تمیز کردن سرامیک

تمیز کردن سرامیک اگرچه کار ساده ای به نظر می آید؛ اما اگر به درستی تمیز نشود آثار لک روی آن باقی می ماند. در این مقاله از شادمگ به شما یاد می دهیم چگونه کاشی سرامیک تان را برق بیاندازید.

تمیز کردن سرامیک و نگه‌داری از آن

پاک کردن لکه های سرامیک - تمیز کردن سرامیک

قبل از هر چیزی بهتر است بدانید چه سرامیکی باید انتخاب کنید. سرامیک مات یا براق؟ کدام یک لکه ها را بیشتر نشان می دهند؟

۱. مرتب سرامیک را جارو کنید

حداقل هفته‌ای یک‌بار با استفاده از جارو و خاک‌انداز یا با جاروبرقی زمین را جارو کنید. با این‌کار گردوغبار، کثیفی و سایر آلودگی‌ها و خُرده‌ریزها از روی سرامیک برداشته می‌شود.

۲. از زیرپایی استفاده کنید

اگر می‌خواهید سرامیک‌های داخلِ راهرو را تمیز نگه دارید می‌توانید یک پادری پشت در منزل قرار دهید. همچنین می‌توانید یک قالیچه یا پادری را داخل خانه قرار دهید و از خانواده و اقوام بخواهید که کفش‌هایشان را بیرون از خانه دربیاورند و اگر پاهایشان به هر دلیلی کثیف بود، ابتدا آن را تمیز کنند و بعد وارد شوند.

 • استفاده از پادری، به‌خصوص در روزهای بارانی و برفی بسیار مهم است.

۳. هرهفته زمین را تی بکشید

حدلااقل هفته‌ای یک‌بار بعد از اینکه زمین را جارو کردید، آن را تی بکشید. نیازی نیست که از شوینده استفاده کنید (هرچند این کار هم بد نیست). تی کشیدن سبب می‌شود سرامیک درخشان و تازه به‌نظر بیاید.

 • بعد از تی کشیدن، بلافاصله زمین را خشک کنید. این کار مانع از سُر خوردن شما می‌شود و از نِشستن غبار روی زمینِ مرطوب جلوگیری می‌کند.
 • اگر می‌خواهید از شوینده استفاده کنید نوع غیرسمی آن را انتخاب کنید.

پاک کردن سرامیک با سرکه - تمیز کردن سرامیک

۴. اگر چیزی روی سرامیک ریخت بلافاصله آن قسمت را تمیز کنید

اگر چیزی روی زمین بریزد، بعد از مدتی تمیز کردن آن سخت‌تر می‌شود. بنابراین بلافاصله آن‌ را تمیز کنید. می‌توانید برای لکه‌های بزرگ از تی و برای لکه‌های کوچک از دستمال استفاده کنید.

بعد از همه کارها تمیز کردن تی را فراموش نکنید. این کار به ظاهر ساده فنون خاص خود را دارد.

۵. تمیز کردن درز سرامیک را فراموش نکنید

درون درزهای بین سرامیک‌ها دوغاب وجود دارد که با گذشت زمان رنگش تغییر می‌کند و نمای نازیبایی به آن می‌دهد. برای تمیز کردن این نواحی مقدار مساویِ جوش شیرین و آب را با هم مخلوط کنید و درزها را با این خمیر بپوشانید. اجازه دهید خمیر برای چند ساعت (یا حتی برای تمام شب) روی درز باقی بماند. با مسواک زدن یا یک قلم مویِ سفت با قدرت این درزها را تمیز کنید و با اسفنجی که در آب ولرم خیس کرده‌اید، خمیر را پاک کنید.

 • برای تمیزیِ بیشترِ سرامیک می‌توانید مقداری سرکه را روی خمیر اسپری کنید.
 • تعداد دفعات تمیز کردن درزها به خودتان بستگی دارد. می‌توانید با فاصله‌های منظم این کار را انجام دهید یا فقط زمان‌هایی که دوغاب تغییر رنگ می‌دهد آن را تمیز کنید. هر چقدر بیشتر از یک محیط استفاده کنید، نیاز به تمیزی بیشتری دارد. اگر بچه یا حیوان خانگی دارید یا اگر با کفش روی سرامیک راه می‌روید، باید درزها را در فاصله‌های زمانی کوتاه‌تری تمیز کنید.

۶. کمتر از مواد ساینده استفاده کنید

تمیز کردن سرامیک را با آب شروع کنید. قبل از اینکه تمام سرامیک و بخش‌هایی را که به‌چشم می‌آيد با محلول‌های شوینده بشویید، ابتدا بخش کوچکی از سرامیک را با محلول موردنظر تمیز کنید. با این کار مطمئن می‌شوید که محلول شوینده سبب رنگ‌پریدگی یا آسیب‌های دیگر به سرامیک نمی‌شود. از مصرف محلول‌های خورنده یا کِرِم‌های حاوی مواد زِبر مانند سیلیکات خودداری کنید.

لکه زدایی سرامیک - تمیز کردن سرامیک

پاک کردن لکه های کهنه و سخت از روی سرامیک

تی کشیدن زمین با سرکه

برای تمیز کردن سرامیک با سرکه، نصف فنجان (۱۱۷ میلی‌لیتر) سرکه سفید را با ۳/۷ لیتر آب گرم مخلوط کنید. با استفاده از تی محلول را به محل موردنظر بزنید و آن را تمیز کنید.

 • اگر سرکه ندارید می‌توانید از الکل استفاده کنید.
پاک كردن دوده از ديوار و سقف با ساده ترین روش ؛ اینطوری به جنگ دوده شومینه و شوفاژ برید

تمیز کردن مبل با سرکه هم از تکنیک های از بین لکه های سرسخت مبل می باشد که حتما باید امتحان کنید.

شُستن لکه

اگر نتوانستید با تی کشیدن لکه را ازبین ببرید، می‌توانید آب گرم را در مقدار مساوی پودر شوینده مخلوط کنید. پودر شوینده طوری طراحی شده که به شما کمک می‌کند تا سطوح سختی مثل سرامیک را تمیز کنید. دستمال را به محلول آغشته کنید و به‌مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی لکه قرار دهید. سپس دستمال را بردارید و با استفاده از یک بُرس نرم سرامیک را تمیز کنید. درنهایت با یک دستمال مرطوب آن ناحیه را بشویید.

 • درصورتی‌که لکه همچنان باقی ماند می‌توانید این کار را چندبار تکرار کنید تا لکه کاملا پاک شود.

استفاده از بخارشور

برای تمیز کردن سرامیک و ازبین بردن لکه‌های سخت می‌توانید از بخارشور استفاده کنید. بخارشور مانند جاروبرقی عمل می‌کند. ابتدا مخزن آب را پُر کنید و سپس دستگاه را روشن کنید و آن را روی جاهایی که می‌خواهید تمیز شود بکِشید.

 • می‌توانید بخارشور را از فروشگاه‌های تعمیر لوازم‌ خانگی قرض بگیرید.

شستن سرامیک - تمیز کردن سرامیک

استفاده از اسیدهیدروکلریک رقیق برای تمیز کردن سرامیک

اسید‌هیدروکلریک اسیدی معدنی با خاصیت خورندگی است. اسیدهیدروکلریک را با آب با نسبت یک به پنج مخلوط کنید. به‌عنوان مثال، یک قاشق غذاخوری اسید را در پنج قاشق غذاخوری آب حل کنید. محلول را روی محل موردنظر روی سرامیک بریزید. سرامیک را با یک بُرس نرم یا مسواک قدیمی به‌شدت بسابید. سپس با یک حوله‌ی خیس سرامیک را پاک کنید.

 • در نهایت، با استفاده از یک حوله یا دستمال تمیز سرامیک را خشک کنید.
 • در زمان استفاده از اسیدهیدروکلریک از ماسک و دست‌کِش ضخیم استفاده کنید و مراقب باشید که اسید روی صورت‌تان نپاشد.

سفید کننده درز سرامیک

برای سفید کردن درز بین سرامیک ها به خمیری از جوش شیرین و آب نیاز دارید. با استفاده از یک برس زبر یا مسواک قدیمی، خمیر به دست آمده را روی فاصله میان سرامیک ها بکشید تا آن را لایه برداری کند. سپس کف را با آب گرم بشویید و صبر کنید تا در هوا خشک شود.

برای لکه های سرسخت تر، می توانید از محلول سه چهارم سفیدکننده و یک چهارم آب استفاده نمایید. به یاد داشته باشید که این محلول هم باید با آب گرم شسته شود. همچنین ماندن سفیدکننده روی سرامیک و کاشی می تواند باعث آسیب دیدن آن شود.

درز های سرامیک سرویس بهداشتی زودتر از سرامیک های دیگر لکه می شوند، بنابراین زود به زود باید تمیز شوند.

نحوه تمیز کردن دوغاب کاشی

کف سرامیک و کاشی شما تنها به اندازه دوغابی که آن را کنار هم نگه داشته است، ظاهر خوبی خواهد داشت. بهترین روش برای تمیز کردن دوغاب کاشی به شرح زیر است:

 1. طبق دستورالعمل روی بطری، یک سطل آب را با سفیدکننده اکسیژن پودر شده ترکیب کنید. این نوع سفیدکننده غیر سمی و ضد رنگ است.
 2. این محلول را با بطری به خطوط دوغاب اسپری کرده و یا با یک برس زبر روی آن بکشید. در صورتی که دوغاب کاشی ها بیش از حد کثیف باشد، بهتر است از هر دو این روش ها استفاده کنید.
 3. حدودا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا این محلول روی خطوط دوغاب کاشی باقی بماند. هر چه زمان بیشتری بگذرد، نتیجه به دست آمده نیز بهتر خواهد بود.
 4. پس از گذشت مدت زمان لازم، از یک برس نایلونی سفت و یا مسواک قدیمی برای تمیز کردن خطوط بین کاشی ها استفاده کنید. هر بار بخش کوچکی از خطوط را ساییده و آب های کثیف اطراف آن را با یک حوله خیس تمیز کنید.
 5. پس از تمیز شدن تمام خطوط بین کاشی ها، زمین را با آب تازه شستشو دهید. در پایان، می توانید از یک پارچه تمیز کمک گرفته و کفپوش را خشک کنید.
 6. پس از تکمیل کار و خشک شدن کف، می توانید از تمیزکننده دوغاب برای تمیز ماندن کفپوش استفاده کنید.

سفید کردن درز سرامیک - تمیز کردن سرامیک

تمیز کردن انواع لکه از روی سرامیک

 پاک کردن سرامیک از لکه‌های قهوه ، چای و یا آب میوه

آن را با مایع ظرفشویی و آب گرم بشویید. سپس رنگ باقی مانده را با یک محلول درست شده از ۱۰ میلی لیتر (۲/۳ قاشق  غذاخوری) سفید کننده و یک قوطی (یک لیتر) آب یا با پراکسید هیدروژن از روی سرامیک تمیز کنید.

ضد آب کردن کفش ، بوت و کتونی برای زمستان در خانه

پاک کردن لکه های خون

می‌توانید از سفید کننده (وایتکس) یا آب اکسیژنه استفاده کنید. لکه های خون را می‌توان با یک پارچه یا اسفنج و محلول سفید کننده و آب از بین ببرید.

به عنوان مثال، مخلوطی از ۱۰ میلی لیتر (۲/۳ قاشق غذاخوری) سفید کننده و نصف لیتر (نیم قوطی) آب مخلوط کنید. اسفنج یا پارچه را در محلول بزنید و روی لکه های رنگی بچرخانید تا زمانی که از بین بروند.

تمیز کردن لکه‌های آدامس، قیر و یا شمع

می‌توانید از یخ استفاده کنید. مکعب‌های یخی را در یک کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید. کیسه را روی لکه‌های چسبناک سرامیک قرار دهید پس از پنج تا ده دقیقه، قوام یا استحکام لکه را بررسی کنید. آدامس باید یخ زده باشد تا جایی که امکان دارد آن را بخراشید و رنگ باقی مانده آن را از روی سرامیک پاک کنید.

ازبین بردن لکه‌ی چربی

برای پاک کردن لکه روغن و چربی، می‌توانید دستمالی را به نوشابه آغشته کنید و به‌صورت دورانی روی لکه بکشید و آن را پاک کنید.

 • اگر نوشابه ندارید می‌توانید از شوینده‌هایی که ساییدگی ایجاد نمی‌کند استفاده کنید.

پاک کردن لکه های جوهر از روی سرامیک

باید از سفید کننده استفاده کنید. یک پارچه تمیز را با سفید کننده خیس کنید. پارچه را روی لکه قرار دهید. تا وقتی که لکه ناپدید شود هر  یک دقیقه یا بیشتر آن را چک کنید. پارچه خیس را بیش از حد بر روی کاشی یا سرامیک قرار ندهید.

ترفندهای پاک کردن چربی هود را از دست ندهید.

از بین بردن لکه سرامیک - تمیز کردن سرامیک

جلوگیری از رشد قارچ و کپک

می‌توانید با استفاده از محلول حاوی ۱۰ میلی‌لیتر سفیدکننده در نیم لیتر آب سرامیک خود را تمیز کنید و مانع از رشد قارچ و کپک بر روی سرامیک شوید.

تمیز کردن لکه لاک از روی سرامیک

لکه‌های کوچک لاک را می‌توانید با با استفاده از لاک‌پاک‌کن ازبین ببرید. درصورتی‌که لکه باقی ماند، می‌توانید از محلول سفیدکننده و آب به نسبت ۱ به ۹۹ استفاده کنید. پارچه‌ای را به محلول آغشته کنید و با استفاده از آن، لکه را پاک کنید. همچنین می‌توانید برای این‌کار از پِراُکسید هیدروژن هم استفاده کنید.

 • برای تهیه محلول سفیدکننده و آب می‌توانید ۱۰ میلی‌لیتر (۲ قاشق‌ غذاخوری) سفیدکننده و یک لیتر آب را با هم مخلوط کنید.

ازبین بردن لکه‌های رنگ

برای ازبین بردن لکه‌های رنگی می‌توانید از رنگ‌بَر استفاده کنید. قبل‌ از اینکه لکه‌های رنگی را از روی سرامیک پاک کنید، آن را تی بکشید و اجازه دهید تا خشک شود. با توجه به دستورات کارخانه از رنگ‌بَر استفاده کنید. با استفاده از قلم‌مو رنگ‌بَر را روی لکه بزنید. بعد از حدود ۳۰ دقیقه می‌توانید با حوله لکه را پاک کنید.

 • برای جلوگیری از استنشاق گازهای سمیِ موجود در رنگ‌بَر پنجره‌ها را باز بگذارید.

ازبین بردن سس

چند قاشق‌ غذاخوری آمونیاک را در مقدار مساوی آب حل کنید. دستمالی را به محلول آغشته کنید. با حرکات رفت‌و‌برگشتی لکه‌ی یُد را از روی سرامیک پاک کنید.

پاک کردن سیمان از روی کاشی

وجود لکه های سیمان روی کاشی از جمله مشکلاتی است که افراد در خانه های نوساز و یا تازه بازسازی شده با آن رو به رو می شوند. برای رفع این مشکل و پاک کردن سیمان از روی کاشی، تنها کافی است که با استفاده از یک اسفنج، مقداری سرکه روی لکه بریزید. یک الی دو ساعت صبر کنید تا سرکه روی سیمان باقی بماند. طی این مدت لکه را چک کنید تا در صورت بخار شدن سرکه، مجددا کمی سرکه روی آن بریزید. پس از گذشت مدت زمان لازم، خواهید دید که سیمان کمی شل شده است. حال می توانید از یک اسکاچ، کاردک یا حتی فرچه کمک بگیرید تا با کشیدن آن روی سیمان، لکه از بین برود.

به یاد داشته باشید که این روش برای لکه های کوچک و نازک قابل استفاده می باشد. بدیهی است که هر چه مقدار سیمان باقی مانده روی کاشی بیشتر باشد، به سرکه و زمان بیشتری نیاز خواهید داشت.

تی کشیدن کف زمین - تمیز کردن سرامیک

چگونه خراش های سطح سرامیک را از بین ببریم ؟

وجود خط‌وخش روی سرامیک، ظاهری نامطلوب ایجاد می‌کند و باعث می‌شود که سرامیک‌ها کهنه به‌نظر برسند. یکی از راه های تمیز کردن سرامیک از خط‌وخش‌ها، استفاده از خمیردندان است که می‌تواند به‌راحتی خطوط سطحی را بپوشاند.

نگران کثیف کاری شیرینی پزی نباش ؛ تمیز کردن سینی فر با ما ؛ همینقدر آسون و بی دردسر

خمیر جوش شیرین یکی دیگر از راه های تمیز کردن سرامیک و از بین بردن خراش‌های روی سطح آن‌هاست. برای این کار باید ابتدا ۲ قاشق غذاخوری سر پر از جوش شیرین را با آب داغ مخلوط کنید تا خمیری یکدست حاصل شود. این خمیر را روی سرامیک بمالید و پس از چند ساعت با یک دستمال خشک تمیز کنید.

کف پوش های درخشان چوبی

اگر بخواهید کف های چوبی خود را زیبا و براق نگه دارید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که از پدهای چسبی برای همه ی مبلمان (صندلی ها، میزها، تخت ها و …) استفاده کنید. با استفاده از این پدها، هنگامی که شما مبلمان را حرکت می دهید، این برپسب ها هستند که از ایجاد خراش روی کف پوش ها جلوگیری می کند.

کف پوش های چوبی نیاز به پولیش شدن در طی زمان های مختلف دارند، زیرا چوب به مرور، تیره و کدر می شود. هنگام تمیز کردن این دسته کف پوش ها، نباید از آب زیاد و یا تمیز کننده ها استفاده کنیم، زیرا رطوبت می تواند به چوب آسیب برساند بنابراین، از این مواد زیاد استفاده نکنید.

مواد لازم برای پاک کردن کف پوش های براق چوبی

 • آب (3 لیتر)
 • سطل آب
 • سرکه (10 میلی لیتر)
 • آب لیمو (5 میلی لیتر)
 • روغن زیتون (30 میلی لیتر) اختیاری
 • جارو (ما توصیه می کنیم که از جاروبرقی استفاده کنید).

دستورالعمل برای تمیز کردن کف پوش های درخشان چوبی

 1. اول، تمام گرد و غبار را از کف پاک کنید. به منظور انجام این کار، بهترین کار استفاده از جارو برقی است؛ با این حال، شما می توانید بین جارو دستی یا برقی، یکی را انتخاب کنید.
 2. 3 لیتر آب و سرکه را داخل سطل بریزید و با هم مخلوط کنید.
 3. آب لیمو و روغن زیتون را به سطل اضافه کنید.
 4. طی کف شوی را در سطل بگذارید تا کامل خیس شود، مطمئن شوید که کاملا خیس شده است.
 5. بعد، فشار دهید تا آب اضافی خارج شود.
 6. با محلولی که درست کرده اید، کفپوش ها را تمیز کنید و بعد خشک کنید.

کاشی شور - تمیز کردن سرامیک

تمیز کردن کف از جنس کاشی های چینی براق

کاشی های کف چینی براق به طور طبیعی درخشش دارند بنابراین، وسواسی بر زیاد تمیز کردن آنها نداشته باشید. برای حفظ آنها در شرایطی عالی، سعی کنید ترفندهای ما را برای کاشی های چینی استفاده کنید:

مواد لازم برای پاک کردن کاشی های چینی براق

 • سطل
 • آب پاک (3 لیتر)
 • گردگیر
 • جارو دستی یا برقی
 • مواد شوینده یا مایع صابون مایع (3 میلی لیتر)

دستورالعمل تمیز کردن کاشی های چینی براق

 1. هر گرد یا کثیفی را با جارو دستی یا برقی پاک کنید.
 2. آب و مواد شوینده را در سطل باهم مخلوط کنید.
 3. اجازه دهید تا تمام صابون به طور کامل حل شود.
 4. طی کف شو را در سطل قرار دهید تا کامل خیس شود و بعد آب اضافی اش را بگیرید.
 5. کل کف را با طی کف شوی بشورید و اجازه دهید تا خشک شود.
 6. هر زمان که نیاز بود، تکرار کنید.

کفپوش های سیمانی

در اصل، کفپوش سیمان فقط دارای کاربردهای صنعتی هستند با این حال، این روزها، آنها در دکور خانه ها نیز میتوانند بسیار زیبا باشند. هرچند این کف پوش ها کاملا درخشان نیستند، اما شما هنوز هم می توانید مراقبت ویژه ای برای آنها داشته باشید. مراقب باشید از مواد و وسایل زبر و اسیدی روی کف سیمانی استفاده نکنید. فقط با استفاده از آب و صابون، شما می توانید کف را کاملا زیبا کنید.

مواد لازم تمیز کردن کفپوش های سیمانی

 • جارو
 • گردگیر
 • آب تمیز
 • سطل
 • صابون

دستورالعمل تمیز کردن کفپوش های سیمانی

 1. تمام گرد و غبار را با جارو پاک کنید.
 2. آب و صابون را در سطل بریزید و باهم مخلوط کنید.
 3. طی کف شو یا پارچه بزرگی را در داخل سطل بگذارید و آب اضافی اش را بگیرید. کل کف را با طی کف شو یا پارچه خیس بشورید.
 4. اجازه دهید تا خشک شوند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: شادی همتی

آخرین بروز رسانی

1 خرداد 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *