روش های غلبه بر مشکلات

روش های غلبه بر مشکلات را بلدید ؟ سختی ها یکی از واقعیت های زندگی است. اگر نتوانیم بر سختی ها و مشکلات غلبه کنیم، نمی‌ توانیم شادی‌ ها و زیبایی‌ های موجود در زندگی را تجربه کنیم. پی حتما با کمک شادمگ روش های غلبه بر مشکلات ر یاد بگیرید.

انواع مشکلات

موانع و مشکلاتی که سر راهتان قرار می‌گیرند می‌توانند به سه طریق بروز کنند:

روش های غلبه بر مشکلات

موانع خارجی

که کنترلشان از دست شما خارج است مثل مشکلات اقتصادی، بلایای طبیعی، هر گونه محدودیت فیزیکی که ممکن است داشته باشید و وضعیت فعلی دولت کشوری که در آن زندگی می‌کنید

موانع داخلی

هم معمولا مشکلاتی هستند که از کنترل شما خارج‌اند مثل بدهی‌هایی که دارید، مدیریت زمان، مهارتها یا استعدادی که ندارید.

موانعی که ناشی از عادتهای ما هستند

این موانع فقط با ایجاد تغییر در رفتار و عادتهایتان از سر راه برداشته می‌شوند.حالا بیایید به برخی از استراتژی‌های موثر برای غلبه بر مشکلات در زندگی بپردازیم که به شما کمک خواهند کرد تا با ایستادگی در برابر مشکلات، بر آنها غلبه کنید.

به منظور غلبه بر تنهایی با انجام فعالیت هایی که در شادمگ آمده ، می توانیم ساعات تنهایی و دلتنگی خود را به ساعات شاد و مفرح تبدیل کنیم.

3 روش کلی برای غلبه بر مشکلات زندگی

نگرشتان را تغییر دهید

ببرخی افراد موانع را تهدیدآمیز و دلیلی برای تغییر شرایط می‌دانند. برخی هم موانع و مشکلات را به عنوان فرصتی برای رشد و یا یادگیری چیزهای جدید در نظر می‌گیرند. نگرش شما نسبت به موانعی که در مسیر رسیدن به اهدافتان قرار دارند تاثیر مستقیمی بر اینکه چطور به آنها واکنش نشان دهید، دارد.

اگر مشکلات را همانطور که در برابر شما قرار می‌گیرند بپذیرید، به خاطر مشکلات روحی که برایتان به وجود می‌آورند، درمانده خواهید شد.

با این حال اگر قادر باشید به موانع به عنوان معمایی قابل حل یا فرصتی برای یادگیری نگاه کنید، می‌توانید نگرشتان تغییر دهید و راحت‌تر به صورت مستقیم با مشکلات رو در رو شوید.

یک قدم به عقب برگردید

یک روش متداول که در رفتار درمانی دیالکتیکی به کار گرفته می‌شود، روش STOP است که یعنی توقف کرده، یک قدم به عقب برگردید، دوباره مشکل را بررسی کنید و هوشیارانه شروع کنید.

پس به عقب برگردید و به احساساتتان توجه کنید. ابتدا به خودتان زمان بدهید تا به آرامش برسید. سپس به موانع از دید شخص دیگری نگاه کنید. چه توصیه‌ای به او می‌کنید؟

درخواست کمک کنید

کمک گرفتن از دیگران یک مهارت بین فردی است که به شما کمک خواهد کرد تا در زندگی پیشرفت کنید. برخی افراد ممکن است اطلاعاتی داشته باشند که شما از آنها بی‌اطلاعید. شاید هم ایده‌هایی داشته باشند که به فکر شما نرسیده است. آنها همچنین جهان را متفاوت از شما می‌بینند و می‌توانند راه‌حلهایی که مورد توجه‌تان نیست را انتخاب کنند.

حالا که درک کلی از کارهایی که باید برای غلبه بر موانع انجام دهید، دارید اجازه دهید به چند روش خاص‌تر بپردازیم.

روش های غلبه بر مشکلات

28 استراتژی موثر غلبه بر مشکلات زندگی

1-روی چیزهایی تمرکز کنید که می‌توانید آنها را تغییر دهید

مشکلات بسیاری وجود دارند که شما هیچ قدرتی برای تغییر آنها ندارید. شاید نوع رفتار رئیستان را دوست نداشته باشید و همین مسئله باعث شود در کارتان موفق نباشید.

اگر نمی‌توانید دیدگاهتان را عوض کنید، پس باید به دنبال یک کار جدید باشید. در غیر این صورت، با نشستن و صبر کردن برای روی کار آمدن یک رئیس جدید، وقتتان را تلف می‌کنید.

2-بیش از حد به مسائل فکر نکنید

شما فقط وقتتان را با فکر کردن در مورد موانعی که پیش رویتان است، تلف می‌کنید. خیلی خودتان را درگیر اینکه راه دیگری هم برای خلاص شدن از گرفتاری که در آن قرار گرفته‌اید هست نکنید. همینطور تلاش برای متقاعد کردن دیگران نسبت به اینکه شرایط خیلی ناعادلانه است اصلا توصیه نمی‌شود.

وقتتان را با بیش از حد فکر کردن به سناریوهایی که ممکن است وجود داشته باشد، هدر ندهید. در عوض اقدامات لازم برای ایجاد تغییر را انجام دهید.

3-از اشتباهاتتان درس بگیرید

به اینکه خودتان در ایجاد مشکل چه نقشی داشته‌اید و دفعه بعد چه کار کنید که چنین اتفاقی نیفتد، فکر کنید. اشتباه کردن شاید فرصتی را در اختیارتان قرار دهد تا به این فکر کنید که کجا اشتباه کرده‌اید و چطور می‌توانید رویه‌تان را عوض کنید. چطور از اشتباهات درس بگیریم و آنها را عملی کنیم؟

4-مقاوم باشید

حتی اگر احساس می‌کنید گیر کرده‌اید یا به سختی پیش می‌روید، به راهتان ادامه دهید. تنها افرادی به هدفشان می‌رسند که تسلیم نمی‌شوند. حتی زمانیکه انگیزه‌ای ندارید، یک قدم کوتاه در مسیر هدفتان بردارید. اولین گام می‌تواند شما را روی غلتک بیندازد.

5-بهترین عملکردتان را داشته باشید

اگر در زندگی بیش از حد با مشکلات و موانع روبرو شده باشید، ممکن است دلسرد شده و آنطور که باید از تواناییهایتان برای پیشرفت بهره نبرید. حتی شاید به این نتیجه برسید که این چالشها یعنی هیچ امیدی نیست و کاری از شما برنمی‌آید.

با این حال، گزینه بهتر اینست که ببینید چطور می‌توانید برای رسیدن به نتایج بهتر، استراتژی‌تان را تغییر دهید. نتایج اولیه تلاشهایتان شاید آن چیزی که انتظارش را داشتید نباشد، اما همچنان به تلاشتان ادامه دهید و بهترین عملکرد را داشته باشید.

6-تمرین خودآگاهی کنید

اگر به خاطر موانعی که پیش رویتان است چیزی یا کسی را مقصر بدانید، هرگز به اهدافتان نخواهید رسید. مثلا شما همیشه می‌توانید زمان را دشمنتان بدانید اگرچه از کجا معلوم، شاید عدم توانایی شما در اولویت‌بندی مسائل و اینکه بهترین استفاده را از وقتتان نمی‌کنید، مشکل شماست.

هر گونه فرضیه‌ای در مورد چالشهایی که مانع پیشرفتتان می‌شود را بررسی کرده و سعی کنید نقاط ضعفتان را شناسایی کنید. این آگاهی می‌تواند فکرتان را نسبت به ایده‌ها و دیدگاه‌های جدید باز و کمک کند تا بر موانع غلبه کنید.

7-بی‌حوصلگی‌تان را مدیریت کنید

هر چه این مانع بزرگتر باشد، زمان بیشتری برای رد شدن از روی آن لازم است. برای حل مشکل، بر اساس نقاط عطف زمانبندی کنید تا بتوانید به پیشرفتتان ادامه دهید.

این کار به شما کمک می‌کند تا تاثیرات قابل توجه تغییرات کوچک را مشاهده کنید. وقتی شاهد پیشرفتهای کوچک باشید، انگیزه پیدا می‌کنید تا تلاشتان را بیشتر کنید.

روش های غلبه بر مشکلات

8-تمرکز کنید

عوامل حواسپرت‌کننده همه جا هستند. انضباط واقعی یعنی بتوانید بدون توجه به عوامل بیرونی وقت و تلاشتان را برای غلبه بر موانع به کار بگیرید.

مهارت نه گفتن را یاد بگیریم + راهکار ها و علت ها

تمام چیزهایی که باعث حواسپرتی‌تان می‌شود را از بین ببرید و تا زمانیکه به هدفتان نرسیده‌اید، به چیزهای دیگر فکر نکنید. مشکلاتتان را در اولویت قرار دهید و تا زمانیکه حل نشده‌اند، روی آنها متمرکز بمانید. تکنیک های افزایش تمرکز در اینجا

9-ذهنتان را باز نگه دارید

ممکن است عمل کردن بر اساس روشهایی که در گذشته مورد استفاده قرار می‌داده‌اید، همیشه بهترین راه نباشد. اغلب راه‌حلهای مختلفی برای یک مشکل وجود دارد. مدتی وقت بگذارید تا قبل از رسیدن به نتیجه، بفهمید چه مشکلی دارید. تمام امکانات موجود را در نظر بگیرید.

از افرادی که شما را درست قضاوت می‌کنند و به آنها اعتماد دارید، نظرخواهی کنید. تمام گزینه‌های ممکن برای مقابله با مشکل را روی کاغذ بیاورید و نقاط ضعف و قوت هر کدام را بررسی کنید. بهترین روش داشتن فکر آزاد و باز

10-ریشه اصلی مشکلتان را پیدا کنید

گاهی‌اوقات مشکلی که فکر می‌کنید با آن روبرو هستید، اصلا مشکل واقعیتان نیست. شاید نشانه وجود یک مشکل بزرگتر است. از دور به مشکل نگاه کنید. شاید شما فقط روی بخشهای کوچک یک مسئله بزرگتر تمرکز کرده‌اید که نیاز به در نظر گرفتن یک رویکرد کاملا متفاوت دارد.

وقتی مشکل اصلی را شناسایی کردید، آن وقت است که می‌توانید بهترین راهکار را در نظر بگیرید.

11-مشکل را تفکیک کنید

یک تکنیک کارآمد برای غلبه بر مشکلات پیچیده، تفکیک آنها و کار کردن روی بخشهای کوچکتر است تا مدیریت هر بخش آسانتر شود و بتوان آن را به طور مجزا حل کرد.

وقتی یک مشکل تجزیه می‌شود، شما قادر خواهید بود از الگوها و تکنیکهایی برای حل آن استفاده کنید. در این حالت در حل مشکل خیلی احساس درماندگی نخواهید کرد.

12-فرضیات مختلف را در نظر بگیرید

به فرضیاتی که داشته‌اید و سریعا شما را به نتیجه نرسانده‌اند، فکر کنید. همه برای پیشبرد کارهایشان نکاتی را مدنظر قرار می‌دهند اما کمی مکث و مطمئن شدن از اینکه فرضیاتتان منطقی است، اهمیت دارد.

مطمئنا شما قصد ندارید بر اساس راه‌حلی که بر پایه یک ایده نادرست شکل گرفته، عمل کنید.

روش های غلبه بر مشکلات

13-به طور موثر زمانتان را مدیریت کنید

مدیریت درست زمان به شما کمک خواهد کرد تا بر مشکلاتی که در مدرسه دارید غلبه کنید. نگذارید هیچ چیزی وقتتان را بگیرد و از اهداف بلندمدتتان چشم‌پوشی نکنید. وقتی دو یا چند گزینه دارید که باید روی آنها وقت بگذارید، حتما برنامه زمانی داشته باشید و روی آن تمرکز کنید تا لازم نباشد برای به پایان رساندن تکالیف مدرسه به خاطر نداشتن زمان کافی، با عجله کار کنید. بهترین ترفندهای مدیریت زمان در اینجا

14-ذهنیت مثبت داشته باشید

احتمالا نمی‌توانید نسبت به مشکلات بی‌تفاوت باشید و به بهتر شدن شرایط فکر نکنید. اما خو‌ش‌بین بودن این امکان را برایتان فراهم می‌کند تا با وجود موانعی که وجود دارد، مشتاقانه منتظر اتفاقات آینده باشید. به خاطر داشته باشید که همیشه روزنه امیدی وجود دارد! 10 ترفند داشتن ذهنیت مثبت و حذف افکار منفی

15-به خودتان اعتماد داشته باشید

اگر باور نکنید که می‌توانید همان ابتدا مشکلات را حل کنید، در مقابله با‌ آنها با مشکل مواجه خواهید شد. شک و تردید باعث می‌شود نسبت به خودتان بی‌اعتماد شوید و از مشکلات برایتان غول می‌سازد و شما را از یافتن راه‌حل منحرف می‌کند.

شما باید اعتماد به نفس لازم را در خودتان به وجود بیاورید تا به شما در حل بهتر مشکلات کمک کند. ترفندهای افزایش خودباوری و اعتماد به نفس

16-ذهنیت ترقی‌خواه داشته باشید

ایجاد چنین طرز تفکری به شما کمک خواهد کرد تا با موانع ایجاد شده به صورت مستمر مقابله کنید. اگر همیشه به دنبال پیشرفت باشید، طبعا فرصتهای جدید را هم از دست نخواهید داد.

این امر به شما کمک می‌کند تا علاوه بر ادامه مسیر به سوی هدف، انعطاف‌پذیر و آماده یادگیری مداوم باشید.

17-لیستی از گزینه‌های ممکن داشته باشید

تنها زمانی به راه‌حل می‌رسید که تمام سناریوها و احتمالات ممکن را در نظر گرفته باشیدو برای این کار از خودتان بپرسید:

چطور می‌توانم این مانع را پشت سر بگذارم؟
مواردی هست که به آنها توجه نکرده‌ام؟
چه چیزی را یادم رفته امتحان کنم؟
چه کسی می‌تواند در این چالش به من کمک کند؟
هر چه گزینه‌هایی که می‌توانید پیدا کنید بیشتر باشد، فرصتهای بیشتری برای یافتن راه‌حل مناسب دارید.

روش های غلبه بر مشکلات

18-آزمون و خطا کنید

از اینکه چیزهای جدید را امتحان کنید نهراسید و گزینه‌هایی که ممکن است به شما در غلبه بر مشکلات کمک کند را بیازمایید. این را در ذهن داشته باشید که اگر چیزی را امتحان کردید و جواب نداد، ایرادی ندارد.

19-به خودتان جایزه بدهید

برای هر موفقیتی که در مسیر غلبه بر مشکل نصیبتان می‌شود، به خودتان جایزه بدهید. به این ترتیب در مطالعه و رسیدگی به چالشهای مرتبط با مدرسه احساس خستگی نخواهید کرد.

این جایزه همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا پس از استرسی که با آن دست و پنجه نرم کرده‌اید، به آرامش برسید.

20-از قبل آماده باشید

آمادگی کلید موفقیت در هر تلاشی است. زمانبندی کنید و لیستی از کارهایی که به شما کمک می‌کنند تا آمادگی لازم برای رویارویی با مشکلات را داشته باشید، تهیه کنید.

سعی کنید از قبل درباره مشکلات احتمالی که ممکن است در انجام تکالیف مدرسه یا آمادگی برای آزمون با آنها مواجه شوید، فکر کنید. به خودتان فرصت کافی برای مقابله با عوامل مزاحم غیرمنتظره را دهید. این کار باعث می‌شود وقتی سرتان شلوغ می‌شود، کمتر استرس داشته باشید.

21-اشتباهاتتان را بپذیرید

گاهی وقتها، برای یافتن بهترین راه، ابتدا باید چند راه‌حل نامناسب را تجربه کنید. مهمترین نکته اینست که به یاد داشته اشید که اشتباه کردن هیچ ایرادی ندارد. ناامید نشوید. در عوض از اشتباهاتتان پلی برای رسیدن به راه‌حلهای دلخواهتان بسازید.

22-مشکلات بین فردی را آنالیز کنید

برخی از چالش‌برانگیزترین موانع آنهایی هستند که دیگران را درگیر می‌کنند. وجود احساسات مختلف می‌تواند نظرتان را عوض کند و مشکل را بدتر از آنچه هست نشان دهد.

گاهی اوقات بیشتر از یک نفر در بروز یک مشکل دخیل هستند. به حرف دیگران گوش دهید و دیدگاهشان را مدنظر قرار دهید. ابتدا آن مشکلی که طرف مقابل به آن فکر می‌کند را حل کنید. کسی چه می‌داند شاید این کار مشکل شما را هم حل کرد.

23-در حل مشکلات خلاق باشید

وقتی در کارتان با مانعی روبرو هستید، یک دقیقه وقت بگذارید و به مسیرهای جایگزین برای رسیدن به اهدافتان فکر کنید. آیا می‌توانید با فاصله گرفتن از مشکل آن را حل کنید؟ با اینکه راه‌های میانبر خیلی قابل تشخیص نیستند اما اررزشش را دارد تا برای حلشان وقت گذاشته و چاره‌اندیشی کنید.

استفاده از نظرات دیگران می‌تواند به شما کمک کند تا خلاقانه فکرکرده و راه‌حلهای منحصر به فردی پیدا کنید که شاید در نظر نگرفته‌اید.

این اشتباهات رو اصلا نباید تو روابط جنسی تکرار کنین

24-هدفتان را مجسم کنید

اگر احساس دلسردی کردید، چشمانتان را ببندید و تجسم کنید که مشکلتان را حل کرده‌اید و به هدفتان رسیده‌اید. تجسم ابزار قدرتمندی است که می‌تواند ذهنیت مثبت را در شما تقویت کرده و شما را برای اقدام عملی ترغیب کند.

مرتب به خودتان یادآوری کنید که شما سخت کار می‌کنید و برای رسیدن به هدف دارید از خودگذشتگی می‌کنید. مطمئن باشید در نهایت ارزشش را خواهد داشت.

25-در صورت لزوم فداکاری کنید

ممکن است غلبه بر مشکلات خاص فقط به این خاطر که شما نمی‌خواهید تغییرات لازم را به وجود بیاورید، برایتان دشوار باشد.

رسیدن به هر هدفی نیازمند فداکاری است. اکثر افراد راحت‌طلب هستند و به خودشان زحمت نمی‌دهند که بیشتر تلاش کنند، در صورتیکه اگر این طرز تفکر را کنار بگذارند، راحتتر می‌توانند مشکلاتشان را حل کنند.

26-سخت نگیرید

سادگی در مدیریت مشکلات مهم است. هر چه کارها پیچیده‌تر باشند، شما بیشتر مستاصل خواهید شد. بنابراین شما باید مسائل را ساده و واضح در نظر بگیرید. سخت‌ترین مشکلات اغلب با ساده‌ترین روشها حل می‌شوند.

27-قاطعانه قدم بردارید

یکی از بدترین موانع، در جا زدن است. شما باید قاطع باشید و برای رهایی از مشکلات دست به کار شوید. شما باید اراده کافی برای گرفتن تصمیمات دشوار داشته باشید.

اگر تردید دارید یا فورا تصمیمتان عوض می‌شود، اعتماد به نفستان از بین خواهد رفت و مدام دلواپس خواهید بود. حتی اگر تصمیم اشتباهی هم بگیرید، بر اساس آن تصمیم بگیرید و در صورت لزوم روشتان را اصلاح کنید.

28- به قضیه عمیق تر نگاه کنید

به این فکرکنید که چطور غلبه بر مشکلات می‌تواند تبدیل به شانسی برای تاثیرگذاری روی افرادی شود که با مسائلی بزرگتر از مسئله شما مواجه هستند.

در نظر گرفتن این مسئله باعث می‌شود کمتر احساس تنهایی کنید چون متوجه می‌شوید که مشکلی که شما با آن مواجه هستید احتمالا در مقایسه با آنچه دیگران توانسته‌اند بر آن غلبه کنند، کوچکتر است.

روش های غلبه بر مشکلات

مقابله با مشکلات ازدواج

شاید امروزه موانع بر سر راه ازدواج بیشتر از گذشته باشد. معمولاً این طور نیست اما این افراد هستند که ازدواج را پیچیده و سخت می کنند. اگر شما در ازدواج شما به مشکلاتی برخورد کردید بهتر است اینچنین عمل کنید.

 گفتگو کنید

هیچ چیز مانند یک گفتگو نمی تواند سوء تفاهمات را برطرف کند. باید دقت کنید در زمان گفتگو تحریک آمیز صحبت نکنید و حساسیت طرف مقابل را برانگیخته نکنید. فقط نارضایتی های خودتان را بیان کنید. به جای اینکه مقابل هم باشید به دنبال برخوردی باشید که یک تیم با هم دارند و پیدا کردن راه حلی کنه بتواند بهتر کردن اوضاع موثر واقع شود.

 همدلی داشته باشید

اگر بتوانید احساس رقابتی را در ازدواج از بین ببرید می توانید به همدلی و صفا برسید. باید در مشکلات پیش آمده با طرف مقابل همدلی کنید و مشکلات را از زاوبه دید او ببینید. در این صورت اوضاع به راحتی کنترل می شود و یک راه حل درست برای مقابله با مشکلات هم می توان پیدا کرد.

 کمک بگیرید

اگر مشکلات شما در مرحله ای قرار دارد که فکر می کنید نمی توانید از پس آن برآیید بهتر است از یک فرد متخصص در این زمینه کمک بگیرید. افرادی که می توانند به شما راهکارهایی جدید برای برون رفت از این شرایط را ارائه دهند.

مقابله با مشکلات شغلی

اگر در شغل و یا حرفه خود به مشکلی برخورد کردید چگونه رفتار می کنید؟ آیا از حرفه و شغل خود راضی هستید؟ در این بخش شما یاد می گیرد در برابر مشکلات شغلی پیش رویتان چگونه رفتار کنید.

 استعداد و هدف های خود را شناسایی کنید

بیشتر مردم از شغل و حرفه خود ناراضی هستند زیرا شغل آنها با استعداد ذاتی شان هماهنگی ندارد. از این رو شما اول باید به دنبال کشف استعداد ذاتی خود باشید و بعد به دنبال شغلی بگردید که شما را در این مسیر قرار دهد و از انجام آن لذت ببرید.

 رشد و پیشرفت

خوب گاهی تغییر شغل به این سادگی ها هم نیست و یا شما نمی خواهید مسیر شغلی خود را تغییر دهید در این حالت بهتر است به فکر پیشرفت و ارتقا در شغل خود باشید. بهتر است از انجام کارهای روتین و یکنواخت روزانه دست بردارید و خودتان را به چالش بکشید. این کار علاوه بر رشد فردی شما باعث افزایش درامد برایتان نیز می شود.

مقابله با مشکلات در مسائل مالی

خوب در شرایط سخت اقتصادی این مشکل برای بیشتر افراد پیش می آید اما مهم این است که چگونه با آن مقابله کنیم. در ادامه روش ها را بررسی می کنیم.

روش های غلبه بر مشکلات

تجدید نظر روی شغل

اغلب افراد با شغل و حرفه خود احساس راحتی دارند به همین منظور دوست ندارند از نقطه امن خودشان خارج شوند. حتی به فکر درآمد بیشتر هم نیستند این درحالی است که همیشه راهی برای افزایش درآمد وجود دارد خواه با تغییر شغل، خواه با رشد و ارتقا و … فقط جرات و جسارت می خواهد.

مدیریت بودجه

بیشتر افراد در مدیریت بودجه مشکل دارند و بیشتر مسائل و دشواری های پیش آمده هم از این ناحیه است. این مشکل با تمرین بودجه بندی به راحتی قابل حل است و می تواند یک راه عالی برای مقابله با مشکلات مالی باشد.اینکه شما بدانید از چه راهی پول بدست تان رسیده و چگونه می توانید با خرج کردن درست مشکلات خود را حل کنید یک هنر و مهارت است. اغلب افراد در حال زندگی می کنند و نسبت به عواقب بعدی فکری ندارند.

مقابله با مشکلات فرزندان

گاهی پیش می آید که شما به عنوان یک والد از رفتار فرزندان خود ناراحت می شوید و نسبت به آنها مشکلاتی پیدا می کنید که حتی دلتان می خواهد آنها را به حال خود رها کنید اما در عین حال عاشقشان هستید.

همدلی کنید و به آنها بیاموزید

گاهی اوقات فرزندان به دلیل عدم آگاهی از عواقب رفتارشان بر روی خود و دیگران کاری را انجام می دهند که اشتباه است. شما می توانید با آموزش همدلی به آنها و آگاهی از اینکه چگونه می توانند در شرایط مختلف همدلی داشته باشند این احساس و آگاهی را در آنها قوی تر کنید.

 ایجاد قانون

برای موفقیت در رشد فرزندان باید در خانه قانون وجود داشته باشد در غیر این صورت خانه به محیطی پر از هرج و مرج تبدل می شود. بعد از قانون گذاری اجرای درست قوانین می تواند راهی برای مقابله با مشکلات باشد.

عاقبت اندیشی

این موضوع حتی در بسیاری از بزرگسالان نیز رایج است. برخی از افراد بزرگسال عاقبت اندیشی ندارند. شاید این ریشه در کودکی آنها دارد. پس بهتر است فرزندان را با این مقوله بیشتر آشنا کنید تا آنها درک کنند انجام برخی کارها می تواند عواقب و مجازات به همراه داشته باشد.

روش های طلایی برای افزایش صمیمیت با همسر

افرادی که با غلبه بر مشکلات زندگی به موفقیت رسیدند

مطالعه زندگی افراد موفق را فراموش نکنید و آن ها را الگوی خود قرار دهید. کسانی که هیچ حامی به جز خداوند نداشته اند. این افراد با امید به خدا و به پشتوانه تلاش خود توانسته اند به بهترین موقعیت های کاری و مالی دست یابند. با مطالعه زندگی این افراد، مشاهده خواهید کرد که با وجود چه سختی هایی، امیدشان را از دست نداده اند و با ایمان و اراده، همه مشکلات را پشت سر گذاشته و سر انجام به هرآنچه خواستند، رسیدند.

نکته مهم دیگری که در راه غلبه بر مشکلات زندگی، می بایست رعایت کنید این است که اخلاقی و انسانی رفتار کنید و از رقابت ناسالم بپرهیزید. درمسیری کار کنید که درس خوانده اید و تخصص دارید. روی رشته تخصصی خود وقت بگذارید. شاید زندگی شما هم روزی الگوی دیگران شوید. در ادامه به معرفی چند فرد تاثیرگذاری که با وجود سختی ها به موفقیت رسیدند، خواهیم پرداخت.

اپرا وینفری

اپرا وینفری بازیگر، نویسنده، تهیه کننده ای آفریقایی-آمریکایی است که به یکی از ثروتمندترین و تاثیرگذارترین زنان ایالات متحده آمریکا تبدیل شده است. او در روستایی در می سی سی پی متولد شد. این بانوی موفق و میلیاردر از سن 6 سالگی در شهر میلواکی بزرگ شد.

اپرا در دوران کودکی و اوایل نوجوانی خود به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفته و دوران سختی را سپری کرده است. وی در 9 سالگی از طرف یکی از افراد مورد اعتماد در خانواده خود مورد تجاوز قرار می گیرد و این تجربه دردناک چندین بار برایش تکرار می شود. بعد از گذشت سالها زندگی در فقر و سختی، اپرا برای زندگی به نزد پدرش باز می گردد.

پدر اپرا با سخت گیری و تشویق دخترش به کتاب خواندن باعث می شود مسیر مثبتی در زندگی اش وارد کند. اپرا وینفری در سن 19 سالگی هنگامی که در سال دوم دانشگاه تحصیل می کرد، به عنوان گزارشگر و مشاور برای شبکه خبری انتخاب شد و کار خود را آغاز کرد.

او، با نمایش “اپرا وینفری” به یکی از مشهورترین افرادر کشور تبدیل شد و بیش از 10 میلیون نفر هر روز برنامه های او را تماشا می کردند. وینفری همچنان به فعالیت های خود ادامه می دهد و می توان گفت یکی از افرادی است که بدون وقفه به دنبال رسیدن به اهداف و ارتقای کیفیت زندگی خود است. اپرا وینفری اعتقاد دارد که همه انسان ها می توانند به موفقیت برسند اما زمان رسیدن به خواسته ها و موفقیت برای افراد مختلف متفاوت است. او می گوید همه انسان ها مسئول زندگی خود هستند و می بایست برای رسیدن به آرزوها و آینده ای بهتر باید با تمام توان تلاش کنند.

سیلور استالونه

سیلوستر استالونه بازیگر، فیلمنامه نویس و کارگردان آمریکایی که برای خلق و بازی در مجموعه فیلم های راکی و رمبو شناخته شده است، در نیویورک به دنیا آمد. دیدن مسابقه بوکس بین محمد علی کلی و چاک وپنر برای سیلوستر استالونه الهام بخش شد و باعث شد بتواند در سخت ترین شرایط زندگی خود از نظر مالی و روابط خانوادگی فیلمنامه راکی را بنویسد.

فیلمنامه بارها توسط تهیه کنندگان مورد انتقاد قرار گرفت و رد شد. سیلوستر استالونه با قدرت و پشتکاری قوی توانست رویای خود را دنبال و اشکالات فیلمنامه را برطرف کند. پس از تلاش های بی شمار سیلوستر استالونه برای نشان دادن فیلمنامه اش، یکی از تهیه کنندگان حاضر به ساخت فیلم شد.

تهیه کنندگان در ابتدا شخص دیگری را به عنوان بازیگر انتخاب کرده بودند اما سیلوستر استالونه از فروش فیلمنامه خود داری کرد و تنها در صورتی حاضر به فروش فیلمنامه بود که خودش نقش راکی را بازی کند. فیلم راکی توانست از نظر تجاری به موفقیتی بزرگ برسد و علاوه بر آن سیلوستر استالونه توانست برای فیلمنامه و بازیگری نامزد جایزه اسکار شود و در بخش بهترین فیلم، جایزه اسکار را از آن خود کند. سیلوستر استالونه می گوید: وقتی زندگی به شدت به شما ضربه می زند، می توانید به گوشه ای تاریک بروید.

من ثروتمند ترین، باهوش ترین یا با استعدادترین فرد جهان نیستم، اما موفق می شوم زیرا به رفتن و رفتن ادامه می دهم.

 ایلان ماسک

ایلان ماسک کارآفرین آمریکایی، از پدری اهل آفریقای جنوبی و مادری کانادایی در آفریقای جنوبی متولد شد. او از همان دوران کودکی در زمینه کامپیوتر استعداد داشت و در سن 12 سالگی توانست یک بازی طراحی کرده و آن را به فروش برساند. در سال 1988 با اخذ پاسپورت کانادایی، توانست آفریقای جنوبی را ترک کرده و به دنبال فرصت های اقتصادی بیشتر برود.

او در زندگی برای رسیدن به اهدافش بسیار تلاش کرد و در حال حاضر ایلان ماسک یکی از بنیانگذاران شرکت پرداخت الکترونیکی است. او همچنین یکی از اولین سرمایه گذاران مهم و مدیر اجرایی تولید کننده خودروهای الکتریکی تسلا، سازنده فضاپیما و اسپیس ایکس است. ایلان ماسک معتقد بود برای حفظ بقا، بشریت باید بتواند در چندین سیاره زندگی کند، سپس توانست در ساخت موشک های مقرون به صرفه موفق عمل کند. او توانست 3 موشک تولید کند و آن ها را به فضا پرتاب کند.

موشک اول به نام فالکون 1 برای اولین بار در سال 2006، فالکون 9 برای اولین بار در سال 2010، موشک سوم فالکون هوی برای اولین بار در سال 2018 به فضا پرتاب شدند. علاقه ایلان ماسک در زمینه امکانات خودروهای الکتریکی به قدری زیاد بود که باعث شد او به یکی از سرمایه گذاران اصلی خودرو تسلا شود.

ایلان ماسک سخنان الهام بخش زیادی برای افرادی که احساس می کنند می توانند دنیا را تغییر دهند دارد که به آن ها انگیزه می دهد تا در راه رسیدن به اهداف خود تلاش کنند و به جلو حرکت کنند.

در این مقاله چند جمله انگیزشی از ایلان ماسک را برای شما نقل می کنیم

“این امکان برای مردم وجود دارد که خارق العاده بودن را انتخاب کنند”، “من می توانم این اتفاق را تماشا کنم یا بخشی از آن باشم”، استقامت در رسیدن به اهداف اهمیت بالایی دارد، نباید تسلیم شوید، مگر اینکه مجبور به تسلیم شوید”.

سخن آخر

ممکن است در هر لحظه از زندگی مشکلات و موانع زیادی بر سر راهتان قرار گیرد تنها راه، غبله بر مشکلات است نه فرار از آنها ! از نکات اشاره شده  استفاده کنید و محکم به مبارزه ادامه دهید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

6 آذر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *