افتتاح حساب ترکیه
مرتب کردن انباری

مرتب کردن انباری بزرگترین چالش تمیز کردن خانه است. نیاز نیست همیشه آخر سال موقع خانه تکانی سراغ انباری برویم. اگر اینکار روتین انجام شود اصلا کار سختی نیست. انباری اگر مرتب و منظم باشد،  برای جا دادن تمام وسایل، فضای کافی در اختیار داشته باشیم. پس حتما از اصولی که در اختیارتان قرار دادیم استفاده کنید.

روشی آسان برای مرتب کردن انباری

معمولاً نام انباری که به گوش می‌رسد، بسیاری از افراد به یاد مکانی مخوف و به هم ریخته می‌افتند که در آن وسایل کهنه و قدیمی قرار دارد. اما شما می‌توانید با روشی آسان، مرتب کردن انباری را بر عهده بگیرید و انباری را بخشی از خانه مرتب و تمیز خود کنید. البته شما می توانید با مطالب قبلی شادمگ به فکر ساخت انباری جادار هم باشید.

مرتب کردن انباری

بنابراین توصیه می‌کنیم به منظور نظم ‌دهی انباری، به ادامه مقاله توجه نمایید.

چگونه انباری مرتبی داشته باشیم ؟

احتمالاً هنگامی که درب انباری خانه‌تان را باز می‌کنیم تا وسیله‌ای بردارید یا آن را سر جایش قرار دهید، از خود می‌پرسید که چگونه انباری مرتبی داشته باشیم؟ اهمیتی ندارد که فضا و اندازه انباری شما بزرگ یا کوچک است، چرا که شما می‌توانید با انجام چند ترفند ساده، انباری خود را به یک مکان مرتب برای نگهداری از اسباب و وسیله‌های جدید، قدیمی یا کم کاربرد تبدیل کنید.

مرتب کردن انباری

در مرحله اول مرتب کردن خانه و انبار ، شما باید فضای انباری را تمیز و مرتب کنید، اما چگونه می‌توان مرتب کردن انباری را برعهده گرفت؟ برای انجام این کار، ابتدا تمام وسایل انباری را خالی کنید و آن را با کمک مواد شوینده مناسب همچون مایع ظرف‌شویی، سرکه سفید، آب ولرم و دستمال نخی، از سقف تا کف تمیز کنید.

در مکان‌های تاریک و مرطوب و بلااستفاده همچون انباری، امکان رشد و تکثیر قارچ، باکتری و حشرات بیشتر خواهد بود. در نتیجه ممکن است وسایلتان (به خصوص لباس‌ها) آسیب جدی در انباری ببینند. سپس از نشتی آب یا هر گونه رطوبت در این اتاقک کوچک جلوگیری کنید.

نظم دهی انباری

شما می‌توانید به سادگی نظم دهی انباری را تجربه کنید. برای این کار ابتدا باید تمام وسیله‌ها را در گروهی جداگانه قرار دهید. برای مثال وسایل باغبانی، لباس، وسایل قدیمی، ابزار تعمیرات، یادگاری و وسایل دیگر را باید در گروه‌های مختلف تقسیم کنید.

در صورتی که بخواهید همه وسایل را در کنار یکدیگر قرار دهید، احتمالاً در پیدا کردن آن با مشکل مواجه می‌شوید و انباری نیز به سرعت نامنظم و شلوغ می‌شود. بهترین روش طبقه بندی انباری منزل است که ادامه مقاله به آن می‌پردازیم.

با این حال توصیه می‌کنیم پیش از هر چیز به این مسئله توجه کنید: هر وسیله‌ای که دیگر نمی‌خواهید را دور بیندازید! بله شما می‌توانید به سادگی از وسایلی که نمی‌خواهید یا دیگر از آن استفاده نمی‌کنید خلاص شوید! احتمالاً از خودتان می‌پرسید چگونه؟

شما می‌توانید برخی از وسایل را به افرادی که به آن احتیاج دارند بسپارید یا آن‌ها را بفروشید! با این روش شما می‌توانید از وسایل بی‌مصرف یا قدیمی خلاص شوید و دیگر نگران فضای کافی برای نگهداری از وسایل مهم در انباری نباشید.

مرتب کردن انباری

روی جعبه ها و کارتُن‌ها برچسب (Label) بزنید

برای مرتب کردن انباری بهتر است اول از جعبه‌ها و کارتُن‌ها شروع کنید. شما می‌توانید با چسباندن برچسب روی هر کارتن، مشخص کنید که در هر کدام چه چیزی نگه می‌دارید. این کار را هرچقدر دقیق‌تر انجام دهید بهتر است؛ برای مثال، تا می‌توانید جزئیات درون کارتن را برای خودتان و بقیه شفاف کنید. این جزئیات را طوری بنویسید که انگار کارتن‌ها شیشه‌ای هستند و می‌توانید داخلشان را ببینید! مثلا بنویسید کتاب‌های داستان ایرانی سعیده.

تمیز کردن دستشویی و حمام با چند ترفند بی نظیر ؛ باورتون میشه توالت تمیز مثل دسته گل بشه

مرتب کردن انباری

نکتۀ مهم: اگر قبلاً وسایل انباری را بسته‌بندی کرده‌اید اما محتویات آن‌ها را مشخص نکرده‌اید، این ترفند را بی‌خیال شوید و از ترفندهای بعدی استفاده کنید! چون باز و بسته کردن دوباره‌ی کارتن‌ها فقط وقت شما را تلف می‌کند.

یک لیست تهیه کنید

بعد از اینکه روی کارتُن‌های انباری برچسب زدید، لیستی درست کنید که همه‌چیز را شرح دهد. حق با شماست؛ کار سختی است! اما قرار است برای داشتن یک انباری مرتب و منظم به خود و اعضای خانواده‌تان کمک کنید. این کار باعث می‌شود هروقت به وسیله‌ی خاصی نیاز داشتید، به‌راحتی و در کمترین زمان آن را پیدا کنید.

برای تهیه لیست باید شماره‌ی هر جعبه و محتویات آن را یادداشت کنید. اگر خواستید لیست شیک‌تر و جذاب‌تری نیز داشته باشید، می‌توانید از نرم‌افزار Excel یا Word کمک بگیرید. این لیست را پشت در انباری بچسبانید تا همیشه در دسترستان باشد و برای پیدا کردن آن نیازی به زیر و رو کردن وسایل خانه نداشته باشید.

البته برای اینکه طول عمر کاغذ را بیشتر کنید، پیشنهاد می‌کنم آن را درون یک کاور پلاستیکی بگذارید تا از نم و رطوبت انباری دور باشد.

وعده های غذایی سالم را جلوی دید بگذارید

مواد غذایی که خیلی سالم هستند و حتی کودکان هم می توانند از آن ها استفاده کنند را جلوی دید بگذارید تا بچه ها به سراغ پشت سری ها نروند و مهم تر از همه این که خودتان متوجه آن ها باشید و سریع‌ تر از آن ها استفاده کنید.

نقشه‌ بکشید

می‌دانم ممکن است کمی عجیب به‌نظر برسد، اما یکی دیگر از روش‌ها برای مرتب کردن انباری، ترسیم نقشه‌ای ساده از آن است. نگران نباشید! قرار نیست معماری کنید و اندازه‌ها را دقیق مشخص کنید! فقط کافیست یک نقشه ساده از انباری خود ترسیم کنید و جای کارتُن‌های مختلف را روی آن علامت بزنید. با این کار، برداشتنِ وسیله‌ از انباری یا اضافه کردن وسیله به آن ساده‌تر از قبل است.

چنین کاری را در انبارهای کارخانه‌ها و شرکت‌های بزرگ با نرم افزار انجام می‌دهند و جانمایی تمام بسته ها در نرم افزار مشخص می‌شود؛ پس تاثیر این روش را نادیده نگیرید.

فقط کافی است از بالا به انباری نگاه کنید و جای قفسه ها و کارتن ها را ترسیم کنید، در این صورت حتی فرزندتان هم می‌تواند جای کارتن مد نظر را به‌راحتی پیدا کند.

چیز هایی بخرید که بتوانید در چند ماده غذایی از آن ها استفاده کنید

به عنوان مثال رب انار ماده‌ای است که می‌ توانید در غذاهای مختلف از آن کمک بگیرید. پس خرید آن غیر ضروری نیست اما بعضی از مواد غذایی هستند که فقط در یک غذا استفاده می شوند و احتمال خراب شدن آن ها داخل انباری وجود دارد. پس بهتر است که از نگهداری آن ها در انباری اجتناب کنید.

جمع‌وجور بچینید

با توجه به اینکه انباری‌ها کوچک‌اند، اما ارتفاع نسبتاً زیادی دارند، شما می‌توانید وسایل خودتان را روی هم بچینید. البته برای این کار باید جعبه‌ها یا وسایل سنگین و محکم را در پایین و جعبه‌های سبک‌تر یا کوچک‌تر را در بالا قرار دهید تا تعادلشان حفظ شود. اگر می‌توانید بهتر است از شاف‌های فلزی قدیمی که به دیوار هم نصب می‌شوند کمک بگیرید تا از فضای عمودی انباری نهایت بهره را ببرید. همچنین می‌توانید برای استفادۀ بهتر از فضای انباری، مبلمان و میزها را به‌صورت بالا به بالا روی هم بچینید.

نگهداری از گیاه بابا آدم با رعایت 4 نکته ی ویژه برای رشدی عالی

مرتب کردن انباری

وسایل ضروری را در جلوی انباری بگذارید

هر وسیله‌ای را که برایتان ضروری و مهم است در جلوی انباری بگذارید تا هر وقت به آن‌ها نیاز داشتید، به‌راحتی آن‌ها را پیدا کنید. وسایل ضروری می‌تواند شامل لباس‌های زمستانی شما، مواد غذایی مثل بطری های روغن سرخ کردنی یا رب و کیسه برنج، اسناد و مدارک یا جعبه‌ابزار باشد.

نکته مهم: بعد از اینکه وسایل خود را بسته‌بندی کردید و قبل از اینکه انباری را بچینید، جعبه وسایل ضروری را با یک برچسب یا علامت خاص از بقیه جعبه‌ها جدا کنید. با این کار یادتان می‌ماند که باید کدام جعبه‌ها را در جلوی انباری بگذارید.

یک راهرو درست کنید

وسایل انباری را طوری بچینید که بتوانید بدون پیچ‌وخم دادن به بدنتان آن‌ها را پیدا کنید. در واقع بهتر است وسایل را طوری بچینید که راهرویی در میان آن‌ها شکل بگیرد و به‌راحتی بتوانید در میان جعبه‌ها و وسایل حرکت کنید.

قفسه‌بندی کنید

قفسه‌بندی رایج‌ترین راهکار برای مرتب کردن انباری است. در حقیقت این روش به شما کمک می‌کند به بهترین شکل ممکن از فضای انباری استفاده کنید. ممکن است نخواهید وسایل شکستنی را روی آن قرار دهید؛ اما به‌طور کلی قفسه‌بندی به شما کمک می کند تا از فضای خود نهایت استفاده را ببرید و این اطمینان را می‌دهد که وسایل شما به‌طور تصادفی سقوط نکنند و نشکنند.

قسمت باریک جعبه ها باید رو به شما باشد

زمانی که می‌ خواهید جعبه پودر کیک، انواع وانیل ها یا هر ماده غذایی را داخل انباری بچینید، باید سعی کنید آن ها را به گونه ای چیدمان کنید که قسمت باریک آن ها به سمت شما باشد؛ یعنی دقیقاً جایی که دستورالعمل روی آن نوشته شده است‌ تا شما بتوانید بدون اینکه آن ها را از قفسه بیرون بیاورید، بخوانید و ببینید که باید از آن استفاده کنید یا خیر.

سبد های آویز را فراموش نکنید

اگر می‌ خواهید سیب زمینی و پیاز و مواد غذایی این چنینی را داخل انباری قرار دهید، حتماً از سبد های آویز برای هر کدام از مواد غذایی استفاده کنید که فضا را خیلی منظم تر و مرتب تر می کند و آن ها را به دیوار آویزان کنید.

از ظروف شیشه ‌ای یک مدل استفاده کنید

برای این که قفسه های انباری مرتب تر به نظر برسند، بهتر است از ظروف شیشه ای یکسان استفاده کنید تا بتوانید فضای یکدست تری را تجربه کنید و خودتان بیشتر لذت ببرید.

مرتب کردن انباری

از پشتِ درب هم است فاده کنید

فرقی ندارد که انباری‌تان کجاست و چه نوع دیزاینی دارد‌. در هر صورت می توانید از پشت در به عنوان فضایی برای ذخیره سازی مواد استفاده کنید و آن را قفسه بندی کنید تا جای بیشتری داشته باشید.

ظروف کم استفاده را با پلاستیک بپوشانید

اگر ظروفی در انباری دارید که مدت زمان طولانی از آن ها استفاده نکرده اید، پس حتما آن ها را شسته و یک پلاستیک رویشان بکشید تا در این مدت زمان طولانی که قرار است از آن ها استفاده نکنید، گرد و غبار زیادی داخل شان نرود.

لوازم قدیمی را فراموش نکنید

قفسه جداگانه ای را در انباری اختصاص دهید تا بتوانید لوازم قدیمی را داخل آن ها بگذارید. به عنوان مثال سینی های بلا استفاده، تخته های برش یا هر چیزی را داخل قفسه ها به صورت منظم جای دهید تا شاید روزی به دردتان بخورد.

چند وقت یکبار انباری را تمیز کنید

درست است که همه چیز را سر جایش قرار می دهید اما بهتر است که باز هم چند وقت یکبار انباری را تمیز کنید تا همیشه خیلی راحت هر چیزی را که خواستید، پیدا کنید.

خطرناک ترین و مهمترین اشتباهات ظرف شستن که باید از آن اجتناب کرد ؛ 13 اشتباه رایج در ظرفشویی

به گردش هوای انباری توجه کنید

حتی اگر انباری شما هواکش دارد، باز هم مهم است که به گردش هوای آن توجه کنید. برای این کار باید جعبه‌ها و کارتن‌ها را روی پایه‌ای قرار دهید تا کمی از زمین فاصله داشته باشد و هوا زیر آن جریان پیدا کند. همچنین فضای کوچکی بین دیوارها و وسایل بگذارید تا امکان گردش هوا وجود داشته باشد.

مرتب کردن انباری

نظافت انباری را از کجا شروع کنیم؟

انباری جایی است که هر نوع وسیله و خرت و پرتی را می توان در آن پیدا کرد. پس عجیب نیست که این مکان جای چندان تمیزی نباشد. با این حال بد نیست دستی به سر و روی آن بکشید. همزمان با این کار می توانید وسایل و ابزار مختلف را نیز تمیز کنید.

خالی کردن انباری قبل از نظافت

قبل از نظافت انباریٰ همه چیز را از انباری خارج و آن را بررسی کنید. مراقب باشید که حیوانات موزی یا حشرات در این مکان لانه سازی نکرده باشند.اگر دیوارها، سقف یا کف انباری به علت رطوبت هوا یا نشت لوله کشی آب دچار فرسایش شده است حتما اقدامات لازم را انجام دهید.

مرتب کردن انباری

نظافت انباری

انباری را نظافت کنید. می توانید با یک جاروی معمولی یا جاروی برقی، انباری را تمیز کنید. در هر صورت ماسک رافراموش نکنید. اول جارو کنید بعد طی بکشید. پس از آنکه آشغال های کف انباری را جارو کردید، می توانید برای نظافت بیشتر، کف آن را با یک ماده شوینده تمیز کنید.

اگر قصد دارید کف انباری برق بزند، می توانید با یک تکه ابر و اسپری جلا دهنده نیز این کار را انجام دهید. سپس قبل از آنکه وسایل خود را به درون انباری برگردانید، صبر کنید تا کف انباری به طور کامل خشک شود.

بسته بندی وسایل انباری

در این فاصله زمانی که منتظر خشک شدن کف انباری هستید سری به وسایلتان بزنید. بهتر است همانطور که پیشنهاد کردیم، وسایل خود را دسته بندی کنید. وسایل را درون جعبه قرار دهید. روی هر جعبه یک برچسب بزنید و نام وسایلی را که درون آن قرار داده اید بنویسید.

چیدمان انباری کوچک

برخی از خانه‌ها، تنها شامل یک انباری کوچک است و نمی‌توان جعبه‌ یا قفسه‌های زیادی داخل آن قرار داد. اما شما می‌توانید با یک ترفند ساده، چیدمان انباری کوچک را نیز منظم کنید تا وسایل بیشتری داخل آن قرار دهید.

یکی از روش‌های طبقه بندی انباری کوچک، استفاده از قفسه‌های سقفی است. معمولاً این نوع قفسه‌های فلزی با فاصله‌ای از سقف نصب می‌شوند و شما می‌توانید وسایل خود را روی آن قرار دهید. در این صورت فضای بیشتری داخل انباری باز می‌شود و شما می‌توانید وسایل بیشتری در آن قرار دهید.

مرتب کردن انباری

همچنین شما می‌توانید از دیوارهای انباری کوچک نیز بهره‌مند شوید. برای مثال اگر می‌خواهید دوچرخه‌ را داخل انباری قرار دهید، می‌توانید آن را با کمک میخ‌های بزرگ، به دیوار متصل کنید. در این صورت روی زمین انباری فضای بیشتری برای جعبه‌ها و رگال لباس قرار می‌گیرد.

وسایلی را که نباید در انباری نگه داریم

1 . موادی که با کمترین فشار یا گرما دچار احتراق می شوند.

2 . موادی که جوندگان موزی را به خود جلب کند.

3 . وسایلی را که نسبت به رطوبت و گرما حساس هستند.

 

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

18 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *