه زدن گیاهان باید در شرایط و زمان مناسبی صورت بگیرد. هر گیاهی از زمان مشخصی برای تکثیر و قلمه زنی برخوردار است. اما بهترین زمان برای قلمه زدن همه گیاهان فصل بهار یعنی در اوایل فروردین می باشد. این فصل برای انجام کارهای مراقبتی گل خیلی مناسب است. ماه فروردین را می توانید به عنوان بهترین زمان برای رسیدگی و انجام کار های گلتان در نظر بگیرید. البته نیاز به عجله نیست، به جز فروردین و اردیبهشت، خرداد را هم می توانید به عنوان زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی انتخاب کنید. پس اگر متوجه شدید که گل درگیر لایه برداری یا رشد است، سریع به قلمه زدن آن روی نیاورید و اجازه رشد را به آن بدهید.

نگران کثیف کاری شیرینی پزی نباش ؛ تمیز کردن سینی فر با ما ؛ همینقدر آسون و بی دردسر

اگر می خواهید که بهترین زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی را انجام دهید، ماه اردیبهشت بهترین ماه برای انجام این کار است. در این ماه می توانید قلمه زنی گیاه را انجام دهید؛ چون تمام دانه های گل آماده برای کاشت می باشند. تا قبل از اتمام این ماه باید کار برش زنی را انجام دهید. البته نه در شهرهایی که در شمال کشور واقع شده اند.

قلمه رز - بهترین زمان قلمه زدن گل

بهترین زمان

بهترین زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی همان فصل بهار است، بعد از آن امکان اینکه نتیجه قلمه زدن خوب شود تقریبا کم می باشد. اگر برگ های ریخته شده گیاه را مشاهده کردید حتما آن را قلمه بزنید و اگر می خواهید نتیجه قلمه بی نقص باشد، این کار را در روز های اول این ماه انجام دهید. اما اگر احساس کردید نتیجه مطلوبی نخواهد داشت می توانید به ماه های بعد موکول کنید؛ البته فقط در صورت نیاز این کار را انجام دهید.

همانطور که گفتیم زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی بستگی به نوع آن ها دارد؛ ممکن است برخی گیاهان به قلمه زدن در بهار عادت داشته باشند، پس به طور کلی زمان دقیقی برای آن وجود ندارد. گاها پیش می آید که کار تکثیر و قلمه زنی را برای فصل تابستان می گذارند. در این ماه به برش گل هایی که برگ های آن ها ریزش کرده است، می پردازند که بعد از قلمه زنی، گل و برگ های تازه و سبز گیاه می رویند.

قلمه زدن انواع گیاهان آپارتمانی

در صورتی که زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی خود را تعیین کرده اید، طبق همان روال پیش بروید تا به رشد آن آسیبی وارد نشود. زمانی که برش برگ های خشک شده را انجام دادید به سمت برش زنی برگ های سبز بروید، معمولا در این زمان چوب بیشتر گیاهان کمتر می شود. اگر گیاه از رطوبت کافی برخوردار باشد، بدانید که زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی فراهم شده است که در کنار قلمه زدن برگ می توان قلمه زدن چوب را هم انجام داد؛ این کار به محکم شدن ریشه کمک می کند.

گل قاشقی- بهترین زمان قلمه زدن گل

زمانی که پاییز فرا می رسد شما فقط باید دانه ها را حفظ کنید و آن ها را در دمای مناسبی قرار دهید. علاوه بر قلمه زدن چوب، برش قسمت سبز گیاه هم به استحکام ریشه کمک شایانی می کند. البته میزان رطوبت هم خیلی مهم است، از آنجایی که شما گل را در آپارتمان پرورش می دهید. پس میزان رطوبت چشمگیری وجود ندارد. بنابراین از شن در خاک آن استفاده نمایید.

هنگام فرا رسیدن ماه مهر، زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی نیست بلکه باید قلمه هایی که از قبل انجام دادید را تا ماه ها در شن قرار دهید تا به آن گرمای کافی برسد. بهترین زمان قلمه زدن گیاه زمانی است که هوای سرد بر زمین حکم فرما نباشد و زمین یخ نزده باشد؛ چرا که در چنین شرایطی قلمه زدن هیچ نتیجه ای برایتان نخواهد داشت. از ماه دی به بعد می توانید برش گیاه را در خاک بکارید؛ همچنین در ماه های بهمن هم می توانید قلمه زنی را انجام دهید که همانند قلمه زنی در ماه دی است و نیاز به انجام کار جدیدی نیست.

چه زمانی برای قلمه زدن گیاهان آپارتمانی مناسب است ؟

زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی بستگی به نوع آن ها هم دارد، در این قسمت از مقاله قلمه زدن انواع گل های آپارتمانی را بیان می کنیم.

گل ارکیده:

در صورتی که تمام نیاز گیاه را برطرف ساختید، در فصل بهار که گل دهی آن به پایان رسید، قلمه زنی را انجام دهید. فصل بهار مناسب ترین زمان برای قلمه زدن گیاهان کوچک می باشد. در ادامه در مورد روش قلمه زنی آن توضیح خواهیم داد.

گل کالانکوا:

اما زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی از نوع کالانکوا چه موقع است؟ از آنجایی که کالانکوا گل بهاری است.پس بهترین زمان هم برای قلمه زنی آن بهار می باشد.

کالانکولا - بهترین زمان قلمه زدن گل

البته از آنجایی که این گل در دسته گل های مقاوم قرار دارد و می تواند گرما و سرما را تحمل کند، قلمه زدن در فصل های دیگر به آن آسیب وارد نمی کند. کالانکوا به رطوبت زیاد نیاز ندارد و اگر در دمای خیلی سرد یا بالعکس قرار بگیرد رشد آن دچار مشکل نمی شود.

گل سانسوریا:

بهترین زمان قلمه زدن گل هایی همچون سانسوریا بستگی به شرایط این گل دارد ولی نسبت به سایر گل ها از روش متفاوتی برای تکثیر و قلمه زنی برخوردار است. گل سانسوریا از جمله گیاهانی است که رشد زیادی دارد. جالب است بدانید که بیشتر برش هایی که از این گل می گیرند به صورت عدد ۸ است.

برخی معتقدند که این کار به ریشه گیاه آسیبی وارد نمی کند و برش ها هم روند رشد خود را به سرعت طی می کنند. برای پیدا کردن زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی به گل دهی آن توجه کنید؛ زمانی که متوجه شدید گل دهی آن به پایان رسید، گل های کوچک و تازه را برای قلمه زنی انتخاب نمایید. حتما در مورد سانسوریا که از گیاهان آپارتمانی سمی محسوب می شود اطلاعاتی بدست بیاورید.

تکثیر سانسوریا - بهترین زمان قلمه زدن گل

گیاه یوکا زینتی:

خیلی از افراد کار تکثیر و قلمه زنی را یکی می کنند؛ یعنی از طریق قلمه زنی تکثیر گیاه را انجام می دهند. از آنجایی که این گیاه را می توان در هر آب و هوایی پرورش داد، پس از نوع گیاهان مقاوم محسوب می شود. اما زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی از نوع یوکا زینتی را برای چه فصلی بگذاریم؟

ترمیم ظروف چینی ترک خورده و شکسته با یک تکنیک عالی

دو راه وجود دارد، اگر قلمه زدن را در فصل سرما را انجام دهید ریشه گیاه در معرض هوای آزاد قرار می گیرد، اما اگر این کار را به فصل بهار یا تابستان موکول کنید ریشه قلمه گرم می ماند. اما اگر پیش آمد که این کار را در فصل زمستان یا پاییز انجام دادید ریشه قلمه را در خاک رس یا پیت قرار دهید تا گرمای کافی به قلمه گیاه برسد. پس زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی نظیر یوکا در هر فصلی می تواند باشد، اما بهترین زمان برای آن بهار یا تابستان است.

گل بنت قنسول:

یکی از مزایای خوب این گیاه هنگام قلمه زدن این است که از طریق قلمه به آسانی تکثیر آن انجام می شود، البته تکثیر به چند روش انجام می شود اما این کار بهترین و آسان ترین روش می باشد.

بنت قنسوس - بهترین زمان قلمه زدن گل

زمان تکثیر و قلمه زنی گیاهان آپارتمانی بستگی به شرایط گل دارد، مثلا از آنجایی که گل کریسمس رطوبت دوست است، باید این کار را برای زمانی بگذارید که مطمئن شوید رطوبت کافی به برش آن می رسد و گیاه دچار پژمردگی نمی شود.

گیاه افوربیا

و اما در آخر به سراغ گل های زیبای افوربیا می رویم، تا زمان قلمه زنی آن را بفهمیم. قلمه زدن افوربیا بهترین روش برای تکثیر و همچنین هرس گل می باشد. بهترین زمان قلمه زدن گل هایی مثل افوربیا در فصل بهار است. چون این فصل نتیجه بهتری برای قلمه زنی دارد؛ شما می توانید حدود ۱۵ یا ۳۰ سانت از افوربیا را برش دهید.

بعد از قلمه زنی، آن را در خاک گرم قرار دهید؛ چون گل افوربیا به دمای زیاد نیاز دارد .و دوست دارد در مکان های تقریبا گرم قرار داشته باشد. جالب است بدانید که گیاه افوربیا در دمای زیاد به راحتی رشد می کند. اما دمای سرد را نمی تواند تحمل کند؛ به همین منظور بهترین زمان برای قلمه زنی همان فصل بهار و تابستان که هوا خنک و گرم است، می باشد. در ادامه متن در مورد عواملی که روی قلمه زدن تاثیر می گذارد صحبت خواهیم کرد.

چگونه متوجه شویم که زمان تکثیر و قلمه زنی گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است ؟

قبل از گفتن هرگونه توضیحاتی باید بدانیم که چه عواملی روی زمان قلمه زدن گیاه تاثیر می گذارد؟

میزان رطوبتی که گیاه دریافت می کند روی زمان قلمه زدن آن تاثیر می گذارد، مثلا گیاهی همچون کریسمس که رطوبت دوست است، بنابر رطوبتی که به آن می رسد تعیین می کنند که چه زمانی برای قلمه زنی بهتر است.

اکسیژن گیاه هم جزء عوامل تعیین کننده زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی است. گل هایی که سایز بزرگی دارند به اکسیژن بیشتر هم نیازمند هستند. پس پیدا کردن زمانی که مطمئن باشیم اکسیژن کافی به برش های گیاه می رسد هم خیلی مهم است، مثلا برخی گیاهان در فصل گرما اکسیژن کمی دریافت می کنند و برخی دیگر هم میزان اکسیژن بیشتری در فصل گرما دریافت می کنند.

سانسوریا - بهترین زمان قلمه زدن گل

  • نور بالا و فتوسنتز بیشتر
  • دمای ۲۵ درجه سلسیوس

عوامل تاثیر گذار بر روی بهترین زمان قلمه زدن گل

و اما در آخر چگونه متوجه شویم که زمان تکثیر و قلمه زنی گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است؟ اول اینکه هر گل با نشان دادن تغییرات مختلفی نشان می دهد که به قلمه زدن نیاز دارد. مثلا در برخی گیاهان برگ های قسمت انتهایی گیاه زرد می شود یا شروع به خشک شدن می کند؛ در حالی که برگ های ابتدای گیاه سبز و تازه هستند.، در این صورت شما متوجه می شوید که هم اکنون زمان قلمه زدن گیاه است.

برخی از گل ها با شل شدن برگ یا سفیدک زدن به فرد نشان می دهند که زمان تکثیر و قلمه زنی گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است. جالب است بدانید که گل هایی همچون سانسوریا با له شدن برگ ها یا ریشه ها، همچنین متوقف شدن رشد به باغبان یا صاحب گل نشان می دهد که باید قلمه را انجام دهد، البته بیشتر این اتفاقات در بهار یا اواخر تابستان رخ می دهد.

نکته خیلی مهم در مورد انواع گل ها این است که گاها پیش می آید که گل ها پس از قلمه زدن همچنان زرد و خشک و پوسیده اند که قطعا به روش جدیدی برای قلمه زنی نیاز می باشد.

از روش های آبیاری گیاهان در مسافرت می توانید استفاده کید و با خیال راحت تعطیلات نوروز به مسافرت بروید.

چند نکته بعد از زمان تکثیر و بهترین زمان قلمه زدن گل

گل هایی همچون سانسوریا اصلا دوست ندارند که به آن ها زیاد آب دهید، چون به آب زیاد واکنش منفی نشان می دهند. هر دو هفته یک بار یک لیوان آب برای این گل کافی است؛ البته اگر بگذارید که کلر آن از بین برود برای گل خیلی عالی است.

گل ارکیده هم نسبت به آبیاری زیاد حساس است و در خاک خیس یا نم دار نمی تواند رشد داشته باشد .اگر آبیاری زیاد باشد گل شروع به پوسیدگی و خشکی می کند.

قلمه پتوس - بهترین زمان قلمه زدن گل

اگر در گل ارکیده برگ های تقریبا زرد مشاهده کردید، تا حدودی می توان گفت زمان تکثیر و قلمه زدن گیاهان آپارتمانی فرا رسیده است. البته کم پیش می آید که این کار نتیجه بدهد. اما احتمال آن خیلی کم هم نیست، پس سعی کنید قبل از رخ دادن این اتفاق قلمه زنی را آغاز کنید.

آنچه که باید در مورد گل ارکیده بدانید این است که این گل حتی اگر برگ های آن رو به زردی برود می توانید از دو سانت بالا تر آن را برش دهید. ارکیده برخلاف کریسمس به رطوبت زیاد نیاز ندارد و اگر رطوبت آن زیاد باشد خشک می شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

14 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

2 دیدگاه

  • admin:

    سپاس از این که دانش خود را با ما به اشتراک گذاشتید

    پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *