افتتاح حساب ترکیه

از بین بردن رد پایه مبل روی فرش بعد از تماس طولانی مبل با فرش یک چالش محسوب می شود. با چند ترفند ساده و کابردی که در شادمگ یادتان داده ایم می توانید رد پایه مبل روی فرش را از بین ببرید.

برای از بین بردن رد پایه مبل روی فرش چه کنیم ؟

فرش از اجزای اصلی دکوراسیون داخلی هر ایرانی است. این کالای ارزشمند معمولا در وسط فضا قرار گرفته و باقی وسایل دور آن چیده می‌شوند. گاهی به علت کمبود فضا ناچار می‌شویم بخشی از وسایل را روی فرش بچینیم و این گونه روی فرش فشار می‌آید. این فشار بر روی بافت فرش ممکن است باقی مانده و ظاهر آن را تحت تاثیر قرار دهد. مهم است بدانیم که جنس فرش ما چیست تا بتوانیم اقدامات اصلاحی لازم را برای رفع کوبیدگی فرش خود انجام دهیم.

رد پایه مبل - از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

زمانی که مبل را برای مدت طولانی از روی فرش جا‌به‌جا نکنیم، ممکن است با کوبیدگی فرش مواجه شویم. در این حالت تار و پود فرش بخاطر سنگینی مبل روی آن به شکل کوبیده ظاهر می‎شود. اولین و آسان‌ترین راه برای محافظ فرش از پایه مبل، قرار ندادن پایه مبل روی فرش و یا جابه‌جا کردن دائمی آن است. اما قطعا به مرور زمان از جا‌به‌جایی دائمی مبلمان خسته خواهیم شد؛ ضمن اینکه جابه‌جایی مداوم مبلمان بخاطر وزن زیاد آن‌ها صحیح نیست. در ادامه برخی راهکارهای مفید عملی را به شما ارائه می‌کنیم.

بسیاری از خانواده‌ها همیشه به دنبال راه‌هایی برای رفع کوبیدگی فرش هستند. قرار گرفتن مبلمان روی فرش‌‌ها به مرور زمان باعث می‌شود جای پای مبل روی فرش شما باقی بماند و موجب آسیب به فرش و از بین رفتن یکدستی آن شود. برای رفع این مشکل قبل از هر چیز باید علت کوبیدگی فرشمان را بدانیم تا بر اساس آن بهترین راه حل را اتخاذ کنیم.

روش های جلوگیری از رد پایه مبل روی فرش

۱- جابه‌جا کردن وسایل سنگین و مبلمان از روی فرش هرچند وقت یک‌ بار

درصورتی‌که پایه‌های مبلمان شما، بر روی فرش قرار گرفته‌ است، بهتر است هرچند وقت یک‌ بار پایه‌های مبلمان را جابه‌جا کنید، تا به‌ صورت مداوم، فشار بر روی فرش نباشد و از ایجاد فرو رفتگی بر روی فرش جلوگیری شود.

ترمز فرش - از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

۲- استفاده از ترمز فرش برای از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

یکی از عواملی که باعث ایجاد کوبیدگی بر روی فرش می‌شود، لیز خوردن فرش می‌باشد. برای جلوگیری از لیز خوردن فرش می‌توانید از ترمز فرش استفاده کنید، ترمز فرش از لیز خوردن فرش جلوگیری می‌کند، همچنین با خاصیت ارتجاعی که دارد، از ایجاد فشار زیاد بر روی مبلمان جلوگیری می‌کند و باعث می‌شود فرش کمتر دچار کوبیدگی شود.

تميز كردن پنجره دوجداره با این ترفند خیلی راحته !

۳- استفاده از ضربه‌ گیر

یکی از وسایلی که باعث می‌شود فشار زیادی بر فرش وارد نشود، ضربه‌ گیر می‌باشد، اکثر این ضربه‌ گیرها از جنس پلاستیک می‌باشد و با خاصیت ارتجاعی که دارد مانع از فشار زیاد بر روی فرش می‌شود و از ایجاد کوبیدگی روی فرش جلوگیری می‌کند.

۴- استفاده از موکت

موکت تاثیر زیادی بر جلوگیری از کوبیدگی روی فرش دارد، در ادامه در مورد این مطلب توضیح خواهیم داد.

۵- استفاده از دستگاه بخارشور برای از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

زمانی‌که فرش منزل را جارو می‌زنید، بادقت به فرش نگاه کنید، چنانچه کوچک‌ترین اثری از فرورفتگی بر روی فرش مشاهده کردید، بلافاصله از دستگاه بخار شور استفاده کرده و این اثر را سریعاً از بین ببرید تا میزان آن زیادتر نشود.

خشک کردن فرش - از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

6- استفاده از مقوا برای از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

یکی دیگر از راه هایی که با استفاده از آن می توان از فشاره وارده بر فرش جلوگیری کرد، استفاده از چند لایه مقوا می باشد. برای این کار باید مقوا را متناسب با پایه مبل با قیچی بچینید.

سپس چند لایه از آن را زیر پایه مبل قرار دهید تا از فشار مستقیم پایه مبل بر روی فرش جلوگیری کند. می توانید از مقواهای جعبه کفش نیز استفاده کنید.

7- از مقداری مایع شوینده استفاده کنید

برای رفع کوبیدگی فرش با پایه مبل می‌توانید مقداری مایع شوینده لباس را با آب ترکیب کنید و در یک شیشه اسپری‌دار بریزید. سپس مقداری از این مایع را روی محل فرورفته فرش اسپری کنید. سپس با یک برس یا دستمال نرم پرزهای فرش را حرکت دهید تا به حالت نرمال برگردند. بعد از اتمام کار می‌توانید با یک پارچه مرطوب محل مورد نظر را پاک و در ادامه آن را خشک کنید.

8- مقداری اسفنج زیر پایه مبل قرار دهید

برای این که پایه مبل فشار کمتری به فرش وارد کند، می‌توانید زیر پایه‌های مبل یک تکه اسفنج نرم یا ابر قرار دهید. در این روش باید اسفنج را به اندازه پایه مبل برش دهید و سپس تکه‌های اسفنج را زیر پایه‌های مبل بگذارید تا فشار پایه مبل روی فرش کاهش پیدا کند.

کوبیدگی فرش - از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

رفع کوبیدگی فرش با الیاف مصنوعی

با اینکه راه‌های مختلفی برای از بین بردن کوبیدگی فرش وجود دارد. اما قبل‌ از استفاده از این راهکارها، باید نسبت به برخی از الیاف بکار برده شده در فرش آگاهی داشته باشید تا بتوانید بهترین راهکار را برای رفع کوبیدگی فرش استفاده نمایید و باعث آسیب بیشتر به فرش نشود.

یکی از راهکارها برای از بین بردن کوبیدگی فرش با الیاف مصنوعی استفاده از یخ می‌باشد. برای استفاده از این راهکار به شیوه زیر عمل می‌شود.

۱- قبل‌از استفاده از یخ برای فرش، حتما آن را بر روی قسمتی از فرش تست کنید، تا متوجه شوید که استفاده از یخ باعث رنگ پس دادن فرش نمی‌شود و چنانچه اثری از رنگ بر روی فرش مشخص نشد، می‌توانید از این راهکار استفاده کنید.

۲- درصورتی‌که کف منزل شما پارکت می‌باشد، برای جلوگیری از نفوذ آب به کف منزل، حتما از پارچه ضخیم در زیر فرش استفاده کنید، تا مانع از نفوذ آب شود.

زیور آلات نقره رو اینطوری تمیز کنید ؛ مثل ماه درخشان میشن

۳- مقداری یخ بر روی محل کوبیدگی فرش قرار دهید و اجازه دهید چند ساعت بر روی آن باقی بماند تا الیاف فرش به حالت اولیه باز گردد.

۴- بعد از چند ساعت، آب اضافی فرش را کاملاً با حوله ضخیم جمع کرده، می‌توانید از یک برس کمک بگیرید و الیاف فرش را به جهت‌های مختلف حرکت دهید تا سریع‌ تر به حالت اولیه باز گردد.

۵- بعد از جمع کردن آب اضافی اجازه دهید، فرش خودبه‌خود خشک شود. خواهید دید بعد از انجام این روش هیچ اثری از فرورفتگی بر روی فرش باقی نمی‌ماند. اما باید احتیاط کنید، رطوبت در فرش باقی نماند و باعث ایجاد پوسیدگی فرش و همچنین بوی نامطبوع در فرش نشود.

رد پایه مبل روی موکت - از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

رفع کوبیدگی فرش با الیاف طبیعی

ممکن است الیاف به کار برده در فرش، از نوع طبیعی باشند و این الیاف از جنس پشم یا پنبه باشد. برای از بین بردن کوبیدگی فرش با این الیاف، می‌توان از راهکارهای مختلفی استفاده کرد این راهکارها عبارت‌اند از:

۱- استفاده از دستگاه بخارشور

استفاده از دستگاه بخارشوی برای از بین بردن کوبیدگی فرش تاثیر زیادی دارد.

۲- استفاده از اتو بخار

یکی از روش‌های از بین بردن کوبیدگی فرش، استفاده از اتو بخار می‌باشد. برای اینکار می‌توانید اتو بخار را در بالاترین درجه بخار قرار دهید و آن را درفاصله ده سانتی‌متری از محل کوبیدگی فرش قرار دهید، بخارهای ایجاد شده در اتو بخار، باعث می‌شود این الیاف مرطوب شوند و با گرمایی که از این بخارها حاصل می‌شود، به حالت اولیه بازگردند.
می‌توانید در این راهکار از برس‌های نرم نیز کمک بگیرید و الیاف فرش را به جهت‌های مختلف حرکت دهید تا سریع‌ تر به حالت اولیه بازگردند.

چنانچه میزان فرورفتگی فرش زیاد باشد، می‌توانید حوله مرطوبی، روی کوبیدگی فرش قرار دهید، و اتو بخار را بر روی حوله بکشید و این کار را آن‌قدر تکرار کنید تا الیاف به حالت اولیه بازگردد و کوبیدگی فرش از بین برود.

۳- استفاده از اسپری آب

در این روش بهتر است یک حوله، زیر فرش قرار داده شود و به محل کوبیدگی، آب اسپری شود به میزانی که آن قسمت فرش خیس شود و با استفاده از برس، الیاف فرش را جابه‌جا کنید تا به حالت اولیه بازگردد. آب اضافی از فرش را توسط حوله تمیز خشک کنید. می‌توانید برای خشک کردن فرش از سشوار کمک بگیرید و با درجه‌ حرارت متوسط فرش را به‌آرامی خشک کنید.

از بین بردن رد پایه مبل روی فرش با یخ

رفع کوبیدگی فرش با پایه مبل به وسیله بخارشور

یکی از راهکارهای از بین بردن کوبیدگی فرش، استفاده از دستگاه بخارشور می‌باشد. برای استفاده از دستگاه بخارشو ابتدا محل پایه مبل را تمیز کرده سپس، دستگاه بخارشور را به‌ آرامی بر روی کوبیدگی فرش بکشید و چند لحظه به آن زمان دهید و بعد از چند لحظه، محل موردنظر را با استفاده از برس به جهات مختلف حرکت دهید.
استفاده از این راهکار تأثیر بسیاری در از بین بردن کوبیدگی فرش دارد، زیرا بخار دستگاه باعث می‌شود الیاف زودتر از حالت خوابیده به حالت اولیه بازگردد.

از بین بردن کوبیدگی فرش با مبل به وسیله موکت

زمانی‌که کف منزل سرامیک باشد، باعث می‌شود، فشار مبل بر روی فرش بیشتر باشد و در مدت‌زمان کمتری فرش دچار کوبیدگی شود.
چنانچه از موکت برای زیر فرش استفاده شود، خاصیت ارتجاعی موکت، باعث می‌شود فشار وارده از طرف پایه مبل، بر روی فرش کمتر شود و از ایجاد کوبیدگی برروی فرش جلوگیری شود،  همچنین موکت از لیز خوردن فرش جلوگیری می‌کند و مانع از کوبیدگی فرش می‌شود.

20 ایده ی جذاب تزیین انار برای مدرسه که بچه ها عاشقشن

زیر پایه مبل چی بزاریم ؟

همانطور که اشاره کردیم ضربه گیرها و زیر پایه ای ها انواع مختلفی دارند و هرکدام بسته به نوع خود به نحوی از آسیب دیدن الیاف فرش و موکت و همچنین پایه مبل جلوگیری می کنند. همچنین ترمز پایه مبل باعث می شود موقع جابجایی هیچگونه سر و صدایی ایجاد نشود و به کفپوش خانه هم آسیبی نرسد. با استفاده از زیرپایه یا ضربه گیر مبل می توانید از ورود هرگونه آسیب به الیاف فرش جلوگیری کنید و زیبایی و سلامت و قوام فرش را برای مدت طولانی حفظ کنید.
بنابراین استفاده از این وسیله نه تنها برای فرش شما مفید است بلکه مزایای دیگری هم دارد. در این قسمت می توانیم به مهم ترین مزایای ضربه گیر یا زیرپایه ای مبل به طور فهرست وار اشاره کنیم:

  • از ایجاد هرگونه سر و صدایی موقع جابجایی جلوگیری می کند.
  • از آسیب دیدن کف پوش منزل جلوگیری می کند.
  • از آسیب دیدن تار و پود فرش یا موکت جلوگیری می کند.
  • از صدمه دیدن پایه مبل جلوگیری می کند.

رد پایه مبل روی موکت - از بین بردن رد پایه مبل روی فرش

آیا می توانیم در خانه زیر پایه مبلی بسازیم ؟

اگر به هر دلیلی به ضربه گیر مبل دسترسی نداشتید شما می توانید خودتان اقدام به ساخت نوعی زیر پایه ای مبل کنید و به جلوگیری از کوبیدگی فرش کمک کنید. ساخت این وسیله کار نسبتا آسانی است و شما می توانید با استفاده از چند ابزار برای خودتان زیر پایه ای بسازید.
برای این کار نیاز به قیچی، چسب، پارچه نمدی و تکه های موکت دارید. شما باید پارچه ای را که برای ساخت ضربه گیر انتخاب کرده اید به شکل سطح مقطع پایه مبل دربیاورید. مثلا اگر سطح مقطع پایه گرد است زیر پایه ای خود را به صورت گرد ببرید و اگر مربع است به صورت مربع.
نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که زیر پایه ای باید دقیقا به اندازه پایه باشد و از آن بیرون نزند. چون در صورت بیرون زدن، جلوه ناخوشایندی ایجاد می کند. بعد از اینکه کار بریدن زیر پایه ای تمام شد، آن را با استفاده از چسب به زیر پایه مبل بچسبانید و صبر کنید تا خوب خشک شود و بچسبد. به این طریق به آسانی یک ضربه گیر پایه مبل ساخته اید و مانع از آسیب دیدن فرش شده اید. برخی از لاستیک زیر پایه صندلی میگذارند تا به عنوان ضربه گیر مبل عمل کند.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: shadi hemati

آخرین بروز رسانی

13 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

shadi hemati

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *