تحویل سال - دعای تحویل سال

دعای تحویل سال را با شما به اشتراک گذاشتیم. شادمگ پیشاپیش سال خوب و خوشی را تو ام با آرامش برایتان آرزو می کند.

دعای تحویل سال

در قرآن و کتاب دعا آیه و دعایی برای تحویل سال نازل نشده است اما در روایات آمده است که نوروز، سمبل تغییر و تحول است. یکی از آیین های ویژه هنگام گردش سال شمسی، خواندن دعای معروف «یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول و الاحوال، حول حالنا الا أحسن الحال» است.

سبزه - دعای تحویل سال

لحظه دقیق تحویل سال ۱۴۰۲

لحظه تحویل سال 1402: زمان دقیق لحظه تحویل سال 1402 هجری خورشیدی به ساعت رسمی جمهوری اسلامی ایران به شرح زیر می باشد با ما همراه باشید.

زمان تحویل سال 1402 : ساعت 00 و 54 دقیقه و 28 ثانیه بامداد
روز تحویل سال ۱۴۰۲ : (سه شنبه ۱۴۰۲/۱/۱) روز سه شنبه ۱ فروردین ۱۴۰۲ هجری شمسی

سال نو - دعای تحویل سال

شمسی : سه شنبه 1402/01/01
قمری : ۲۸ شعبان ۱۴۴۴ هجری قمری
میلادی : 21 مارس 2023 میلادی
ساعت: ۰۰:۵۴:۲۸ بامداد

تعطیلات رسمی 1402 را برای شما جمع آوری کردیم. با یک نگاه کلی می توانید بدانید هر ماه چه روزهای تعطیلی دارد.

حیوان سال ۱۴۰۲

حیوان سال 1402 خرگوش است.

خرگوش - دعای تحویل سال

نماد ۱۴۰۲

عید نوروز بزرگترین جشن ملی ایرانیان است و محدود به مرز‌های جغرافیایی کشورایران نیست و گسترۀ آن به پهنای مرز‌های فرهنگ ایرانی است. به غیر از کشور‌های اطراف همچون تاجیکستان، افغانستان و … عید نوروز توسط فرزندان ایران زمین در سراسر گیتی پاس داشته می‌شود.

ايده هاي راحت و آسان ساختن تم تولد در منزل با کمترین هزینه

دعای تحویل سال در کدام سوره قرآن است ؟

در کتاب‌های مشهور ادعیه همچون «اقبال الا‌عمال» سید‌ابن‌طاووس و «مصباح المتهجد» شیخ طوسی اشاره‌‌ای به دعای تحویل سال نگردیده و این نشان می‌دهد چه در منابع اهل سنت و چه در منابع تشیع، سند روایی مورد اعتماد برای آن موجود نیست.

اما علامه محمد باقر مجلسی (۱۰۳۷-۱۱۱ه.ق) در کتاب «زادالمعاد» در خصوص این دعا نقل کرده است که در کتب غیر مشهور هگ روایت کرده اند که در وقت تحویل سال این دعا را بسیار بخوانید: یا مقلب القلوب والابصار یا مدبر اللیل و النهار یا محول الحول و الاحوال حول حالنا الی احسن الحال، بعضی ذکر کرده‌اند، این دعا 366 مرتبه گفته شود.

بنابراین با توجه به این گزارش، دعای تحویل سال در دوره صفویه مرسوم و معمول بوده است.

عبارت «مقلب القلوب و الابصار» با این مفهوم در قرآن سابقه ندارد و منظور از عبارت « … یوما تتقلب فیه القلوب و الابصار » نیز که یک بار در قرآن سوره نور آیه ی 37 آمده، منظور روز قیامت است و ارتباط مستقیمی به تحویل سال ندارد؛ البته در بعضی متون دینی دگرگونی طبیعت در فصول سال و زنده شدن طبیعت را به قیامت تشبیه کرده اند.

تحویل سال نو - دعای تحویل سال

عبارت «یا مقلب القلوب و الابصار» در برخی احادیث که در مورد اذکار نوافل است آمده است، از جمله در کتاب إعلام الورى بأعلام الهدی شیخ طبرسی ، (ص 432)، با عبارت «یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ ثَبِّتْ قَلْبِی عَلَى دِینِک.» و نیز در مصباح المتهجد شیخ طوسی، (ص 132) در روایتی که مرحوم صدوق در «کمال الدین» (ص 353) از قول امام صادق علیه السلام آورده است.

رژیم غذایی رایگان برای کاهش وزن سریع بدون ورزش

دعای تحویل سال از کجا آمده است؟

ترکیب‌های مورد استفاده در دعای تحویل سال، ترکیب های بسیار آشنا و پر تکرار نیستند، اما برخی از بخش ها آن را در جا‌های مختلف شنیده ایم. به عنوان مثال در بخشی از دعای تحویل سال خداوند را با عنوان “یا مقلب القلوب والابصار” صدا می زنیم و این عبارت هم در قرآن و هم در حدیث به شکل های مختلفی ذکر شده است.

دعای تحویل سال 1402

دعای یا مقلب القلوب و الابصار رو در لحظه ی تحویل سال بخوان،طوری که در نیمه های دعا که بودی سال تحویل شود.

یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ
‌ای دگرگون کننده‌ی قلب‌ها و چشم‌ها
یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ
‌ای گرداننده و تنظیم کننده‌ی روز‌ها و شب‌ها
یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ
‌ای تغییر دهنده‌ی حال انسان و طبیعت
حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ‏
حال ما را به بهترین حال دگرگون فرما،

دعای تحویل سال - دعای تحویل سال

دعای تحویل سال در قرآن

خداوند کریم در یکی از سوره ها زیبای قرآن به نام سوره ی نور در آیه 37 می فرمایند:

«رِجالٌ لا تُلْهیهِمْ تِجارَةٌ وَ لا بَیعٌ عَنْ ذِکْرِ اللَّهِ وَ إِقامِ الصَّلاةِ وَ إیتاءِ الزَّکاةِ یخافُونَ یوْماً تَتَقَلَّبُ فیهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصارُ»

«مردانی که هیچ تجارت و خرید و فروشی آن ها را از یاد خدا و برپا کردن نماز و پرداختن زکات مشغول نمی کند. آن ها از روزی می ترسند که دل ها و دیده ها در آن پریشان و دگرگون است.»

“یوْماً تَتَقَلَّبُ فیهِ الْقُلُوبُ وَ الْأَبْصارُ “ که در دعای تحویل سال نیز به مفهوم آن اشاره می کنیم در این آیه همان روز قیامت است. اما در لحظه تحویل سال ما از خداوند می خواهیم که در همین لحظه که لحظه تغییر سال و پشت سر گذاشتن 365 روز حادثه و خاطره و تجربه است، قلب و دیده هایمان را به بهترین شکل ممکن تغییر دهد.

حتما اینجوری برس موهاتونو تمیز کنید تا ریزش مو نگیرید !

دعای قبل از تحویل سال

قبل از سال تحویل 365 مرتبه «یا مقلب القلوب و الابصار…» و 120 مرتبه «أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءَ» خوانده شود.

هفت سین - دعای تحویل سال
خواندن دعای آیه الکرسی و پس از آن بخوانید :
«اللَّهُمَّ هَذِهِ سَنَةٌ جَدِیدَةٌ وَ أَنْتَ مَلِکٌ قَدِیمٌ أَسْأَلُکَ خَیْرَهَا وَ خَیْرَ مَا فِیهَا وَ أَعُوذُ بِکَ مِنْ شَرِّهَا وَ شَرِّ مَا فِیهَا وَ أَسْتَکْفِیکَ مَؤُنَتَهَا وَ شُغْلَهَا یَا ذَا الْجَلَالِ وَ الْإِکْرَامِ.»

ذکر 7سین امام علی(ع)

امام علی (ع) دستور داده اند که:بر روی ظرف چینی با زعفرانی که با گلاب مخلوط شده این هفت ذکر قرآنی نوشته شود.

سلام علی آل یاسین .سلام علی نوح فی العالمین .سلام علی ابراهیم .سلام علی موسی و هارون .سلام قولا من رب رحیم .سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین .سلام هی حتی مطلع الفجر .

بهار - دعای تحویل سال

سپس این نوشته ها با آب شسته شود (که بهتر است آب زمزم و یا باران باشد) و آب جمع شده را به افراد خانواده بنوشانید. امید است که باعث دفع بلا و کسب سلامتی در طول سال جدید شود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

22 اسفند 1401

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *