افتتاح حساب ترکیه
پاک کردن نجاست از روی سرامیک

پاک کردن نجاست از روی سرامیک به نظر کار سختیه. نظر اسلام برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک بسیار ساده ست. حتما این مطلب رو بخونید تا از شر وسواس های الکی برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک و پارکت خلاص بشید.

نحوه پاک کردن نجاست از روی سرامیک و پارکت

پاک کردن نجاست از روی سرامیک و پارکت کار سختی نیست و به کمی حوصله و زمان نیاز دارد. از نظر اسلام تمیز کردن سرامیک و پاک کردن نجاست ادرار سگ و گربه از روی اجسام و اشیا یکی از ساده‌ترین احکام است و هیچ سخت گیری در این مورد صورت نگرفته است.

دستی در حال دستمال کردن سرامیک - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

تمیز کردن سرامیک ادرار سگ و گربه از روی اشیا و وسایل قابل حمل و نقل آسان است و با کمترین امکان قابل انجام می‌باشد. حالا فرض کنید وسایل دیگری مانند موکت چسبیده به زمین یا سرامیک و پارکت خانه شما نجس شود. حالا چگونه ادرار سگ و گربه را از روی سرامیک پاک کنیم؟

مراحل پاک کردن نجاست از روی سرامیک

تمیز کردن نجاست از روی وسایلی که قابل جابجایی هستند مانند مبلمان و فرش، اغلب کار سختی نیست. شستن این وسایل را می‌توان به قالیشویی سپرد اما اگر وسیله روی زمین ثابت شده باشد برای پاک کردن نجاست از روی آن هنگام نظافت چه کاری باید انجام دهیم؟

فرقی نمی‌کند خودتان قصد انجام این کار را داشته باشید یا بخواهید از یک نظافتچی ماهر کمک بگیرید. در هر حال باید فردی که قصد پاک کردن سرامیک و پارکت نجس را دارد به روش درست انجام کار آگاه باشد.

برای تمیز کردن نجاست از زمین و سرامیک و وسایلی که قابل جابجایی نیستند باید ابتدا جرم نجاست و عین نجاست را از بین ببریم.

برای آبکشی موکت چسبیده به زمین یا سرامیک و وسایلی که قابل حمل نیستند باید در وهله اول جرم نجاست و عین نجاست را از بین ببریم.

به یاد داشته باشید بعد از پاک کردن نجاست باید روتین نظافت هفتگی داشته باشید.

مراحل تمیز کردن سرامیک در نظافت هفتگی  بدین ترتیب است:

ابتدا سرامیک ها را جارو کنید، جارو کردن باعث می‌شود گرد و غبار، خاک و سایر خرده‌های آشغال از روی سرامیک‌های کف برداشته شود.

زن در حال تی کشیدن آشپزخانه - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

سپس سرامیک ها را با دستمال یا تی‌های پارچه‌ای پاک کنید. نیازی به استفاده از مواد شوینده نیست. با این کار کاشی‌های سرامیکی شما درخشان‌تر می شوند.
با یک پارچه خشک بلافاصله آن را خشک کنید تا گردو غبارهای جدید روی مناطق مرطوب ننشیند و همچنین از خود در برابر لغزش محافظت کنید.
هر چیزی که روی زمین می‌ریزد، را فورا پاک کنید؛ حتی آب.

این دعا شما رو جذاب و پیش همه عزیز می کنه | دعا برای جذاب و عزیز شدن فوری

تمیز کردن تی کار آسانی است ولی این کار به ظاهر شاده هم فنون خاص خود را دارد.

برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک و پارکت چه کارهایی انجام دهیم؟

برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک آیت الله مکارم شیرازی در مرحله اول باید عین نجاست را با دستمال یا پارچه از روی سطح تمیز کنیم. پس از این مرحله برای رفع نجاست از سطح سرامیک یا پارکت به دو طریق می‌توانید نقطه نجس را آبکشی کنید.

محل را با شلنگ آب بشویید و پس از آن، محل شسته شده را پاک کنید.
محل نجاست را با آب قلیل بشویید و آب جدا شده از محل نجاست را با ابر یا پارچه جمع کنید.
بنا بر نظر مراجع تقلید تمیز کردن نجاست از روی زمین‌هایی با پوشش آجر فرش یا سنگ فرش که آب به راحتی در آن‌ها فرو نمی‌رود با آب قلیل کافی است. اما مقدار آب باید به اندازه‌ای باشد که جاری شود و جذب سطوح نشود.

اگر آبی که روی سطح ریخته‌اید از جایی به بیرون نفوذ نکند و در نقطه‌ای جمع شود باید آب جمع شده را با اسفنج یا پارچه تمیز کنید. بعد از تمیز کردن آب جمع شده از زمین، اگر دوباره در همان نقطه آبی ریخته شود زمین به طور کامل پاک می‌شود.

دستمال و اسپری کشیدن سرامیک - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

اگر تشک تخت شما نجس شده است و نیاز به راهنمایی برای تطهیر آن دارید پیشنهاد می‌کنیم مقاله بهترین روش برای شستن تشک تخت نجس را مطالعه کنید و روش درست این کار را یاد بگیرید.

پاک کردن پارکت از ادرار سگ و گربه

همانطور که می‌دانید جدا کردن قطعات کفپوش پارکت کار سختی است و به راحتی انجام نمی‌شود. بنابراین برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک باید حوصله به خرج دهید و زمان بگذارید. برای تمیز کردن کفپوش از نجاست باید از آب قلیل استفاده کنید.

بهترین روش برای پاک کردن پارکت از نجاست ادرار سگ و گربه این است که محل نجس شده را با آب قلیل بشویید. طوری که آب ریخته شده در نقطه نجاست جمع شود. گاهی این کار به پارکت آسیب می‌زند و اگر جنس پارکت مرغوب نباشد باعث پوسیدگی آن خواهد شد.

تمیز کردن سرامیک دستشویی و حمام از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا سرامیک ها به علت اینکه همیشه در معرض خیس شدن قرار دارند، زرد و لکه می شوند.

دستمال کردن پارکت - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

در مرحله بعد باید با استفاده از پارچه یا اسفنج تمیز، آب جمع شده را تمیز کنید. یادتان باشد برای تمیز شدن کامل نجاست ادرار سگ و گربه از محل باید دو بار با آب شستشو دهید. در نتیجه برای کامل شدن شستشو، محل را با آب دو مرتبه بشویید.

روش صحیح شستن لباس نجس در لباسشویی ؛ اینطوری با خیال راحت نجاست رو از بین می برید

در مرحله آخر باید روی سطح مورد نظر آب بریزید و با پارچه تمیز دیگری محل مورد نظر را آبکشی و خشک کنید. آب جمع شده در این مرحله، پاک نیست و باید احتیاط کنید روی جاهای دیگر ترشح نکند.

خود دستمال را باید بشویید تا تمیز شود و اگر زیادی خیس شد آن را آبکشی کنید و دوباره سطح را دستمال بکشید. اگر لازم است دوباره آب بریزید این کار را انجام دهید و مقدار آب باقیمانده را جمع کنید. بعد از این پروسه، محل مورد نظر پاک شده و هیچ مشکل شرعی ندارد.

شما می‌توانید برای انجام امور نظافتی منزل از نظافتچیان آچاره کمک بگیرید. برای مشاهده قیمت خدمات نظافت منزل آچاره کافی است سری به این سایت بزنید و با جستجوی خدمات نظافت منزل از قیمت نظافت منزل توسط نظافتچی خانم و آقا مطلع شوید.

ترمیم درز کاشی یکی از کارهایی است که معمولا خانه ها مخصوصا خانه های قدیمی به آن نیاز دارند. شادمگ چندین روش ساده برای ترمیم درز دیوار و بندکشی به شما آموزش می دهد تا ضمن جلوگیری از نفوذ آب به داخل بنا ؛ نمای زشت بین کاشی ها ار بین بود.

پاک کردن ادرار سگ و گربه از روی فرش

پاک کردن لکه های جدید

اگر لکه ادرار جدید است و هنوز می توانید خیسی را احساس کنید تا جایی که می‌توانید آن را با دستمال حوله ای جمع کنید.

سعی کنید با وارد کردن فشار به فرش تا جایی که می‌توانید ادرار را خالی کنید.

حالا باید نقطه مورد نظر را به خوبی آبکشی کنید.

نباید اجازه بدهید آب در فرش باقی بماند.

استفاده از کمی صابون مایع رقیق شده با آب یا محلول آب و سرکه می‌تواند به از بین رفتن بو کمک کند.

ادرار سگ - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

پاک کردن لکه های قدیمی

اگر لکه ادرار خشک شده است ابتدا آن را با آب مرطوب کنید و با وکیوم تمام آب را بیرون بکشید.

هرگز از موادی مثل آمونیاک که بوهای قوی دارند استفاده نکنید.

می توانید پس از آبکشی وقتی هنوز فرش کمی نم دارد مقداری جوش شیرین روی محل بریزید و سپس آن را با جاروبرقی تمیز کنید.

اگر فرش شما با استفاده از مخلوط آب و سرکه و جوش شیرین و آب هنوز هم به خوبی تمیز نشده است بهتر است برای جلوگیری از خراب شدن رنگ و طرح آن تمیز کردن فرش را به یک متخصص بسپارید.

احکام مربوط به پاک کردن نجاست از روی سرامیک

برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک یا پارکت نجس باید پس از پاک و تمیز کردن نجاست از محل نجس با دستمال کاغذی یا پارچه ای یا ابر؛ به دو طریق میتوانید سرامیک را آب کشید تا تطهیر شود.
1) با شلنگ که متصل به آب کر است شستشو دهید و پس از شستن، محل پاک میشود.
2) با آب قلیل شستشو دهید و آب جدا شده از محل نجس را با پارچه یا چیزی جمع کنید. و این کار را مجددا برای بار دوم تکرار کنید محل پاک می شود.

نگران کثیف کاری شیرینی پزی نباش ؛ تمیز کردن سینی فر با ما ؛ همینقدر آسون و بی دردسر

تی کشیدن کف دستشویی - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

آیت الله خامنه ای

برای شستن جای نجس از کف اتاق بعد از برطرف کردن عین نجس کافی است که مقداری آب روی جای نجس ریخته شود همین که آب به جای نجس رسید و از آن جا رد شود محل نجس پاک می شود. ولی باید آب را با پارچه و مانند آن جمع کنند و دوباره آب ریخته و جمع کنند. بنابراین مثلا جای یک قطره خون را بعد از پاک کردن خون می توان با یک استکان آب شست و فورا آب را جمع کرد. در این صورت هم جای نجس شسته می شود و هم تخریبی ایجاد نمی شود. البته اگر چیزی با ادرار نجس شده باشد با آب قلیل دوبار باید شسته شود.(1. آیت الله خامنه ای، اجوبه الاستفتائات، سوال 98.)

آیت الله مکارم شیرازی

در صورتی که آب متصل به کر روی آن بریزید چنانچه بعد از برطرف شدن عین ادرار آب متصل به کر به همه جایی که نجس شده است برسد، پاک می شود و نیاز به جمع کردن غساله آب هم نمی باشد.
اگر با آّب قلیل آب بکشید یک مرتبه آب بریزید آب آن را خارج کنید و یک مرتبه دیگر آّب بریزید که آب ان از سالن خارج شود پاک می شود.
اگر سالن راه خارج شدن آب نداشته باشد یک مرتبه آب بریزید که به تمام جای نجس برسد و آب آن را با وسیله اى مثل پارچه و امثال آن، یا وسیله مکنده دیگرى جمع کنید و بنابر احتیاط دوباره آب قلیل روى آن بریزید و به صورت سابق جمع کنید، پاک مى شود.(1. آیت الله مکارم، توضیح المسائل، مسأله 195و197)

آیت الله سیستانی

«زمین سنگ فرش و آجر فرش و زمین سختی که آب در آن فرو نمی رود اگر نجس شود با آب قلیل، پاک می گردد ولی باید به قدری آب روی آن بریزند که جاری شود و اگر آبی که روی آن ریخته اند از سوراخی بیرون نرود و در جایی جمع شود برای پاک شدن آنجا؛ باید آب جمع شده را با پارچه یا ظرفی بیرون آورند».
بنابراین پس از برداشتن آبها از زمین، چنانچه بار دیگر آب ریخته شود زمین پاک میشود.

جارو کردن سرامیک - پاک کردن نجاست از روی سرامیک

سخن آخر

برای پاک کردن نجاست از روی سرامیک و پارکت باید در مرحله نخست عین نجاست را از بین ببریم. سپس برای تمیز کردن پارکت و سرامیک از نجاست باید از آب قلیل استفاده کنید. سپس آب جمع شده را با اسفنج یا دستمال تمیز کنید و محل را خشک نمایید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

21 تیر 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

2 دیدگاه

 • همتا:

  سلام وقتتون بخیر
  ینی اگر وقتی داریم اب قلیل رو روی محل نجاست میریزیم آبی بپاشه جایی نجسه؟ و برای حل این مورد باید چکار کرد؟

  پاسخ
  • سیده سمانه جلیلی:

   برای توضیحات بیشتر به اهل فن و فقه رجوع کنید

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *