افتتاح حساب ترکیه
تمیز نشدن لباس در لباسشویی

تمیز نشدن لباس در لباسشویی عامل شکایت بسیاری از خانم ها برای شستشوی لباسهاست. به همین دلیل همیشه دنبال یافتن راهی برای تمیزتر شستن لباس ها در لباسشویی هستند. شادمگ در این مطلب به شما کمک می کند و از ایرادهایی که وجود دارد و راه حلشان برایتان گفته است.

تمیز نشدن لباس در ماشین لباسشویی

ماشین لباسشویی یکی از آن تجملات مدرن است که زندگی ما را بسیار آسانتر می کند – همه چیز خوب است تا این که متوجه می شوید که لباسهایتان بوی بسیار بدی گرفته اند یا اینکه هنوز لکه هایی روی لباس ها وجود دارد. ممکن است زمان آن رسیده باشد که بررسی کنید که درون دستگاه چه می گذرد.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - لباس

اگر ماشین لباسشویی آنطور که می خواهید لباس ها را تمیز نکند، می تواند به دلیل خطای کاربر باشد یا ممکن است در خود دستگاه ایرادی به وجود آمده باشد. در اینجا چند علت تمیز نشدن لباس ها در لباسشویی و دستورالعمل های گام به گام در مورد نحوه اصلاح آنها و تعمیر لباسشویی ذکر شده است.

چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد ؟

احتمالا با چالش از بین بردن چرک یقه و سرآستین لباس ها و مواجه شدن با صحنه ای که لباس ها را از لباسشویی بیرون میاورید و لباس ها همچنان لک دار هستند برای شما ناخوشایند و آزار دهنده است اما چه عواملی سبب ایجاد این موضوع میشوند در ادامه این مقاله سعی داریم برای شما به بررسی این موضوع که چرا وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک دارد؟

ممکن است در هنگام اعمال تنظیمات بر روی ماشین لباسشویی خود این تنظیمات را به درستی انجام نداده باشید، که این موضوع سبب تمیز نشدن و لک داشتن لباس ها پس از بیرون آوردن از لباسشویی میشود.
ممکن است دمای آب استفاده شده در شستشو برای لباس های داخل لباسشویی مناسب نباشد که این موضوع نیز سبب ماندن لک روی لباس ها میشود.
یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم همچنان لک داشته باشد میتوان حجم زیاد لباس های داخل لباسشویی باشد.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - تنظیم لباسشویی
لک داشتن لباس ها بعد از بیرون آوردن لباس ها از لباسشویی میتواند به دنبال نامرغوب بودن پودر و ماده شوینده استفاده شده در لباسشویی باشد.

نکته تمیز نشدن لباس در لباسشویی

ممکن است بیرون آوردن لباس ها را از لباسشویی با تاخیر انجام داده باشید که این موضوع سبب میگردد وقتی لباس را از لباسشویی بیرون میاوریم لک داشته باشد.
امکان دارد مخزن لباسشویی شما به دلایل مختلف کثیف و یا روغنی باشد که این امر دلیلی است برای ایجاد لک روی لباس بعد از بیرون آوردن از لباسشویی میگردد.
ممکن است در جیب یکی از لباس ها خودکار و یا تکه ای ماده غذایی وجود داشته باشد که در صورت بیرون نیاوردن و خیس شدن بقیه لباس ها را نیز لک دار کرده باشد.

رفع بوی بد مرغ از دست با چند ترفند عالی و ساده

علت های رایج تمیز نشدن لباس در لباسشویی و راه حل آن

 تنظیمات اشتباه برنامه شستشو

تنظیمات اشتباه در برنامه شستشو منجر به تمیز نشدن لباس‌ها می‌شود. به دفترچه راهنمای دستگاه مراجعه کنید تا جزئیات بیشتری از تنظیمات هر برنامه را متوجه شوید. همچنین به‌کمک دفترچه می‌توانید نحوه صحیح تنظیم الگوهای شستشو را در کنترل پنل یاد بگیرید.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - روشن کردن لباسشویی

برچسب راهنمای شستشو که بر روی لباس قرار دارد را به‌خوبی بخوانید تا برای شستشوی آن از برنامه مناسب با دمای مناسب استفاده کنید، برخی از لباس‌ها به آب سرد و برخی دیگر مثل پارچه‌های کتانی و حوله‌ها به آب گرم نیاز دارند. شاید لازم باشد که مشخصات ماده شوینده را نیز بررسی کنید،‌ برخی از شوینده‌ها در آب سرد و برخی دیگر در آب گرم به‌خوبی عمل می‌کنند.

راه حل

بهترین برنامه برای شتشو لباس های روزمره برنامه synthetic یا mix با درجه آب ۴۰ می باشد، اگر لباس ها خیلی کثیف هستند و یا شما خیلی حساس هستید برای تمیزی بیشتر میتوانید درجه آب را تا ۶۰ درجه بالا ببرید ولی در نظر بگیرید که لباس ها در این درجه شاید آسیب ببینند.

 پرشدن بیش از حد مخزن

ماشین لباسشویی شما دارای سنسوری برای تشخیص سطح آب است که از پرشدن بیش از حد لباسشویی جلوگیری می‌کند. اگر داخل مخزن لباس زیاد باشد، آب کافی در آن برای شستشو و تمیزشدن مطلوب جمع نمی‌شود. تمیزی لباس‌ها در صورتی اتفاق می‌افتد که لباس‌ها بتوانند به‌راحتی در مخزن حرکت کنند. در یک چرخه لباسشویی که بیش از اندازه پرشده است، لباس‌ها درهم می‌پیچند، گره می‌خورند و یا به‌طور ثابت در کف مخزن باقی می‌مانند.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - انداختن لباس در لباسشویی

راه حل

مهم نیست که لباسشویی شما چند کیلویی است چون شما نمیتوانید هر بار لباس ها را وزن کنید و داخل لباسشویی بریزید، پس برای شستشوی لباس های روزمره تان باید مخزن لباسشویی را تا حدی پر کنید که به اندازه جای یک دست فضای بالای مخزن خالی باشد . میتوانید برای جزئیات بیشتر مطلب نحوهٔ صحیح بارگیری ماشین لباسشویی را مطالعه کنید.

مشکلات ناشی از ماده شوینده

ماده شوینده باید با مدل ماشین لباسشویی شما هماهنگ باشد. در راهنمایی که توسط سازنده منتشر شده است، نوع ماده شوینده‌ای که مناسب دستگاه است مشخص شده‌ است. اگر شما از یک ماده شوینده معمولی استفاده می‌کنید و ماشین لباسشویی شما کارایی خوبی ندارد و یا ماده شوینده بیش از حد در دستگاه کف تولید می‌کند.

به‌جای اینکه لباسشویی به تمیز شدن لباس‌هایتان کمک کند، کف اضافی موجب می‌شود که اصطکاک بین لباس‌ها کم شود. سایش لباس‌ها روی هم نکته‌ای کلیدی در تمیز شدن لباس‌هاست. همچنین کف بیش از حد منجر به نشتی آب نیز می‌شود. بهترین پودر ماشین لباسشویی پودری است که کف کمتری داشته باشد از پودر هایی استفاده کنید که آنزیم دارند .

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - مایع لباسشویی

صابون‌های پودری به زمان بیشتری برای حل‌شدن در آب نیاز دارند. همچنین این نوع شوینده باید قبل از پرشدن لباسشویی و پیش از روشن‌شدن لباسشویی، به داخل خود مخزن وارد شوند. با این روش این شوینده زمان کافی برای حل‌شدن را خواهد داشت. اگر از صابون‌های پودری به مقدار زیادی استفاده شود، روی لباس‌ها رد باقی می‌گذارد. برای اطلاع از جزئیات بیشتر در این زمینه به راهنمای نگهداری از ماشین لباسشویی که ارائه کرده‌ایم، مراجعه نمایید.

تبدیل پنکه به کولر با 2 روش فوق العاده ساده

خرابی المنت لباسشویی

در همه مدل‌های ماشین لباسشویی یک المنت برای گرم شدن آب در درون خود لباسشویی نصب شده است، تا از رسیدن دما به حد مطلوب اطمینان حاصل شود. اگر آب گرم در دسترس نباشد، لباس‌هایی که برای تمیز شدن به آب گرم یا داغ نیاز دارند در حد نرمال تمیز نمی‌شوند. مطمئن شوید که در صفحه کنترل، تنظیمات مربوط به دمای شستشو را به‌درستی انجام داده‌اید. سپس زمانی که آب شروع به پرکردن مخزن کرد، وهنگام شستشو با دقت دمای آب را بسنجید.

برای بررسی و سنجیدن دمای آب در ماشین لباسشویی با درب جلو کار دشواری است. با این حال، اگر با لمس درب جلویی و شیشه لباسشویی احساس گرما در آب نکردید، ممکن است که المنت لباسشویی دچار مشکل شده باشد.

راه حل

شما برای حل این مشکل خرابی المنت حتما باید با مرکز تعمیرات ماشین لباسشویی تماس بگیرید تا آنها برای تست و تعویض المنت ماشین لباسشویی یک تکنسین ماهر به محل شما اعزام نمایند.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - شستن لباس

مخزن داخلی کثیف لباسشویی

برای تمیز شدن لباس‌ها، خود ماشین لباسشویی باید تمیز باشد. با گذشت زمان، جرم، روغن، کرک و کثیفی در ماشین لباسشویی جمع می‌شود. این آلودگی‌ها در حین شستشو نیز به لباس‌ها منتقل می‌شود. با استفاده از یک چراغ قوه به‌دقت داخل مخزن را بازرسی کنید. مخزن را بو بکشید.

اگر بوی کپک یا هر چیز نامطبوعی را احساس کردید، ماشین نیاز به شستشوی داخلی و سرویس دوره ای دارد. همچنین یک دستمال کاغذی حوله‌ای بر روی دیواره مخزن بکشید، اگر دستمال کثیف شد، قطعاً ماشین لباسشویی نیاز به تمیزکاری دارد. به راهنمای رفع بوی بد و جرم گیری ماشین لباسشویی ما مراجعه کنید و جزئیات بیشتر را در چگونه لباسشویی را تمیز کنیم بیابید.

لکه‌های سرسخت

ماشین لباسشویی برای از بین بردن گرد و غبار، عرق و بوهای نامطبوع از لباس‌ها فوق‌العاده عمل می‌کند. اما در مورد برخی از لکه‌ها، قبل از شستشو باید از محلول‌های کمک شستشو استفاده کرد. در دفترچه راهنما ممکن است در مورد نحوه پاک‌کردن برخی از لکه‌ها مانند لکه خون و اثر چمن روی لباس مطالبی ارائه شده باشد.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - لباس چرک

برخی از لکه‌های خاص مانند لکه گریس یا نوشیدنی‌ها نیاز به شستشوی بیشتری دارند. در حالت کلی در مواجه با لکه‌های سرسخت، از گرم‌ترین برنامه شستشو برای الیاف مورد نظر استفاده کنید، زمان شستشو را افزایش دهید و اطمینان پیداکنید که لکه قبل از خشک‌شدن لباس از روی آن پاک شده‌است. لکه‌ها پس از خشک‌شدن به سختی از روی لباس پاک می‌شوند.

 محفظه الیاف گرفتگی دارد

توجه: این مشکل برای لباسشویی های درب از بالا می باشد.

برخی از مدل‌های ماشین لباسشویی محفظه‌ای برای جمع‌آوری الیاف و پرزهایی دارند که از لباس‌ها کنده می‌شود. در حین شستشو، این محفظه پرزها را جمع می‌کند. اگر این محفظه دچار گرفتگی شود یا عیبی پیدا کند، مقدار زیادی از الیاف و پرزهای خیس بر روی لباس‌ها باقی می‌گذارد. رنگ این الیاف معمولاً خاکستری روشن یا استخوانی است. این الیاف حتی پس از شستشوی دوباره لباس از روی آن به‌سختی پاک می‌شوند. برای حل مشکل باید محفظه پرزها جدا شود و به‌خوبی تمیز شود.

برق انداختن ظروف چینی و آرکوپال با چند تکنیک ساده و راحت بدون وایتکس

به دفترچه راهنمای شرکت سازنده ماشین لباسشویی مراجعه کنید و اگر چنین بخشی در ماشین لباسشویی وجود دارد، موقعیت آن را شناسایی کنید. اگر به دفترچه راهنما دسترسی ندارید، شاید بتوانید از اینترنت دانلود کنید.

راه حل

اگر درب ماشین لباسشویی شما از بالا باز می‌شود و دارای بخش چرخان مرکزی است، ممکن است محفظه پرز در داخل بخش چرخان قرار داشته باشد. پوشش بالایی را بردارید و به‌داخل آن نگاهی بیندازید. محفظه پرد در پایین محفظه چرخان قرار می‌گیرد. همچنین ممکن است که این بخش را در زیر حلقه بالاییِ مخزن لباسشویی بیابید. برخی از ماشین‌های لباسشویی صفحه‌ای برای جذب پرزها بر روی پمپ تخلیه دارند،‌ اما اگر این قسمت نیز دچار گرفتگی شود، ماشین لباسشویی در هنگام تخلیه آب دچار مشکل می‌شود. به بخشی که در رابطه با ماشین لباسشویی با عدم تخلیه آب است مراجعه کنید و راه‌حل تمیز کردن فیلتر پمپ مسدود را مطالعه نمایید.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - خوب نشستن لباس

پس از تعیین موقعیت محفظه پرز، آن را از دستگاه جداکنید و در آب گرم و صابون به‌خوبی بشویید. قبل از اینکه این بخش را در ماشین لباسشویی نصب کنید از خشک‌بودن کامل آن اطمینان حاصل نمایید. مطمئن شوید که درب این محفظه بسته است و آسیبی در آن وجود ندارد. پس از اینکه این بخش کاملاً تمیزشد، دوباره لباس‌ها را بشویید.

لباسشویی حرکتی ندارد یا نمی‌چرخد

علاوه بر وجود آب و مواد شوینده، فراهم‌شدن شرایط دیگری هم برای تمیز شدن لباس‌ها لازم است. لباس‌ها باید به حد کافی روی هم سابیده شوند، این کار یا باید با دست انجام شود و یا توسط چرخش لباسشویی صورت گیرد. اگر لباسشویی حرکتی ندارد و محفظه آن نمی‌چرخد، لباس‌ها طبیعتاً تمیز نمی‌شوند. به راهنمای ما در زمینه ماشین لباسشویی که نمی‌چرخد مراجعه کنید تا نکات مربوط به عیب‌یابی را بیابید.

رعایت چند نکته پیش از قرار دادن لباس ها در لباسشویی را فراموش نکنید

فراموش نکنید که لباس های قواره بزرگ را با لباس های کوچک باهم قاطی نکنید و همزمان در لباسشویی نیندازید. آنها نباید بیش از نیمی از لباسشویی را اشغال کنند.
هرگز لباس ها را به صورت مجزا و تکی در لباسشویی نشویید زیرا ممکن است این امر موجب عدم تعادل و ایجاد خطا یا مشکل در لباسشویی شود. پس بهتر است یک یا دو مورد مشابه آن نوع لباس را به آن بیفزایید و بعد لباسشویی را روشن کنید.
حتما پیش از شستشو از خالی بودن جیب های لباسها مطمعن شوید. مواردی نظیر گیره سر، کبریت، سکه، خودکار و کلیدها به ماشین لباسشویی و لباس ها آسیب میزند.

تمیز نشدن لباس در لباسشویی - دری لباسشویی
محل هایی مثل یقه و سرآستین که معمولا دارای لکه بیشتری است را قبل از شروع به کار لباسشویی روی آن قسمت‌ها کمی ماده شوینده بریزید تا به برطرف شدن لکه کمک کند.
پیش از انداختن لباس در لباسشویی زیبپ ها، بندها و دکمه ها را ببنیدید تا به سایر لباس ها گیر نکند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

17 اردیبهشت 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *