تعویض تیغه برف پاک کن

تعویض تیغه برف پاک کن کار سختی نیست. نیاز نیست برای تعویض تیغه برف پاک کن سراغ متخصص بروید.  با اهنمایی شادمگ خودتان متخصص خواهید شدو براحتی اینکار را انجام خواهید داد.

تعویض تیغه برف پاک کن ماشین

برف پاک کن ماشین ، قطعه ای است که برای روزهای بارانی و برفی بسیار واجب می باشد ، به علاوه در دید راننده به جلو بسیار تاثیر گذار است.

تیغه برف پاک کن (Windscreen Wiper) یکی از قطعات مهم خودروست که باعث می شود در شرایط بارانی و برفی، با پاک کردن آب ها و کثیفی ها، دید راننده بهبود پیدا کند. اگر زمانی که باران می بارد و شما برف پاک کن خود را روشن می کنید هنوز هم در دیدن شیشه جلو خود مشکل دارید، می بایستی عوض کردن تیغه برف پاک کن را در دستور کار خود قرار دهید. فرسودگی برف پاک کن یک مشکل ایمنی است که می تواند منجر به تصادف شود، به همین دلیل “عوض کردن تیغه برف پاک کن” اهمیت بالایی دارد.

تعویض تیغه برف پاک کن

خودروها از برف پاک های مختلفی استفاده می کنند و به همین دلیل ما اینجا هستیم تا شما را برای تعویض تیغه برف پاک کن راهنمایی کنیم. به همین منظور در ادامه به نحوه تعویض ۳ نوع تیغه برف پاک کن شیشه جلو پرداخته‌ایم.

زمان تعویض تیغه برف پاک کن

ساده ترین راه برای اینکه بفهمید آیا لازم است تیغه برف پاک کن را عوض کنید یا نه این است که به عملکرد آن دقت کنید. اگر هنگام عمل کردن برف پاک کن هنوز هم رگه هایی از آب بر روی شیشه دیده می شود و یا اگر صدای تیغه برف پاک کن صدای جیر جیر است و به آرامی روی شیشه نمی چرخد، به این معنیست که نیاز به تعویض تیغه برف پاک کن دارید.

علاوه بر این، بعد از گذر زمان معمولاً لاستیک برف پاک کن دچار فرسودگی و ترک خوردگی می شود که باید در این مواقع تیغه برف پاک کن را تعویض کنید. به طور خلاصه اگر برف پاک های ماشین شما دیگر کار خود را به درستی انجام نمی دهند و در میان بارش باران و برف برای دیدن خیابان و جاده مشکل دارید، آن ها را می بایستی عوض کنید.

از بین بردن خط و خش عینک با 6 ترفند ساده ی خانگی

تعویض تیغه برف پاک کن

لوام مورد نیاز تعویض برف پاک کن ماشین

هدف ما تعویض تیغه های برف پاک کن آسیب دیده یا فرسوده است ، برای این کار به موارد زیر نیاز داریم :

  • دو تیغه برف پاک کن کاملا نو
  • الکل
  • حداقل دو پارچه تمیز
  • شیشه پاک کن و آب

روش تعویض تیغه برف پاک کن معمولی

دفترچه راهنمای ماشین خود را برای اندازه های مناسب تیغه برف پاک کن بررسی کنید:

تیغه های برف پاک کن معمولی دارای یک قلاب J شکل در انتهای تیغه برف پاک کن هستند و رایج ترین نوع تیغه می باشند. دفترچه راهنمای ماشین خود را بررسی کنید و اندازه تیغه برف پاک کن را یادداشت کنید. توجه داشته باشید که برف پاک کن سمت راننده و سرنشین دارای طول های متفاوتی است. حال تیغه های برف پاک کن را به گونه‌ای انتخاب کنید که دقیقاً با اندازه ها مطابقت داشته باشند تا مطمئن شوید مناسب هستند.

تعویض تیغه برف پاک کن

همچنین می توانید از یک متر برای یافتن طول هر برف پاک کن از یک سر تیغه تا انتهای دیگر استفاده کنید.

 تیغه برف پاک کن را از روی شیشه جلوی خود بردارید:

به سادگی روی بازوی برف پاک کن که درست در زیر تیغه قرار دارد را نگه دارید و به آرامی آن را به سمت بالا بکشید و از شیشه دور کنید. بازو را بلند کنید تا عمود بر شیشه جلوی ماشین شما باشد و آن را در موقعیت خود محکم کنید تا سقوط نکند. همچنین می توانید یک حوله را روی شیشه جلوی خود قرار دهید. به این ترتیب، اگر تیغه برف پاک کن سقوط کند به شیشه آسیبی نمی رساند یا ترک نمی خورد.

تعویض تیغه برف پاک کن

 در صورت وجود زبانه برف پاک کن، آنرا فشار دهید:

یک زبانه یا گیره کوچک روی تیغه برف پاک کن در جایی که به بازو متصل می شود، وجود دارد. اگر تیغه برف پاک کن شما این زبانه را دارد، از انگشت یا پیچ گوشتی استفاده کنید و زبانه را فشار دهید تا برف پاک کن بتواند آزادانه در اطراف حرکت کند.

البته لازم به ذکر است برخی از تیغه های برف پاک کن این زبانه یا گیره را ندارند و به سادگی در قلاب بازو قرار می گیرند.

تعویض تیغه برف پاک کن

 تیغه را مستقیماً به سمت شیشه جلو بکشید تا آن را جدا کنید:

تیغه را طوری قرار دهید که موازی با بازوی برف پاک کن باشد. با یک دست تیغه را بگیرید و با دست دیگر بازو برف پاک کن را نگه دارید. سپس، فقط تیغه را به سمت پایین بکشید تا از قلاب خارج شود. پس از خارج شدن، تیغه قدیمی را دور بریزید.

تمیز کردن ریش تراش با روش های ساده ؛ کار مهمی که نباید پشت گوش بندازید

لازم به توضیح است هنگامی که می خواهید تیغه برف پاک کن قدیمی را با دست بکشید، ممکن است کمی گیر کند. با یک چکش به انتهای بالای تیغه ضربه بزنید تا شُل شود.

تیغه برف پاک کن جدید را روی قلاب بکشید تا زمانی که در جای خود ثابت شود:

گیره فلزی را در وسط و پشت تیغه پیدا کنید. گیره را بچرخانید تا تقریباً موازی با تیغه باشد. انتهای بازوی برف پاک کن را دور گیره قلاب کنید و تیغه را به سمت بالا فشار دهید و از شیشه جلو دور کنید. وقتی شنیدید که برف پاک کن در جای خود قرار می گیرد (صدای کلیک می دهد)، به آرامی تیغه را روی شیشه جلوی خود پایین بیاورید. پس از اتمام نصب اولین برف پاک کن، تیغه دیگر را نیز عوض کنید.

تعویض تیغه برف پاک کن

تعویض تیغه برف پاک کن ژله‌ای (سیلیکونی)

 تیغه برف پاک کن ماشین خود را اندازه گیری کنید:

همانطور که پیش تر اشاره کردیم، می توانید از یک متر برای یافتن طول تیغه برف پاک کن استفاده کنید و یا اینکه دفترچه راهنمای ماشین خود را مطالعه کنید تا بدانید اندازه تیغه برف پاک کن چیست. به یاد داشته باشید که طول تیغه برف پاک کن راننده با سرنشین متفاوت است.

 تیغه ها را از شیشه جلو بالا ببرید:

بازوی برف پاک کن را در جایی که به تیغه متصل می شود، نگه دارید. به آرامی بازو را به سمت بالا بکشید و از شیشه جلوی خود دور کنید تا عمود بر شیشه شود. بازوهای برف پاک کن دارای فنر هستند و در صورت برخورد محکم با شیشه جلو، می توانند باعث ایجاد آسیب شوند.

 دکمه قفل را فشار دهید تا تیغه برف پاک کن خود را بیروی بیاورید:

به دنبال دکمه قفل در بالا یا کنار بازوی برف پاک کن بگردید. از انگشت یا پیچ گوشتی برای فشار دادن دکمه و رها کردن تیغه برف پاک کن استفاده کنید. سپس، فقط تیغه برف پاک کن را مستقیماً به سمت بالا بکشید و از بازو خارج کنید.

تعویض تیغه برف پاک کن

برف پاک کن جدید را به بازو فشار دهید تا در جای خود قرار بگیرد:

برف پاک کن را طوری قرار دهید که تیغه آن رو به شیشه باشد و آن را به انتهای بازوی برف پاک کن بکشید. هنگامی که صدای کلیک برف پاک کن را شنیدید، به آرامی تیغه را به سمت پایین و روی شیشه بیاورید.

بهترین روش پاک کردن رد چسب مایع و نواری از روی لباس و سطوح

به یاد داشته باشید هر دو تیغه برف پاک کن خود را همزمان تعویض کنید تا به طور ناهموار فرسوده نشوند.

نحوه عوض کردن تیغه برف پاک کن هیبریدی

 اندازه تیغه های برف پاک کن قدیمی را با یک متر اندازه گیری کنید:

طول تیغه را از یک سر تا سر دیگر اندازه بگیرید و آن را یادداشت کنید. حتماً طول هر تیغه برف پاک کن را پیدا کنید زیرا ممکن است اندازه آنها کمی متفاوت باشد. همچنین اندازه های صحیح تیغه های برف پاک کن ماشین شما در دفترچه راهنمای خودرو ذکر شده است که می توانید آن را بیابید.

بازوی برف پاک کن را از روی شیشه جلو بلند کنید:

روی بازوی برف پاک کن، درست بالای جایی که به تیغه متصل می شود را بگیرید. به آرامی بازوی برف پاک کن را به سمت بالا بکشید تا تیغه از شیشه بلند شود و عمود بر شیشه جلو باشد.

 قفل تیغه برف پاک کن را باز کنید تا آن را از پین جدا کنید:

به دنبال یک گیره کوچک پلاستیکی یا فلزی روی تیغه برف پاک کن، درست در جایی که به انتهای بازو متصل می شود بگردید. قفل را بالا بکشید تا قفل آن را از بازوی برف پاک کن باز کنید. سپس، فقط تیغه برف پاک کن را به سمت شیشه جلو بکشید تا آن را از پین جدا کنید.

تعویض تیغه برف پاک کن

نکته: اگر تیغه هیبریدی شما قفل ندارد، برف پاک کن را دور پین بچرخانید تا زمانی که لاستیک از شیشه جلوی شما فاصله بگیرد. سپس، تیغه برف پاک کن شما به سادگی از روی پین می لغزد.

 تیغه برف پاک کن جدید را روی پین فشار دهید و قفل آن را ببندید:

قفل تیغه برف پاک کن جدید خود را باز کنید. برف پاک کن جدید را طوری نگه دارید که تیغه لاستیکی آن رو به شیشه جلوی شما باشد. سپس، فقط سنجاق را از سوراخی که به همان اندازه در کنار چفت تیغه است عبور دهید. برای اتمام کار، ضامن را فشار دهید تا صدای کلیک بدهد که به معنای جا رفتن تیغه است. حالا بازو و تیغه برف پاک کن را به سمت شیشه جلوی خود پایین بیاورید.

تعویض تیغه برف پاک کن

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

15 آبان 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *