افتتاح حساب ترکیه
سوختن برنج در پلوپز

سوختن برنج در پلوپز مشکلی است که هر خانمی ممکن است با آن مواجه شود. پس لازم است با دلایل سوختن برنج در پلوپز آشنا شده و راه حل های آن را بدانید. با شادمگ همراه شوید.

علت سوختن برنج در پلوپز چیست

درست کردن برنج با اینکه کار دشواری نیست ولی قلق خاص خودش را دارد. رعایت نکردن آن قلق، باعث خامی یا شفته شدن و حتی سوختن برنج می‌شود. برخی برای درست کردن برنج از قابلمه استفاده می‌کنند و برخی دیگر از پلوپز برای پخت برنج استفاده می‌کنند. .

سوختن برنج در پلوپز

علت سوختن برنج در پلوپز به چندین مورد بستگی دارد که هم می‌تواند اشتباه شما در تنظیمات درست باشد و هم این‌که ممکن است قطعات پلوپز خراب شده باشد و نیاز به تعمیرات پلوپز داشته باشید. در حالت اول، علت سوختن برنج در پلوپز می‌تواند عدم تنظیم درست زمان پخت از سوی شما باشد که در این حالت طبیعی است که برنج بسوزد.

کافی نبودن آب درون دیگ پلوپز هم می‌توانند یکی از دلایل سوختن برنج در پلوپز باشد. در چنین مواقعی حتما به راهنمای استفاده از پلوپز مراجعه کنید. علت سوختن برنج در پلوپز در حالت دوم می‌تواند به خاطر خرابی تایمر، آسیب دیدن یا سوختن ترموستات و المنت باشد که تشخیص درست آن توسط کارشناسان انجام خواهد گرفت. در هر حال برای جلوگیری از سوختن غذا در پلوپز حتما این مقاله را خوب مطالعه کنید.

سوختن برنج در پلوپز

3 علت سوختن برنج در دستگاه پلوپز 

نقش تایمر در علت سوختن برنج در پلوپز

یک علت سوختن برنج در پلوپز خراب شدن تایمر است. از تایمر مکانیکی برای کنترل پخت برنج استفاده می‌شود. حال ممکن است فنر تسمه‌ای موجود در دستگاه از جای خود دربیاد و یا چرخ دنده‌ها هرز شوند که در دوحالت تایمر بعد از تنظیم شدن به نقطه خاموش نخواهد رسید و المنت همچنان فعال خواهند ماند که در نهایت سبب سوختن برنج می‌شود.

دعای دفع بلا فوری و اثر بخش

سوختن برنج در پلوپز

در یک حالت دیگر ممکن است کلا موتور تایمر سوخته باشد. در چنین مواقعی چنانچه ترموستات قطع شود، ولوم به سمت خاموش شدن نمی‌رود و در نهایت ترموستات به طور مداوم قطع و وصل می‌شود و برنج می‌سوزد. بنابراین خراب شدن و آسیب دیدن تایمر را می‌توان علت سوختن برنج در پلوپز دانست. در هر صورت باید به تعمیر یا تعویض تایمر اقدام کنید.

خراب شدن ترموستات

ترموستات یک قطعه بسیار مهم در پلوپز است بنابراین باید خراب شدن یا آسیب دیدن آن باید جدی گرفته شود و در اسرع وقت نسبت به تعمیر آن اقدام کنید. همان‌طور که در مقاله قبلی توضیح دادیم، تنظیم ترموستات پلوپز بسیار مهم است و عدم تنظیم درست ترموستات حتی روی المنت نیز تاثیر می‌گذارد چراکه عملکرد این دو به یکدیگر وابسته است.

سوختن برنج در پلوپز

در واقع بالا بودن دمای دستگاه باعث چسبیدن و جوش خوردن کنتاکت‌های ترموستات بی‌متالی شود و در نهایت می‌تواند یک علت سوختن برنج باشد.  دیگر اهمیت ندارد که تایمر پلوپز خاموش شود یا خراب باشد.  باید یا اقدام به تعمیر ترموستات کنید و یا ترموستات پلوپز را کلا تعویض کنید.

خراب شدن المنت

المنت نقش مهمی در عملکرد کلی دستگاه دارد و یک علت سوختن برنج  همین المنت است. زمانی که شما دستگاه را به برق وصل می‌کنید المنت شروع به گرم شدن می‌کند و به تدریج برنج شما گرم می‌شود. با بالا رفتن این گرما، آب درون پلوپز جوش می‌آید و کم کم در زمانی که تنظیم کردید، برنج شما آماده می‌شود.

سوختن برنج در پلوپز

حال اگر المنت دچار مشکل شود، چه اتفاقی می‌افتد؟ طبیعی است که برنج یا کلا خام می‌شود و یا می‌سوزد. مشکل المنت ممکن است به خاطر اتصالات درونی پلوپز باشد که در این صورت پلوپز را باز کنید و اتصالات را چک کنید. چنانچه المنت پلوپز به طور کامل سوخته باشد لازم است که برای استفاده مجدد از دستگاه، آن را تعمیر و یا تعویض کنید.

رژیم لاغری با دارچین ؛ 5 روزه وزن قابل توجهی کم کنید

بررسی مشکلات رایج پلوپز

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که در حین استفاده از پلوپز خود،دچار مشکلاتی شوید که موجب کاهش کارایی در دستگاه شما شده باشد.در صورتی که به موقع اقدام به رفع این مشکلات نفرمایید،ممکن است به پلوپز شما آسیب های جبران ناپذیری‌ وارد شود.

مشکلات رایجی که کاربران پلوپز ممکن است با آن مواجه شوند به شرح زیر می‌ باشد:

روشن نشدن پلوپز
پریدن فیوز پس از روشن نمودن پلوپز
برق داشتن بدنه پلوپز
خاموش نشدن تایمر پلوپز و سوختن برنج موجود در آن
سوختن در حین پخت در پلوپز
چسبیدن برنج ته ظرف پلوپز
خاموش بودن لامپ خبر با وجود پختن برنج در پلوپز
نپختن برنج با وجود روشن بودن لامپ پلوپز

سوختن برنج در پلوپز

نتیجه گیری

در این مطلب  یک به یک عواملی که به عنوان دلیل سوختن برنج در پلوپز محسوب می شوند را مورد بررسی قرار دادیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

4 بهمن 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *