افتتاح حساب ترکیه
بغل کردن - آداب عید دیدنی

آداب عید دیدنی مهمترین چیزی است که در این روزهای عید و دید و بازدید باید مورد توجه شما باشد تا یک شخص باکلاس و مودب جلوه دهید. شادمگ از شما یک شخصیت جنتلمن می سازه ؛ با ما همراه باشید.

عید دیدنی

یکی دیگر از آیین های نوروزی ، دید و بازدید، یا “عید دیدنی” است. رسم است که روز نوروز، نخست به دیدن بزرگان فامیل، طایفه و شخصیت های علمی و اجتماعی می روند. در بسیاری از این عید دیدنی ها، همه اعضای خانواده شرکت دارند. دور هم با فامیل جمع می شوند و از خوردن تنقلات و شام شب عید لذت می برند.

در زدن - آداب عید دیدنی

کتاب های تاریخی و ادبی، تنها از عید دیدنی های رسمی دربارها و امیران و رئیسان خبر می دهند. « دیدن»های نوروزی از روزهای نخست فروردین – که تعطیل رسمی است- آغاز شده و گاه تا سیزده فروردین (و می گویند تا آخر فروردین) بین خویشاوندان و دوستان و آشنایان دور و نزدیک، تا پاسی از شب، به ویژه برای کسانی که نمی توانند کار روزانه را تعطیل کنند، ادامه دارد.
تا زمانی که “مسافرتهای نوروزی” رسم نشده بود، در شهرها و محله هایی که آشنایی های شغلی و همسایگی و “روابط چهره به چهره” جایی داشت، دید و بازدید های نوروزی، وظیفه ای کم و بیش الزامی به شمار می رفت؛ در حالی که چه بسا آشنایانی هستند که فقط سالی یک بار، آنهم در دید و بازدیدهای نوروزی، به خانه یکدیگر می روند.

گسترش شهرها، ازدیاد جمعیت، پراکندگی خانواده های سنتی، محدودیت های شغلی و نیز فرهنگ آپارتمان نشینی، از عواملی است که دید و بازدیدهای نوروزی را کاهش داده و بر اثر این دشواری ها و محدودیت های زمانی، بسیاری از خانواده هایی هم که به مسافرت نمی روند، برای دید و بازدیدهای نوروزی، از پیش زمانی را معین می کنند.

نکات مهم آداب عید دیدنی

عید دیدنی یا دید و بازدید نوروزی یکی از رسم و رسومات عید نوروز می باشد که میان 13 روز این عید انجام می شود. رسم است که افراد اول بزرگان فامیل را دید و بازدید کنند و بعد به عید دیدنی با کوچکترها بروند. البته در این میان برخی افراد به دید و بازدید بزرگانی همچون اشخاص علمی و بالا مقام می روند. چند نکته است که باید آن ها را عید نوروز رعایت کنیم.

رفتارهای اشتباه زنان که می تواند زندگی را نابود کند | این کارهای زنانه باعث فرار مردان می‌شود !

بازدید - آداب عید دیدنی

اصول و روش رفتار مودبانه در عید نوروز

مودب بودن یکی از مهارت های مهم اجتماعی است که در ایجاد روابط اجتماعی به شما کمک می کند. با اینکه ممکن است رفتارهای خوبی قبلا داشته اید اما نوع برخورد خود را برای یک مهمانی ، قرار کاری و دید و بازدیدهای عید بهتر کنید. در ایام عید برای اینکه هم خود و هم میزبان از بودن در کنار یکدیگر لذت ببرید بهتر است نکاتی را در خصوص آداب عید دیدنی را رعایت کنید.

لبخند زدن

هنگام ورود به منزل میزبان ، با لبخندی گرم، سلام کنید. چرا که لبخند زدن روحیه خوب شما را نشان می دهد و در ایجاد یک رابطه دوستانه پایدار مؤثر است. لبخند زدن اولین حس را به دیگران منتقل می کند.

روبوسی

یکی از اصلی ترین سنت ها در ایام عید ، روبوسی است. اما افراد مودب قبل از روبوسی مودبانه ، بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت می کنند.

دید و بازدید از آداب عید دیدنی

برای دید و بازدید، زمان و نحوه ی رفتن بسیار مهم است. در ایام که اکثر مشاغل تعطیل هستند مردم استراحت بیشتری می کنند. بنابراین نباید خیلی زود و یا خیلی دیر به مهمانی در عید بروید.

دست دادن

حین دست دادن با میزبان نه زیاد شل و نه زیاد محکم دست بدهید در هر زمینه ای شاد اما متعادل باشید.دست میزبان را با دست راست خود محکم گرفته و یک بار آن را بالا و پایین ببرید. احترام گذاشتن یهنی فشار ندادن بیش از حد دست میزبان. در صورت آشنایی بیشتر می توانید او را در آغوش بگیرید.

دست دادن - آداب عید دیدنی

رفتن به منزل بزرگترها

یکی از رسوم پسندیده در میان خانواده های ایرانی ، رفتن به منزل افراد بزرگتر فامیل است که موجب حفظ احترام و ادب و همچنین خوشحالی آنها می شود.

عیدی دادن از آداب عید دیدنی

عیدی دادن یکی از سنت هایی است که موجب افزایش برکت زندگی و شاد کردن اعضای کوچکتر فامیل می شود ، افراد مودب در این زمینه هرگز خساست به خرج نمی دهند ، زیرا این گونه افراد به شخصیت و علایق همه به یک اندازه احترام قائل هستند.

خوردن آجیل و میوه

اگر میزبان با کاسه آجیل از شما پذیرایی کرد دلیلی ندارد که همه آن را تمام کنید ، به اندازه ای برداری که هم برای سلامتی شما ضرری نداشته باشد و هم ادب و دقار شما را نشان دهد. چند مدل میوه به این معنی نیست که همه آنها باید خورده شود ، خوردن یکی از میوه ها کافی است.

تناسب اندام و شادی را جدی بگیرید | رازهایی که نباید فراموش کنید !

فیلم دیدن -آداب عید دیدنی

استفاده از واژه های لطفاً و متشکرم

زمانی که کاری از میزبان می خواهید تا برای شما انجام دهد، خواسته خود را با «لطفا» مطرح کنید و بعد از انجام کار به میزبان همیشه بگویید.

ارتباط چشمی در آداب عید دیدنی

علاقه شما به موضوع صحبت میزبان اهمیتی ندارد ، به هر صورت او یکی از عزیزانی است که برای دید و بازدید عید به خانه او رفته اید و قرار نیست ساعات زیادی با او همنشینی کنید. بنابراین نگاه خود را از او دریغ نکنید.

سرزده نرفتن به مهمانی

ییکی از رفتارهای با ادبانه این است که سرزده به جایی نرویم. اما شاید ما ایرانی ها کمی در رعایت این مورد ضعیف عمل کنیم.

عیددیدنی - آداب عید دیدنی

نشست در جای مورد نظر

در مهمانی ، همان جایی را که از قبل میزبان مشخص کرده است بنشینید و تعارف و فروتنی بی مورد را کنار بگذارید زیرا باعث زحمت بیشتر میزبان می شوید.

درس اخلاق در مهمانی ندهید

د ایام عید زمانی که کودکان یکدیگر را می بینند ممکن است خانه صاحبخانه پر از سر و صدا و یا دعواهای کودکانه شود.در این شرایط مراقب عکس العمل خود باشید ، حتی اگر فرزند صاحب خانه رفتار اشتباهی انجام داد، شما حق ندارید او را تنبیه یا تربیت کنید زیرا تنها مدت کوتاهی مهمان آن خانه هستید، بنابراین بهتر است مدیریت اوضاع را به صاحبخانه بسپارید. اگر تحمل آن وضعیت را ندارید با لبخند و آرامش کمی زودتر از میزبان خداحافظی کنید.

دورهمی - آداب عید دیدنی

سکوت را رعایت نکنید

آداب معاشرت این است که اگر میزبان اصولا شخص آرام و کم حرفی است ، با او در مورد مسائل روز صحبت کرده و سکوت نکنید.

با احترام خطاب کردن بزرگ ترها

در بسیاری از جوامع، خطاب کردن بزرگترها با نام کوچکشان نوعی بی احترامی تلقی می شود. بنابراین، بهتر است آنها را با عناوین مختلف مانند خانم و یا آقا خطاب کنید.اما اگر خودشان بخواهند آن ها را با نام کوچک صدا بزنید، باید این کار را انجام دهید.

دیدن بزرگترها - آداب عید دیدنی

حفظ بهداشت از آداب عید دیدنی

علاوه بر تمیزی لباس، بهداشت خود را نیز حفظ کنید. قبل از رفتن به مهمانی دوش بگیرید و از لوسیون و خوش بو کننده استفاده کنید. بهداشت دهان و لباس اتو کشیده را در نظر داشته باشید.

به بهترین شکل آداب پیشنهاد ازدواج را انجام دهید + ترفندهای آسان بله گرفتن از عروس !

افتخارات خود را جار نزنید

اگر موفقیتی در کسب و کار خود بدست آورده اید نیازی نیست که آن را در همه جا اعلام کنید. ممکن است میزبان یا یکی از مهمانها شرایط سختی در زندگی خود داشته باشد. این اعلام شما چیزی جز فخر فروشی به نظر نمی رسد. بنابراین از افتخارات خود طوری صحبت نکنید که دیگران چنین قضاوتی راجع به شما کنند.

رفتار مودبانه ؛ آداب عید دیدنی

اگر کفشهایتان را از پای خود در می آورید ، آنها را جفت کنید تا نظم خود را به صاحبخانه نشان دهید.به وسایل خانه دقت نکنید و مدام در مورد آنها از میزبان سؤال نپرسید.از تلفن منزل برای مکالمات خود استفاده نکنید ، شاید میزبان قبض خود را پرداخت نکرده باشد ، آنگاه به خاطر قطع بودن تلفن شرمنده شوند.

گوش کردن - آداب عید دیدنی

خوردن شام

اگر در این ایام برای شما دعوت شدیم ، غذا و دسر خود را کامل بخورید تا میزبان از لذت بردن شما خوشحال شود ، حتی اگر غذا با ذائقه شما جور نبود ، کمتر خوردن بهتر از نخوردن است.

رفتار درست سر میز شام

نشستن سر میز شام اصول خاص خود را دارد. مثلاً به محض رسیدن وسایل اضافی مثل عینک، تلفن همراه یا سوئیچ را روی میز شام قرار ندهید ،دستمال سفره را روی پای خود قرار دهید. اگر می خواهید آرایش خود را چک کنید یا ببینید چیزی بین دندان های تان وجود دارد یا خیر، به دستشویی بروید.
قبل از آماده شدن میز و یا نشستن تمام افراد دور میز، شروع به غذا خوردن نکنید.
حین غذا خوردن دهان خود را ببینید و با دهان پر حرف نزنید.
از خوردن غذاهایی که باعث بد شدن بوی دهان می شود خودداری کنید.

شام خوردن - آداب عید دیدنی
با دهان خود هنگام غذا خوردن صدا ایجاد نکنید.
برای برداشتن وسیله ای روی میز خم نشوید و از کسی دیگر کمک بخواهید.
از رفتارهای آزار دهنده در برابر دیگران خودداری کنید. مثلا ناخن ها یا انگشتان تان را نجوید. در گوش یا بینی دست نکنید. برای رعایت بهداشت خود از دستشویی استفاده کنید.

چقدر این مطلب برای شما مفید بود؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵

آیا این مفید بود؟

Thanks for your feedback!

نویسنده: سیده سمانه جلیلی

آخرین بروز رسانی

5 فروردین 1402

بروز رسانی توسط

شادی همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *