افتتاح حساب ترکیه
دعای رفع دلشوره

دعای رفع دلشوره و اضطراب در شرایط سخت و پر تنش زندگی به دادتان می رسد. این دعا استرس و نگرانی را از بین می برد و آرامش به به قلب شما بازمیگرداند. با شادمگ همراه باشید تا بهترین دعای رفع دلشوره را به شما معرفی کنیم.

دعای رفع دلشوره و اضطراب

دعای آرامش - دعای رفع دلشوره و اضطراب

آیات قرآنی و دعای رفع دلشوره، دلهره و اضطراب

خواندن قرآن موجب رفع دلشوره و کسب آرامش می شود. هر کس در هر شب و روز، سوره جمعه را قرائت نماید از آنچه می ترسد ایمنی می یابد و هر چیز خوفناک و ترسناکی از او دور می شود.

خواندن سوره احقاف در هر جمعه و مداومت بر خواندن سوره های قدر، عصر و همچنین آیه الکرسی در رفع پریشانی و اضطراب نافع است.

همچنین گفتن ذکر “استغفر الله ربی و اتوب الیه” و مداومت بر ذکر “لا حول ولا قوة الا با الله العلی العظیم” برای رفع اضطراب و پریشانی مفید است. «کتاب مفاتیح الحاجات»

برای افزایش صبر، حوصله و ایجاد آرامش روحی هرچه بیشتر، قبل از خواب سوره مبارکه عنکبوت را قرائت کنید که بسیار مجرب است.

همچنین برای دفع ترس، اضطراب و دلهره میتوانید آیات45 و 46 سوره مبارکه الاسراء را قرائت نمود که بسیار موثر است.

در زمانی که به هر دلیل دچار اضطراب یا نگرانی و دلشوره می شوید، ذکر و دعای مجرب ذکر شده را جهت رفع اضطراب چهارده مرتبه با توجه و حضور قلبی قرائت کنید. همچنین این ذکر را چهارده مرتبه به ظرفی از آب پاک خوانده و از آن آب بنوشید تا اضطراب شما از بین رفته و آرامش پیدا کنید.

دعا برای گرفتن حاجت را در شادمگ بخوانید.

ما شاءَ الله لا حَولَ وَ لا قوَّهَ إلّا باللهِ العَلِیِّ العَظیم

قرآن با یک جمله کوتاه و پر مغز مطمئن ترین و نزدیک ترین راه را نشان داده و می فرماید:

الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب؛ آگاه باشید با یاد خدا دلها آرامش می یابد. (رعد، 28) (تفسیر نمونه، ج 10، ص 210)

دعای شش قفل بهترین دعا برای حاجت روایی فوری می باشد.

دعای دعای رفع دلشوره و اضطراب

میرزا احمد آشتیانی (ره) در کتاب هدیه احمدی آورده است که علامه طباطبایی صاحب تفسیر المیزان فرمودند:

جهت آرامش پیدا کردن دست روی سینه بگذارید و در حالت نشسته و ایستاده چند مرتبه ایه 28 سوره رعد را بخوانید:«الذّینَ امَنوا وتَطمَئِنُّ قُلوبُهُم بذِکرِ اللهِ اَلا بذِکرِ الله تَطمَئِنُ القلوب» در ایجاد ارامش بسیارموثر است.

بـه جهت رفع اضطراب، نگرانی، ترس و وحشت بعد از نمازهای پنجگانه ده بار آیه زیر قرائت شود:

«رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَةً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ»

توصیه های امام صادق(ع) جهت رفع استرس و اضطراب

امام جعفر صادق (ع) می فرمایند:

در شگفتم برای کسی که از چهار چیز بیم دارد، چگونه به چهار کلمه پناه نمی برد:

تمیز کردن مبل با چند ترفند راحت و کاربردی | نیاز به مبل شویی ندارید !

1- در شگفتم برای کسی که ترس بر او غلبه کرده، چگونه به ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» ( آیه 171سوره آل عمران) پناه نمی برد.

در صورتی که خداوند به دنبال ذکر یاد شده فرموده است:پس آن کسانی که به عزم جهاد خارج گشتند، و تخویف شیاطین در آنها اثر نکرد و به ذکر فوق تمسک جسند، همراه با نعمتی از جانب خداوند (عافیت) و چیزی زاید بر آن (سود در تجارت) بازگشتند، و هیچگونه بدی به آنان نرسید.

2- در شگفتم برای کسی که طالب دنیا و زیبایی های دنیاست چگونه به ذکر «ماشاءالله لاحول و لاقوة الا بالله» ( آیه 39 سوره کهف) پناه نمی برد،

خداوند بعد از ذکر یاد شده فرموده است:«مردی که فاقد نعمتهای دنیوی بود، خطاب به مردی که از نعمتها برخوردار بود) فرمود:اگر تو مرا به مال و فرزند، کمتر از خود می دانی امید است خداوند مرا بهتر از باغ تو بدهد.»(آیه 40 سوره کهف)

3- در شگفتم برای کسی که مورد مکر و حیله واقع شده، چگونه به ذکر «افوض امری الی الله، ان الله بصیر بالعباد» (آیه 44 سوره غافر) پناه نمی برد.

خداوند پس از این آیه فرموده است:«پس خداوند موسی را (در اثر ذکر یاد شده) از شر و مکر فرعونیان مصون داشت.» (آیه 45سوره غافر )

4- در شگفتم برای کسی که اندوهگین است چگونه به ذکر «لا اله الا انت سبحانک انی کنت من الظالمین» ( آیه 87سوره انبیاء) پناه نمی برد.

خداوند به دنبال این ذکر فرموده است:«پس ما یونس را در اثر تمسک به ذکر یاد شده، از اندوه نجات دادیم و همین گونه مومنین را نجات می بخشیم.» ( آیه 88سوره انبیاء)

آشفتگی فکر - دعای رفع دلشوره

(بحارالانوار، ج 90، 184 – 185)

دعایی برای رفع ترس و وحشت

حلبی می گوید :فردی به امام صادق(ع) عرض کرد وقتی تنها می شوم وحشت و اندوه مرا فرا می گیرد و آنگاه که میان مردم هستم چنین احساسی ندارم.

حضرت به وی فرمودند:

دستت را روی قلبت بگذار و بگو :بسم الله

سپس دستت را بر قلبت کشیده و هفت بار بگو :

أَعُوذُ بِعِزَّةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِقُدْرَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَحْمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَلَالِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِعَظَمَةِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِجَمْعِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِرَسُولِ اللَّهِ وَ أَعُوذُ بِأَسْمَاءِ اللَّهِ مِنْ شَرِّ مَا أَحْذَرُ وَ مِنْ شَرِّ مَا أَخَافُ عَلَی نَفْسِی

وی گفت من چنین کردم و خداوند ترس و وحشت را ا ز من زدود و به جای آن انس و آرامش به من داد. (بحارالانوار ج 95 ص 138)

راهکار کمکی بعد از دعای رفع دلشوره

استرس بیماری است که این روزها اکثریت مردم به آن دچار شده اند. این مشکل از کار زیاد و اضطراب های شهری به وجود می آید و باید با راهکارهای ساده و غیر دارویی جلوی آن را گرفت. گسترش این بیماری در انسان می تواند عواقب بدی به همراه داشته باشد از این رو 9 راهکار برای شما آماده کرده ایم که در ادامه آمده است؛

 • تنفس عمیق : تنفس عمیق شکمی‌ واکنش‌های مثبت بدن را فعال می‌کند و واکنش‌های عصبی ناشی از نگرانی‌های مختلف را متوقف می‌سازد.
 • پذیرفتن نگرانی : استرس تنها یک حس و پاسخ احساسی بدن است و شما باید آن را بپذیرید. پذیرفتن نگرانی به هیچ عنوان به معنای دوست داشتن این احساس منفی نیست بلکه با پذیرش واقعیت به بهتر شدن شرایط کمک می‌کنید و در واقع انگیزه شما برای بهبود حالتان و استفاده از تکنیک‌های درمانی بیشتر و واقعی تر می‌شود.
 • کنترل ذهن : دادی از حملات قلبی به دنبال ترس‌ها و رویدادهای استرس‌زا رخ می‌دهند. پس اجازه ندهید ذهنتان کنترل بدن شما را به عهده بگیرد بلکه شما با کنترل ذهن می‌توانید سلامت بدن خود را مدیریت کنید.
 • زیر سوال بردن تفکرات منفی : زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند با تفکرات عجیبی روبه‌رو می‌شوند که این تفکرات، استرس را تشدید می‌کنند. پس به خاطر داشته باشید که این حالت یک وضعیت فاجعه‌بار نیست و از خودتان سوالات زیر را بپرسید: آیا این نگرانی‌ها منطقی است؟ چقدر احتمال دارد این نگرانی‌ها در واقعیت اتفاق بیفتند؟ اگر اتفاق بدی هم رخ دهد تا چه حد ارزش نگران شدن دارد؟ آیا این اتفاق واقعا منفی است یا فقط تصور من این گونه است؟
 • کمک گرفتن از تصاویر ذهنی آرامش‌بخش : خودتان را در کنار دریا و فضاهایی که دوست دارید و آرامش بخش هستند، تصور کنید تا شدت این استرس‌ها را کاهش دهید.
 • مشاهده به جای قضاوت : هرچه را تصور می‌کنید، می‌بینید و حس می‌کنید، بدون هیچ گونه قضاوتی، فقط مشاهده کنید! این تمرین ذهن شما را آرام می‌کند.
 • گفت‌وگوی مثبت درونی : استرس موجب تفکرات و در نتیجه گفتگوی درونی منفی می‌شود. پس به خودتان جملات مثبت القا کنید؛ جملاتی که به مدیریت این نگرانی کمک کند.
 • متمرکز بودن بر لحظه حال : زمانی که افراد دچار استرس می‌شوند معمولا در حال فکر به آینده هستند. به جای این تفکرات واهی، نفس عمیقی بکشید و به حال حاضر فکر کنید. حتی اگر رویدادهای جدی در حال رخ دادن باشد، فکر کردن به حال حاضر توانایی شما در مدیریت کردن شرایط را بهبود می‌بخشد.
 • ادامه فعالیت‌های عادی به جای فکر کردن : در مواقع نگرانی، کارهایی را انجام دهید که در مواقع عادی انجام می‌دهید چرا که نشستن و فکر کردن به نگرانی، آن را تشدید می‌کند.
مرتب کردن ریشه فرش با چند روش ساده و جدید بدون استفاده از چسب پهن

دعای سریع الاجابه - دعای رفع دلشوره

راه های معنوی جهت رفع استرس، دلشوره و رسیدن به آرامش اعصاب و روان

 • پناه بردن بـه خدا
 • نماز و یاد خداوند
 • دعا برای آرامش یافتن
 • مداومت در خواندن ذکر «یا منزل السکینه فی قلوب المومنین انزل السکینه فی قلبی»
 • تکرار آیه «الا بذکر الله تطمئن القلوب»
 • زیاد خواندن ذکر « لا اله الا الله»
 • زیاد خواندن ذکر «لا حول و لا قوه الا بالله»
 • وضو گرفتن با آب سرد
 • صبور بودن
 • دور نمودن علل خشم از خود

دعاها و آیات قرآن برای کسب آرامش اعصاب و روان

حجت‌الاسلام سیدابوالفضل حکیمی، مدرس و مدیر مؤسسه کریمه آل رسول (س)، به بیماری همه گیر کرونا اشاره می‌کند و معتقد است یکی از علل‌های سلب آرامش این روز‌ها مبتلا شدن به این ویروس و از دادن اطرافیان است. حکیمی درباره راهکار‌های قران برای آرامش می‌گوید:

«بسم الله الرحمن الرحیم
قال الله تبارک و تعالی «فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَیَکُونُ مِنْکُمْ مَرْضَى»
برخی سؤال می‌کنند که برای رفع پریشانی و اضطراب چه کاری می‌توان، انجام داد؟ برای اینکه در حوادثی، چون گرفتاری‌ها و بیماری‌ها که در حال حاضر دنیا با آن درگیر است، نترسیم، چه کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال نظر شما را به آیاتی از قرآن کریم جلب می‌کنم که همیشه راهگشا است و به بهترین راه‌ها هدایت می‌کند «إِنَّ هذَا الْقُرْآنَ یَهْدِی لِلَّتِی هِیَ أَقْوَمُ».

به عقیده او اولین راهکار توجه به مسائل معنوی و اتکای به خداوند متعال است، یاد خدا را بیشتر در زندگی خود داشته باشیم. در سوره رعد، آیه ۲۸ آمده است: «الَّذِینَ آمَنُوا وَ تَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِکْرِ اللَّهِ أَلا بِذِکْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ» با یاد خدا، دل آرامش پیدا می‌کند.

تنظیم ساعات خواب نوزاد با راهکارهای فوق العاده

حکیمی می‌گوید: «یا ذکر «لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ إِلَّا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ» که هیچ قدرتی را تصور نکنید الا اینکه آن قدرت از ناحیه خداوند است. ذکر استغفار اگر به صورت دائمی باشد، روحیه ما را آرامش می‌بخشد، در سوره نوح، آیات ۱۰ تا ۱۲ از زبان نوح نبی (ع) می‌خوانیم «فَقُلْتُ اسْتَغْفِرُوا رَبَّکُمْ إِنَّهُ کانَ غَفَّاراً» به قوم خود گفتم از خداوند طلب مغفرت کنید، به دلیل اینکه «یُرْسِلِ السَّماءَ عَلَیْکُمْ مِدْراراً» این استغفار برکاتی دارد و خداوند به برکت استغفار شما، باران را نازل می‌کند «وَ یُمْدِدْکُمْ بِأَمْوالٍ وَ بَنِینَ» خداوند شما را مدد می‌کند، تنها نمی‌گذارد و نعمت‌های پیوسته به شما می‌فرستد «وَ یَجْعَلْ لَکُمْ جَنَّاتٍ وَ یَجْعَلْ لَکُمْ أَنْهاراً».»

دعای حاجت روایی - دعای رفع دلشوره

مدرس و مدیر مؤسسه کریمه آل رسول (س) معتقد است راهکار دوم، انس با قرآن است. قرآن در سوره مزمل، آیه ۲۰ می‌فرماید هر مقداری که برایتان مقدور است، قرآن بخوانید «فَاقْرَءُوا مَا تَیَسَّرَ مِنَ الْقُرْآنِ» خداوند می‌داند شما بیمار هستید، اما نباید انس‌تان را با قرآن قطع کنید؛ چراکه شفا به دست خداوند است. حضرت ابراهیم (ع) در سوره شعرا آیه ۸۰ فرموده است «وَ إِذا مَرِضْتُ فَهُوَ یَشْفِینِ» اگر مریض شوم، شفا به دست خداوند است، کما اینکه مرگ و حیات نیز به دست اوست «وَ الَّذِی یُمِیتُنِی ثُمَّ یُحْیِینِ».

راهکار سوم، او دعا و تضرع است. به گفته حکیمی، «وَ قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونِی أَسْتَجِبْ لَکُمْ» خداوند هم اشاره کرده است که دعا از شما و اجابت از ما اگر این چنین شد با ذکر و یاد خدا و انس با قرآن و قرائت دعا‌ها و زیاراتی، چون عاشورا، حدیث کسا و صحیفه سجادیه به ویژه دعای هفتم آن به آرامش خواهیم رسید.

هم چنین با خواندن دعا‌های دیگر مفاتیح الجنان همچون دعای کمیل، دعای ندبه، دعای مکارم الاخلاق، مناجات شعبانیه، زیارت عاشورا، زیارت جامعه کبیر می‌توان از نگرانی‌ها و اضطراب‌ ها دور شد. خواندن قرآن موجب رفع دلشوره و کسب آرامش می‌شود. سوره‌هایی نظیر احقاف هر جمعه، مداومت بر سوره‌های ق، عصر و هم چنین آیت الکرسی نیز در آرامش شما بی تاثیر نخواهند بود.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۳ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

24 دی 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *