افتتاح حساب ترکیه
درست کردن کاغذ روغنی

درست کردن کاغذ روغنی در خانه کار سختی نیست و در عوض شما با تهیه آن در خانه می توانید در هزینه ها صرفه جویی کنید. آموزش مرحله به مرحله درست کردن کاغذ روغنی را در شادمگ بخوانید.

کاغذ روغنی چیست ؟

کاغذ پوستی یا کاغذ شیرینی پزی (Parchment Paper) نوعی کاغذ سلولزی نازک و سفید رنگ است که گاهی به اشتباه به آن کاغذ مومی یا کاغذ روغنی می‌ گویند. وجه تمایز کاغذ پوستی و مومی در تاثیر پذیری آن‌ ها نسبت به حرارت و ظاهر صیقلی‌ تر کاغذ مومی است. این نوع کاغذ مصارف مختلفی دارد که عمده آن در شیرینی‌ پزی و نان‌ پزی است. بغیر از مصارف ذکر شده، از این کاغذ در نقشه‌ کشی و کپی‌ برداری و به عنوان کاغذ الگوی خیاطی استفاده می شود. هم چنین گاهی می‌ توان نمونه‌ هایی از این کاغذ را در بسته‌ بندی کفش و لباس به عنوان پوشش داخل جعبه مشاهده کرد.

کاغذ روغنی - درست کردن کاغذ روغنی

با استفاده از کاغذ روغنی برای کیک دیگر نیازی به چرب کردن قالب و یا سینی فر ندارید که در این صورت در مصرف روغن نیز صرفه جویی می شود. همچنین با استفاده از این ابزار می توانید با خیالی آسوده انواع شیرینی، کیک، پیتزا و … را در فر تهیه کنید و نگران چسبیدن غذا به کف سینی فر یا قالب نباشید. در صورت استفاده از کاغذ روغنی، کف سینی فر یا قالب شما تمیز می ماند در نتیجه شستشوی آن بسیار راحت است. با این کاغذ ها به سادگی کوکی زنجبیلی تهیه کنید.

مراحل درست کردن کاغذ روغنی

مرحله 1 درست کردن کاغذ روغنی

توجه: کاغذتون حتماً سفید باشد از کاغذ خط دار چون جوهر دارد و کاغذ کاهی چون کاغذ بازیافت شده است استفاده نکنید.
توجه: قبل از اینکه کاغذ را روغنی کنید در سایز و شکل دلخواه برش بزنید بعد آن را روغنی کنید که کارتون راحت‌تر باشد.

مرحله 2 درست کردن کاغذ روغنی

یک دستمال کاغذی تمیز روی دو طرف کاغذ بکشید که اگر گرد و خاک روی آن است، تمیز شود.
بعد کاغذ را کفی سینی بگذارید روی جای جای آن با قاشق چای خوری روغن مایع بریزید و با فرچه یا پنبه روغن را در تمام سطح کاغذ پخش کنید. پشت کاغذ را با این روش روغن بزنید.

فوت و فن استفاده از بخارشو برای تمیز کردن مبل و نکات کلیدی آن

کاغذ شیرینی پزی - درست کردن کاغذ روغنی

مرحله 3 درست کردن کاغذ روغنی

در آخر با یک دستمال کاغذی روی دو طرف کاغذ بکشید تا روغن اضافه آن جمع شود. (فراموش نکنید. کف سینی هم دستمال بکشید تا طرفی که برمی‌گردانید دوباره روغنی نشود.)

مرحله 4 درست کردن کاغذ روغنی

یا خیلی ساده تر یک طرف کاغذ را خوب چرب کنید و چربی اضافه آن را با دستمال کاغذی بگیرید و برای طرف دیگر، قالب را چرب کنید وقتی داخل قالب می گذارید خودش چربی کف قالب را جذب می کند و چرب می‌شود.)
به همین سادگی کاغذ روغنی شما آمادست.

نحوه انداختن کاغذ روغنی در قالب

برای استفاده بهینه از کاغذ روغنی در قالب، می‌توانید به این روش عمل کنید:

ابتدا یک ورق از کاغذ روغنی را روی یک سطح صافی گذاشته و آن را به طور کامل پهن کنید.

سپس قالب مورد نظر خود را روی کاغذ روغنی قرار دهید و با دقت و دقت بیشتر، با استفاده از یک مداد، دور تا دور قالب را بر روی کاغذ بکشید. این مرحله به شما کمک می‌کند تا شکل و ابعاد دقیق قالب را بر روی کاغذ نشان دهید.

قالب را از روی کاغذ بردارید و از محلی که با مداد نشان‌گذاری کرده‌اید، با دقت قیچی کنید. این عمل باعث می‌شود که کاغذ روغنی به دقت به اندازه قالب شما برش زده شود.

با این روش، همچنین از ضایعات کاغذ جلوگیری می‌کنید و کاغذ روغنی دقیقاً به اندازه کف قالب یا سینی فر خواهد بود.

کاغذ روغنی هواپز - درست کردن کاغذ روغنی

از این کاغذ روغنی دقیقاً بر اساس ابعاد قالب، در داخل قالب قرار دهید. این کار باعث می‌شود که کاغذ به طور کامل در داخل قالب قرار گیرد و از چسبیدن کیک به قالب جلوگیری شود.

حالا می‌توانید مایه کیک خود را به طور راحت و با اطمینان در داخل قالب ریخته و پخت کنید. با استفاده از این کاغذ روغنی دقیق، می‌توانید از گوشه‌های اضافه آن نیز جلوگیری کرده و کیک شما را به شکلی زیبا و یکنواخت بپزید.

به کمک این روش، علاوه بر اینکه از کاغذ روغنی بهره‌برداری بهینه می‌شود، همچنین از جلوگیری از تجمع زیاد کاغذ اضافی در قالب و بد شکل شدن کیک جلوگیری می‌شود.

شیرآلات قدیمی رو دم عیدی عوض نکنید ؛ با این مواد جادویی شیرها برق میفتن

کاغذ روغنی و کاربردها و مزایای آن در آشپزی یا شیرینی پزی

کاغذ روغنی یا کاغذ پوستی، یک جزء اساسی در دنیای خلاقیت و آشپزی است. این نوع کاغذ به عنوان یک ابزار چند منظوره در آشپزی و همچنین در حوزه‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاغذ روغنی، به‌خصوص در آشپزی، یک راه حل موثر برای مسائل مختلف است:

جلوگیری از چسبیدن کیک و شیرینی

با قرار دادن کاغذ روغنی در کف قالب کیک و شیرینی، از چسبیدن مواد به قالب جلوگیری می‌شود. این ویژگی مخصوصاً در پخت کیک‌ها و شیرینی‌ها با روغن یا مواد چسبنده مفید است.

مصرف کمتر از روغن

با استفاده از کاغذ روغنی، می‌توانید از مصرف اضافی روغن در پخت و پز کاسته و غذاهای خود را کم‌چرب‌تر و سالم‌تر تهیه کنید.

جلوگیری از سوختن

در پخت شیرینی‌ها و انواع کیک، یکی از نگرانی‌های ما، سوختن مواد داخل فر است که با کمک کاغذ روغنی درصد این اتفاق کم میشود.

درست کردن کاغذ روغنی فر

بررسی دلایل چسبیدن شیرینی به کاغذ روغنی

در اینجا می‌خواهیم به دلایل و احتمالاتی که باعث این چسبندگی می‌شوند، بپردازیم.

عدم پخت کامل شیرینی

یکی از دلایلی که باعث چسبیدن شیرینی به کاغذ روغنی می‌شود، عدم پخت کامل آن است. در صورتی که شیرینی خام باشد، به دلیل وجود قسمت‌های مایع کیک و شیرینی بر روی کاغذ، اتصال محکمی بین آنها وجود دارد. برای پیشگیری از وقوع چنین امری، توصیه می‌شود تا فرصت بدهید کیک یا شیرینی شما به طور کامل پخته شود.

عدم خنک‌سازی مناسب شیرینی هنگام جداسازی کاغذ

در صورتی که کاغذ روغنی را در هنگام داغ بودن شیرینی از آن جدا کنید، ممکن است با چسبیدگی شیرینی و کاغذ روغنی مواجه شوید. به همین دلیل توصیه می‌شود تا برای جداسازی شیرینی از کاغذ، کمی به آن ‌وقت بدهید.

رطوبت زیاد کاغذ

رطوبت زیاد کاغذ روغنی باعث می‌شود تا اتصال محکم بین کاغذ و شیرینی حتی پس از تکمیل فرایند پخت وجود داشته باشد. اگر از آن دسته از افراد هستید که بر روی کاغذ اندکی روغن می‌مالید، بهتر است تا در انجام این کار زیاده‌روی نکنید.

کم‌بودن آرد

اگر آرد استفاده شده در کیک و شیرینی کم باشد، این امر باعث می‌شود که خمیر تولید شده حالت آبکی و چسبنده به خود بگیرد. چنین حالتی باعث اتصال محکم خمیر با کاغذ شیرینی پزی خواهد شد.

ازدیاد شکر در خمیر

شکر زیاد در بین محتویات کیک و شیرینی می‌تواند احتمال چسبندگی شیرینی پخته شده به کاغذ و یا ظرف را افزایش دهد.

دلایل رنگ دادن فرش بعد از شستشو در خانه ؛ چطور جلوی رنگ پس دادن فرش رو بگیریم ؟

بدین ترتیب توصیه می‌شود که همواره با رعایت نمودن مقادیر صحیح پیمانه‌ها در ترکیبات کیک یا شیرینی، از چسبندگی آن با کاغذ پیشگیری نماییم.

کاغذ مومی - درست کردن کاغذ روغنی

تفاوت کاغذ مومی و کاغذ روغنی

کاغذ روغنی و کاغذ مومی دو نوع کاغذ با تفاوت‌های مهمی هستند، این دو نوع کاغذ اغلب به عنوان یکدیگر شناخته می‌شوند اما ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند. کاغذ روغنی بافتی از نخ پنبه دارد و به وسیله‌ی سیلیکون در بافت خود از ویژگی‌های چسبندگی جلوگیری می‌کند. به همین دلیل، این نوع کاغذ معمولاً در فرهای آشپزی استفاده می‌شود، زیرا در تماس با مواد غذایی چسبیدگی ندارد. از طرفی کاغذ مومی، که از پوشش مومی سطح آن به دست می‌آید، به دلیل حساسیت به حرارت مناسب برای استفاده در فر نیست و ممکن است در اثر حرارت آب بگیرد و حتی باعث آتش سوزی شود.

با توجه به شباهت‌های ظاهری این دو نوع کاغذ، انتخاب میان آن‌ها ممکن است گاهی دشوار باشد. اما اصولاً انتخاب بین این دو وابسته به نوع کاربرد و شرایط استفاده است. اگر نیاز به کاغذی با مقاومت در برابر گرما و حرارت بالا دارید، کاغذ روغنی بهترین انتخاب است. اگر به کاغذی برای بسته‌بندی مواد غذایی نیاز دارید، کاغذ مومی مناسب‌تر خواهد بود.

کاغذ قصابی تفاوتی با کاغذ روغنی دارد ؟

اگرچه تهیه کاغذ روغنی و کاغذ قصابی تا حدودی به یکدیگر شباهت دارند، اما کاغذ قصابی دارای کیفیت و مقاومت کمتری نسبت به کاغذ روغنی است. این نوع کاغذ به سرعت در معرض حرارت آتش قرار می‌گیرد و از تحمل حرارت کمتری برخوردار است. به همین دلیل، کاغذ قصابی معمولاً برای بسته‌بندی مواد غذایی استفاده می‌شود، زیرا در شرایط گرما و حرارت بالا ممکن است نقش محافظتی مناسب را نداشته باشد.

تولید کاغذ روغنی صنعتی به طرز مشابهی با تهیه کاغذ روغنی در خانه انجام می‌شود. با این تفاوت که در تولید صنعتی از مقدار بیشتری آب برای تهیه کاغذ استفاده می‌شود. این کاغذ به علت فرآوری و کنترل دقیق‌تر فرایند تولید، از کیفیت و مقاومت بیشتری نسبت به کاغذ روغنی خانگی برخوردار است.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

27 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *