چیدمان مبل ال

چیدمان مبل ال همیشه ساده و بکنواخت نیست. شما با کمی سلیقه می تواندی با یک دست مبل ال دکوراسیون خانه خود را متنوع و شیک بچینید. با شاد همراه شوید و 8 مدل چیدمان مبل ال را یاد بگیرید.

مبلمان ال یا (Corner sofa) چیست و چه کاربردی داره؟

قبل از این که بریم سراغ بررسی چیدمان انواع مبل ال بهتره که تعریفی از این سبک مبل داشته باشیم. مبل ال به مبلی گفته میشه که ساختاری شبیه به حرف L انگلیسی داره و به Corner Furniture شناخته شده. این مبل‌ها به صورتی کنار هم قرار می‌گیرند که با هم زاویه 90 درجه می‌سازند.

l-sofa-arrangement

سبک‌های مختلفی برای مبل ال وجود داره، در بعضی از این مبل‌ها ضلع کوچک ال به کاناپه اصلی وصله و در برخی از مدل‌ها این قسمت قابلیت جدا شدن و تبدیل شدن به مبلی مجزا رو دارن. برخی مدل‌ها مانند مبل ال مکانیزم دار، حالت ریلکسی و تختخوابشو هم دارند.

مدل دیگه‌ به این صورت هست که دو کاناپه با یک میز در قسمت زاویه بهم متصل می‌شن. همچنین مبل یو شکل نیز یکی دیگر از انواع مدل‌های مبل ال هست که استفاده ازش دکوراسیون مدرن رو به تِم خونه میده. حتما برای چیدمان دو دست مبل روی مبلمان ال حساب باز کنید.

چهار حالت متفاوت در کاناپه‌های مبل ال که باید بدونیم

حالا می‌خواهیم که ۴ حالت متفاوت از کاناپه‌ی مبل ال معرفی کنیم. با در نظر گرفتن این حالت‌ها می‌تونیم مبل اِل رو با سلیقه‌ی خودمون و متناسب با فضای دکوراسیون بچینیم.

مبل ال با کاناپه دو نفره

این سبک برای محیط‌های کوچک خیلی ایده آل هست. چون که تعداد نشمین‌های کمی دارد و از طرفی به هم پیوسته بودن قسمت کوچک مبل به کاناپه باعث می‌شه کمترین فضای ممکن در دکوراسیون نشیمن استفاده بشه.

چیدمان مبل ال

بدین جهت برای چیدمان این مبل کافیِ در هر جایی که فضای اتاق جا داره مبل رو در همون مکان قرار بدیم. در کنار این مبل بهتره که از لوازم هم رنگ برای دکوراتیوِ پشت نشیمن مبل ال استفاده کنیم.

همچنین بهتره روبروی ال مبل‌های تک نفر قرار بدیم تا فضای مربعی شکلی که به وجود میاد فضای کمتری رو اِشغال کنه. استفاده از میز جلو مبلی برای چنین ساختاری خوبه و استفاده از میز‌های بزرگ و دست و پا گیر خیلی جالب نیست.

 مبل ال با کاناپه دو نفره قرینه

حالت دوم هم از نمونه‌ی قبلی بزرگتر و به همین جهت هم باید در چیدمان اتاق از لوازم کمتری استفاده کنیم.شاید از خودتون بپرسید که چرا حالت‌ها رو باهم مقایسه می‌کنیم؟ چرا که فرض رو بر این گرفتیم که اگر فضای کوچک با اندازه‌ای مشخص داشته باشیم، چگونه می‌تونیم مبل ال رو در حالت‌‌‌های مخلتف قرار بدیم.

طرز تهیه فرنی خوشمزه با 3 روش متفاوت ؛ اکسیر جادویی سرماخوردگی و عصرانه دوست داشتنی پاییزه

در این مدل چون هر دو طرف این مبل با هم برابر هستن پس فرقی نمی‌کنه کدوم قسمت را بخش طولی یا عرضی اتاق قرار بدیم. برای این سبک استفاده از جلو مبلی بزرگ پیشنهاد میشه و به جای استفاده از دو مبل تک نفره، از یک مبل استفاده بشه.

براي اطلاع از جدید ترین رنگ مبل راحتی سري به شادمگ بزنيد.

مبل ال با کاناپه سه نفر و ضلع کوچک جدا شونده

این حالت به خاطر طول زیادی که داره باید طوری در اتاق قرار بگیره که بخش بلندش در راستای طول اتاق و بخش کوچک در راستای عرض اتاق قرار بگیره. اگر این حالت بیش از اندازه فضای دکوراسیون رو پر کرد، بهتر از جلو مبلی استفاده نکنیم و به جاش عسلی متحرک به کار ببریم.

در این صورت فضای اتاق شما دلنشین‌تر و باز‌تر به نظر میاد. به خاطر بزرگ بود این سبک از مبل‌های تک نفره استفاده نکنیم بهتره. در عوض می‌تونیم در فضای باقی مانده انواع آباژور، گلدون، استند و بوفه استفاده کنیم. هرچند شلوغ کردن بیش از حد اتاق دلیلی برای زیباتر جلوه کردن نیست.

چیدمان مبل ال

 مبل ال جدا شونده یا Sectional sofa

این مبل حالت خاصی از تمام مدل‌هایی که بالا گفته بودیم رو شامل میشه. مزیت حالت چهارم این امکان رو بهمون میده تا هر زمانی که نیاز بود با برداشتن قسمت تشکیل دهنده اِل، از محیط اتاق برای پذیرایی استفاده کنیم. به عنوان مثال در زیر یک تصویر مبل راحتی ال شکل رو می‌بینیم که از دو بخش سه نفره و شزلون به همراه یک میز جلو مبلی پوف استفاده کرده.

این سبک مبل برای خانواده‌های دو نفره، و حتی افراد مجرد بسیار کاربردی هست. چرا که از طرفی فضای کمی از رو اتاق اِشغال می‌کنه و از طرفی مثل یک مبل تخت‌خواب شو عمل می‌کنه. به طور کلی این سبک کاناپه به عنوان بهترین نوع برای چینش مبل اِل هست.

نحوه چیدمان مبل ال

در سال‌‌های اخیر با طراحی مبلمان اِل، دکوراسیون‌ها با تغییر بزرگی مواجه شدن. همان طور که در مطلب چیدمان مبل و میز ناهارخوری در پذیرایی مربع گفتیم، چیدمان مبل ال، علاوه بر زیبایی خاصی که داره، فضای کمتری رو نسبت به سایر مبلمان‌ها در برمی‌‌گیره. به طور کلی چیدن مبل اِل اگه به شکل اصولی انجام بشه، فضای بیشتری در اختیارمون قرار می‌گیره.در این مطلب، چند روش اصولی و کار آمد برای طراحی و چیدمان مبل های ال به شما معرفی کرده ایم که با توجه به آنها می توانید دکوراسیون منزل خود را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید.

چیدمان مستطیلی مبل ال

یک مبل ال رو می‌تونیم به راحتی به شکل‌های متفاوت چیدمان کنیم. امروزه هم اکثر آپارتمان‌ها سالن‌های مستطیلی شکلی که دارند و نحوه چیدمان مبل در این سالن‌ها به دغدغه‌ی اصلی خیلی از ماها تبدیل شده.

چیدمان مبل ال

مبل ال قهوه‎ای

حالا که صحبت از چیدمان مستطیلی مبل اِل هست، بهتره که فضای قرار گیری این مبل نامتقارن باشه. به طوری که باله بزرگ‌تر در راستادی ضلع کشیده قرار بگیره. طول و عرض مبل باید متناسب خانه و سلیقه خودمون باشه. فقط باید دقت داشته باشیم که مبل ال پهن یا باریک خریداری نکنیم.

آیا فرش گل برجسته مناسب خانه شما هست ؟ راه حل آسان برای جارو کردن فرش گل برجسته

چیدمان مربعی مبل ال

برای چیدمان مربعی شکل بهتره از مبل الی که دو بال آن برابر هست استفاده کنیم تا به خوبی هماهنگ بشه و نمای دلنشین رو برامون به وجود بیاره. مثلا می‌تونیم از تلویزیون به عنوان نقطه کانونی است استفاده کنیم.

مبل ال با چیدمان مربعی

مبل رو روبروی Tv قرار بدیم و با خرید دو مبل تکی در کنارش، چیدمان مربعی شکل به وجود بیاریم. همچنین می‌تونیم از فرش مربع شکل هم برای بهتر شدن دکوراسیون استفاده کنیم.

چیدمان مبل ال به شکل دایره‌ای

مبل ال فقط برای چیدمان ۹۰ درجه ساخته نشده و می‌تونیم این مبل رو به صورت گرد بچینیم. البته باید این نکته رو در نظر بگیریم که با چیدمان گرد، فضای خالی زیادی پشت مبل ایجاد می‌شه پس نتیجه می‌گیریم بهترین کاربرد این چیدمان برای دیوار‌های منحنی و پنجره‌های منحنی هست.

چیدمان U شکل مبل اِل

بعضی از مدل‌های مبل راحتی ال بخش‌های دارن که از هم جدا می‌شن. این ویژگی این امکان رو به ما میده تا چیدمان‌های متفاوتی رو برای دکوراسیون ایجاد کنیم. برای همین هم یکی از حالت‌های چیدمان مبل ال، به شکل U هست. این چیدمان بیشتر مناسب فضا‌های باز و بزرگ هست.

چیدمان مبل ال در فضاهای مختلف

برای چیدمان مبل راحتی ال، اول باید فضای خونه بسنجیم. چرا که چیدن این سبک مبل در هر فضا و متراژی روش‌های خودش رو داره و فقط برای قرار دادن در گوشه‌های دیوار ساخته نشده. در ادامه قرار به نحوه چیدمان مبل ال در فضاهای مختلف اشاره کنیم.

چیدمان مبل ال

چیدمان مبل ال در فضای کوچک

مبلمان ال به خاطر طراحی ساده‌ای که دارن جمع و جور هستن و برای خانه‌هایی با فضای کوچک مناسبن. پس اگه خانواده‌ی پر جمعیتی داریم، حتما به خرید مبل ال فکر کنیم. چرا که نسبت به فضایی که اِشغال می‌کنند، تعداد ادم‌‌های زیادی می‌تونن ازش استفاده کنن. در تصویر زیر یک مبلمان مدرن ساده و جمع و جور رو می‌بینیم.

برای چیدن این مبل بهتر پیش از هرچیزی به فضای خونه توجه داشته باشیم که قبلیت جا دادن مبل ال رو داشته باشد. چرا که اگه مبل ال رو در مرکز منزل قرار بدیم، بسیار جاگیر بود و فضای زیادی رو پوشش میده.

چیدمان مبل ال فضای بزرگ

حالا شاید فکر کنیم این نوع مبلمان فقط مخصوص فضای کوچیک هست، اما در فضاهای بزرگ به درستی چیدمان بشه، اون موقع هست که دکوراسیون شاهکار و فوق جذابی درست میشه. چیدمان مبل ال در سالن‌های بزرگ بسیار ساده هست و می‌تونیم زیبایی خانه رو چند برابر کنید. در تصویر زیر نحوه چیدمان مبل راحتی ایتالیایی ال شکل در یک فضای پذیرایی بزرگ رو می‌بینیم.

چیدمان مبل ال در گوشه‌ی اتاق

اگه گوشه و کنج سالن پذیرایی خونه خالی، بهتر نوع چیدمان برای مبل، حالت L یا همان کج هست. یعنی دو ضلع ال در گوشه دیوار بهم برسن. این مدل برای خونه‌هایی که فضای کوچک دارن مناسبه.چرا که فضای خالی زیادی در اختیارمون قرار می‌گیره.

جدیدترین و مدرنترین مدل کابینت آشپزخانه کوچک و بزرگ

چیدمان مبل ال

چیدمان مبل اِل در وسط پذیرایی

همون طور که در ابتدای مقاله هم گفتیم، مبل ال برای قرار گرفتن در گوشه و کنج اتاق قرار نگرفته. مثلا می‌تونیم مطابق ایت عکس، مبل ال راحتی‌مون رو وسط پذیرایی قرار بدیم. با این کار از قابلیت‌های فوق العاده مبل ال استفاده کرده و فضای جذابی به دکوراسیون هدیه می‌دیم.

ایده هایی جدید برای چیدمان مبلمان L

مبلمان ال راحتی، ضمن دارا بودن ظاهر شیک و زیبا بسیار راحت بوده و استفاده از آنها می توانند فضای دلنشینی در منزل ایجاد نمایند، حال این مبلها می توانند با توجه به نوع طراحی اتاق نشیمن و یا ضرورت و نیاز شخصی در سمت راست یا چپ اتاق قرار گیرند، مبلمان ال معمولا جزو مبلمان کمجا دسته بندی می شوند،

از این رو همانطور که گفتیم؛ گنجایش نشیمن را بدون اشغال کردن فضای اضافی نسبت به مبلمان معمولی دو برابر خواهد کرد، ضمن اینکه برای تعیین مرز فضا های داخل منزل همچون جدا کردن اتاق نشیمن از اتاق غذا خوری، کاربرد زیادی می توانند داشته باشند، علاوه بر این استفاده از این مبلها در جلوی تلویزیون نیز بسیار مناسب است.

استفاده از کاناپه با طرح ال یکی از مناسب ترین گرینه ها برای فضا های کوچک است، استفاده از این مبلمانها به لحاظ هزینه و قیمت نیز به صرفه هستند و به راحتی می توان نوع چیدمان این مبلها را تغییر داد حال به کارگیری آنها در اتاق نشیمن می تواند فضای مدرن و لوکسی را ایجاد نماید،

نکاتی برای چیدمان مبل راحتی ال در خانه‌های کوچک

به فاصله قرار گیری دیوار از مبل‌ها توجه کنید. هرچه محل قرار‌گیری مبل‌ها به فضا نزدیک‌تر باشد فضای بیشتری برای استفاده در اختیار خواهید داشت.

چیدمان مبل ال
سعی کنید که رنگ مبل‌ها با رنگ دیوار‌ها و فضای خانه هم‌خوانی داشته باشد زیرا تنوع رنگی زیادی جلوه ناخوشایندی به خانه می‌بخشد.
هنگام خرید مبل ال موقعیت، مساحت و هماهنگی با دیگر اجزای خانه را در نظر بگیرید.
اگر گوشه‌های سالن شما خالی است، نحوه چیدمان مبلمان ال بهتر است به گونه‌ای باشد که در کنج سالن قرار بگیرند تا از فضای وسط بیشتر بتوانید استفاده کنید. این نوع چیدمان برای خانه‌هایی با فضای کوچک کاربرد بسیاری دارد زیرا از فضای کناری خانه نیز استفاده می‌شود.

سخن آخر

در این مطلب چند روش چیدمان مبل ال را به شما معرفی کنیم. شما می توانید از این ایده ها برای طراحی دکوراسیون منزلتان و چیدن مبلمان در قسمت های مختلف منزل استفاده نموده و به این صورت دکوراسیون فوق العاده ایی در فضای منزل داشته باشید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

8 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *