افتتاح حساب ترکیه
واکس زدن کفش

واکس زدن کفش یکی از مهمترین روش های مراقبت از کفش است که باید به طور منظم انجام شود. این کار علاوه بر طول عمر کفش باعث زیبایی استایل شما نیز خواهد شد. پس این کار مهم را پشت گوش نندازید. شادمگ روش صحیح واکس زدن کفش به شما آموزش میدهد.

علت واکس زدن کفش‌

تقریبا تمام افراد چه مرد و چه زن تمایل دارند که ظاهری زیبا و آراسته داشته باشند. یکی از عواملی که نقش بسیار مهمی در شیک بودن ظاهر دارد کفش است. کفش‌ها انواع گوناگونی دارند اما به جرعت می‌توان گفت از بین تمام آن‌ها کفش‌های چرمی زیبایی خاص خود را دارند.

انواع واکس - واکس زدن کفش

این نوع کفش استایل شما را چند برابر جذاب‌تر نشان می‌دهد. در نتیجه برای داشتن کفش‌های چرم زیبا و سالمی باید کفش‌های چرم خود را هر چند وقت یک بار واکس بزنید. نکته دیگری که باید در مورد واکس زدن کفش‌های چرم گفت این است که می‌تواند طول عمر کفش را افزایش دهد به علاوه به افزایش نرمی و انعطاف‌پذیری آن کمک کند. به همین دلیل احتمال ایجاد ترک بر روی آن‌ها به میزان زیادی کاهش پیدا می‌کند.

آموزش گام به گام واکس زدن کفش

با یک برس نرم یا دستمال مرطوب، آلودگی ها و گردوغبار را به صورت کامل از کفش پاک کنید. سپس اجازه دهید کفش کاملاً خشک شود.
کفش خود را بردارید و برس یا پارچه ی نرم را به میزان کافی به واکس آغشته کنید. سپس با حرکات چرخشی سرتاسر کفش را با لایه ای از واکس بپوشانید و روی قسمت های پنجه و پاشنه توجه بیشتری داشته باشید.چون این بخش ها بیشتر درمعرض آسیب و آلودگی هستند. سپس بگذارید کفش به مدت حداقل ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بماند تا خشک شود.

پس از خشک شدن واکس، با یک برس مقادیر اضافه و باقیمانده ی واکس را بزدایید. برس کشیدن را تا زمانی ادامه دهید که تنها لایه ی نازکی از واکس روی کفش باقی بماند. برس زدن را با قدرت کافی انجام دهید تا گرمای تولید شده ی آن به جذب واکس اضافی کمک کند و به بهترین نتیجه ی ممکن و درخشش کافی برسید. همچنین می توانید برای نقاط دور از دسترس و شکاف ها، از مسواک یا پنبه استفاده کنید.

یک دستمال نمدار را به مقداری واکس آغشته کنید و با حرکات چرخشی روی کفش، خصوصاًقسمت پنجه ی کفش و پاشنه ها بکشید. این کار ممکن است کمی زمان ببرد، اما صبور باشید. این کار را تا زمانی که کفش به درخشش دلخواهتان برسد، انجام دهید. ها کردن هم به درخشش بیشتر کمک می کند.

پس از انجام این مراحل، اجازه دهید کفش خشک شود. دوباره با یک دستمال خشک تمیز واکس اضافی را بگیرید و اجازه دهید تا ده دقیقه ی دیگر بماند. حال شما دوباره صاحب کفش هایی تازه و درخشان شده اید!

از بین بردن گرد و غبار کفش - واکس زدن کفش

انواع واکس کفش

لازم است بدانید که چه نوع کفشی را می خواهید واکس بزنید. انتخاب برای واکس زدن کفش به جنس آن بستگی دارد. گرچه بیشتر کفش ها قابل واکس زدن هستند، اما مراقب برخی جنس ها مثل جیر باشید. واکس کفش به سه دسته تقسیم می شود:

مایع
کرمی
جامد
معمولاً واکس مایع کارگشا است، اما گاهی واکس های جامد یا کرمی، انتخاب های مناسب تری هستند.

واکس مایع - واکس زدن کفش

واکس پوتین

گرچه می توانید از واکس کفش های معمولی هم برای پوتین استفاده کنید، اما گاهی آنها نیاز به واکس های مخصوصی دارند. پوتین ها در مقایسه با کفش های معمولی، معمولاً از چرم های سخت تری ساخته می شوند. این بدان معنی است که ممکن است یک واکس کفش معمولی برای یک پوتین به میزان کافی قوی و مطلوب نباشد. حین واکس زدن پوتین، توجه خود را بیشتر روی پنجه بگذارید. زیرا بیشترین آسیب به این ناحیه وارد می شود.

پاک کردن آدامس از روی لباس با چند ترفند ساده اما حرفه ای

کرم کفش

کرم کفش اندکی با واکس متفاوت است. کاربرد آن بیشتر در کفش های چرمی نرم است که ممکن است واکس اندکی برای آن ها قوی باشد. نحوه ی استفاده و تاثیر کرم، کاملاً همانند واکس است و به علاوه خاصیت ضدآب هم دارد.

واکس کفش مومی

زنبورها به صورت طبیعی و روزانه از خود موم تراوش می کنند و درواقع از آن برای ساختن کندو استفاده می کنند. یک مزیت واکس مومی، ضدآب بودن آن است. پس اگر در مناطق پرباران زندگی می کنید، گزینه ی مناسبی برای شماست.

حقایقی درباره ی موم

سالیان سال موم از عسل متداول تر بود.
شمع های مومی از شمع های معمولی درخشان تر و بادوام تر هستند.
دمای ذوب موم بالاتر از ۶۵ درجه ی سانتیگراد است.
یک منبع سوخت کاملاً طبیعی است.
یکی از بهترین مواد پرکننده ی دندان در قدیم بوده و باستان شناسان این گونه دندان ها را در کاوش های خود یافته اند.

دانستن نکات خرید کفش برای هر شخصی ضروری است. شادمگ برخی از این اطلاعات را در اختیارتان قرار داده است.

واکس سفید

برای واکس زدن کفش های سفید، به واکس سفید نیاز دارید. متاسفانه تمیزکردن کفش های سفید اندکی به مهارت نیاز دارد و همانطور که می دانید نسبت به کفش های تیره، زودتر کثیف می شوند. همچنین ممکن است در اثر تمیز کردن اشتباه کفش های چرمی سفید، آلودگی بیشتر به بافت کفش نفوذ کند. پس لازم است این کار را درست انجام دهید.

پس از آن که از تمیز بودن کفش هایتان اطمینان یافتید، می توانید واکس زدن را به همان شیوه ی همیشگی انجام دهید.

واکس زدن کفش چرم

بدون شک کفش چرم از ملزومات صنعت مد است و داشتن حداقل یک جفت از آن اجباری است. اما پس از خرید آن لازم است که همانند پوستتان از آن مراقبت کنید. با توجه به گران بودن کفش چرم، اگر به هردلیلی قصد مراقبت های لازم از آن را ندارید، بهتر است پول خود را هدر ندهید و آن را خریداری نکنید. زیرا به راحتی ترک خورده و تکه تکه می شود.

کفش چرم - واکس زدن کفش

با استفاده از پارچه یا برس نرم آغشته به آب صابونی، با حرکات چرخشی روی کفش چرم را تمیز کنید تا لکه های سطحی به راحتی پاک شوند.
اگر لکه ها عمیق تر بوند، از محلول آب و سرکه ی سفید و یک پارچه ی تمیز استفاده کنید. پس از پاک شدن لکه ها، با یک دستمال مرطوب آن را تمیز کنید و بگذارید تا به مدت ۲۰ دقیقه خشک شود. نکته ای که در این مرحله باید درنظر داشته باشید، میزان استفاده از محلول است. اگر از محلول زیادی استفاده کنید، رطوبت به کفش شما نفوذ می کند و موجب ضعیف شدن بافت چرم می شود.
با حرکات چرخشی، کفش خود را واکس بزنید تا زمانی که کل کفش پوشیده شود.
برای کسب بهترین نتیجه، کفش های چرم خود را ماهی یک بار واکس بزنید.
بهتر است از پاشنه کش استفاده کنید تا در طولانی مدت از پوسیده شدن پاشنه ها و خراب شدن چرم جلوگیری کرده باشید.

فرچه کشیدن کفش - واکس زدن کفش

واکس زدن کفش چند مرحله دارد؟

همان طور که می‌دانید کفش، کت یا هر چیز چرمی دیگری نیاز به مراقبت دارند. به همین دلیل باید واکس زده شوند. پس اگر حوصله یا وقت کافی برای مراقبت از محصولات چرمی مانند کفش را ندارید، بهتر است از خرید آن‌ها خودداری کنید. مراقبت از محصولات چرمی از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا در صورت عدم توجه به آن‌ها به سرعت ترک می‌خورند و کیفیت خود را از دست می‌دهند. در ادامه مراحل واکس زدن کفش را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تمیز کردن آکواریوم به ساده ترین و سریع ترین روش

اولین مرحله فراهم کردن شرایط مناسب برای واکس زدن است. همان طور که می‌دانید فرایند واکس زدن بسیار کثیف‌کاری دارد به همین دلیل باید از روزنامه استفاده کنید. به این صورت که ابتدا تعدادی روزنامه پهن کنید سپس کفش‌های خود را بر روی آن‌ها بگذارید و واکس بزنید. به علاوه بهتر است لباس‌های کهنه خود را بپوشید تا در صورت واکسی شدن مشکلی پیش نیاید. برای جلوگیری از واکسی نشدن بند کفش‌ها لازم است آن‌ها را از کفش خارج کنید. به علاوه اگر می‌خواهید بهتر کفش‌ها را واکس بزنید، داخل آن‌ها را با مقوا پر کنید؛ این کار باعث محکم شدن کفش می‌شود و واکس زدن را راحت‌تر می‌کند.

نکته مهم

قبل از انجام واکس ابتدا کفش‌های خود را با یک دستمال نم‌دار پاک کنید تا تمام گرد و خاک آن گرفته شود. بعد از این مرحله بگذارید کفش‌ها کاملا خشک شوند. سپس واکس را به صورت دایره‌ای بر روی کفش بکشید تا کامل جذب کفش شود. نکته‌ای که باید در مورد واکس کفش اشاره کرد این است که قسمت‌های پاشنه و پنجه را به خوبی واکس بزنید چرا که این مناطق بیشتر سایر قسمت‌های کفش کثیف هستند. بعد از آنکه فرایند واکس زدن به اتمام رسید به مدت 20 دقیقه صبر کنید تا کفش‌ها کاملا خشک شوند.

لازم به ذکر است که حتما با یک دستمال واکس‌های اضافی بر روی کفش خود را بگیرید و از چند قطره آب نیز برای درخشندگی محصول کفش خود استفاده کنید. بعد از ریختن چند قطره آب با یک دستمال قطرات را به صورت دورانی روی کفش بکشید. پس از این مرحله بگذارید تا کفش‌ها به طور کامل خشک شوند.

تمیز کردن کفش - واکس زدن کفش

نحوه صحیح واکس زدن کفش چرم

با توجه به اینکه واکس زدن کفش چرم علاوه بر زیبایی آن باعث افزایش طول عمر کفش چرم نیز می‌شود، لازم است شما عزیزان با نحوه واکس زدن کفش چرم آشنا شوید.

نحوه واکس زدن کفش چرم به صورت زیر است:

بندهای کفش را دربیاورید تا بندهای کفش چرم واکسی نشوند.
برای واکس زدن می‌توانید داخل آن را پر از کاغذ کنید تا سطح محکمی را برای واکس زدن ایجاد کند و کار شما راحت‌تر شود.
با استفاده از یک برس گردوغبار و کثیفی را از روی کفش پاک و تمیز کنید. می‌توانید برای تمیز کردن فضاهای ریز روی کفش از برس و آب جوش نیز استفاده نمایید. بعد از این کار سطح کلی کفش را با یک دستمال تمیز کنید.
با یک پارچه تمیز بر روی واکس سنتی بمالید و با حرکت‌های دایره‌ای شکل پارچه آغشته شده به واکس را بروی قسمت‌های مختلف کفش بزنید. سعی کنید تمام قسمت‌های کفش آغشته به واکس شود.
به وسیله یک پارچه نرم و با انجام حرکت‌های طولی شکل (رفت و برگشتی) سعی کنید واکس را روی کفش پخش کنید تا به طور کامل جذب چرم شود. این مرحله را تا جایی انجام دهید که هیچ واکسی بر روی کفش باقی نماند. سپس اجازه دهید به مدت 10 دقیقه واکس چرم خشک شود.
به وسیله انگشت خود در قسمت‌های مختلف کفش چند قطره آب بریزید. البته مقدار قطرات آب باید کم باشد. هدف از این کار براق شدن بیشتر کفش چرم است.
با یک پارچه تمیز قطرات آب را به صورت حرکت‌های دایره‌ای شکل در تمام سطح کفش پخش کنید. بعد از انجام این کار 10 دقیقه بگذارید تا کفش به طور کامل خشک شود.
و در مرحله آخر بندهای کفش را سر جای خود قرار دهید.

واکس از چه موادی تشکیل شده است؟

در گذشته واکس‌هایی که تهیه می‌شدند دارای مواد نفتی بودند به همین دلیل در زمان استفاده از آن‌ها بوی نفت باعث آزار افراد می‌شد. اما امروزه برای ساخت واکس از مواد طبیعی استفاده می‌شود که علاوه بر نداشتن بوی آزاردهنده، طول عمر کفش‌های چرمی را نیز افزایش می‌دهد.

ترفند های جالب و خلاقانه برای ترمیم سوراخ روی لباس | پارگی لباس ها را با نخ و سوزن زیبا کنید

واکسی که برای کفش‌های چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد حالتی کرم مانند دارد و به براق شدن کفش کمک می‎کند. البته باید گفت این نوع واکس در انواع جامد و مایع نیز ساخته می‌شود. همچنین در تمیز شدن کفش و نرمی آن نیز نقش بسیار مهمی دارد.پ

هر چند وقت یک بار باید کفش های خود را واکس بزنید؟

پولیش کفش یک درمان اساسی تری است که باید هر چهار تا شش هفته یکبار انجام شود، بسته به اینکه هر چند وقت یکبار کفش های خود را می پوشید، به عنوان بخشی از نگهداری منظم از کفش. براق شدن کفش نیاز به تلاش بیشتری دارد تا به درخشندگی بالایی دست یابد که بتوانید انعکاس خود را در آن ببینید.

برس واکس روی کفش - واکس زدن کفش

چگونه با آتش کفش‌ها را واکس بزنیم؟

آیا تا به حال کفش‌های خود را با آتش واکس زده‌اید؟ این روش نوعی روش واکس زدن به شمار می‌رود که طی آن شما باید جعبه واکس را برعکس می‌کنید و بر روی واکس آتش ‌می‌گیرید. با این کار واکس آتش می‌گیرد و شروع به ذوب شدن می‌کند.

سپس واکس را به حالت اول برگردانید و در آن را بگذارید تا آتش روی واکس خاموش شود. حالا در آن را باز کنید. اکنون شما با یک ماده خمیری و نرم روبه‌رو هستید اکنون می‌توانید با یک دسمال بر روی واکسن بکشید و بعد آن را به صورت دورانی بر روی کفش بمالید به طوری تمام کفش با آن آغشته شود.

فقط باید به این نکته دقت کنید که قطرات ذوب شده واکس بر روی دست یا پای شما نریزد. وقتی کار واکس زدنتان تمام شد درست طبق مطالبی که در قبل اشاره کردیم بقیه کارهای لازم را انجام دهید.

برق انداختن کفش‌ها با آب

کفش‌ها را آماده کنید و اولین لایه واکس را بزنید

مرحله اول در این روش مانند روش قبلی است. پس از تمیز کردن کفش‌ها یک لایه واکس روی کفش‌ها بزنید و ۱۵ دقیقه صبر کنید.

یک تکه پنبه یا پارچه را خیس کنید

در این روش باید در میان لایه‌های واکس از آب استفاده شود. پارچه یا تیشرت را خیس کرده و دور انگشت خود بپیچید و یا با پنبه خیس شده آن را روی همه سطح کفش‌ها بکشید. آب ماندگاری واکس را روی کفش بیشتر می‌کند البته به جای آن از الکل هم می‌توان استفاده کرد.

دستمال کردن کفش - واکس زدن کفش

کفش را جلا دهید

مانند مرحله آخر روش قبل با یک دستمال خشک و تمیز کفش‌ها را جلا دهید.

دوباره از آب استفاده کنید و لایه دوم واکس را بزنید

وقتی واکس زدن و جلا دادن در مرحله اول به پایان رسید و کفش‌ها کاملا خشک شد دوباره دستمال خیس یا پنبه را روی کفش بکشید، خواهید دید که کفش‌ها برق خاصی پیدا خواهند کرد.

در صورت لزوم این مراحل را چندبار دیگر تکرار کنید

اگر با دو مرحله به نتیجه دلخواه نرسیدید مجددا این مراحل را تکرار کنید. برای برق بیشتر کفش‌ها لازم است که واکس را به مقدار خیلی کم و لایه نازک روی کفش بزنید.

روش صحیح واکس زدن کفش چرم

سوالات متداول

هر چند وقت یک بار کفش را واکس بزنیم ؟

برای پاسخ به این سؤال باید بگوییم بهتر است هفته‌ای یکبار این کار را انجام دهید تا علاوه بر طولانی‌تر شدن عمر کفش چرم خود باعث پاک شدن سطح کفش از گردوغبار شوید.

چرا موقع واکس زدن بندها را در بیاوریم ؟

بندهای کفش را دربیاورید تا بندهای کفش چرم واکسی نشوند.

سخن آخر

در این مطلب به شما راه و روش درست واکس زدن کفش و مراقبت از آن را آموزش دادیم.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

2 شهریور 1402

بروز رسانی توسط

سیده سمانه جلیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *