افتتاح حساب ترکیه
نحوه تعویض فیلتر هود - تعویض فیلتر هود

تعویض فیلتر هود یکی از کارهایی است که باید حداقل یکبار در سال در برنامه کاهای نظافتی آشپزخانه قرار بگیرد. تعویض فیلتر هود کمک بزرگی به افزایش مکش هود خواهد کرد. پس با شادمگ همراه شوید تا روش تعویض فیلتر هود را یاد بگیرید.

تعویض فیلتر هود آشپزخانه

بعد از مدتی استفاده فیلتر هود به شدت آغشته به چربی و آلودگی می‌شود. در این حالت قدرت مکش هود پایین آمده و به راحتی متوجه ایراد در هود می‌شوید. اگر به موقع برای تمیز کردن فیلتر هود آشپزخانه با تعویض آن اقدام نکنید با فشاری که روی موتور وارد می‌شود، ممکن است هود خراب شده و مجبور خواهید شد هزینه بیشتری برای تعمیر و سرویس هود بپردازید.

هود زیبا - تعویض فیلتر هود

چه زمانی باید فیلتر هود را تعویض کنیم ؟

تمیز کردن فیلتر هود که یکی از چالش های اصلی در تمیز کردن آشپزخانه است اگر به صورت مرتب صورت گیرد زمان تعویض آن را می توانید به تعویق بیندازید. اصولا در دفترچه راهنمای هود نوشته شده در چه بازه‌های زمانی هود نیاز به تعویض فیلتر یا شستشوی فیلتر دارد. پس در زمانی که در دفترچه راهنما ذکر شده حتما فیلتر را چک کنید.

اما بسته به استفاده شما ممکن است فیلتر هود در مدت کوتاهتری خراب یا کثیف شود. پس اگر حس کردید قدرت مکش هود کمتر شده یا هود ایرادی پیدا کرده اول از هرچیزی فیلترها را چک کنید.

چرا تمیزکردن فیلتر هود آشپزخانه مهم است ؟

به سه دلیل:

۱. تمیز کردن چربی هود: چربی‌های حاصل از پخت‌وپز، گردوخاک و ذرات ریز غذا که در حال پخته‌شدن هستند، همه‌و‌همه در دام فیلتر هود آشپزخانه می‌افتند. اگر فیلتر هود تمیز نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟ مسلماً تمام این ذرات در داخل هود و محیط اطراف هود جمع می‌شوند. شما در چنین محیطی راغب به آشپزی هستید؟

شستن فیلتر هود - تعویض فیلتر هود

۲. شاید به چشم غیرمسلح قابل دیدن نباشند، اما ذرات ریز شیمیایی و آلاینده‌های مضر، به‌صورت ناخواسته وارد محیط منزل شما می‌شوند. اگر فیلتر هود آشپزخانه تمیز نباشد، این ذرات در هوا می‌ماند و بی‌شک روی سلامتی اعضای خانواده تأثیر زیادی می‌گذارد. پس بهتر است محیط خانه را همیشه امن و سلامت نگه دارید.

۳. هر غذایی بوی مخصوص به خودش را دارد. فیلترهای تمیز باعث می‌شوند بوی غذاها از بین برود. حالا اگر فیلتر هود آشپزخانه آلوده باشد چه اتفاقی خواهد افتاد؟ فقط کافی ا‌ست به ترکیب بوی ماهی سرخ‌شده، قرمه‌سبزی، آبگوشت و مرغ آب‌پز فکر کنید!

راهکارهای خلاقانه برای از بین بردن رسوب و شوره از کولر آبی

معرفی انواع فیلتر هود

هودها می‌توانند انواع مختلفی از فیلتر داشته باشند. بسته به نوع فیلتر هود نحوه تعویض یا شستشوی فیلتر متفاوت خواهد بود. در ادامه انواع فیلتر هود را بررسی می‌کنیم.

فیلتر الیافی

این نوع فیلتر زیاد در صنعت استفاده نمی‌شود و برای هود خیلی عالی نیست. با این حال از این نوع فیلتر بیشتر در هودهای زیرکابینتی استفاده می‌شود.

فیلتر ذغالی

برخی از هودها دارای فیلترهای ذغالی هستند. اصولا فیلترهای ذغالی در کنار فیلتر آلومینیومی نصب شده و تکمیل کننده آن هستند. این فیلتر ذغالی دائمی و قابل شستشو نیست و پس از مدتی باید با یک فیلتر جدید جایگزین شود.

فیلتر ذغالی هوایی که بو و چربی دارد را مکیده و پس از فیلتر آن هوا را دوباره به محیط باز می‌گرداند.

فیلتر آلومینیومی

فیلترهای آلومینیومی صفحه‌هایی مشبک از جنس آلومینیوم هستند که بسته به نیاز از یک تا ۳ لایه تشکیل شده و در ورودی هود قرار می‌گیرند. این هودها قابل شستشو و استفاده دوباره هستند مگر اینکه دچار خرابی شوند.

فیلتر آلومینیومی - تعویض فیلتر هود

آموزش تعویض فیلتر هود

حالا که با انواع فیلتر هود آشنا شدید نوبت به آن می‌رسد با روش تعویض آنها نیز آشنا شوید پس با ما همراه باشید.

تعویض فیلتر الیافی

در خرید فیلتر توجه کنید که هرچقدر وزن فیلتر الیافی بشتر بوده و استحکام آن طوری باشد که فیلتر نه خیلی سفت و نه خیلی شل باشد بهتر است. سعی کنید بهترین جنس الیاف را انتخاب کنید و تراکم مرکز بیشتر از اطراف فیلتر باشد.

توری‌ها دو قفل دارند. هر دو را همزمان به سمت داخل بکشید تا باز شوند. سپس توری ها را به سمت پایین بکشید و از بدنه جدا کنید.

حالا میله نگهدارنده را خارج کرده، فیلترهای کهنه را با فیلتر جدید جایگزین کنید. سپس توری مشبک را جا بیندازید. کار تعویض فیلتر تمام است.

هود - تعویض فیلتر هود

تعویض فیلتر ذغالی

فیلترهای زغالی عمر زیادی ندارند. این فیلترها باید حداقل هر ۱ سال عوض شوند ولی بهتر است هر ۳ ماه یکبار بررسی شوند. اگر فیلترهای ذغالی را دیر تعویض کنید راندمان هود پایین آمده و حتی ممکن است هود دچار خرابی شود.

ابتدا باید نوع مناسب فیلتر ذغالی هود خود را پیدا کنید. این فیلترها در انواع دایره‌ای و مربعی موجود هستند. نصب فیلتر ذغالی کار بسیاری آسانی است و فقط باید فیلتر را در جای مناسب خود در خروجی هود قرار دهید. تنها نکته این است که به عایق بندی درست جهت جلوگیری از نشت هوا از خروجی توجه کنید.

ایده های خلاقانه برای نظم دادن به کش مو ، گل سر و کلیپس

روش تعویض فیلتر هود - تعویض فیلتر هود

تعویض فیلتر آلومینیومی

فیلتر آلومینیومی رایجترین نوع فیلتری است که در هود استفاده می‌شود. اصولا این هود نیاز به تعویض ندارد و با شستشو مانند روز اول کار می‌کنند. با این حال برخی اوقات این فیلتر خراب شده و نیاز به تعویض دارد اما چگونه باید فیلتر آلومینیومی را تعویض کرد؟

ابتدا باید فیلتر را جدا کنید اصولا با با فشار دادن یک حلقه فلزی یا قفل‌هایی که روی توری مشبک وجود دارد و فشار دادن آنها به داخل می‌توانید میله نگهدارنده فیلتر را با کشیدن به سمت پایین از بدنه خارج کنید. سپس فیلترهای جدیدی که خریده‌اید را جایگزین کنید و میله را در جای خود نصب کنید.

باید از قبل فیلتر مناسب هود خود را تهیه کرده باشید. پس با تحقیق یا راهنمایی از فروشنده یک فیلتر مناسب بخرید. یا بعد از جداسازی فیلتر به بازار رفته و فیلترهایی مشابه فیلتر هود خود خریداری کنید.

در آوردن هود - تعویض فیلتر هود

شتشوی فیلتر آلومینیومی

الف- استفاده از آب داغ، جوش شیرین و مایع ظرفشویی:

1- ابتدا فیلتر کثیف را مطابق روش اشاره شده در بالا از هود آشپزخانه جدا می کنیم.

2- سینک ظرفشویی یا یک ظرف با حجم کافی را به اندازه 4/3 حجم آن از آب داغ پر می کنیم.باید دقت داشت که دمای آب به اندازه کافی بالا باشد(آب جوش).

3- 1/4 فنجان جوش شیرین و 15 میلی لیتر مایع ظرفشویی را داخل سینک یا ظرف آب ریخته و با آب جوش به خوبی مخلوط می کنیم. همچنین می توان برای افزایش قدرت پاک کنندگی 1/4 فنجان سرکه نیز به مخلوط اضافه کرد.

4- فیلتر کثیف را به مدت 10 دقیقه داخل محلول آماده شده قرار می دهیم. باید دقت داشت که تمامی قسمت های فیلتر کاملا در محلول قرار بگیرند.

5- فیلتر داخل محلول را با یک برس پاک می کنیم. باید به این نکته دقت داشت که برس ساینده نباشد تا به فیلتر آسیبی نرسد.

6- فیلتر را زیر آب روان می شوییم و با یک پارچه تمیز آن را خشک می کنیم.

7- سپس فیلتر را در جای مخصوص خود در هود قرار می دهیم. باید دقت داشت فیلتر کاملا خشک باشد.

آموزش نماز حاجت فوری و مجرب برای حاجت گرفتن صد در صدی

هود پر قدرت - تعویض فیلتر هود

ب- استفاده از آمونیاک:

1- آمونیاک را در یک کیسه پلاستیکی قابل انعطاف ریخته و فیلتر را داخل آن قرار می دهیم به طوری که آمونیاک کل قسمت های فیلتر کثیف را پوشش دهد.

2- فیلتر را به مدت 8 ساعت یا بیشتر داخل محلول آمونیاک رها می کنیم تا تمام چربی ها پاک شوند. در این روش نیازی به برس کشیدن بر روی فیلترها نیست و فقط کافی است فیلتر را داخل محلول رها کنیم.

3- فیلتر را از کیسه پلاستیکی خارج می کنیم و آن را زیر آب داغ روان می شوییم و سپس آن را بر روی یک پارچه یا سطح تمیز می گذاریم تا خشک شود.

پ- استفاده از شوینده های ماشین ظرفشویی:

1- ابتدا فیلتر را از هود آشپزخانه خارج کرده و سپس آن را با آب گرم روان خیس می کنیم. آب گرم باعث می شود شوینده ماشین ظرفشویی بهتر عمل کند. باید مطمئن شویم که فیلتر کاملا توسط آب گرم خیس شده است.

2- فیلتر کثیف را در ظرف مناسب قرار داده و بر روی آن شوینده ماشین ظرفشویی را پخش می کنیم به طوری که همه قسمت های آن را در بر بگیرد. باید دقت داشت که در این روش حتما از شوینده ماشین ظرفشویی استفاده شود نه مایع ظرفشویی که در سینک استفاده می شود. همچنین ظرف مورد استفاده برای شست و شو از فیلتر بزرگتر باشد تا از به هم ریختگی جلوگیری شود.

3- از یک مسواک برای پخش کردن مواد شوینده در تمام قسمت های فیلتر استفاده کنید.

4- اجازه می دهیم شوینده ماشین ظرفشویی به مدت 20 دقیقه بر روی فیلتر کثیف و روغنی قرار بگیرد تا به طور کامل چربی ها از بین بروند.

نصب فیلتر هود - تعویض فیلتر هود

5- فیلتر هود را با آب گرم روان پر فشار می شوییم و مطمئن می شویم هیج ذره ای بر روی فیلتر و داخل محفظه های آن قرار نگرفته باشد و سپس آن را بر روی یه پارچه تمیز قرار می دهیم تا خشک شود.

6- اگر فیلتر تمیز نشده بود و ذرات چربی همچنان بر روی آن قرار داشت دوباره این فرآیند را تکرار می کنیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

29 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *